Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  2267 Görüntülenme

web siteme link alabileceğim bir çok referans bağlantı kaynağı var. Fakat bu kaynaklardan link alırken dofollow/nofollow veya farklı hangi şekilde link alınması SEO sağlığı açısından olumlu etki eder? Referans bağlantı alırken nelere dikkat etmem gerekir?

 • 1
 • 1
 • Referans Bağlantıda Nelere Dikkat Edilmelidir? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   16 Temmuz 2021, 12:16

   1

   Merhaba,

   Web sitenize bağlantı temin ederken sadece nofollow ve dofollow ayrımı yapmanın çok ötesinde bir zamandayız. Google, site dışı bağlantıların kalitesini ve amacını anlamada her geçen gün bir yenilik yapıyor. Bağlantı etiketleri sayesinde, sitenize verilen bir bağlantının amacının ne olduğunu ve sitenizin bundan ne kadar faydalanacağını belirleyebilirsiniz. Geri bağlantıların tümünün tek bir bağlantı etiketine sahip olması doğal görünmeyeceğinden ve Page Rank değerine maksimum katkı sağlama amacında olduğumuzdan bağlantıların organik veya politika ihlali yapmayacak şekilde alınması gerekir. Giden bağlantılarınızın niteliğini Google’a net olarak belirtmeniz en doğru olan davranıştır. Bunun ise 4 farklı yolu bulunmaktadır;
   -rel="sponsored" : reklam ve ücretli bağlantıları belirtmek için kullanılır
   -rel="ugc" : Forum ve yorumlardan spam linkleri önlemek için kullanılır
   -rel="nofollow": Bağlantı veren ve alan sayfaların ilişkilendirilmemesi tercih edildiğinde kullanılır
   -Birden fazla değer : Yukarıdaki rel özelliklerinden birden fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız birlikte kullanabilirsiniz.
   Herhangi bir rel özelliğini URL etiketinde belirtmediğinizde dofollow link almış olursunuz. Bunu ayrıca link etiketinde de rel="dofollow" olarak belirtebilirsiniz.
   Dikkat etmeniz gereken nokta tek tip rel özelliğine yoğunlaşmamaktır. Doğal görünmenin dışına çıkmanız zaman içerisinde sitenize zarar verecektir.

   Berin Sur
   Berin Sur

   20 Nisan 2021, 17:49

   1

   Merhaba,
   Sitenizdeki belirli bağlantılar için, bağlantı verilen sayfayla olan ilişkinizi Google'a bildirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda "nofollow" komutu ile Google'ın, sitenizi bağlantı verilen sayfalarla ilişkilendirmesini engellersiniz.
   Nofollow kullanılan bazı yerler:
   -Blog yorumları,
   -Forum yazıları ve forum profil linkleri,
   -Basın bültenleri,
   -Widget’lar,
   -Sosyal medya platformlarıdır.
   Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum, domain otoritesi yüksek olan bir siteden backlink almak, SEO açısından son derece faydalıdır ve "nofollow" kullanılmamalıdır.
   Backlinkler yararlı ve zararlı olmak üzere ikiye ayrılır:
   Yararlı backlink; gelen bağlantının bulunduğu kaynakta, sizinle veya sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri de içeren metinlerden ve spam olmayan sitelerden gelen linklere denir.

   Zararlı backlink; web sitenizle aynı dili kullanmayan, farklı bir lokasyonda bulunan bir siteden gönderilen ve sektörünüzle hiç bir bağlantısı bulunmayan sitelerden gelen linklerdir. Satın alınan backlinkler de bu kategoriye girer.

   Web sitenize yararlı türüne giren backlinkleri almaya özen göstermeniz, sitenizi olumlu yönde büyük ölçüde etkileyecektir.

  Cevapla

  Referans Bağlantıda Nelere Dikkat Edilmelidir? Sorusunu Cevapla