SEO Fiyat Hesaplama

Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi

Sayfa uzantı yapısı, SEO çalışması için sitelerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sitelerin sayfa uzantısı olarak .html , .php, .asp, veya bunlardan hiçbirini kullanmaması seçeneklerini ele alarak hangisinin daha faydalı olduğunu söyleyeceğim.

Sayfa uzantısı olarak birçok forum ve sitede .html önerilmektedir. Bunun sebebi olarak da, sitenin statik bir yapıda gösterilmesi Google gözünde daha değerli olduğu vurgulanmaktadır. Aslında bu bilgi uzun süredir doğru sanılarak pek çok site tarafından uygulansa da, işin aslı böyle değildir.

Site url adresi karakter sayısı olarak ne kadar kısa olursa o kadar hatırda kalıcı olur, aynı zamanda SEO açısından da o kadar değerlidir. Dolayısıyla yayınlanan yazılarda yazı başlıkları ne kadar uzun olursa olsun, yazıların urlsi daima kısa ve öz tutulmalıdır. Yazı urllerine son ekler de dahildir.

Bir yazının .html ile bitmesi fazladan 4 karakter daha uzun olmasına sebep olacak dolayısıyla SEO açısından daha zayıf bir konuma gelecektir. Bir site hangi kodlama diliyle yazılmış olursa olsun .htaccess dosyası ile uzantısı değiştirilebilir. Google bunu bildiği için sitelerin html veya php uzantısını dikkate almamaktadır. Bu sebeple, sitelerde .html kullanmamız sadece kendimizi kandırmaktır. SEO açısından hiçbir yararı olmadığı gibi urlnin uzun tutulmasını sağlayarak SEO açısından sitenin kalite puanını düşürmektedir.

seohocasi.com üzerinde de 8 ay önce kurulurken .html yapısıyla kuruldu, ancak bu zamana kadar ki deneyim ve incelemelerim sonrasında doğru olmadığını anlayarak bu makaleyi sizlerle paylaşmaktayım. .html yapısını site üzerinde de değiştirmiş bulunuyorum.

SEO Hocası
SEO Hocası
23 Ağustos 2010

Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi için Yorumlar

 • ahmet hursen
  Ahmet Hursen 23 Nisan 2017, 19:49

  hocam slm 2-3 aylık yazılarım var bunlarda ufak değişiklik yaptım hani google sever ya ve başlıklarını değiştirdim komple değil mesela eskiden Araba koymuştum başlığı örneğin şimdi ise Araba Nedir Ve Ne İşe Yarar ? diye başlık verdim su bana sıralamadan şuan gördüğüm eksik olarak geldi url felan değiştirmedim sadece bloogerda yazı başlığı varya sonrada değiştirebiliyorsun onu değiştirdim benim yaptığım hatalımıydı yoksa google severmi böyle değişiklikleri yani yani içeriğinden çok az değişiklik ekleme ve başlığını biraz modife etmek

  Teşekkürler

 • Anıl Görkem Üçler
  Anıl Görkem üçler 31 Mart 2015, 15:23

  Yaklaşık 1700 linki bir sitem var, hepsinin uzantisi icerik.html şeklinde. Bunlardan html yi kaldırırsam 404 hataları alacağım bunun siteme zararı olurmu nasıl düzelir ?

 • Hasan
  Hasan 5 Mart 2015, 11:31

  merhaba, benim için önemli bir soru: .html olan sitemi eskidiği için yeni bir site yaptım ve yeni sitem .php uzantılı. google reyting lerim düşmesin diye bana eski url leri yeni sitende kullan dediler.

  1. Sizce php site de html uzantısı yazan url çalışır mı
  2. reytinglerim düşer mi

 • Ahmet Hakkı Harmankaya
  Ahmet Hakkı Harmankaya 29 Aralık 2014, 17:16

  Şimdi güzel bir makale ancak yanılıyorsunuz Kaan bey.
  /.html sayfa- konu uzantısıdır.
  /konu/ klasördür
  /kategori/konu/ klasör içerisinde klasördür.
  algoritmaya gelecek olduğumuzda uzun yıllardır bilinir.

  klasörler kategori olarak görünmektedir ve bu klasörlere içerik girmek gereklidir. Ancak .html uzantısı konudur ve çıktıgı yerde kalır. .html uzantısı kaldırıldığı zaman içerikler çıkar ancak o içerik güncellenmediği zaman geriler. (yorum veya ek konu) benim görüşüm.

