Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  1623 Görüntülenme

Güvenlik tarama sitesinde, birileri sitemizi taratmış ve bu durum bize backlink olarak dönüş yapmıştır. Google Search Console'da gelen bağlantı olarak gözükmektedir. Sıralamalarımızda düşüşler gözlemlemeye başladıktan sonra, bunu tespit ettik. Tarama sitesinin içeriği; zaafiyet, güvenlik, tehlike ve siber tehditler olduğu için, Google sitemizi bu konularla ilişkilendirip sıralamamızı düşürüyor olabilir mi?

 • 1
 • 1
 • Güvenlik Sitesinin SEO'ya Etkisi Var Mıdır? için Yanıtlar

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   23 Mart 2020, 22:31

   1

   Selam.

   Aslında sormuş olduğunuz soru çoğu takipçimizi ilgilendiren bir soru. Çünkü yıllar öncesinde yazılan yazılar ve algının halen SEO’nun en önemli parçasının backlink olduğu yönünde olması, konuya yeni girişen kullanıcıların bu gibi hatalara düşmesini sağlıyor.

   Bu sebeple bu soruyla beraber bir öneride vererek bu konuya bir kez daha açıklık getirmek isteriz.

   Öncelikle sizin sitenizin başkası tarafından taratılarak backlink alınmasının sağlanması kişi özelinde sizler için güzel bir durum. Fakat bazı takipçilerimiz backlink kazanmak için bizzat kendileri bu tarz girişimlerde bulunmaktadır.

   Bu oldukça sakıncalı bir durumdur. Sizlerin backlink için sitenizi tarattığınız bu ve benzeri sitelerde tam olarak işlevi belli olmayan bir çok site daha sitelerini taratmaktadır ve link çıkışı sağlanmaktadır. Bu durum bu sitenin Google nezdinde otoritesini ciddi anlamda düşürmektedir. Aynı zamanda kendi içeriğinden farklı onlarca belkide yüzlerce sayfaya link çıkılması burada yapılan işlemin spam backlink olduğunu gözler önüne sermektedir.

   Bu sebeple bu tür sitelerde sitenizi taratmamanızı sizlere tavsiye ederiz. Sırf backlink amacıyla böyle bir işlemi de asla yapmamanız gerektiğini belirtmek isterim.

   Günümüz SEO çalışmalarında elbette ki halen backlink önemini korumaktadır Fakat kullanıcıya fayda sağlayacak, sitenizde yer alan içerikle alakalı, verdiğiniz hizmetle örtüşen ve spam yerine bunu doğal biçimde uygulayan kaynakların tercih edilmesi gerekmektedir.

   Sonuç olarak bu durum sitenizin sıralamalarına etki etmiş olabilir. Bu sebeple bu adresten gelen backlinki Search Console üzerinden reddetmenizi öneriyorum.

  Cevapla

  Güvenlik Sitesinin SEO'ya Etkisi Var Mıdır? Sorusunu Cevapla