Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 yıl önce  |  3303 Görüntülenme

Selamlar hocam, size iki tane sorum olacaktı. i̇lk sorumu internette araştırma yapmama rağmen kendim cevaplayamadım. ikinci sorumu ise arattığımda yarım yamalak cevaplar vardı ve beni tatmin etmedi, bu yüzden size ikisini birden soracağım.

Yine de şunu belirtmeliyim, ilk sorum öncelikli ve benim için asıl önemli soru bu.

10 ay önce bir kişisel blog açtım ve 6-7 içerik girdikten sonra kapattım. yakın zamanda bu blogu tekrar açma kararı aldım, paralı bir wordpress teması satın aldım ve teknik detaylarla kendimi 2 hafta kadar günde 4-5 saat meşgul ettim.

Son üç haftadır içerik üretmeye başladım. 20-25 günde yaklaşık 10 tane içeriğim oldu. her gün içerik üretmek için enerjim ve kaynağım var ancak içeriklerimi yayınlama stratejimi henüz oturtamadığım için biraz yavaş kaldım.

İşin kötü yanıysa bazen bir içeriği yayımlarken, daha öncesinde yayımlamış olmam gereken bir içeriğe referans vermem gerekiyor. ilk başta referans vereceğim içeriği yayımlayım daha sonra asıl içeriği yayımlamak da cazip gelmiyor. hem ana sayfamda bir kirlilik olur hem de peş peşe yayım yapınca google beni spame atabilir (emin değilim) diye çekiniyorum.

Tek çözümü referans vereceğim belli başlı içerikleri önden üretip, yayımlarken tarihlerini 2-3 hafta, belki de 1-2 ay geriye atmak ama google bey buna kızar mı, tepkisi ne olur hiçbir fikrim yok.

Yazılarımı eski tarihlerde göstermek seo açısından bana sorun yaratır mı?

İkinci sorumsa şu,

Baclkink türlerini ve elde etme yöntemlerini iyice araştırdım, gerek sosyal imleme, gerek edu/gov, gerek fotoğraf backlink alabilmek için kendime bir arşiv oluşturup toplam 3000 civarı yüksek da/pa site depoladım.

Ancak sitemde henüz 7 tane içerik olduğu için ve benim haricimde daha 1 tane tıklama bile almadığı için (bir süre gizli tutmak istiyorum) backlink çalışmalarına başlamadım.

Yine de başlayacağım zaman backlinklerin bir kısmını ana sayfama, bir kısmını da oluşturduğum pillar contentlere almayı planlıyorum. oranı 50/50 tutacağım. bu doğru bir strateji midir?

Asıl sorumsa şu, backlink almaya başlarken ilk günden gidip 2 tane edu backlink alırsam google'a ters düşer diye korkuyorum. ayrıca elimde fazlaca backlink kaynağı olduğu için bunları nasıl dağıtacağım hakkında hiçbir fikrim yok.

Mesela ilk günden itibaren her gün 2-3 sosyal imleme, 2 edu sitesinden 4 backlink (2 profil 2 yorum), buna takiben haftanın her iki günü bir forum/sözlük tanıtımı birer tane de fotoğraf backlinki alırsam spama düşer miyim? haftada bir kere de pdf backlink alacağım tabi.

Sorum biraz karışık oldu ancak herkes aynı şeyleri anlatıyor hocam. hep backlinki abartmayın, spama düşmeyin, günde 50 tane abanmayın gibi söylemler var. kimse backlink dağılımını nasıl yapmamız gerektiğinden bahsetmiyor.

Çoğu kişi google, sosyal imlemeleri sever diyor mesela. e gidip günde 10 tane alırsam spama düşer miyim, başıma ne gelir hiç ayrıntılı uyaran veya açıklama yapan yok.

Biraz uzun bir soru oldu hocam farkındayım ancak bu iki soruyu cevaplayamadığım için günlerdir websitemi beslemeyi erteliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

  • 1
  • 1