SEO Fiyat Hesaplama

Google Analytics

Google Analytics Nedir?
Google Analytics tam olarak gelişmiş bir istatistik sitesi olarak tanımlanabilir. Google firması tarafından Webmasterlara sunulan bir çalışmadır. İçerisinde detaylı bilgiler yer alır.
Örneğin Google Analytics içerisinde sitenizin hangi tarayıcılardan ziyaret edildi, hangi ülkelerden ve illerden kaç ziyaretçi aldığı, Google aramalarının anahtar kelimelerini, sitenize ziyaretçi gönderen sitelerin listesini, günlük ve istediğiniz tarihlere dair tutulan tekil - çoğul ziyaretçi sayıları sunduğu birkaç özellikten sadece birkaçı.

Site Analizi Neden Gereklidir?
Bir site yaptınız, içeriğini girdiniz, reklamını yaptınız. Şimdi sırada ziyaretçi beklemek var. Peki, gelen ziyaretçileri nereden bileceksiniz. Kim hangi konu için gelmiş, ne kadar kalmış, hangi konulara bakmış, hangi saatlerde gelmiş.
İşte bu bilgiler hem ilerleyen günler için size bir anlamda referans olacak, hem de sitenizin gelişmesinde size bir bilgi verecektir. Google Analytics'in Siteye Eklenmesi
Google Analytics kodunuzu siteye eklemek aslında çok kolaydır ancak birçok kişi bu konuda sıkıntı yaşamaktadır.
Google Analytics her site için ayrı bir izleme kodu üretmektedir. Bu sebeple izleme kodunuzu Google Analytics sayfanız üzerinden alabilirsiniz.
Takip kodlarınızı sitenizin her sayfasından görüntülenmesi tüm sayfalarda kullanılan bir kısma eklemeniz iyi olacaktır. Genellikle sayfanızın üst ya da alt kısımlarındaki şablonlara kodu ekleyebilirsiniz. Kodu sitenizin HTML yapısı içerisinde bulunan kodundan önceki kısmına eklemeniz gerekecektir.
Eklediğiniz kod ortalama olarak 24 saat içerisinde etkisini gösterecek ve sitenizin ziyaretçi sayısını saymaya başlayacaktır.

Analytics ile İstatistik Takibi
Google Analytics ile istatistik takibi yapmanız mümkündür. Bu sayede sitenizde zaman geçiren kişilerin nereden geldiğini, ne kadar süre sitede kaldıklarını, nerelerden ve ne zaman giriş yaptıklarını görebilirsiniz.
Google Analytics ile tutacağınız istatistikler sayesinde uzun vadede ziyaretçi kitlenizi ve sitenizde geçirilen süreyi uzatabilirsiniz.

Analytics ile İstatistik Tutma Temelleri
Öncelikle aslında zamanla edinilecek bir kavramdır bu. Çünkü herkesin kendine göre bir tarzı vardır. Kaldı ki site içeriği de bunu etkileyecektir.
Örneğin bir video sitesi için sitede kalma süresi bir önem arz etmez. Zaten gelen kişi en azından 1 video süresi boyunca sitede kalır. Ancak bir portal sitesi için sitede kalma ve sayfa gezme süresi önemlidir. Bu sayede siteye kalıcı ziyeretçi kazandırmış olunur.
Onun dışında hangi illerden ve ülkelerden giriş yapıldığı istatistiği aslında yerel anlamada çalışan ya da bölgesel bir çalışma şekli olan firmalar için ideal bir çözümdür.
Dediğim gibi sitenizin özellikleri, ne istediğiniz veya nasıl bir çalışma yaptığınıza göre Google Analytics istatistiklerini okuyabilirsiniz.

