Geçenlerde bir müşterim E-Ticaret sitesinde yazılımsal bazı düzenlemeler yapıyordu ve sitenin istatistiklerinde anormal bir durum yaşandığında haberdar edilmek istedi. Bunu yapmanın bir kaç yöntemi var ve bir tanesi yeni bir ekran alıp bütün gün verileri takip etmek ki benim size anlatacağım yöntem emin olun ki bundan daha basit.

analytics

Özel Uyarılar Nedir?

Google Analytics özel uyarılar paneli (custom alerts) işte tam da böyle durumlar için bize mail ve sms ile uyarı iletilmesini sağlayan bir sistemdir ve bu uyarıları kurmak bir dakika bile almaz.

Analytics panelinin sol tarafındaki özelleştirme sekmsinden özel uyarılar paneline ulaşabilirsiniz. Ardından Özel Uyarıları Yönet - Yeni Uyarı  adımlarını izleyin.

Google Analytics Özel Uyarılar Nasıl Kullanılır?

Fikir vermesi için kullanabileceğiniz bir kaç rapor örneği üzerinden ilerleyelim.

Sıfır Trafik veya Trafikte Düşüş

Hepimizin hiç memnun olmadığı ama bir türlü değiştiremediği bir hosting şirketi vardır ya, arada sırada sitemiz patlar ve haberimiz olmaz.. Artık haberimiz olacak.

Üstte kurduğum uyarı sayesinde, eğer günlük oturum sayısı 1'den ufak ise bana uyarı maili iletilecek. Bu sitenizin 24 saat erişilmeyeceğini varsayarak hazırlanmış bir uyarı ki nadir görülen bir durumdur. Günün sağlıklı geçip geçmediğini anlamak istiyorsanız alttaki rapora göz atın.

Trafik Düşüşü

Bu raporda ise oturum sayısını dünkü rakamlar ile kıyasladım. Eğer oturum sayımız düne göre yarıdan fazla düşerse alarm aktif olacak ve bir problem olduğunu göreceğiz. Pazartesi 1000 oturum Salı ise 450 alırsak alarm bizi mail yolu ile haberdar edecek demektir.

Trafik Roketlendi

Bu uyarı ise tamamen motivasyon üzerine. Eğer total hit sayımız düne göre %25 veya daha fazla arttı ise aktive oluyor. İş arkadaşlarımı ve kendimi ekliyorum bu alarmın mail listesine. Trafiğinizin arttığını gösteren bir mail almak inanın ki motivasyonunuzu tavan yaptırıyor.

Yukarıda bahsettiklerimin haricinde; çıkış oranları, sayfada kalma süreleri, form doldurma oranları, hedef dönüşüm oranları ve hatta kar miktarınızın değişme oranları üzerine bile alarmlar kurarak hem kendinizi hem müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca Google Analytics kurulumundan, başlangıçta yapılması gereken tüyolara, sitenize nasıl eklemeniz gerektiğinden, karşılaşılan bazı sorunların ve çok daha fazla bilginin yer aldığı  https://www.seohocasi.com/google-analytics/ içeriğimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.