SEO Fiyat Hesaplama

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

[toc]
12 yıldır internetten para kazanıyorum. Tabi doğal olarak bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi internetten para kazanma yöntemleri nelerdir oluyor. Hemen hemen her ay internetten para kazanmak istiyorum ne yapmam gerekir, internetten para kazanmanın yolları nelerdir Serhat diye sorular alıyorum. Bugüne kadar sorulan her soruyu cevapladım. Kimi zaman saatlerimi verdim, kimi zaman aylarca bildiklerimi aktardım çevremdekilere. Aldığım bu sorulara karşılık paylaştığım bilgi birikimi ile şu anda aklımda olan 8 kişi var. Hepsi internetten para kazanıyor. Hatta kimisi hayallerinin de ötesinde.

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

İnternetten nasıl para kazanacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağım sizlere. Alışılagelmişin dışında bir anlatım olacak. Ancak sonuna kadar okumanızı ve imkanınız var ise kesinlikle yerine getirmenizi tavsiye ediyorum. Anlatacağım bu yöntemleri kullanarak makalemin başında da belirttiğim gibi 12 yıldır para kazanıyorum. Her yıl internetten kazandığım para oranı da artıyor. Şimdi dilerseniz internetten para kazanabilmek ne yapmanız gerektiğini bu 12 yılın vermiş olduğu tecrübe ile birlikte kendi hayat hikayem üzerinden sizlere anlatayım.

Birinci Yıl

İnternetten ilk para kazanmaya başladığım yıl 2005. İnternet sitesi olan bir arkadaşımın bana sunmuş olduğu teklif ile kazanmaya başladım. 2 tane internet sitesi vardı. Benden istediği şey bu internet sitelerine içerik yazmamdı. İstediği şey her gün 2 içerikti. Kendimizce 600 kelime sayısı sınırı belirlemiştik. Okula gitmeden önce ve okuldan geldikten sonra yaptığım şey 2 adet makale yazmaktı. Bunun için günde 10 YTL alıyordum. O zamanlar okul harçlığımı çok iyi hatırlıyorum 2 YTL idi. Ben harçlığımın 5 katını günde 2 içerik yazarak kazanıyordum. Hafta sonları 10 içerik yazardım. Bu sayede önümdeki 4 gün benim için tatildi. bir yıl boyunca 2 internet sitesine günde 2 içerik yazdım. Arkadaşım benden memnun olmasa her sabah 10 YTL bana vermezdi. Birinci yılımızı doldurduğumda ise o güzel kutlamayı yaptırmazdı. İnternette para kazanmamın ilk yılı günde 2 olmak üzere 1 yıl boyunca 730 makale yazmak ile başladı. İlk başlarda zorlanırsınız ama zamanla açılır ve yarım saat içerisinde dahi güzel bir makale ortaya çıkartabilirsiniz.

İkinci Yıl

Yıllardan 2006. İçerik editörlüğüne devam ettiğim 2. senem. Bu yılımda hem içerik yazdığım internet sitesi sayısı artmıştı hem de günlük aldığım ücretim. Artık 4 site için içerik sağlıyordum ve her gün internette yazdığım içeriklerden kazandığım para 25 YTL olmuştu. Anlaşmamız devam ediyordu. Her makalem en az 600 kelime olacaktı ve günde 4 adet makale yazacaktım. 2006 yılının ilk 6 ayı kesintisiz bir şekilde makale yazmaya devam ettim. Bu noktada hemen şunu sorabilirsiniz. Makaleler hangi konular hakkındaydı ? Örneğin bir tanesi sağlık sitesiydi ve makalemden bir tanesi boğazım ağrıyor nasıl geçer konusu üzerineydi. Oturur boğaz ağrısı ve ağrıyı geçirme yöntemleri hakkında araştırma yapardım ve 600 kelimelik makalemi yazardım.

İkinci yılımın ikinci 6 ayında içerik sayısı aynı kalmasına rağmen kazandığım para birden artmıştı. 25 YTL yerine artık 30 YTL kazanıyordum. 2006 yılında askeri ücreti araştırsanız eğer kazancımın ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz. Ayda 900 YTL o zamanlarda mükemmel bir kazançtı. Mutluydum. Para kazanıyordum ve her gün yeni bir şey öğreniyordum. Ancak burada şunu not düşmemde fayda var. 2. yılımda yaklaşık 1 ay kadar içerik yazmadım. Artık tatil hakkım olduğunu düşünüyordum ve içerik yazmamı isteyen arkadaşımda bu konuda bana oldukça yardımcı oluyordu. Geriye dönük notlarıma baktığımda 2006 yılı içerisinde 1251 içerik yazdığımı görüyorum. Günde 4 hedefimi ikinci yılda tutturamadım ama kazancımda herhangi bir değişiklik yoktu.

İnternette Para Kazanmanın 1. Yöntemi

İnternetten para kazandığım ilk 2 yılımı özetle şu şekilde anlatabilirim. İçerik yazmamı isteyen biri oldu. Bende kabul ettim. Her gün yeni bilgiler araştırarak makaleler yazdım. Kişisel blog sitemde, hayatımda yaşadığım tecrübeleri ve öğrendiklerimi yazmamın sebebi o yıllardan gelen alışkanlıklarımdır. Hatta geçenlerde bir makale yazmıştım mide yanmasına ne iyi gelir konu başlıklı. Yüzümde o yılları hatırlatan bir tebessüm vardı makaleyi yazarken. Sonuç olarak internette para kazanmak istiyorsanız makale yazabilirsiniz. Yani içerik editörü olabilirsiniz. İş alım sitelerine bakın. İçerik editörü arayan binlerce firma var. Yeter ki araştırma ve araştırdığınız bilgileri yazabilme yeteneğiniz olsun.

