Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  2615 Görüntülenme

Mesela ben bilgi sitesi açıyorum diyelim. Domainde 'Bilgi' anahtar kelimesi geçiyor. Ancak anahtar kelime planlayıcısında 'bilgi' kelimesinin oranı düşük. Bu neye göre belirleniyor? Yani Domain'e göre mi? Yoksa siteye eklenen anahtar kelimelere göre mi? Daha da açacak olursak anahtar kelime için domainin önemi var mı?

 • 1
 • 1
 • Anahtar Kelime Planlayıcı Rekabet Oranı için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   9 Temmuz 2021, 15:04

   1

   Merhaba,

   Anahtar Kelime Planlayıcı'nın esas amacı, belirli amaçlarla belirlediğimiz anahtar kelimelerin, arama motorlarında kullanıcılar tarafından aylık aranma hacmini ve rekabet oranını göstermektir.

   Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda web sitemiz için belirli stratejiler belirlememizi sağlar. Burada esas amacımız, hızlı yükselebilmek için aranma hacmi belirli bir oranın üstünde olan ancak rekabet oranı düşük olan anahtar kelimeleri seçmektir.

   Domain içerisinde anahtar kelimelerimizi özet şekilde kullanmak, web sitemize fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda page title, meta description ve header etiketlerinde anahtar kelimeleri kullanmak, benzer şekilde pozitif dönüşüm sağlamaktadır.

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   23 Eylül 2015, 06:33

   1

   Merhabalar Eray Bey;

   Anahtar kelime planlayıcı, Google Ads verilerini dikkate alarak site bir takım veriler sunmaktadır. Bu veriler seçtiğiniz kelimeye ait default olarak 12 aylık dönemi kapsayarak ortalama sonuçlar vermektedir. Örneğin; Bilgi kelimesinin 12 aylık süre içerisindeki ortalama aranma hacmi 22.200 iken rekabet oranı düşüktür. Aranma hacminin yüksek olması hedeflediğiniz bu kelimede ilk sayfada yer aldığınızda getirisinin yüksek olacağı, rekabetinin düşük olması ise iyi bir stratejik SEO çalışmalarıyla hedeflenenden daha kısa sürede ilk sayfaya ulaşabileceğinizi göstermektedir. Bu veriler Google Ads verileri olduğu için seçtiğiniz tarih aralığında kelimenin ne kadar aranıldığı ve rekabet düzeyleri hakkında ortalama bilgi vermektedir. Bu veriler domaine göre belirlenmemektedir.

   Anahtar kelimenin domainde yer alması avantajlı bir husustur. Ancak domainde yer almayan anahtar kelime için bu durum dezavantaj değildir. Açılacak olan alt sayfanın ilgili kelimede tamamen SEO ya uygun olarak düzenlenmesi sonucunda sıralamalarda benzer etkiyi yaratacaktır. Örneğin, SEO kelimesinde SEOhocasi.com avantajlı gibi görünse de webtures.com/tr/seo/ sayfası için SEO kelimesine eşit çalışılması durumunda aynı etki sıralamalarda gözlemlenebilmektedir.

  Cevapla

  Anahtar Kelime Planlayıcı Rekabet Oranı Sorusunu Cevapla