SEO Fiyat Hesaplama

Meta Keywords Artık SEO Kriteri Değil!

Uzun yıllardır kullanımı hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı, bir web sitesi için genel hedefleri belirleyen etiketlerden biri olan Meta Keywords etiketi artık SEO kriteri değil. Geçmiş zaman içerisinde sürekli olarak manipüle edilerek kullanılan ve etkisinin manipülasyonla daha fazla arttırılıp SPAM site sayısının sürekli olarak artmasına dikkat çekerek SEO Hocası olarak yaptığımız incelemeler ve elde ettiğimiz veriler ışığında artık meta keywords SEO değerinin dikkate alınmayacağını ve bu işlemin gerekli olmadığını tespit etmiş bulunmaktayız.

Meta Keywords Kullanımı ve Asıl Amacı

Meta keywords her sayfa için ayrı oluşturulması gereken, konuya göre değişkenlik gösteren, tekrar edilmesi tavsiye edilmeyen ve manuel olarak oluşturulması gereken bir kriterdir. Bir sayfada da en fazla konu öbeklerini taşıması amaçlı önerilmiş, bu işlemin site kalitesi arttıkça hedeflenen anahtar kelimelerde daha çok fayda sağlıyor halde arama sonuçlarında yansıyor olmasıdır.

Örnek olarak "halı yıkama" hedefli bir sayfa açıldığında bu anahtar kelime tercihleri olarak "halı yıkama, halı yıkama fabrikası, istanbul halı yıkama fabrikası, halı yıkama işlemleri" gibi anahtar kelimeler hedef olarak kullanılabilir. Farklı bir sayfa açıldığında ise aynı anahtar kelimeler kullanılmamalı, farklı anahtar kelimeler ve tercihler gerçekleştirilmesi gerekirdi.

Bu tür kararlılığın bir web sitesinde sağlanmaması, sürekli olarak tüm sayfalarda aynı hedef kelimelerin yada farklı hedef kelimelerin SPAM yapılarak kullanılması sebebiyle ilk önce Google bu konuda önlem almış, günümüzde kontrol edildiğinde ise artık hiçbir etkisinin olmadığı bariz olarak görülmüştür.

Meta Keywords: Bitti! Meta Description: Halâ Geçerli!

Meta etiketleri arasında kullanılması gereken etiketlerden en önemlisi olan meta description içeriğinde anahtar kelimelere yer vererek hem sayfa içinde hemde açıklama metni içerisinde bu tür hedef kelimeleri geçirmek meta keywords'e ihtiyaç duymadan tüm işlemlerin çok basit bir şekilde SERP'te (arama sonuçlarında) görülmesini sağlamaktadır. Google bu konuyla ilgili çok basit, anlaşılır bir örnek vermiştir.

Ayrıca içeriği detaylandırarak çok daha anlaşılır ifadelere yol verdik. Aşağıdaki görseli incelediğimizde;

Arama yaptığımız hedef anahtar kelimede tüm içerikleri description ve site içindeki makaleden aldığı bariz bir şekilde görülmektedir. Doğal olarak Google arama sonuçlarında iyileştirmelere sürekli olarak yönlenmesinin asıl sebebi bu mantıktır diyebiliriz...

SEO Description ve İçerik İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Meta keywords etiketi kullanılmayacağından dolayı sitedeki en doğal yük description (açıklama metni) ve içeriğe düşecektir. Eğer bir makale hedefinde ziyaretçilerin dikkatini çekecek açıklama metni ve siteye giriş yaptıktan sonra onlara fayda sağlayacak içeriği ziyaretçilerinize sağlayabilirseniz zaten en doğal SEO'yu gerçekleştirmiş olursunuz. SEO çalışmasının asıl hedefi doğallıktır diyebiliriz.

SEO Hocası ise Nisan ayından bu yana meta keywords etiketi kullanmamaktadır.

SEO Hocası
SEO Hocası
22 Aralık 2014

Meta Keywords Artık SEO Kriteri Değil! için Yorumlar

 • Bilge Y.
  Bilge Y. 16 Haziran 2017, 10:39

  Şuan var olan meta keywords leri kaldıralım mı? Eskilerin hala duruyor olmasının zararı var mı?

  • Erhan Kolci
   Erhan Kolci 16 Haziran 2017, 14:04

   Eğer sitenizde spam yada alakasız bir şekilde kullanılıyorsa tamamen kaldırmalısınız.

