SEO Fiyat Hesaplama

“Bu Sitenin Çevirisini Yap” Sorunu Kesin Çözümü

Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bu makalemizde bir çok web sitesinde sıkça karşımıza çıkan, sıralamalarda düşüşe ve istemsiz uyarıya sebebiyet veren "bu sitenin çevirisini yap" sorunu hakkında önce ön bilgi ardından da detaylı bilgileri sizlere sunacağız. Bu hatanın birden çok sebebi olabilir. Site içerisinde farklı dillerde içerik kullanılması, meta etiketlerinin yanlış kullanılması, backlink çalışmalarının düzensizliği ve yanlış içeriklere sahip çalışmaları siteniz için gerçekleştirilmesi bu tür hatalara sebebiyet verecektir. Öncelikle sitenizi bu tür çalışmalardan bertaraf edebilmek için ilk olarak meta etiketlerinizin doğruluğuna, doğru bir arama kelimesinde sitenizi kontrol etmelisiniz. Eğer sitenizin meta etiketleri doğru bir şekilde "TR-tr" olarak eklenmiş, sitenizin içerisinde ayrıştırılmadan kullanılmış ise ayırmayı ve farklı bir dile sahip sayfa olduğunu gösterecek "hreflang" etiketini ve son olarak yapılan backlink çalışmalarını kontrol etmelisiniz.

Bu Sitenin Çevirisini Yap Sorunu Çözümü

Burada yapacağınız işlem site içi ve site dışı kontrolleri yaptıktan sonra Google Head of Webspam Team yöneticisi olan Matt Cutts tarafından verilen ve aktarılan bilgilere göre Google'nin rahatça okuyup anlayabileceği bir çok kod yapısı olduğunu ve bu tür kod yapılarının eğer sitenizin aksi bir durumu hedef ediyorsa Google'nin sitenizi daha iyi anlayabilmesi adına yönlendirdiği etiket çeşitleridir. Bu etiket çeşitlerinden bir tanesi'de "Language" yani lisan etiketidir. (Javascript language ile karıştırmayın!)

Sitenizin içeriğinin Türkçe olmasına rağmen "google.com.tr" adresinde "Bu sitenin çevirisini yap" hatası alıyorsanız dış bağlantılara ve içeriklere bağlı kalmadan Google botlarına "İçerik lisanının Türkçe(yada farklı bir dil) olduğunu, farklı bir bağlantı akışı görüldüğünde de herhangi bir lisan değişimi yapılmaması gerektiğini anlatan" bir kod bulunmaktadır.

Site Lisanının Sabit Kalması

Matt Cutts bu etiket açıklamasında tam olarak "Bir sayfa içeriğinin kullanıcıların isteyeceği tipte olduğunu düşündüklerinde o arama sonucuna "bu sayfanın çevirisini yap" şeklinde bir bağlantı veririz. Bu içeriğin amacı ise sayfa içeriğinin birden fazla kişiye ulaşabilmesi adına fayda sağlayacak niteliktedir lakin bu durum bazı durumlarda bu içerik istenmez. Bu meta etiketi kullanarak o sayfanın çevirisini sunmanızı engellediği anlamına gelmektedir." olarak anlatmaktadır.

Meta etiketi ise;

<meta name="google" content="notranslate" />

etiketi olmaktadır. Bu etiketi'de;

</head>

etiketinden önce kullanmanız kafi olacaktır.

Evet arkadaşlar. Bu sitenin çevirisini yap sorunu kesin çözümü içerikli makalemizin sonuna geldik. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

SEO Hocası
SEO Hocası
7 Kasım 2014

“Bu Sitenin Çevirisini Yap” Sorunu Kesin Çözümü için Yorumlar

 • Kenan
  Kenan 6 Kasım 2017, 12:47

  kodu bir hafta önce ekledim ancak hala aynı hatayı alıyorum?

 • Serhat Sağlam
  Serhat Sağlam 7 Ekim 2015, 11:10

  Aynı sorunu yaşayanlar arasındaydım. Dediklerinizi yaptım. Google Gibi getir yaptıktan sonra hemen o yazı kalktı. Teşekkürler.

 • Ali Yalçın
  Ali Yalçın 16 Aralık 2014, 19:57

  Son zamanlarda inanılmaz şekilde bu sorun yüzünden başım ağrıyordu. Sayenizde çözdüm sorunu teşekkürler..

 • Emre Can Korkmazcan
  Emre Can Korkmazcan 28 Kasım 2014, 05:36

  Güzel bir açıklama olmuş. Daha önce çeviri sorunu ile karşılaşmadım ancak bu işlemi ileride kullanmak üzere not aldım.

 • Ayşe Zeyneb Konyar
  Ayşe Zeyneb Konyar 21 Kasım 2014, 14:33

  İyi oldu bu açıklama gerçekten. Dil eklentilerinde işe yararmı acaba.

  Site çalışmalarında bazen çevirmediği oluyor.

 • emir
  Emir 17 Kasım 2014, 10:37

  WordPresste bu kodu nereye yazacağız. index.php içinemi yoksa temada header.php içinemi ? Hangi php dosyasına yazacağız

“Bu Sitenin Çevirisini Yap” Sorunu Kesin Çözümü için Cevap Yaz