Adsense ile Optimizasyon
Aslında pek fazla etkili olmayan bir birliktelik olarak görülebilir. Ancak bir anlamda istatistiksel bilgi tutmak ve yörelere göre reklam vermek isteyenler için elinizde bir rapor bulundurmak için bu iki sistemi birbirine entegre edebilirsiniz.
Sistemleri entegre ettiğinizde;
* Hangi trafik kaynaklarının, coğrafyaların, sayfaların ve tarayıcıların sitenize en iyi ve en kötü kazancı sağlayan kullanıcıları getirdiğini belirleyebilir, bu kapsamda reklamlandırma çalışmalarına o yönde bir düzen getirebilirsiniz.
* Kullanıcıların zaman harcadığı sayfaları, hangi sayfaların kullanıcıların ayrılmasına neden olduğunu ve ayrıldıklarında nereye gittiklerini görebilir ve buna bağlı olarak sayfalarda düzenlemeye gidebilir, daha ilgi çekici sayfalar oluşturabilirsiniz.
* Kullanıcı davranışı ve potansiyel kazançlara dayalı değişiklikleri görebilir ve buna bağlı olarak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Google Ads ile Optimizasyon
Google Ads ile Google Analytics arasında bir optimizasyon yapmanız mümkündür. Bu sayede daha sağlıklı bir Reklam - İstatistik yönetimi sağlanmış olacaktır.
Bu eşleştirme ile örneğin 100 dolarlık reklam verdiniz diyelim. Bu reklamdan kaç kişi sitenize gelmiş, ne kadar sitede durmuş, kaç sayfa incelemiş, hangi sayfada iken çıkış yapmış veya ürün satın almışsa hangi ürünü satın almış görebilirsiniz.
Google Ads ile Analytics arasında oluşturulan birliktelik sırasında size verilen panelden bu ve buna benzer birçok özelliğe sahip olabilir, verilen reklamın takibini yapabilirsiniz. Gerekli yerlerde siteye veya reklama müdahale ederek daha karlı bir reklam dönemi yaşamış olursunuz.

Sayfayı Yavaşlatma Sorunu
Bu aslında Google Analytics için önemli sorundur. Sonuçta Google Analytics servisi istatistik sayımı yapabilmek adına site içerisine giren kullanıcı hakkında bilgi toplamaktadır.
Bu bilgi toplaması sırasında elbette ki sitede belirli bir yavaşlamaya yol açmaktadır.
Bunun dışında son dönemlerde yaşanan Youtube IP bloklamaları sırasında Google servisleri de bu sorundan etkilenmiş ve buda Google Analytics barındıran sitelerin çok yavaş açılmasına sebep olmuştu.
Unutmayın ki sitenizdeki kullanıcılar veya başka bilgilerin çekilmesi her zaman sitenizde bir miktar yavaşlamaya sebep olur. O nedenle Google Analytics dışındaki istatistik servisleri de belirli bir yavaşlamaya yol açar.

SEO Hocası
SEO Hocası
4 Kasım 2010

Google Analytics için Yorumlar

 • çağlar kalabaş
  çağlar Kalabaş 12 Ağustos 2013, 17:01

  Peki Google Analytics kullanımının SEO ya herhangi bir etkisi var mıdır?

 • erkan grkn
  Erkan Grkn 27 Şubat 2013, 11:02

  selamlar, siteye Analytics kodu eklemeden önce ( 2 gün oldu) ,site adını yalın halde arattırdığımda 2.sayfada üstlerde çıkıyordu, şimdi 8. sayfaya gerilemiş. sebebi ne olabilir?

 • selim gündüzalp
  Selim Gündüzalp 8 Kasım 2012, 10:13

  analystic yeni versiyonda saat bazlı site ziyaretçi grafiğini bulamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 • Kemal Gonenc
  Kemal Gonenc 20 Ekim 2012, 23:37

  Analytics oldukça yararlı. Fakat bence çalışmaların belli bir seviyesinde kontrol amacıyla kullanılmalı. Siteyi yavaşlatıyor. Google plus ile birlikte ciddi anlamda etkiliyorlar. Optimize ederek kullandım. Baktım olmuyor, her ikisini de kaldırıyorum siteden. Belki tuhaf gelecek ama, google google’la karşı. Siliyorum.

 • Hayrunnisa Turunç
  Hayrunnisa Turunç 4 Aralık 2011, 18:52

  Merhaba,
  Bazı forumlarda bazı arkadaşlardan, google Analytics’in SEOya etki ettiğini duydum, Ben bu görüşe katılmıyorum, Çünki google zaten kendi veritabanında sitelerimizin istatistiklerini tutuyor. Hangi site kaç kişi göndermiş sitede geçirilen süre vs. Herkez rahatlıkla analytics kullanabilir. Bir sitede birden fazla sayaç kullananlar sayfa hızının düşmesiyle birlikte sıralamalarda gerileme yaşıyabilirler. Gerilemelerin analytics le bir alakası yok biraz yavaşlatıyor siteyi varsa onun etkisi vardır.

