SEO Fiyat Hesaplama

.tr Uzantısının SEO’ya Etkisi

Herkes site açarken .tr uzantısına sıcak bakar. Bu makalemde sizlere .tr uzantısının SEO'ya etkilerini anlatacağım. .tr Uzantısı'nın hem faydaları, hemde zararları olabilir. Bazı göze batan etkilerini saymak gerekirse; .tr uzantısının Google.com.tr aramalarındaki yararları, Google her ülkesine ait bir domain almıştır.
Türkiye sayfasında aramalar yaparken de sonuçlarda çoğunlukla .tr uzantılı domainleri üst sıralarda gösterir. Bunun nedeni, tr uzantılı domainlerin, Türkiye'ye hitap etmesidir. Arama yapanların Türk olduğunu varsayarak Türkiye alan adlarını üst sıralara yerleştirir. Google'ın Webmaster Araçları'nda Coğrafi Konum Google'ın Webmaster Araçları servisinde, Siteyi onaylattıktan sonra Coğrafi Konum olarak otomatik olarak Türkiye seçili olur ve asla değiştirilemez. Bunun sebebi de, .tr uzantısıdır. Alexa Rank'ta %100 Türk Ziyaretçi Görünümü .tr uzantılı sitelerin Alexa.Com'daki sayfalarında %100 Türkiyeden ziyaretçi geldiğini gösterebilir. Eğer sizde .tr uzantılı domain tescil ettirmek isterseniz buraya tıklayarak her türlü tr uzantılı domainlerden tescil edebilirsiniz.
Aldığınız domaine, sitemizdeki SEO makaleleri yardımıyla katkıda bulunarak ziyaretçi bakımından zengin olabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
30 Ocak 2010

.tr Uzantısının SEO’ya Etkisi için Yorumlar

 • sinan
  Sinan 24 Kasım 2013, 12:19

  com dan com.tr geçiş,

  selamlar, şu an sitem 1000 hit civarında alışveriş sitesi, 1.5 yıllık bir site, şu anda com.tr alan adını alabiliyoruz, sizce geçiş yapmanın olumlu olumsuz etkisi ne olur,geçiş önerirmisiniz?
  tşk

 • mehmet
  Mehmet 21 Nisan 2013, 02:07

  Merhaba Arkadaşlar

  bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. incir.com bünyesinde
  bir site açtım her çeşit ürünün bulunduğu bir site yaklaşık 80000 ürün var şu anda.
  sizden ricam siteyi inceleyip fikirlerinizi söyleyebilirmisiniz
  mesela sitenin ismi, tasarımı kısacası her yönüyle nasıl olduğu konusunda fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim

  site:

  teşekkürler

 • Bedirhan Lütfü Zöğ
  Bedirhan Lütfü Zöğ 28 Kasım 2012, 20:16

  benim merak ettiğim org uzantılı domain alıcam acaba faydası olurmu neden hep com tercih ediliyor

 • İrfan Anıl Bülent
  Irfan Anıl Bülent 5 Nisan 2011, 17:12

  çok güzel isim değil önemli olan çalışma hocam ha isiminde etkisi var googleden bilinmiş bi kelimeyle başlamak illaki bir adım önce atmak gibi bişi ama isim o kadarda pek önemli değil

 • Mehmet Yekta Attila
  Mehmet Yekta Attila 7 Ekim 2010, 19:58

  Uzantılara pek takmıyorum. Sonuçta bir site kalitesiye elbet değerini bulur. Domain’in anlamlı olması da pek önemli değil bence. Youtube, Facebook, Mynet, Yahoo çok mu güzel isimler sanki.

 • Caner Hazar Paksoy
  Caner Hazar Paksoy 17 Eylül 2010, 10:50

  sen googlenin sahibi olsan arnavurluk için ayrı site açarmısın ? ben olsam açmam hepi topu kaç bin internet kullanıcısı varki ayrıca açsaydı bile google.al olmazdı google.com.al olurdu.

 • Özgün Mardanlou
  özgün Mardanlou 1 Şubat 2010, 13:36

  google her ulkeye ait bir domain almamistir. bircok ulkede google.com kullaniliyor, ornek verilmek gerekirse arnavutluk 🙂

  google.al yoktur 🙂

.tr Uzantısının SEO’ya Etkisi için Cevap Yaz