 • Şeyda Nur Şamlıoğlu
  şeyda Nur şamlıoğlu 5 Kasım 2012, 11:54

  az evel yazmıştım yanlız atladığım bişi var..

  bi arkdşım bana

  “Hayırlısı olsun canım bende düşünüyorum, fakat com olunca eski izleyicilerin artık paylaşımlarını göremez yeniden eklemesi gerek dediler buda beni ürküttü eveeet bak sana yorum yazarken şıık diye yandı lambam canım senin yazıların panelime düşmüyor,sanırım tekrar izlemem lazım. dur deneyim bakayım, için yanıt, siyahkuğu tarafından.”

  aynen bu şekilde yazmış

  bunun ardından endişelenmeye başladım.. 🙁
  com uzantısı alınca izleyiclerim kumanda panelinde göremiyolarmı yazılarımı 🙁

 • Yargı Yekta Tektaş
  Yargı Yekta Tektaş 5 Kasım 2012, 11:52

  mrblar
  bnm bi sorum olucak..
  bilen birisi var ise lütfen yardımcı olurmusnuz…
  Ben daha evel ciicleydi blogspot adresini kullanıyodum
  ancak 4 yıl sonra cicileydi com olarak deiştirdim
  com uzantısı aldım

  bnm sorum şu
  bu zamana kadarki izleyicilerim com olduktan sonra yazılarımı göremiyomuş..
  bunun sebebi artık blogspot Tan com ‘a geçmem midir..
  cvpınızı mail adresime bekliyo olucam tşkler..

 • Hakan
  Hakan 20 Nisan 2011, 09:26

  Bir an empati yaparak kendimi google bot yerine koyuyorum. Siteye girdim bakıyorum ki uzantılar .aspx “Aaa 1 puan düşür bu sayfa 5 karakter daha uzun” mu derim. Yoksa benim bütün internet teknolojilerinin özelliklerini içeren bir algoritmam vardır da ona mı bakarım. Kural basit okunabilir url. Elbette uzatısız olması kiçik de olsa bir fayda sağlar ama aslolan içerikle uyumlu, okunabilir bir urldir. Gerisi hikaye. Google bot’da sonuçta yazılımdır ve uyanık insanlar nasıl manipüle edeceklerinin yolunu bulurlar.

 • Şeyda Nur Karaismail
  şeyda Nur Karaismail 20 Şubat 2011, 05:01

  Merhabalar,

  Google çok uzun url istemiyorsa vereceğim örneklerdeki web siteleri neden aramalarda 1.2. sayfalarda yer alıyor ? veya bu url ler uzun değil mi ?

  örnekler:

  best fm dinle aramasında 6. sıradaki web sitesi :

  —-

  SEO url tips aramasında 1. sıradaki web sitesi :

  —-

  kpss 2011 tercih kılavuzu aramasındaki tüm web sitelerinin url leri kısa mı ? ben yanılıyor veya farklı açıdan mı bakıyorum ? veya delinin birisi kuyuya taş atmış misalimi ? daha önemlisi bu google ın webmasterları spamdan çekinmeleri için yaptığı birşey mi ? TR aramalarından çok google.com da yabancı aramalar yapın url uzunluğunun Türk webmasterların yaptıklarından çok uzun olduğunu göreceksiniz.

  WordPress eklentisinden örnek verecek olursak url kısaltma eklentisi var.Bu durumları bütünü ile düşündüğümüzde url nin uzun olmasının çok büyük bir dezavantaj olmadığı düşüncesindeyim.Tabiki sizlerinde araştırma, düşünce ve tecrübelerinizden dolayı tebrik ederim.

