Influencer Marketing, Youtube, Facebook, Twitter,Periscope, Instagram gibi sosyal medya kanallarında  yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmasıdır. Son dönemlerde sosyal medyanın hızla günlük hayatımıza etki etmesi, sosyal medya da geniş kitlelerin ortaya çıkmasını sağlamış, bu da sosyal medya da fenomenlerin hızla artmasına yol açmıştır.

Influencer Marketing Ne Demek?

Influencer marketing, bir markanın veya ürünün internet üzerinden ağızdan ağza yayılarak bilinirliğinin arttırıldığı bir pazarlama stratejisidir. Diğer bir deyişle sosyal medyada fenomen olmuş kişilerin markanızı tanıtmasıdır. Özellikle günümüzde sosyal medyanın önemi bu kadar artmışken müşteriler karar verme aşamasında üçüncü tarafların görüşlerinden büyük ölçüde etkilenirler.

Peki neden bu pazarlama tekniğini kullanmalıyız? Cevap çok basit: bu yöntem ile marka bilinirliğinizi, potansiyel müşteri sayınızı ve dijital pazarlamadan elde ettiğiniz geliri bir anda yükseltebilirsiniz. Doğru bir “influencer” yani “etkileyen” kişi bulduğunuzda markanız doğru müşterilere ulaşabilir. Ayrıca geleneksel reklam uygulamaları etkisini yavaş yavaş kaybetmekte, kullanıcılar bu reklamları artık umursamamaktadır. Yapılan araştırmaya göre pazarlamacıların %84’ü 2017 yılı içerisinde en az bir kere influencer pazarlama tekniğini kullanacaklardır.

Bu yöntem ile hem markanızın güvenilirliğini arttırırsınız hem de dijital pazarlama stratejinizin sonuçlarını daha hızlı bir şekilde görürsünüz.

Marka ve Sektörle Alakalı Influencer

Influencer marketing ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey alaka düzeyidir. Etkileyen kişi yani influencer’ın ulaşabildiği kitlenin çokluğu kadar bu kitlenin ne derecede markanızla ilgili olduğu da önemlidir.

Bu noktada önemli 3 nokta; bağlam, erişim ve işlevselliktir.

Vedat Milor’dan yaptığınız spor uygulamasını tanıtmasını istemek pek akıllıca olmaz. Bu iki bağlam birbirlerinden farklıdır ve sahip olduğu kitle de farklıdır. Diğer unsur olan erişim, kitledeki takipçilerin sayısı için önemlidir. Fakat günümüzde herkes ücret ile sosyal medya takipçileri alabildiği için bu kitlenin kalitesine dikkat etmelisiniz. Erişim kalitesi ise influencer’ın işlevselliğine bağlıdır. Diyelim ki etkileyen kişinin 1 milyon takipçisi var. Hepsi de organik yollardan elde edilmiş. Her şey harika gibi gözükse de eğer takipçilerle etkileşim yeteri kadar değilse pazarlama çabaları boşa gider.

Sosyal Medya İmparatorları

Influencer kampanyasını başlatmak için yapmanız gereken ilk şey sosyal medya influencerlarını tespit etmek. En çok kişiye ulaşabilecekler kesinlikle sosyal medya kanallarında bulunmaktadır.

Hangi sosyal medya ağının daha geniş bir kitleye ulaşmada yardımcı olacağını araştırın. Mesela moda sektöründe iseniz markanızı duyuracak en iyi influencerlar Instagram ve Pinterest’tedir.

Eğer marka bilinirliğinizi video etkileşimleri ile arttırmak istiyorsanız, o zaman YouTube influencerları daha iyi bir seçenek olur. Fakat Facebook, Twitter ve SnapChat gibi diğer kanalları da göz ardı etmemelisiniz; özellikle de Facebook Live influencer pazarlamayı arttıracak imkanlar yaratmışken.

Hashtag (etiket) de influencer araştırmanız için size yardımcı olabilir. Fitness ile alakalı bir markanız varsa fitness gibi terimleri içeren hashtagleri aratabilir ve böylece doğru influencer'a ulaşabilirsiniz.

Ünlü Bloggerlar

Influencerların %85’i blog yazarıdır. Bu bloggerlardan Google Analytics sonuçlarını paylaşmalarını isteyebilir ve ne kadar trafik aldıklarını görebilirsiniz. Böylece bloggerın gerçek SEO değerini anlayabilirsiniz.

Kontrol etmeniz gereken kilit noktalar:

 • Domain Yetkisi
 • SEMrush Organik Anahtar Kelimeler
 • SEMrush Organik Trafik
 • Tekil Ziyaretçi
 • Trust Flow (Güven Akışı)
 • Citation Flow (Kaynak Akışı)
 • Paylaşım Başına Etkileşim
 • Hedef Kitle Bilgisi (Yaş, Konum, Cinsiyet)

Influencerları Nasıl İkna Edersiniz?

Tabii ki de her şeyin bir bedeli vardır. Influencerlar da bedavaya size yardımcı olmazlar. Kendi kitlelerine ulaşabilmeniz için sizden bir şeyler talep edeceklerdir.

Doğrudan para teklif etmek influencer ile anlaşmanın en yaygın yoludur. Fakat bazen markanıza inanan bir ya da iki influencer ile karşılaşabilirsiniz. Çok düşük bir miktar karşılığında ya da sadece bedava ürün, sosyal medyada yapacağınız bir mention ve çapraz promosyon için size yardım edecek influencer bulabilirsiniz.

Anlaşmanız ne olursa olsun, eğer öncesinde araştırmanızı iyi yaptıysanız bu pazarlama taktiğinin size sağlayacağı yatırım getirisi kesinlikle bunlara değecektir.

Aşağıdaki maddeler güçlü bir influencer marketing için özetlenmiş kilit noktalardır:

 • Influencer Tespiti:

  Potansiyel influencerları araştırın. Profillerini inceleyin, blog yazılarını okuyun ve markanızla alakalı olduklarına emin olun.

 • Influencer Stratejinizi Geliştirin:

  Bütçe planlaması yapmalı, kampanya yazısı yazmalı ve hedef belirlemelisiniz.

 • Sonuçları İzleyin:

  Kampanyanızın sonuçlarını sürekli takip etmelisiniz. Etkileşimler, e-mailler, tıklamalar ve kitle büyümesi gibi metrikleri kontrol etmelisiniz.