Üçüncü Yıl

Yıllardan 2007. Üniversite öğrencisiyim artık. İTÜ'de Meteoroloji Mühendisliği bölümünü kazanmışım. İlk yılımda Beşiktaş'taki Apdi İpekçi Yurdu (Abdi Palace)'de kalıyorum. Hazırlık okuduğum için içerik yazmaya ara vermişim. Bu sene para kazanmıyorum. Kendimi tamamen okuluma adamışım. Arada bir kaç yerden 10 tane makale lazım işleri geliyor. Ayın 20'si ile 30'u arasında ise kabul ediyorum. Devletin vermiş olduğu kredi kadar kazanıyorum ara ara gelen işlerden. Tabi ailem o yıllarda oldukça destek oluyor eğitimim için. 2007 yılını sadece 83 içerik yazarak bitiriyorum. İnternetten kazandığım para ise 2006 yılında kazandığım 1 aylık paranın 100 YTL fazlası sadece. Ancak bu sene İTÜ'nün oldukça zor olan Proficiency sınavından 65 alarak geçiyorum. Bu yılımı anlatmamın sebebi oldukça zor koşullarda ve oldukça ağır bir eğitim almama rağmen yine de internetten içerik editörlüğü yaparak para kazandığımı gösterebilmekti. 2006 yılında olduğu gibi çok para kazanabilirdim. Ama İstanbul benim için yeni bir memleketti. Burada yaşamaya alışmak, ağır bir eğitim almak ve yaşadığım bir kaç sorun çok sevdiğim işimi yapmama engel oluyordu.

Dördüncü Yıl

2008 yılındayız. Hayatımın dönüm noktasıdır diyebilirim. Benim için Türkiye'nin en iyi PHP yazılımcısından bir teklif aldım. İşim yine içerik editörlüğü yapmak olacaktı. Hazırlığı bitirmiş ve artık İTÜ'nün Maslak Kampüsü'nde Meteoroloji Mühendisliği bölüm derslerini almaya başlamıştım. İstanbul'a da alışmaya başladığım ve eğlenceye düşkün olduğum için kabul ettim iş teklifini. Ama kabul etmeden şu sorumun cevabını istedim kendisinden. Ben içerik yazacağım ama sen nasıl para kazanıp bana para vereceksin. Tek söylediği kelime şu olmuştu. Google Adsense diye bir şey var Serhat. Araştır, sen seversin araştırmayı. Araştırdım. Tüm detaylarını öğrendim. Google'dan reklam almak isteyen sitelerden yayıncı site olarak para kazanıyordu. Ama internet sitesinde dikkat ettiğim farklı reklam seçenekleri de vardı. Sonradan öğrendim ki Google Adsense dışında direk olarak internet sitesine reklam vermek isteyen sitelerden de para kazanıyordu. Anlaşmamıza ve internetten nasıl para kazanmaya devam ettiğime gelelim isterseniz.

Günde 20 YTL alacaktım. 2 internet sitesi için günde 2 içerik yazacaktım. Sınav zamanlarımda içerik editörlüğü yapmayacaktım. İlk 2 ay her gün kaldığım yurdun internet kafesinde oturdum içerik yazdım. Daha sonra işleri daha iyi anlayabilmem için çalışma şeklimi değiştirdik. Kadıköy'de boğanın orada reklam verenlerden bir tanesinin iş yerinde geceleri içerik yazmaya devam ettim. O günlerde çok ama çok değerli bir insan ile daha tanıştım. İşim çok güzeldi. Sabah okuluma gidiyordum. 4-5 gibi yurda geliyor ve ardından Kadıköy'e geçiyordum. İçerikleri yazdıktan sonra ise geri eve dönüyordum. Her akşam 20 YTL ücretimi alıyordum. Beni oldukça zorluyordu bu şekilde çalışmak. Kazancım güzeldi ancak her gün Beşiktaş > Maslak> Beşiktaş > Kadıköy > Beşiktaş yapıyordum. Bir teklif geldi arkadaşımdan. Sana bir tane notebook alayım, bir tane ev tutalım oradan çalışmaya devam edelim. Tereddütsüz bu teklifi kabul ettim.

Kusura bakmayın 2008 yılı biraz uzun oldu ve şu ana kadar içerik editörlüğü dışında internetten para kazanma yöntemlerine dair herhangi bir şey anlatmadım sizlere. Aslında Google Adsense ve firmalardan internet sitenize reklam alabilirsiniz detayını 1 cümle ile paylaştım ama ileride detaylandıracağım bu konuyu. 2008 Mart ayında Bakırköy'de 2+1 bahçeli bir ev tuttuk. Ev kirası vermiyordum ve içerik yazarak günde 20 TL para kazanıyordum. Tabi sadece evde değil aynı zamanda Kadıköy'deki yazılımcıların arasında pişebilmek için geceleri Kadıköy'e de gidiyordum makale yazmaya. 2008 yılı okul, Kadıköy ve Bakırköy arasında gelgitler ile devam etti. 342*20 YTL bir sene içerisinde oldukça iyi bir kazançtı. Bu seneyi not almamışım ama 800'e yakın makalem bulunmakta.

