Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bu makalemizde E-Ticaret siteleri için altın değerinde olan çok önemli SEO başlıkları ve site içerisinde kullanılması gereken doğru, yapılandırılmış, planlanmış ve site için maksimum düzeyde faydası olacak stratejileri tek tek ele alacağız.

Makale içerisinde bahsedeceğimiz E-Ticaret siteleri için önemli SEO başlıkları maddelendirilmiş şekilde, temel başlıklar hedef alınarak yapılacak ve siteniz için doğrudan faydası olacak içerikler olacaktır. Mantık olarak bakıldığında E-Ticaret sitelerinde olması gereken, yüzeysel kontrollerde marka bilinirliğine ve tanınırlığa büyük faydası olacak, satışları daha doğrudan arttıracak mantıklar olacaktır.

İlk hedeften doğru başlayarak sıralayalım. Bu tür destek ve kontroller E-Ticaret siteleri için çok faydalı olacak ve site için hem marka bilinirliği hem de doğal satışlara etki edecektir.

Profesyonel SEO Desteği

Sadece E-Ticaret siteleri için değil tüm siteler için ihtiyaç olan profesyonel bir SEO desteği bir web sitesini sadece anahtar kelimelerde değil site içi ve site dışı çalışmalarla en rahat ve kolay kullanılabilir hale çevirmesi, sektöre özel stratejiler oluşturarak satışa dönüştürülecek hedef kelimeleri ve marka bilinirliğini arttıracak doğal çalışmalar yapılması olacaktır.

SEO çalışmalarıyla desteklenen site anahtar kelimelerde yükselerek çok daha fazla kitleye hitap edecek ve ziyaretçi kazanımlarıyla site içi SEO düzenlemeleri de yapılarak hem geniş müşteri kitlesine, hem site içi yönlendirmeler ve optimizasyon çalışmalarıyla müşteri sayısını direkt olarak arttırmaya yönelik işlemler olacaktır.

Sosyal Medya Çalışmaları

Siteniz için belirleyeceğiniz sosyal medya hesapları marka bilinirliğine fayda sağlayacak şekilde olmalı, güncel kampanya ve duyurular en çok kitleye yayılacak şekilde ayarlanarak hesaplanmalıdır. Marka bilinirliğine en çok etkisi olan sosyal medya hesapları bir çok kullanıcı tarafından takip edilmekte, doğal kullanıcı kitlesi oluşturan müşteri hacimlerinde ise hitap edilecek kesimleri, ürün kampanyaları ve genel duyurularla siteye bağlılığı arttırmaktadır.

Blog Oluşturulması

E-Ticaret sitelerinde kullanıcıların büyük bir kitlesi blog sayfalarını takip etmektedir. Aktif olarak kampanya, bilgilendirme yazıları, ürün tanıtımları veya güncel olan bir kampanyaya ait duyuruların takibi konusunda net bilgilerin ve içeriklerin yayınlanması konusunda genel istek, takip edilen konu olmuştur.

E-Ticaret siteleri tarafından aktif olarak içerik sağlanan blog sistemlerinde hem sitenin güncelliği hem de ziyaretçilerin verilen bilgilerle güven ve bilgi akışı sağladığı kabul olmaktadır.

Yorum Sistemleri

Ziyaretçiler için önemli olan bir diğer konu ise yorumlardır. Çoğu ziyaretçi ve müşteriler ürün yorumlarına bakarak ürün kalitesini, ziyaret hacimlerini ve ürün hakkında olumlu olumsuz yorumları görebilmektedir. Yaptığımız testlerde yorum alanlarının çok basit şekilde yorumlanması gerektiği, yorum yapacak kullanıcıların da çok basit bir şekilde yorum yapması gerektiği olmuştur.

Üründen memnun olan kullanıcıların memnuniyetini belirtmesi Webtures olarak net tespit ettiğimiz sonuçlara göre pamuk ipliğine bağlı olarak görülmüştür. Yani üründen memnun kullanıcılar yorum yapmak istediklerinde yorum alanları karmaşık yada çok bilgiler istenerek ayarlandığında ters tepki olarak yorum yapmadan ayrıldıklarını, memnuniyetsiz müşterilerin ise agresif olarak kullandıklarını, doğal olarak olumlu yorumdan çok olumsuz yorumla karşılaşıldığında (tamamen olumlu olduğunda da aksi durum oluşturabilmektedir) firmaya karşı satın alma eğiliminin düştüğü tespit edilmiştir.

Ürünlere Özgü Özel Açıklamalar

Kullanıcıların tamamı her siteye girdiğinde farklı özellikleri yada dikkat edilmemiş özellikleri araştırmaktadır. Ürün açıklamalarında bir araştırmada her sitede aynı özelliği kopyala/yapıştır mantığında görürse bu da olumsuz bir puan olacaktır. Ürünler için özel oluşturulmuş içerikler, yorumlanarak anlatılmış özellikler, ürün tanıtımında hiçbir bilgisi olmayan kişiye göre anlatılan içeriklerin de değerleri çok daha fazla olmaktadır.

