Markalaştırma Stratejileri ve İtibar

Google’ın son algoritmalarına göre, kısa vadede güçlü bir seo çalışması yürüten sitelerden çok, uzun ve istikrarlı bir seo çalışması yürüten siteler daha üst sıralarda yerini alabilmektedir. Seo çalışmalarını Google nezdinde, kullanıcıların veya müşterilerin, tavsiyesi, beğenmesi, faydalı bulması, taktir etmesi gibi tüm memnuniyet çerçeveleri dahilinde değerlendirebiliriz. Bu sebeple günlük hayatımızda bile biliyoruz ki, firmaların satış sonrası müşteri memnuniyetini de içerisine alan uzun dönemli müşteri memnuniyetleri, marka prestiji ve itibarı açısından çok önemlidir.

Uzun dönemli seo, marka itibarı ve prestiji açısından oldukça etkilidir. Belirli bir sektörde ilk sıralara yeni gelmiş sitenin belirli bir dönem satış yapması zor olmaktadır. Bunun sebebi, o aramayı yapan kullanıcıların o siteyi çok fazla görmemesinden tam olarak güven duygusunun oluşmamasına bağlayabiliriz. Çoğu e-ticaret firması ziyaret sayıları ile satış rakamlarını kıyaslayarak durumdan memnuniyetsizliklerini dile getirmektedirler.  Ancak, yine günlük yaşantımızdan örnek verecek olursak, bir müşteri birden fazla mağaza gezerek satın alma kararı vermektedir. Yani ilk girdiği mağazadan satın alması oldukça az bir ihtimaldir. Eğer daha sonra ikinci kez aynı mağazaya geliyorsa satın alma ihtimali de yüksek ölçüde artmaktadır. Tabi bu durum, yüksek etiket fiyatlı ürünler için daha da geçerlilik kazanmaktadır. Mobilya, beyaz eşya gibi ürünler bunlara örnek gösterilebilir.

Bir müşterinin mağazayı ikinci ziyareti, “burada da aradığımız ürünü satan firma varmış” düşüncesiyle olmamaktadır. Aksine, aklında kalan mağazalar arasından bilinçli bir tercih yaparak o markayı isteyerek ziyaret etme düşüncesiyle olmaktadır. Marka bilinirliği de bu sebeple ilk ziyaretlerde pek oluşmamaktadır, yeniden ziyaretlerin ve doğrudan ziyaretlerin oranı arttıkça marka bilinirliği de aynı ölçüde artmaktadır. Bu sebeple belirli bir kelimede üst sıralara ulaşan sitelerin, satış yapamamasının nedeni kullanıcıların 5. Veya 10. Ziyaretlerinde de o siteye denk gelmek istemeleridir. Yani güven duyarak ve markanın daha fazla görünmesiyle, marka algısının oluşmasını beklemek gerekir.

Gerçek hayatta, mağazalara 2. Veya 3. Ziyaretlerin %90 ı satışa dönüşüyorsa, internet dünyası için bu oran çok çok daha azdır. Bunun nedeni de ziyaretlerin birkaç saniyelik tıklamalar sayesinde kolayca yapılabiliyor olmasıdır. Bu sebeple bir kişinin satın alma kararı, sitenizde belki de onlarca ziyaretten sonra ortaya çıkmaktadır. Tabi ilk satın alma işleminin sorunsuz gerçekleşmesi marka olgusu için en önemli adımdır. Daha sonra o firma hakkında kötü deneyimleri internet dünyasında okusa dahi, kendi deneyiminin geçmişte sorunsuz olması firma hakkındaki izlenimini kötü etkilemeyecektir. Buradan yola çıkarak, özellikle e-ticaret sitelerinin ilk satın almaları teşvik için adım atmaları sektörde daha fazla güven kazanmalarını sağlayacaktır.
İnternet kullanıcıları, bir web sitesinin müdavimi olmaya başladıkça, arama motorlarında yaptıkları aramalar, o sektöre ilişkin kelimeler yerine müdavimi olduğu sitenin ismi olmaya başlayacaktır.

 

seo-marka

Bu duruma en iyi örneği, seo kelimesi üzerinden “seo hocası” ile gösterebiliriz. Uzun süredir aktif yayın hayatı, aldığı tüm olumlu geri dönüşler ve sürekli takipler, sitenin kendi ismiyle olan arama sayısını arttırarak marka olmasını sağlamıştır. Diğer bir örneği ise oyun sektöründen verebiliriz, yıllardır oyun kelimesinde 1. Sırada yer alan oyun sitesi, 2. Sıraya düşmesine rağmen çok büyük bir ziyaretçi kaybı yaşamamıştır. Bunun nedeni de, artık hitap ettiği kesimin büyük çoğunluğunun siteyi ismiyle telaffuz ederek aramasıdır. Google üzerinde sadece k harfini yazdığımız zaman çıkması bu markanın gücünü çok rahat göstermektedir.

kanal

26 Kasım 2016, 14:49
SEO Hocası