 • Turan Germiyanoğlu
  Turan Germiyanoğlu 27 Haziran 2011, 11:07

  Google Analytics hizmetinin bedava olması çok iyi. Sitemin ziyaretçilerini Google Analytics vasıtasıyla takip ediyorum.

 • Farshad Sever
  Farshad Sever 7 Mayıs 2011, 00:13

  benim sitemde google analistic den bakıyorum 3 gündür sıfır görünüyo sitem aceba google tarafından banlandımı bilgi verirseniz sevinirim

 • Ali Aydın Turul
  Ali Aydın Turul 6 Şubat 2011, 00:20

  Hocam emegine saglık ama su var google bu aralar cıgrından cıktı diyebilirm.Analiz olayınıda hafife almamak lazım ama gercekden hak etmeyen şeyler dönüyor sizin bilgilerinize göre hareket etsekde yine aynı sunucu görmemiz bizi üzüyor google ayrımcılık yapoıyo geliyo bana.Paylaşım için teşekker ederim.

 • onur
  Onur 20 Ocak 2011, 12:41

  hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim çok yararlı oluyor.

 • akin
  Akin 1 Ocak 2011, 12:11

  Kaan bey iyi günler vede yeni yılınız kutlu olsun ben bir soru sormak istiyorum araştırdım ama bulamadım açıkçası subdomainlerin analytics sonuçlarını görmek için analytics kodunu ona göre seçiyoruz fakat ben 2. olan kodu yani subdomain içerikli analytics sonuçlarıma baktığımda subdomain olan sitelerimin sonuçlarını analytics sonuçlarımda göremiyorum subdomain kayıt gibi bir şey mi yapmamız gerekiyor sonuçları görebilmemiz için acaba?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 2 Ocak 2011, 17:10

   @akin, aynı analytics kodunu subdomainler içerisinde yer alan footer veya herhangi bir tema dosyanıza da koymanız gerekmektedir.

 • Vedia Poçan
  Vedia Poçan 10 Aralık 2010, 03:25

  hocam google anastic verileri her zaman mükemmel zaten google bir ag olmaya neti kaplamaya başlıyor . sınırlama ve kurallarda belirleme o yaptıgı için insan mantıgından daha üstün tesekkurler hocam

 • serdar
  Serdar 6 Aralık 2010, 11:05

  merhaba bilgilendirme için teşekkürler, benim bir sorum olacak:
  analytics’te ziyaretçi sayısı sınırlaması var mıdır? örneğin günde yüzbin ziyaretçi alan bir siteye de analytics kodu koyulabilir mi? bununla ilgili google’ın açıkladığı bir kısıtlama var mıdır?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 6 Aralık 2010, 14:24

   @Serdar, benim bildiğim bir sınırlama yok, ancak bulduğum bir açıklamaya göre 5 milyon sayfa görüntüleme sınırı olduğunu göstermektedir.

 • Emre Karabulut
  Emre Karabulut 6 Kasım 2010, 15:31

  Güzel yazı olmuş Kaan abi.Eline sağlık.Aynı şekilde bende sistemi yavaşlatacak diye kullanmıyorum ama deneyeceğim ilk fırsatta. Şu sıra üniversitede vizelere kasıyorum.

 • Ahmet Hakkı Koçsoy
  Ahmet Hakkı Koçsoy 6 Kasım 2010, 08:06

  ben sırf sitemi yavaşlatacak diye kullanmıyorum ama istatistik olarak çok çok faydalı bir servis olduğuna şüphe yok

 • Uğur
  Uğur 5 Kasım 2010, 17:38

  Google Analytics ile ilgili kafamda soru işaretleri vardı,makale çok yararlı oldu teşekkürler.

 • Tayyip Çınar
  Tayyip çınar 5 Kasım 2010, 09:53

  sayfanda verdiğin bilgiler , çok yararlı yaklaşık 1 saattir sayfanı okuyorum gereksiz yazı yazmamışssın verdiğin bilgiler için sağul

Google Analytics için Cevap Yaz