Özgün Title ve Diğer Meta Bilgileri

Çoğu E-Ticaret sitesi aynı kategorilere bağlı farklı sektörde hizmet veren sitelerin title ve meta bilgilerini neredeyse birebir olarak kullanmaktadır. Bu durum farklı siteleri taklit etmekten 1 adım öteye siteyi götürmemektedir. Burada o E-Ticaret firmasını farklı kılan, özellikleri ve içerikleri konusunda da çok iyi destek olabilecek açıklama metni ve başlık bilgilerinin yer alması o markayı marka bilinirliği konusunda daha üst noktalara taşıyacaktır.

Ayrıca SPAM olarak bilinen, birbirinin aynı olan title ve meta bilgileri Google tarafından hiç hoş karşılanmayarak siteyi cezaya itecektir.

Tanıtım Yazıları ve Bültenler

Marka tanıtımı için çok büyük bir etkiye sahip olan tanıtım yazıları prestijli veya sektörel sitelerde paylaşım ve site içeriği konusunda o E-Ticaret sitesini eşsiz kılacak farklılıkların paylaşılması bir yandan marka bilinirliğine diğer yandan SEO görünürlüğüne faydası olacak ve artış sağlayacaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki en büyük siteler olarak tabir ettiğimiz E-Ticaret siteleri hem tanıtım yazıları hem de marka bilinirliği konusunda yapmış olduğu yoğun çalışmalarla o noktalara gelebilmişlerdir.

Diğer taraftan da E-bülten yada normal bülten tanıtımlarında sitenizin tanıtılması da büyük bir artı kazandıracak, sitenize özel faydalar sağlayacaktır.

Ürün ve Kategori Bazlı Google Ads Çalışmaları

Google Ads doğru kullanıldığında siteye kısa vadede geri dönüş kazandıran çalışmalar olmaktadır. Bu çalışmalar içerisinde kategorileri ve ürünlerdeki fırsatları, tanıtımları ve geleceğe dönük SEO ile birlikte yürütülen SEM projelerinde çok büyük faydası olacaktır.

İlk duyurmak istediğiniz, OUTLET ürün sınıfında olan, promosyon yada en ucuz fiyatlarla satılan ürünlerde yoğun olarak tercih edilen kategori ve ürün bazlı Google Ads çalışması doğru kitlelere daha kısa süre içerisinde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Re-Marketing (Yeniden Pazarlama)

Re-Marketing yani yeniden pazarlama işlemlerinde sitede kullanıcıların takibi yapılarak hani aşamalarda neler yaptığı, aşamaların ardından nasıl yönlendiği, sitenize hangi anahtar kelimelerde girip hangi işlemlerden sonra ayrıldığı bir bir tespit edilerek kontrol edilmekte, bu müşterilere Google Ads üzerinden yeniden pazarlama hizmeti adına ürünlerin satışını sıkça karşısına getirecek çalışmalar yürütülmektedir.

Satın Alma Sonrası ile Öncesi Takip ve İşlemler

Satın alma sonrası ve öncesinde kullanıcılara sunabileceğiniz, ziyaretçi veya müşteriler tarafından ilgi ve dikkat çekilmesini istediğiniz sipariş takibi, lojistik aşamalar ve teslim alma, teslim almadan sonra müşteriyle kurulan irtibat, kolaylaştırılmış alışveriş adımları ve aktif kampanyalarda dikkat çekimleri de özel bir adım olmaktadır.

Online ve Offline Takipler

Online takipler site üzerinden kolayca olabileceğinden dolayı takip edilebilir nitelikte olduğunu varsayabiliriz. Offline durumlarda ise dergi, broşür, tanıtımlar ve firma adına gönderilen hediye ve eşyalar da bu konu içerisinde yer almaktadır. Marketing Rate değerini yükselten bu stratejilerde müşterilerinizin neye ihtiyaç duyabileceğini sezgisel olarak takip etmeniz gerekmektedir.

Site Tasarımı ve Tasarım Özgünlüğü

Site tasarımlarının kullanıcıya çok profesyonel deneyim yaşatacağını asla ama asla unutmayın. Profesyonel olarak çizilmiş, kolay yönlendirmelere sahip, özgün tasarım olan, doğru renkler ve yönlendirmelerle seçilmiş tasarımlar çok büyük bir artı kazandıracaktır.

Ayrıca yüksek kalitede görsellerin olması da ürün tercihlerinde büyük etki yaratmaktadır. Yetersiz görsellerden dolayı ziyaretçi kayıplarının yüzdesi de her geçen gün artmaktadır.

Ürünler İçin Yapılan SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları asla belli bir sayfaya yada kategoriye değil, ürün sayfalarına da yapılmalıdır. Direk satış hedeflenen anahtar kelimelerde nelere dikkat edileceği ve kontrol edilmesi gerektiği bu çerçevede takip edilmeli ve satış odaklı ürünlerde de ürünlere SEO çalışması yapılmalıdır.

E-Ticaret siteleri için önemli SEO başlıkları ve konularını içeren bu makalemizin sonuna geldik. E-Ticaret'te başarılı olabilmek için muhakkak güçlü, doğru ve istikrarlı adımlarla ilerlemeniz gerekmektedir.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle...