Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  2377 Görüntülenme

Selamlar hocam, size iki tane sorum olacaktı. i̇lk sorumu internette araştırma yapmama rağmen kendim cevaplayamadım. ikinci sorumu ise arattığımda yarım yamalak cevaplar vardı ve beni tatmin etmedi, bu yüzden size ikisini birden soracağım.

Yine de şunu belirtmeliyim, ilk sorum öncelikli ve benim için asıl önemli soru bu.

10 ay önce bir kişisel blog açtım ve 6-7 içerik girdikten sonra kapattım. yakın zamanda bu blogu tekrar açma kararı aldım, paralı bir wordpress teması satın aldım ve teknik detaylarla kendimi 2 hafta kadar günde 4-5 saat meşgul ettim.

Son üç haftadır içerik üretmeye başladım. 20-25 günde yaklaşık 10 tane içeriğim oldu. her gün içerik üretmek için enerjim ve kaynağım var ancak içeriklerimi yayınlama stratejimi henüz oturtamadığım için biraz yavaş kaldım.

İşin kötü yanıysa bazen bir içeriği yayımlarken, daha öncesinde yayımlamış olmam gereken bir içeriğe referans vermem gerekiyor. ilk başta referans vereceğim içeriği yayımlayım daha sonra asıl içeriği yayımlamak da cazip gelmiyor. hem ana sayfamda bir kirlilik olur hem de peş peşe yayım yapınca google beni spame atabilir (emin değilim) diye çekiniyorum.

Tek çözümü referans vereceğim belli başlı içerikleri önden üretip, yayımlarken tarihlerini 2-3 hafta, belki de 1-2 ay geriye atmak ama google bey buna kızar mı, tepkisi ne olur hiçbir fikrim yok.

Yazılarımı eski tarihlerde göstermek seo açısından bana sorun yaratır mı?

İkinci sorumsa şu,

Baclkink türlerini ve elde etme yöntemlerini iyice araştırdım, gerek sosyal imleme, gerek edu/gov, gerek fotoğraf backlink alabilmek için kendime bir arşiv oluşturup toplam 3000 civarı yüksek da/pa site depoladım.

Ancak sitemde henüz 7 tane içerik olduğu için ve benim haricimde daha 1 tane tıklama bile almadığı için (bir süre gizli tutmak istiyorum) backlink çalışmalarına başlamadım.

Yine de başlayacağım zaman backlinklerin bir kısmını ana sayfama, bir kısmını da oluşturduğum pillar contentlere almayı planlıyorum. oranı 50/50 tutacağım. bu doğru bir strateji midir?

Asıl sorumsa şu, backlink almaya başlarken ilk günden gidip 2 tane edu backlink alırsam google'a ters düşer diye korkuyorum. ayrıca elimde fazlaca backlink kaynağı olduğu için bunları nasıl dağıtacağım hakkında hiçbir fikrim yok.

Mesela ilk günden itibaren her gün 2-3 sosyal imleme, 2 edu sitesinden 4 backlink (2 profil 2 yorum), buna takiben haftanın her iki günü bir forum/sözlük tanıtımı birer tane de fotoğraf backlinki alırsam spama düşer miyim? haftada bir kere de pdf backlink alacağım tabi.

Sorum biraz karışık oldu ancak herkes aynı şeyleri anlatıyor hocam. hep backlinki abartmayın, spama düşmeyin, günde 50 tane abanmayın gibi söylemler var. kimse backlink dağılımını nasıl yapmamız gerektiğinden bahsetmiyor.

Çoğu kişi google, sosyal imlemeleri sever diyor mesela. e gidip günde 10 tane alırsam spama düşer miyim, başıma ne gelir hiç ayrıntılı uyaran veya açıklama yapan yok.

Biraz uzun bir soru oldu hocam farkındayım ancak bu iki soruyu cevaplayamadığım için günlerdir websitemi beslemeyi erteliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

 • 1
 • 1
 • Yazı Tarihlerini Güncellemek ve Backlink Kullanımı Nasıl Olmalıdır? için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   23 Mart 2022, 16:11

   1

   Merhabalar,

   Sorularınıza sırası ile cevap vermek isterim;

   1- ) Paylaşım sağlayacağınız içerik sıralamasında tarih değiştirmenizi kesinlikle tavsiye etmemekteyiz. İçeriğinizin paylaşım tarihi ve güncelleme tarihi olarak Google tarafında kayıt altında tutulmaktadır. Sizler tarihi geriye çektiğinizde güncellenen tarih olarak kayıt alacaktır bu nedenle istediğiniz sonuç ortaya çıkmayacaktır. Önerimiz içerik paylaşım sıralamanızı doğru bir şekilde ayarlamanız akabinde linklerinizi paylaşabilirsiniz.

   2-) Backlink alımı için sizlere şöyle bir önerimiz bulunmaktadır. Google, uzun bir süre backlink ile resmi olmasada mücadele etti. Çünkü haksız bir rekabet oluşturmakta idi. 2019 Senesine doğru mücadelesini tam tersi bir seviyeye çevirdi; artık backlink ile mücadele etmek yerine direkt olarak sanki backlink kullanırsanız artı kazanırsınız gibi bir durum meydana geldi ancak kayıp olan backlinkler sitenize sektörünüz ne olursa olsun ciddi bir şekilde otorite kaybediyorsunuz.

   Bu nedenle sizlerin belirttiği yol haritasını tercih etseniz veya daha iyi bir backlink yol haritası tercih etseniz dahi işin ucunda kayıp yaşamanız çalışmalarınızı ve sitenizin otoritesini tamamen düşürecektir.

   Toplarlayacak olursam; Backlink yol haritanız ne olursa olsun sonunda kayıp yaşamanız kaçınılmaz olacağı için backlink önerisinde bulunmamaktayız.

   Keyifli günler dilerim.

  Cevapla

  Yazı Tarihlerini Güncellemek ve Backlink Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Sorusunu Cevapla