Beşinci Yıl

2009 yılındayız. Günlük kazancım bu sene arttı. Artık günde 30 TL alıyordum. 2009 yılında yeni kelimesi kaldırılmıştı ve Yeni Türk Lirası yerine Türk Lirası olmuştu paramız. İçerik yazmaya devam ediyordum. Yalnız dikkatimi bir şey çekmişti. Google'a arama yaptığım zaman sık sık kendi makalelerim ile karşılaşıyordum. Hatta öyle bir şey vardı ki 2005 ve 2006 yıllarında yazdığım makalelerden dahi bilgi sahibi oluyordum. İşte arama motoru optimizasyonu yani SEO ile bu 2009 yılında tanıştım. Arkadaşımın yaptığı internet sitelerine içerikler yazıyordum. Bu içeriklere yorumlar geliyordu. Bir süre sonra onları da cevaplamaya başlamıştım. Artık makalelerim çok kişi tarafından okunmaya başlamıştı. Yeni bir makale eklediğim zaman sitelere, hemen Google'da kaçıncı sıraya gelmiş diye bakıyordum. Artık sadece yazdığım makalele için değil arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmek içinde yazmaya başlamıştım. O zamanlarda kendi kendime taktikler oluşturmaya başlamıştım. Mesela 600 kelimelik içerik yazıyordum. Bakıyordum bu içerik Google'da aradığım bir kelimede 15. sıraya gelmiş. 20 gün sonra bu içeriği daha da uzatıyor ve konu ile alakalı 300 - 400 kelime daha ekliyordum. Aradan bir süre geçtikten sonra birinci sayfaya nasıl geldiğini gözlemlemeye başladım. İçeriğin arttırılması önemliydi. O zamanlarda yazdığım makalelerime bu sebeple yorumlar yazıyordum. Yorumlarda yaptığım şey ise insanların aratabilecekleri sorular oluyordu. Kendim soruyor kendim cevaplıyordum.

Sanırım 2009'un ikinci yarısıydı. Siteye giren kullanıcı sayısını merak etmeye başlamıştım. Herkes Google Analytics'den bahsediyordu. Arkadaşıma internet sitelerimize giren kullanıcıları merak ediyorum dedim. İlk başta sözel bir şekilde söylüyordu. Bugün 3000 kullanıcı girmiş, dün 3600 kullanıcı giriş yapmış. Kısa bir süre sonrada analytics hesabını benle paylaştı. Artık siteye giren kullanıcı sayılarını takip edebiliyordum. Bu arada SEO üzerine araştırmalar yapmaya devam ediyordum. Araştırmayı o kadar çok seviyordum ki analytics hesabında yazanları kelime kelimesine ezberlemeye başlamıştım. SEO ve Analytics en çok sevdiğim konular arasında yer almaya başlamıştı. Yabancı bir kaç tane siteyi takip ediyordum. O günlerden beri hala güncel olan bu sitelerin yazılarını yakından takip ederim. Bu arada içerik editörlüğüne SEO bilgilerimi de eklediğim ve benden bazı önemli kelimelerde üst sıralarda yer almam istendiği için günlük kazancım 2009 yılının sonuna doğru bide 50 TL'ye çıktı.

2009 yılındaki en önemli gelişmelerden bir tanesi ise wordpress yazılım altyapısını öğrenerek uzun uğraşlar sonucunda ilk internet sitemi açmam oldu. İlk başlarda alan adı ve hosting nasıl alınır bilmiyordum. Sadece açılmış olan sitelerde internette bulduğum HTML temaları ekleyerek değişiklikler yapabiliyordum. O zamanlarda kullandığım iki program vardı. Frontpage ve Dreamweaver.

İnternetten Para Kazanmanın 2. Yöntemi

İnternetten para kazanmanın ikinci yöntemi sizlerle paylaşayım. İlk yöntem olarak internet sitesi olan firmalar için içerik editörlüğü yapmak olduğunu söylemiştim. İkinci yöntem ise kendi sitenizi açarak belirlemiş olduğunuz bir sektör ile ilgili içerikler yazmaktır. Bu site blog sitesi de olabilir kurumsal sitede.  Yeter ki SEO uyumlu bir altyapıya sahip olan internet sitesi kurulumunu yapan biri ile tanışabilin. Örnek olarak 2010 yılında belirlediğim bir sektör üzerine wordpress ile kurumsal internet sitesi kurmuştum. Periyodik bir şekilde her hafta bu siteye 5 adet içerik ekledim. Henüz internete açılmamış bir sektör olduğu için oldukça fazla kullanıcı sağlıyordum. Tabi bir taraftan da SEO çalışmalarını gerçekleştiriyordum. İnternette sadece benim içeriklerim vardı ve günde 4000 tekil kullanıcıya kadar ulaştım. E-postama bir mail geldi. Reklam almak isteyen ve tüm yazılarımı yakından takip eden bir firma tarafından. Paylaştığı telefon numarasından kendisini aradım. Reklam almak istediğini söyledi. Bende siteyi satmak istiyorum dedim reklam almıyorum. Araba alabilecek kadar bir ücret ile internet sitesini firma sahibine sattım. Bana vermiş olduğu ücreti sadece 2 ay içerisinde çıkardığını biliyorum.