 • Abdullah Halit Tüfekçioğlu
  Abdullah Halit Tüfekçioğlu 5 Şubat 2011, 01:34

  Şuan 404 hataları için oluşturduğum sayfa açılıyor resimlere tıkladığımda 🙂 Problemimi anlatamadıysam yorum profilimdeki sitede herhangi bir yazıdaki resme tıklayıp bakarsanız sevinirim…

 • Belit Azbay
  Belit Azbay 5 Şubat 2011, 01:31

  @Kaan Gülten

  Site içindeki konu linklerinde sorun çıkmıyor fakat yazı içlerine eklediğim resimlerin tümünde eski yazı linkleri var. htacces değişikliği ile anasayfaya yönlendirmiştim hatalı linkleri. Şu an yazı içlerindeki resimlere bastığımda, eski URL’ler artık geçersiz olduğundan ötürü anasayfaya yönleniyor linkler. Bu problemi düzeltmek için eklemem gereken kodu sormak istemiştim aslında fakat gece yorgunluğu ile meramımı anlatamamışım tam olarak 🙂

 • Güneş Yumurtacı
  Güneş Yumurtacı 5 Şubat 2011, 01:13

  Merhabalar,

  Yazınız üzerine sitemdeki uzantıları kaldırmak istiyorum. Şu an kullandığım kalıcı bağlantılar “siteisminiz.com/%category%/%postname%.html” şeklinde, bunu “siteisminiz.com/%postname%” ile değiştirmek için .htacces e eklemem gereken yönlendirme kodu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 5 Şubat 2011, 01:22

   @Abdullah Pehlivan, permalink yapısını değiştirmek için htaccesse kod eklemeden ayarlardan kalıcı bağlantılara girerek bu işlemi yapabilirsiniz.Bu sayede wordpress httaccesse otomatik olarak ekleyecektir.

 • Atak Çamaş
  Atak çamaş 15 Kasım 2010, 00:57

  Sitemin uzantısını htm den aspx yapmaya karar verdiğimden google aramamda sayfanıza ulaştım. Ticari bir sitem var ve konu ile ilgili aramalardaki kelimelerde 1. sırada çıkıyorum. aspx e geçmekteki amacım master sayfa kolaylığı ve başka sebepler. Sayın hocalarım ne önerirler yorum yaparsanız çok sevinirim. Çünkü satışlarımızın % 90 ı site üzerinden oluyor. Ve htacsess konusu bana çok yabancı, siteyi kendim yapıyorum ama uzman değilim. Ne yapmam gerekiyor detaylı anlatan olursa çok sevinirim, teşekkürler.

 • Sezer ÜNAL
  Sezer ünal 7 Ekim 2010, 18:33

  Sayfa uzantılarının .html, .php, asp olması pek bir şey farkettirmiyor ancak kısa ve öz olması çok şey farkettiriyor. Bu sebeple mümkün olduğu kadar kısa uzantılar kullanmalıyız.

 • Nuhaydar Karaçay
  Nuhaydar Karaçay 7 Ekim 2010, 01:14

  @Can Talaylı,şimdi anlaştık işte kardeşim 🙂 Benim demek istediğim de oydu zaten.Yani çok büyük önem arz etmez ve bir kaç aydır yada yıldır .html uzantısı kullanan sitelerin .html uzantısını kaldırması da küçük bir risktir bana göre.Fakat yeni bir site kuracaklar .html uzantısız site kurabilir.Ben son dönem de çok fazla site kurdum,o yüzden uzun bir süre yeni site kurmayı düşünmüyorum fakat yeni bir site kuracak olursam bu yazıyı dikkate alarak kurucam 😉 Yorumumun uzunluğu meselesine gelince,ben her siteye böyle uzun yorumlar yapıyorum elimde olmadan,yazdıkça yazasım geliyor 🙂 SEO hakkında bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşların yazar kadrosunda görmek isteme çağrınızı genel olarak yapmış olsanız da benim yorumuma cevap olarak yazdığınızdan kendi üstüme alarak cevap verme ihtiyacı duyuyorum.Şu aralar ilgilendiğim site sayısının fazla olması ve bilgisayar öğretmenliğine başlama döneminde olduğumdan malesef zamanım yok fakat ilerleyen zamanda çok isterim.Güzel bir yorumlaşma oldu 🙂

