İnternet siteleri için arama motoru dostu URL yapıları büyük önem taşımaktadır. Günümüzde kullandığımız internet sitelerinin %90 oranında sef link yapısına geçtiğini fark edebilirsiniz. Daha derli toplu bir görünüme sahip olmasının yanı sıra link oluşumundan dahi sayfanın içerisindeki bilgileri anlamanızı sağlıyor.
url yapisi

Örneğin aşağıdaki haber sitesinin başlığında haberin detayları hakkında hiçbir bilgi sahibi olamazken diğer örneğimizdeki başlıktan haberin detaylı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

ornekdomain.com/haber_detay=?id=14

ornekdomain.com/ 3-gundur-kayip-olan-kadin-bulundu

Arama motoru dostu URL yapısının adının sef link olduğunu artık herkes bildiğine göre makalemizin devamında bu şekilde anabiliriz. Sef link yapısının kendi içerisinde 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Link Yapıları

.html uzantılı link yapısı

İçerik başlığınızı başına aldıktan sonra uzantı olarak .html kullanılan yapılardır. Aynı zamanda .htm olarak kullanan sitelere de rastlamanız mümkündür.

ornekdomain.com/icerik-adi.html
ornekdomain.com/icerik-adi.htm

.php uzantılı link yapısı

Sadece PHP scriptlerde çalışabilen bu link yapısı link oluşumunda içerik sonuna .php uzantısı almaktadır. Yazılımcı kişiler için kolay olan bu yöntem SEO açısından klasörleme link yapısı kadar etki göstermemektedir.

klasör şeklinde link yapısı

Arama motorlarının son algoritma güncellemesi olan Panda, arama motoru dostu URL yapısının önemini de %6 oranında arttırmıştır. Şu anda birçok SEO uzmanı ve firması tarafından ön görülen sef link yapısıdır.

ornekdomain.com/icerik-adi

Eğer ki içeriğiniz ile alakalı oluşturduğunuz sayfa linki ne kadar kısa olur ise arama motorlarının algılaması o kadar güçlü olacaktır. Örneğin en başta verdiğimiz haber_detay=?id=14 arama motorları tarafından zor algılanan karakterlere sahipken icerik-adi şeklinde oluşturulan yapı daha kolay taranabilmektedir.