İnternetten para kazanmanın 2. yöntemini sizlere açıklıyorum. Bir internet sitesi açın veya açtırın. Şu anda internette çok fazla olmayan bir sektör ile alakalı olsun bu internet sitesi. Sitenin nasıl yönetileceğini öğrenin nasıl içerikler girileceğini mesela. O siteyi besleyin. İçeriklerle, yorumlarla, sosyal medya paylaşımları ile. Mesela hemen bir sektörü paylaşayım sizlerle. Çocukluğumdan beri motosiklet kullanırım ve şu anda bir Xmax 250 sahibiyim. İnternette en büyük eksikliklerden bir tanesi şu anda motosiklet servisleri ile ilgili. Mesela bir kaç sene önce Honda PCX motosikletim vardı. Sadece 2 tane içerik yazdım blog sitemde bu motosikletimle alakalı. Bir tanesi Honda PCX bakımı ile ilgili bir tanesi ise sırtınızı yaslayabildiğiniz Honda PXC Sissy Bar hakkında. Honda PCX Sissy Bar kelimesinde sissybar aldığım firmanın iletişim bilgilerini paylaştım. En son aradığımda bütün sissybarları sattığını depodaki malların dahi bittiğini söylemişti.

Lütfen buraya dikkat edin. Bakın benim Honda PCX bakımı yapan bir teknik servisim olsa sadece bir makalem sayesinde ayda binlerce TL para kazanabilirim. O kadar çok kullanıcı akışı oluyor ki bu makalelerime sizlere anlatamam. Şu anda bu sektör oldukça büyük bir boşluk içerisinde. Açın bir tane site ve motosikletlerin bakımı ve aksesuarları hakkında bilgi paylaşımlarının olduğu içerikler yazın. Haftada bir ya da iki tane. Çok boş zamanınız varsa günde 2 tane yazmanızı tavsiye ederim.

Not: Serhat Bey site açın ve belirlediğiniz bir sektör hakkında içerikler yazın demişsiniz hiç bir bilgimiz yok ki dediğinizi duyar gibiyim. SEO Hocası'nda yazmış olduğum ilk makaleye özel olarak hemen aşağıda bulunan yorum alanından konu ile ilgili (İnternetten Para Kazanma Yöntemleri) yorum yazan 3 kişiye alan adı, hosting ve profesyonel tasarımlı wordpress sitesi açacağım. Bu siteler tamamen SEO uyumlu bir altyapıya sahip olacak. Sizlere internet sitenizi nasıl yöneteceğinizi tüm detayları ile birlikte anlatacağım. Sitenin bütün hakları yani alan adı, hosting ve lisanslı olan tasarım sizler adına olacak. Kurumsal, e-ticaret, blog, haber hangi kategori olacağını belirleyebileceksiniz. Bu makalenin devamını getirebilmemiz amacı ile bir tanesi motosiklet servisi üzerine olacak. Umarım bu not kısmına kadar makalemi okumuşsunuzdur.

Altıncı Yıl

Yıllardan 2010. İnternet ortamında binlerce makalem var artık. Farklı farklı sektörlerde içerikler yazıyorum. SEO hakkında ne kadar doküman varsa okuyorum. Yurt içi ve yurt dışında uygulanan bütün teknikleri çalışma yaptığım sitelere uyguluyorum. Şu anda makale yazdığım bu siteyi de yakından takip ediyorum. SEO ve Wordpress hakkında çok güzel bilgiler veriyor. Bir taraftan da yeni sektörler için içerikler yazmaya devam ediyorum. Tanıtım yazıları ile tanışıyor, sitelerime bağlantılar alıyor, içerik yazarken nelere dikkat etmem gerektiğini araştırıyor, pagerank nedir öğreniyor, alexa hakkında bilgi sahibi oluyor, SEO analiz siteleri ile testler yapıyor, google güncellemelerini takip ediyor, trustrank nedir öğreniyor, sosyal paylaşım sitelerine yöneliyor, kampanyalar yapıyor, breadcrumbs, meta tags ve benzeri kavramları öğreniyordum. Sitemi hızlandırıyor, güncellemeleri uyguluyor, içerikleri yeniliyor, makalelere özel görseller hazırlıyordum.

2010 yılının ilk 4-5 ayında wordpress ve wordpress SEO üzerine oldukça fazla yoğunlaşıyorum. Google ve wordpress içerik editörlüğünün yanında hayatımın büyük bir parçası haline geliyor. Gece gündüz ne zaman vakit bulursam bulayım hemen bilgisayarı açıyor içerik yazıyor, araştırma yapıyor, yabancı wordpress temalarını düzenleyerek siteler yapıyorum. Şimdi soracaksınız 2010'da ne kadar kazanıyorsun diye. Artık aylık almaya başlıyorum. Ayda 2500 TL. Ama yemek, yol, ev kirası ve diğer bütün giderlerim adına çalışmakta olduğum 3 firma tarafından karşılanıyor. Artık wordpress ile istediğim siteyi yapabilme kabiliyetine de sahip oluyorum. Bu noktada sigortamın yapıldığını da unutmayalım. Okul ne oldu derseniz bir daha bu konuyu açmadan hemen paylaşayım. 7 senede bitirdim lisans eğitimimi. 1 sene hazırlık 4 sene lisans olması gerekiyordu 2 sene uzattım.

Bu arada yazmayı unuttuğumu sonradan fark ettim. Artık kendi Google Adsense hesabım var. İçerik yazdığım sitelerimi bu hesabıma bağlıyorum. Yurt dışından iyi bir gelir kaynağı. Tabi Türkiye'den de bir çok reklam vermek isteyen firma ile anlaşıyorum. Sitemde yayınladığım tanıtım yazılarından ve aynı zamanda bannerlardan kazanç sağlıyorum. 2010 yılı oldukça ama oldukça verimli geçiyor. İnternetten bilgim ile para kazanıyorum.

İnternette Para Kazanmanın 3. Yöntemi

İnternetten para kazanmanın ilk yöntemi olarak içerik editörlüğünden bahsettik. Herkesin yapabileceği bir iştir. İkincil olarak ise belirlediğiniz bir sektör üzerine site kurulumunun yapılmasını sağlayarak o siteye içerik sağlamak ve ardından reklam alarak ya da ilgili siteyi satışa sunarak para kazanabileceğinizden bahsettim. Şimdi ise 3. para kazanma yöntemini ve bugüne kadar binlerce TL bana kazandıran yöntemi sizlerle paylaşıyorum. İhtiyacı olan firmalara internet sitesi kurmak. Bu aşamada kesinlikle wordpress altyapısını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hem kurulumu kolay, hem SEO açısından profesyonel eklentiler ile desteklenebiliyor hem de internet üzerinden satın alabileceğiniz on binlerce tema mevcut. Wordpress ile internet sitesi nasıl kurulur bir çok eğitim veren kurum bulunmakta. Wordpress ile site kurmayı öğrenin. Kendinize ilk alan adınızı ve hostinginizi alın. Çevrenizdekilere belirli ücretler karşılığında internet siteleri kurun. HTML, PHP, Css, Js nedir düzenleyebilecek kadar bilgi sahibi olarak öğrenin.

İnternetten para kazanmanın 3. yöntemini özellikle bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği ve benzeri bölümlerde okuyan öğrencilere tavsiye ediyorum. Google'a yazın wordpress nedir, kurulumu nasıl yapılır diye. Videoları izleyin. Türkiye'deki herhangi bir hosting firmasından kendi adınıza alan adı ve hosting alın. Bazı hosting firmalarında sadece 1 tuşa basarak dahi wordpress kurulumu yapabiliyorsunuz. Ardından sitenize temalar kurun. Bu temaları FTP üzerinden hostinge bağlanarak düzenlemeye çalışın. Notepad ++ programını tavsiye ederim bu noktada. Sitenize SEO eklentileri, hızlandırma eklentileri, galeri eklentileri ve en çok kullanılan eklentileri kurun.

Yedinci Yıl

Şunu bilir şunu söylerim hep. Bir SEO uzmanı kesinlikle SEM uzmanı olmalı, SEM uzmanı ise kesinlikle SEO uzmanı olmalıdır. Hayda SEM nerden çıktı diyeceksiniz şimdi. Yazdığım içerikler, SEO ile ilgili öğrendiğim bilgiler ile bir çok kelimede istediğim konuma gelebiliyordum. Long Tail SEO ile istediğim bir sitede binlerce kelimede çıkabilme ayrıcalığım vardı. Ancak Google'da çalışma yaptığım sektörler ile ilgili aramalar yaptığımda doğal sıralamada hiç bir yere sahip olamayan siteler benim çalışma yaptığım siteler üzerinde yer alıyordu. Bu arada SEM'in açılımı Search Engine Marketing yani Türkçe karşılığı ile arama motoru reklamcılığı demekti. SEM ile ilgili 2010 yılında yazmış olduğum makalelerim mevcuttu ancak tam olarak nasıl uygulanması gerektiğini bilmiyordum. Artık yeni amacım SEO'nun yanına SEM'i de koymaktı. Kendimi SEO uzmanı, içerik editörü ve aynı zamanda istediğim wordpress tasarımı düzenleyerek siteme uygulayabildiğim için webmaster olarak görüyordum. O yıllarda bütün webmaster siteleri, forumlar ve sözlüklerde üyeliklerim ve tabi ki yüzlerce bilgi paylaşımı yaptığım makalem bulunmaktaydı. Buradan yetkililere sesleniyorum. Fuub.net'i özledim.

İlk Google Ads hesabımı oluşturdum ve ardından çalıştığım sitelerin sahiplerinin bir tane internet sitesinde kelime aramalı reklamlar oluşturmaya başladım. Google Ads'e oldukça fazla dalmıştım. İlk sitem 2011 yılında spama girdi. Oldukça yoğun bir kullanıcı trafiği olan sitelerden bir tanesinin tüm içeriği Google'dan silinmişti. İşte o zamanlarda arama motorlarının güncellemelerine daha çok önem vermeye başladım. Bazen daha fazla kullanıcıya sahip olabilmek için birden binlerce içerik sağlarsınız internet sitenize. O zamanlarda arkadaşım bir program yazmıştı. Eş anlamlı kelimeleri değiştirerek farklı farklı içerikler sağlıyorduk siteye. Gizli metinlerle, anahtar kelimelerle doldurmuştum bir sitemi. Tabi reklam alanların sitelerinde de bir kaç sıkıntı vardı ki Google Ads'e yöneldiğim için sadece kazanılan paraya bakıyordum.

Yukarıdaki sebepten dolayı SEO ve SEM'e %50, %50 önem vermeye başladım. Tabi hala daha içerik yazıyorum. 7 sene boyunca bıkmadan, usanmadan onlarca farklı sektör için makale yazdım. Milyoner filmini mutlaka izlemişsinizdir. O kadar çok bilgi vardı ki artık, bilgi yarışmalarında saniyeler içerisinde soruları cevaplıyordum. Sağlık, emlak, teknik servis, kimyasallar, filmler, teknoloji, seo, sem, sosyal medya, optik, oto, beyaz eşya, elektrik sistemleri, av malzemeleri, kullanıcıların devlet işlemleri, kozmetik, mobilya ve bir çok sektör hakkında bilgi sahibiydim. İlk defa duymuş olacaksınız ama epoksi soya yağı nedir biliyorum. Nereden geldi aklıma bilmiyorum.