 • Can Talaylı
  Can Talaylı 6 Ekim 2010, 15:49

  @DestanYazan, yorumunu okudum. Sanırım şimdiye kadar SEOhocasi.com’da yayınladığımız yazılara gelen en uzun yorum oldu. İlk aşamada SEOhocasi.com’da sayfaların sonunda .html uzantısı bulunuyordu. SEOhocasi.com kurulurken Kaan Gülten o şekilde ayarlamıştı. Zamanla .html uzantısı olmayan sitelerimizin gelişimi sonucu Kaan SEOhocasi.com’un sayfa uzantısı olan .html’yi kaldırmıştır. Ve bu yazıyı yazmıştır. Ve SEOhocasi.com’da birçok yazı bu değişiklik ile üst sıralara çıkmıştır. Sayfa uzantısı olayı bana göre çok çok önemli bir olay değildir. Ama ayrıntılar önemlidir. Haber siteleri bile artık dikkat çekmek için uzun başlıklar atarken linkleri olabildiğinde kısa tutuyorlar. Yeni web sitesi açacak kişilerin sayfa uzantısı kullanmamasını şahsen %100 öneriyorum. Bu arada SEO hakkında tecrübe ve bilgi paylaşmak isteyen arkadaşları SEOhocasi.com’un yazar kadrosunda görmek isteriz. İletişim kısmından irtibat kurabilirsiniz.

 • Bahar Elçin Akşamoğlu
  Bahar Elçin Akşamoğlu 6 Ekim 2010, 15:00

  @Can Talaylı,şimdi kardeşim ben yazımda da söyledim,ben burayı onlardan yada onları buradan üstün görmüyorum.Burayı aşağılamak içinde söylemedim.SEO konusunda da hatırı sayılır bir bilgim,birikimim ve deneyimim var çok şükür.Bir kişinin SEO konusunda sağlam bir noktaya gelmesini sağlayan da gözlem yapmaktır.Bende 5 yıldır sürekli internet sitesi kuran biri olarak çok fazla gözlem yaptım.Google’ın eski siteleri daha çok sevdiğini biliyorum fakat bu tek başına bir etken olamaz.Zaten SEO’da hiç bir şey tek başına yeterli değildir.O arkadaşlar .html uzantısı kullandıkları için ilk sırada çıkıyorlar da demiyorum zaten.Sadece .html’in sayfa sıralamasında çokta olumsuz bir etkisinin olmadığını düşünüyorum.Hatta olumlu etkisinin olduğunu düşünmeye devam ediyorum.Burada iddia edilen şey Google’ın kısa URL’leri sevmesi ve .html’in kullanılması sonucu URL’nin uzayarak SEO açısından olumsuzluk teşkil etmesi.Şimdi bu URL’nin kısa olması meselesi biraz tartışmaya açık bir mesele.Burada .html meselesine değil URL uzunluğu meselesine değinmek istiyorum.Atıyorum benim bir tane WordPress haber sitem var diyelim.Bir haber başlığını “Araba Kazasında Feci Şekilde Yanarak Öldü” yaparsam URL’de “araba-kazasinda-feci-sekilde-yanarak-oldu.html” tarzında bir şey olacak.Google’da aramalarda URL’de yazanlara da baktığından “Araba kazası” yazdığında da benim sitem çıkar,”yanarak öldü” yazdığında da benim sitem çıkar falan filan.Fakat URL kısa olsun diye haberin başlığını sadece “Araba Kazası” yaparsam bu sefer URL’de “araba-kazasi.html” olmuş olucak ve sadece “araba kazası” diye arattığınızda benim sitemin çıkma şansı olmuş olucak.Yani “feci şekilde yandı” yada “yanarak öldü” gibi aramalarda çıkma ihtimalim daha düşük olacak.Ayrıca herkes bu mantıkla hareket edip “Araba Kazasında Feci Şekilde Yandı” tarzında başlıklar atmayıp sadece “Araba Kazası” yazarsa bu seferde ziyaretçisi,pagerank’ı yüksek olan siteler her daim aramalarda üst sıralarda çıkarak en çok ziyaretçiyi çekmeye devam edicekler ve SEO yaparak büyümeye çalışan küçük siteler ne kadar SEO yaparlarsa yapsınlar küçük kalmaya mahkum olacaklar ve büyüyemeyecekler.SEO’nunda bir anlamı olmayacak.Sırf Google küçük URL’leri seviyor diye bir siteye “Araba Kazası” yazın bakalım ilk sıralarda sizin sitenizmi çıkıcak yoksa “Araba Kazasında Feci Şekilde Yandı” şeklinde başlıklar atan sizden daha büyük sitelermi çıkıcak.Etiketleme olayının bir avantajıda burada zaten.Büyük URL’li konulara küçük URL’ler oluşturularak ulaşılması sağlanıyor.O yüzden Google’ın küçük URL’leri sevmesinden dolayı konu başlıkları konusunda ve konu URL’leri konusunda kasmama taraftarıyım.Çünkü karakter bazında bir şey belirtmiyorlar.Yani “250 karakterden uzun URL’ye sahip konular daha arka sıralara düşer” tarzında bir şey söylemediklerinden bu URL kısaltma mevzusuna çokta takılmamak lazım.Dolayısıyla da .html gibi bir uzantıyı sırf URL’yi 5 karakter uzatıyor diyede kaldırmak mantıklı değil.Hele ki .html’in hiç bir işe yaramadığı kesinleşmemişken … htaccess meselesine gelince.Google indexlenmiş bütün .html uzantılı bağlantıların tamamını .html’siz versiyonuyla değiştirmez.Google için önemli olan burada indexlediği URL’ye erişimdir.Eğer Google indexlediği bir siteye ve konuya sorunsuz bir şekilde gidilebiliyorsa Google açısından çokta büyük bir sorun yoktur.Fakat Google yinede indexlediği bir URL’deki değişikliklerden hoşlanmaz.Son olarak ta sizi en başından beri okumamam,SEO konusun da bilgi sahibi olmadığım ve Google’ın siteleri indexleme mantığını bilmediğim anlamına gelmez 😉