 • Dorukhan Sabri
  Dorukhan Sabri 27 Eylül 2015, 12:23

  Anladığım kadarıyla google artık kitabın kapağında yazanlara değil, içeriğine bakarak iş yapıyor. Bu bence çok iyi olmuş.

 • Mesut erdoğan
  Mesut Erdoğan 24 Temmuz 2015, 09:31

  merhaba. herkesin bildiği üzere description ve keywords artık SEO kriteri sayılmamaktadır. Fakat benim söylemek istediğim bir şey var. Uzmanından SEO kitabınızda description’a 260 karakter keywords’e ise 160 karakter demişsiniz. Moz.com sitesi ise tersini belirtmektedir. Ayrıca google da herhangi birşey arattırdığınızda 160-170 karakterden sonrasını “…”olarak göstermektedir. Bu da descriptionun ortalama 160 karakteri geçmemesi gerekmektedir. Kaynak : https://moz.com/learn/SEO/meta-description

 • Metin
  Metin 4 Temmuz 2015, 00:22

  Merhaba,

  Meta keywords SEO kriteri değil deyince ve SEO dediğimizde de ilk akla gelen google olduğundan insan google sayfalarında keywordslerin kullanılıp kullanılmadığını merak ediyor. Google translate sayfasında meta keywords kullanıldığını gördüm. Hatta öyle böyle değil tam 152 kelime 1211 harften oluşuyor. Bu şimdi spam özelliği taşımıyorda ne taşıyor :)? Ayrıca kewwords kullanma nedenleri sizce nedir?

 • ibrahim fidancal
  Ibrahim Fidancal 2 Şubat 2015, 17:17

  şaşırdım yanlış bilgiye sahipmişim.metalar yazmaya devam ediyorum hile spam yapmadan.teşekkürler anlatım için faydalı bilgiler edindim.

 • Gülşah Harmankaya
  Gülşah Harmankaya 15 Ocak 2015, 01:35

  Hocam merhaba genel bilgileriniz için teşekkür ederiz sormak istediğim basit ama can sıkıcı bir sorun var SEO analiz yaptığım zaman site açıklama metni ve anahtar kelime kullanım durumu gözükmüyor sitenin bütün ana sayfa açıklama kısımlarında anahtar kelimele açıklama mevcut ama SEO analizde gözükmüyor yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 • Mahire Akyildirim
  Mahire Akyildirim 13 Ocak 2015, 03:07

  Merhaba, makale için teşekkür ederim. Oldukça faydalanıyoruz fakat bir
  soru sormak istiyorum şu anda.

  Referans olarak google webmaster tools aracının sitesini göstermişsiniz. Bu site google yönetiminde. Ben de, başka bir Google sitesini kontrol ettim. yardim.google

  Google Yardım olarak google’da arattım ve google’ın yardım subdomainli sitesine girdim (1.sırada çıkıyor) Kaynağı görüntüle dedim sayfanın. Buradaki meta etiketleri kontrol ettim ve bir de ne göreyim?

  (gönder butonunuz firefox’da yazı kutusunun üzerine geldiği için arada alt satıra geçmek zorunda kalıyorum)

  Meta description alanının content yani içerik kısmı boş. Fakat meta keyword yani meta anahtar kelime etiketinin içeriğinde “google help center” yazıyor.

  Buraya bakarsak da, meta açıklama eğer içerik zaten düzgünse anlamsız oluyor. Google içerikten genel açıklamayı sentezliyor. Bunun için de büyük ihtimalle ilk etiketine yöneliyor.

  Pekala acaba google neden burada meta description kullanmayıp sadece meta keyword kullanmıştır?

 • Yaşar Utku Anıl Varlı
  Yaşar Utku Anıl Varlı 11 Ocak 2015, 19:37

  SEO artık daha da zor bir hal aldı gibi önce kaliteli içerik arkasından da sosyal ağdaki etkiler günyüzüne iyice çıkıyor gibi anahtar kelimeymiş domain etkisiymiş imlemeymiş dizine eklemeymiş hepsi tek tek tarih oluyor

 • Goncagül Keteci
  Goncagül Keteci 26 Aralık 2014, 14:42

  kullansakmı şimdi hocam yada kullanıyorsak kaldırmamızmı gerekiyor kriter değilse ne yapalım kaldıralımmı

 • Uğur Uğurcan
  Uğur Uğurcan 25 Aralık 2014, 21:57

  Son 2 senedir etkisini yitirmişti etiketler. Şimdi neredeyse hiç bir etki sağlamıyor. Olay tamamen içerikte dediğiniz gibi.

Meta Keywords Artık SEO Kriteri Değil! için Cevap Yaz