2011 yılı sonundaki kazancım ise doktor maaşından daha fazla. Kazanıyorum harcıyorum. Eğlence hayatımın ve birikimlerimin yanı sıra öğrenmek içinde harcıyorum. Şöyle bir insanım. Sadece öğrenebilmek amacı ile 10.000 TL'yi 1 ay içerisinde Google Ads hesabımdan harcadım. Yeter ki bilgi sahibi olabileyim.

Bu sene en çok yorulduğum senedir. 14 sitenin içerik editörlüğünü ve SEO çalışmalarını aynı zamanda da 6 sitenin Google Ads hesabını yönetiyordum. Bir bilgi paylaşımında bulunacağım. 2010 yılından beri yılda bir kaç haftanın dışında, günde 5 saatin altında uyurum. Kimi zamanlar uyumadığım günlerde olur. İnternetten para kazanılır kesinlikle katılıyorum ama daha fazla kazanmak için daha fazla çalışmak gerekir.

Sekizinci Yıl

Yıllardan 2012. İçerik editörlüğü tamam. Arama motoru optimizasyonu tamam. Arama motoru reklamcılığında ise bütün yenilikleri takip ederek sitelerime uyguluyorum. Özellikle kelime aramalı reklamlar, görüntülü reklamlar ve bannerların kalitesi, yeniden pazarlama (remarketing) kendimi adeta adamışım. O dönemlerde 1 ay içerisinde 300.000 TL depoda bulunan bir ürünü sadece Google Ads ile 1,5 ay içerisinde sattım örnek olarak.

Burada araya girmek istiyorum. 2010 yılında bir film sitesi kurmuştum. Tamamen hobi olarak izlediğim filmleri siteme ekliyordum. 2012'nin mayıs ayında bu sitemi sattım. 300'ün üzerinde online kullanıcıyı bu sitemde görmüştüm. Satma sebebim ise son zamanlarda her gün DMCA kayıtlarının gelmesiydi. Burada araya girdim çünkü film sektörüne girmenizi tavsiye etmiyorum. Banner reklamlar ile gerçekten yüksek meblağlar kazanabiliyorsunuz ama bazı sorunlar ile karşılaşıyorsunuz.

2012 yılı hayatımın dönüm noktası olan yıllardan bir tanesidir. Her gün onlarca saat çalışmaktan sıkılmıştım ve artık hayatımı bir düzene sokmak istiyordum. Bu düzene sokma isteği tabi ki hayatımda çok sevdiğim bir insan ile almış olduğum ortak kararla olmuştu. Bir ara vermenin zamanı gelmişti. Yaklaşık 4 ay hiç çalışmadım. Bu süreç içerisinde de evimi okulumun çok yakını Maslak'a taşıdım. Çalışma hayatım boyunca  bulduğum boş vakitlerde üniversiteme gittim ve zor olmayan dersleri geçtim. Artık amacım üniversiteyi bitirmekti. Tabi bu süreç içerisinde çalışma yapmasam bile SEO ve SEM'deki gelişmeleri hep yakından takip ettim. Sadece bitirme projem kalmıştı. Evde oturmak yerine kurumsal bir firmada çalışmaya karar verdim. Sadece 2 firmaya başvurdum. O firmalardan bir tanesi ve 2012 yılını hayatımın dönüm noktalarından bir tanesi olarak adlandırmama sebep olan Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş.'de SEO Uzmanı olarak ise başladım. Yıllardan 2012 aylardan ise Mayıs. 1 ay deneme süreci sonrasında 2012 Haziran ayında çalışma hayatıma geri döndüm. Burada belirtmekte fayda var 2012 Eylül ayında da üniversiteden mezun oldum.

2012 yılında E- ticarette yazılım ve teknoloji çözümleri sunan bir şirkette çalışmaya başlamamın sebebi satışa sunulacak olan E-tahsilat yazılımlarının ne kadar değerli olduğunu görmem ve bu sistemin gerçekten satılabileceğini gösterebilmektir. Bir ürün ne kadar kaliteli ise SEO ya da SEM uzmanının o ürünü pazarlaması o kadar kolay olacaktır. En büyük prensiplerimden bir tanesi insanları her daim kaliteli ürüne yönlendirmek, her daim doğru olan bilgilere onları ulaştırmaktır.

İnternette Para Kazanmanın 4. Yöntemi

Yedinci yılıma itafen internetten para kazanmanın 4. yolunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Hatırlayalım. İçerik editörlüğü yaparak internetten para kazanabiliriz. Yaptıracağımız bir siteye, belirlediğimiz bir sektör ile ilgili yazılar yazarak, o siteyi geliştirip ardından satabiliriz. Ya da internet sitesi nasıl yapılır öğrenir ve ardından internet sitesi yaparak internetten para kazanabiliriz. İnternetten para kazanmanın 4. yöntemine gelecek olursak arama motoru reklamcılığı üzerine araştırmalar yapar, bu sektöre bir kaç yılımızı verir ve ardından firmalara SEM desteğinde bulunarak para kazanabiliriz. SEO ve SEM firmasında verdiğim tavsiyede manidar oldu bu arada.

