Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bugünkü makalemizde Panda 4.0 Algoritmasını hedef alan SEO yapısını hedef alacağız. Bu konuda da Google yeni nesil algoritma yapısını inceleyerek gelecek nesil için de çalışmalar hakkında ipucu vereceğiz. Sitenizin tüm sayfalarında (ana, temel ve yazı) olması gereken yapılar, yapılara bağlı değişkenler, geleceğe yönelik çözümler sizlerle olacak.

Yapılacak stratejik planlamalar ve Ar-Ge konusunda geliştirmelerin tepkisi bu konuda netleşmiş ve gelecek yıllara bakarak sitenizdeki kaliteli site içi SEO yapıları oluşturacağız. Panda 4.0 Algoritma uyumlu site içi SEO yapısı hakkında içerikleri madde madde takip etmeli, bu işlemleri kesinlikle sitenizde uygulamalısınız...

Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi

Panda, yapısı gereği site içi düzeni ele almaktadır. Bu site içi düzende kullanıcıların manuel olarak yaptığı SPAM içerikler, ziyaretçilere sorun oluşturacak site yükü, yapısı, yerleşimi ve içerik zenginliği konularına değineceğiz. Bu konuda Google büyük adımlar atmaya devam edecek ve yarın yeni bir algoritma geliştirildiğinde "Eyvah!" dememek için oluşturulacak yapı da bu konuda büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Yeni Nesil Site İçi SEO Yapısı

Ziyaretçilerin sitenizi daha iyi bulup değerlendirmesi, sitenizin içerisinde kalış süreleri, bu sürelere bağlı olarak değişen sitenin açılış hızı dahi bu konuda büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu içeriklerin zenginleştirilmesi, sağlıklı olması, doğru bilgileri sunması ve zengin olması hem Google SEO hem de ziyaretçi bazlı SEO için çok büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Burada da dikkat edilmesi gereken çok büyük ve yüksek derecede önemli yapılar yer almaktadır. Bu önemli kuralları da başlıklar halinde sıralayabiliriz...

Kopya İçerik Kullanmayın!

Google'nin en çok savaştığı konu tamamen kopya içerik konusudur. Bir yazı önceden yüzlerce farklı sitelerde aynı şekilde üstelik hiçbir değişiklik dahi yapılmadan yayınlanıyordu. Bu türlü içeriği hiçbir şekilde değişmeyen yazılar Google arama sonuçlarında ilk sayfalarda onlarca farklı sitede bulunuyordu. Bu tür içerik taklidinin kati bir şekilde önüne geçen Panda 4.0 algoritması büyük oranda başarılı olmuş ve eksik konusunda da düzeltmelere, ara güncellemelere devam etmektedir.

Site İçi Linklerde Aşırıya Kaçmayın!

Site içi linkler bir web sitesinin SEO inşasını yapan bağlantılardır. Sayfa içerisinde gereksiz etiket bulutu, kategori bulutu, kategori sıralaması yada farklı sayfalara yönlendirme yapan onlarca bağlantı bulundurmayın. Bu bağlantıların aşırısı SPAM riski oluşturmaktadır. Ayrıca ana sayfada ne kadar az bağlantı kullanır ve bu sayıda bir sayfanın ihtiyacı olacağı şekilde ayarlanırsa mükemmel bir bağ oluşturmakta, gereksiz sayfalara giden bağlantıların sayısı da düşerek daha önemli sayfalara verilen bağlantıların değeri artmaktadır.

Anahtar Kelime Oranlarının Farkında Olun!

En çok yapılan SEO hatalarından biri olan anahtar kelime oranı konusunda yüksek rekabet değerleri ölçülmesidir. Eğer bir konuda hizmet veriyorsanız ana sayfada "Ankara SEO, Adana SEO, İstanbul SEO, Kocaeli SEO" gibi içerikler yerine "Hizmetlerimiz" sayfasına gidildiğinde o sayfalara ait bilgilerin yer alması yada direkt olarak il/ilçe isimlerinin verilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Unutmayın, anahtar kelime oranının çok düşük yada çok yüksek olması SPAM riskini büyük bir ölçüde arttırmaktadır.

Evet arkadaşlar, bir makalemizin daha sonuna geldik. Site içi SEO'nun önemi Panda 4.0 Algoritması ile bir defa daha öne çıktı ve de son olarak unutmayalım ki SEO asla backlinklerle sağlanabilecek bir işlem değildir, sitenizin içinin backlinklere destek vermesi gerekmektedir...