 • Can Talaylı
  Can Talaylı 4 Ekim 2010, 15:20

  @DestanYazan, neden onlar ilk sırada sorusuna ben cevap vereyim. Çünkü Türkiye’nin ilk SEO blogu. Google eski siteleri sever. SEO kelimesinde ilk sırada olmanın sayfa uzantıları ilede alakası yoktur. Bizi en başından beri takip eden bir okuyucumuz olsaydın binlerce sayfa uzantısını değiştirdiğinde htaccess vasıtasıyla otomatik olarak yönlendirme yaptığını ve Google’ın bu sayfaları zamanla yenileriyle değiştirdiğini. Yani eski sayfaları silip yeniden indexlemediğini bilirdin. Google bu gibi durumlarda sayfa indexlerini silmiyor, yeni uzantılarla eskilerini değiştiriyor. Ve pozisyon olarak bir değişiklik, pagerank düşüsü vs. olmuyor.

 • İptal Gülçin
  İptal Gülçin 4 Ekim 2010, 13:14

  SEOTeknikleri yazarı da aynı şekilde paylaşım yaptıysa neden hala SEOteknikleri sitesinde .html uzantısı kullanılıyor ve neden SEO yazdığımızda onlar ilk sırada çıkıyor.Yanlış anlamayın,size karşı bir art niyetim yok fakat 4 karakter için koskoca binlerce bağlantılı bir sitenin bütün linklerinin değiştirilmesi pek mantıklı bir hareket olmayacaktır SEO için.Sıfırdan kurulan siteler için dikkate alınabilir fakat kurulalı uzun zaman olmuş bir siteye yarardan çok zarar sağlayacaktır.Google tarafından indexlenmiş .html uzantılı linklerin kaldırılması anlamına gelir bu olay,ki Google’ın linkleri indexlemesi için ne kadar uğraştığımızı düşünecek olursak hiçte mutlu olacağımız sonuçlar doğurmayacaktır bizim için.Yinede yazı için teşekkürler.

 • Turan Çivici
  Turan çivici 4 Eylül 2010, 15:02

  slm öncelikle hocam benim yardma ihtiyacim var 4 yildan beridir google reklam kodunu alamiyorum bu konuda bana yardimci ola bilirimisin uye oluyorum kodu bana vermiyor cevaplamaniz için şimdiden tşkler.