Arama motoru reklamcılığında doğru otimizasyonlar yapıldığı taktirde mutlaka kazanırsınız. Ürünlerinizi internetten pazarlamak istiyorsunuz. İnternet sitenizi e-ticaret altyapılarını kullanarak veya kendi öğrendiğiniz bilgiler sonucunda açtığınızı varsayalım. Ürünlerinizi sitenize eklemeye başladınız. Henüz sektörde yeni olduğunuz için internet sitenize potansiyel müşterileri çekemiyorsunuz. SEO çalışmaları yapıyor ya da yaptırıyor ancak belirli süreçler dahilinde yükseliyorsunuz. İlk aşamada kazanma isteğiniz var. İşte bir kaç aylık bu süreçte yönelmenizi tavsiye ettiğim şey arama motoru reklamları. SEM'den iki şekilde para kazanabilirsiniz. Birincisi bu sektörü tüm detayları ile birlikte öğrenir ve firmalara destek verirsiniz. İkincisi ise bir SEM ajansı ile anlaşarak reklam ayarlamalarınızı yapmalarını sağlar ve doğru yapılan optimizasyonlar ile ürün satışından para kazanabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var. SEM uzmanı olmak zordur ama isteyince neden olamayasınız. İkinci bir hatırlatma. Profesyonel bir SEM ajansı ile çalıştığınız taktirde mutlaka para kazanırsınız. Tabi ki SEO'da da bu durum geçerlidir. Hatta fazlası, daha fazlası ile.

Sekizinci Yıl

Yıllardan 2013. Türkiye'nin en büyük yazılım firmalarından bir tanesinde çalışıyorum. İlk yaptığım şey 2 tane internet sitesi kurmak ve ardından benden istenen kelimeler ile birlikte belirlemiş olduğum kelimeler üzerine SEO çalışmaları yapmaya başlamak. SEM bilgim var ama firmam özel olarak SEM desteği aldığı için o kısma bakmıyorum. Ama yapılan bütün çalışmaları yakinen takip ediyorum. Sözleşmem gereği paylaşamam ama maaşım beklentilerimin üzerinde. Yani yine internetten, internet sayesinde para kazanıyorum. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü 2000'in üzerinde firma çalışmakta olduğum şirketin e-ticaret altyapısını kullanıyor. Onlarca farklı sektöre çalışma yapmakla övünen ben şimdi binlerce e-ticaret sitesini takip ediyorum. Bir taraftan kurumsal sitelerimizin içeriklerini giriyor, benden istenen kelimeleri arama motorlarında üst sıralara çıkartıyor bir taraftan da SEO hakkında bilgi sahibi olmak isteyen firmalara eğitimler veriyorum. Hemen hemen her hafta farklı bir internet sitesine destek oluyorum.

İşte tamda istediğim iş. Rüyalarıma giriyor Google. Kelimelerde kavga ediyorum. 09.00 - 18.00 arasına sığmıyor çalışmalarım. Bilgisayar başından ayrılamıyorum. Artık hobi haline gelmiş her şey. Günde yüzlerce sorgu yapıyorum şirketimde. Nescafe, çay, sigara içmekten kalbimde çarpıntılarım başlıyor. Kendime hedefler koyuyor, her daim hedeflediğim noktayı üzerine hedefler ekliyorum. Bu arada bir not düşmüşüm 2013 Temmuz ayına. 67 firmaya özel olarak SEO eğitimi verilmiştir diye. Eğitim verdiğim firmaların kazandıklarını görünce, firmama yeni müşteriler geldikçe mutlu oluyorum. İnternette e-ticaret sitesi açarak nasıl para kazanılabileceğini tüm detayları ile birlikte takip etme şansı yakalıyorum. SEO'nun, SEM'in sosyal medya çalışmalarının ürün satışlarına etkilerini analiz etme şansı buluyorum. Sadece 1 tane ürünü ile yüz binlerce ciro yapan e-ticaret sitesi ile de karşılaşıyorum, binlerce ürün ile ayda on binlerce ürün satan sanal mağaza ile de. Şirketteki e-ticaret uzmanları, yazılımcılar ve satış departmanı ile sürekli sohbetler ediyor bildikleri her şeyi öğrenerek internette makaleler yazıyorum. Sanki vermiş olduğum 4-5 aylık aranın acısını çıkartıyorum.

Not: Çalıştığım firmanın sektörü ile ilgili kurumsal sitelerinde yazmış olduğum makale sayısı 849'dur. tanıtım, forum, blog, haber, sosyal medya siteleri ve benzeri sitelerde yazmış olduğum makalelerle ile birlikte internet üzerinde e-ticaret ve e-tahsilat sektörü ile ilgili 3000'in üzerinde makalem bulunmaktadır. Nedense şu bilgi paylaşımını yapmak istiyorum. Bir internet sitesinin kazanç sağlayabilmesi için en önemli olan faktörlerden bir tanesi sitenin güncel tutulması ve SEO uyumlu makaleler yazılmasıdır.

İnternetten Para Kazanmanın 5. Yöntemi 

İnternetten para kazanmanın 5. yöntemi bir e-ticaret sitesi kurarak sahip olduğunuz ürünleri ya da tedarikçi firmalardan elde ettiğiniz ürünleri alışveriş siteniz üzerinden pazarlamaktır. Burada çok sevdiğim bir e-ticaret sitesinin adını vermeden başarı hikayesini sizlere anlatmak istiyorum. Anlatacağım hikaye bir girişimcinin uzun yıllara yayılan başarısıdır.