 • Cem Tuzlu
  Cem Tuzlu 26 Ağustos 2010, 13:58

  Ve bu blogun kalıcı bağlantı ayarlarını paylaşır mısınız hocam benimkiler böyle.

  /%postname%.html

 • Cem Tuzlu
  Cem Tuzlu 26 Ağustos 2010, 13:50

  Hocam httacces dosyası içinde bunlar var verdiğini kodu ekleyince “500 İnternal Server Error” hatası veriyor.

  # BEGIN WordPress

  RewriteEngine On
  RewriteBase /
  RewriteRule ^index.php$ – [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /index.php [L]

  # END WordPress

  Tam olarak nereye ekleyeceğim.

 • Cem Tuzlu
  Cem Tuzlu 26 Ağustos 2010, 11:22

  Üstadım acaba uzantıları nasıl .html den normal konu başlığına çevirdiniz. Yani normal konu başlığınlada konuya girince konu açılıyor sonuna .html koyunca da konu açılıyor bunu nasıl yaptınız herhangi bir yönlendirme eklentisi kullanıyormusunuz bende geçmeyi istiyorum ama nasıl geçeceğimi bilmiyorum üstadım.

  Saygılarımla ;

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 26 Ağustos 2010, 13:26

   Cem bey, aşağıdaki kodu htaccess dosyasna eklediniz zaman sorduğunuz yönlendirme yapılmış olacaktır.
   RedirectMatch 301 (.*).html$ http://www.SEOhocasi.com$1/

 • Güniz Baykal
  Güniz Baykal 25 Ağustos 2010, 21:04

  Benim bir webmaster blogum var ve /%postname% şekline kullanıyorum gayet iyi sonuçlar alıyorum bu hatada googleninde pay var diye düşünüyorum nezaman r10da bu yada buna benzeri bi konu açsak hemen alttan linkini veriyorlar google kendisi demiş html SEO açısından iyi diye artık wordpress bloglar bile asp uzantılı olabiliyor uzantının bir önemi kalmadı.

 • Anıl Görkem Baluken
  Anıl Görkem Baluken 25 Ağustos 2010, 02:30

  Kesinlikle hiçbir faydası yok. bizzat bende kendi çalışmalarım sonucunda bu karar varmıştım ki şuan şahsıma ait 4 sitede herhangi bir uzantı kullanmıyorum. ama eski 2 sitemde halen html devam ediyor.

 • Doktora Çelik
  Doktora çelik 24 Ağustos 2010, 21:48

  bence alakası bile yok bu söylediklerinizin URL yapısı sizinde dediğiniz gibi tercihe göre belirlenir. Eğer siz bu saatten sonra bu sitenin yapısını değiştirecek olursanız sitenizin değişikliğe uğraması nedeni ile arama dizinlerinde gerilere gitme ihtimaliniz vardır. Bence çok alakasız bir değinme olmuş yinede siz bilirsiniz.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 24 Ağustos 2010, 21:52

   Merhaba Fatih, öncelikle yorumun için teşekkür ederim. r10 da açtığım bu konu sebebiyle gelen yorumlarda, matt cuttsun de daha önce bu konuyu anlatığını ve SEOteknikleri yazarının da bu şekilde bir paylaşım yaptığını öğrendim. Bu örneklerle de ispatlanmış oldu bu konu.

 • ismail ada
  Ismail Ada 24 Ağustos 2010, 21:04

  Bana kalırsa titlerleri 50-60 karakter civarında yazarsak çok zararı olacağını zannetmiyorum.
  Ama gende 4 harfte olsa url yi uzattığı için belki olumsuz etkileri olabilir.Bende blogumda .html uzantısını kullanıyorum , o nedenle pek uzun başlıklar yazmaktan kaçınıyorum.

 • Sinan Yorulmaz
  Sinan Yorulmaz 24 Ağustos 2010, 15:26

  Yazının sonunu okumadan yorum yapıyordum: “Peki sen neden kullanıyorsun?” ama aldım cevabımı. (: Güzel bir makale olmuş.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 24 Ağustos 2010, 15:59

   Sinan zaten yazının sonunda yazıyor.

Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi için Cevap Yaz