E-ticaret sitesi açarak internette ürün satmaya karar veren bir girişimci bu hayalini gerçekleştirebilmek amacı ile kendisine bir e-ticaret sitesi açar. Hiç ürünü yoktur. Satmaya karar verdiği ürünlerin en yoğun olduğu bir pasajda sadece 10 metrekarelik bir yer tutar. Bu pasajda satmayı düşündüğü bütün ürünlere ulaşması mümkündür. Kendisine bir notebook alır. E-ticaret sitesini açtıktan sonra eğitimlere katılarak sitesini nasıl yöneteceğini tüm detayları ile birlikte öğrenir. Kendisine bir hedef koyar. Her gün e-ticaret sitesine bir ürün girecektir. Etrafında bulunan mağazalardan yine her gün bir ürün alır. O ürünü açar. Kullanma kılavuzunu okur. Öğlene kadar ne işe yaradığı, şeklinin nasıl olduğu, ebatları ve benzeri bütün araştırmaları internet üzerinde yapar. Öğle yemeğini yedikten sonra ise o ürünün fotoğraflarını çeker ve internet sitesine öğrenmiş olduğu her bilgiyi, o ürünü satın alabilecek olan tüketicilerin soracakları her soruyu yazar ve cevaplar. Birinci gün sipariş yok. İkinci gün sipariş yok. Onuncu gün sipariş yok. 1 ay olur yine sipariş yok. Bu arada her gün bir ürün aldığı için stoğunda 30 ürün birikmiştir. Vazgeçmez. Ama ikinci ayda bir karar daha alır ve günde iki ürün için bu çalışmayı yapacaktır. İlk siparişini ise 45. gününde alır. O günün mutluluğunu öyle bir anlatmıştı ki bana. Sipariş geldikten 1 saat sonra aramış müşteriyi. Çok yoğun olduğunu düşünsün diye. Ancak sipariş verilen ürün daha önce açıldığı için onu göndermez. Aynı üründen hemen iki dükkan sağ tarafta bulunan mağazadan alır ve kargo gönderimi yapar. Yani ilk üründen de kar edemez.

İkinci siparişini 47. günde alır. Her siparişte daha fazla heveslenir ve ürünleri daha detaylı bir şekilde araştırarak internet sitesine ekler. Artık günde 2 - 3 sipariş gelmeye başlamıştır. Elinde bir çok stoğu vardır. 10 metrekarelik ofisinde yeri olmadığından onları ikinci el satış siteleri üzerinden satar. Ürünler sıfırdır ama açıldıkları için kendi internet sitesi üzerinden satmaz. 5. ayının sonunda günde aldığı sipariş sayısı 20'nin üzerine çıkmıştır. Şöyle demişti bir konuşmamızda. Serhat Bey 19 sipariş aldığımda moralim bozuluyordu. O en çok sevdiğim hikayesinin önemli bir anını paylaşmak istiyorum. Birinci senesinin sonlarında doğru büyük bir birikim sahibi olmuştur. Pasajda herkes ona imrenir. Hatta kendi e-ticaret sitesi gibi ürün aldığı mağazaya da online satış sitesi açmaları için yardımcı olur. Bir gün aldığı bir sipariş üzerine gittiği o 2 yan dükkandaki mağazanın penceresinde devren satılık yazısını görür. Birikimi vardır ve risk almayı da sever. Ne kadara devrettiğini öğrenir ancak birikimi yeterli değildir. İnternette ilan verir ve arabasını satmaya karar verir. Araba satışından sonra eksik kalan tutarı da bir yakınından temin eder. Sadece 2 gün sonra o devren satılık olan mağazayı devralır. Kaç metrekare olduğunu sorduğumda 120 metrekare demesi beni oldukça şaşırtmıştı. Artık hem fiziksel mağazasından hem de sanal mağazasından satış yapmaktadır. Yanına üniversiteden yeni mezun olmuş bir genci çalışan olarak alır. Ondan isteği gelen siparişleri kargolayıp göndermesi ve her gün e-ticaret sitesine bir ürün giriş yapmasıdır. İnternet sitesinde şu anda 2165 tane özgün içeriğe sahip ürün mevcut. Tüm görseller ona ait. Şu anda saat 16.05. Telefondan kendisini arayarak izin aldım ve şu anki sipariş sayısını paylaşmak istiyorum. 171 sipariş. Günde ortalama 200 - 250 arasında sipariş aldığını benimle paylaşıyor. 8 çalışanı var. 3'ü şirketi için olmak üzere ve şu anda 4 arabası var. Ve bu başarıyı sadece 5 yılda elde etmiş durumda. 2. yılında SEO desteği aldığını biliyorum. Ne zaman reklamlara girdiğini zaman olarak hatırlamıyorum ama uzun bir süredir kelime aramalı reklam çıkıyor Google'da. Yeniden pazarlamaya gösterdiği ilgi de çok hoşuma gidiyor açıkçası. Sosyal medyada zaten bir marka haline gelmiş.

Yukarıda anlattığım örnekte olduğu gibi onlarca girişimci ve işletme sahibi ile tanıştım. E-ticaret belki de internetten en çok para kazandıran mecralardan bir tanesi. Ama emek vermeniz gerekiyor. Makalemin başından itibaren anlattığım gibi azimli olmanız. E-ticaret sitenizi açtığınızda onu bir tohum gibi görmelisiniz. Ekleyeceğiniz her içeriği o tohumun yaşaması için gerekli olan su gibi düşünün. Gösterebildiğiniz tüm özeni tohuma gösterin. Toprağını işleyin SEO çalışmalarınızla. Gübresini verin SEM ile. Sosyal medya ile filizlenmesini sağlayın. Unutmayın 3 gün suyunu vermezseniz o filizlenen ağacınız solacak. Hava koşullarına göre korumasını alın. Onu tehlikeli böceklerden, yapılan anti seo çalışmalarından koruyun. Etrafını büyüdükçe yeniden inşa edin yani altyapınızı güncelleyin. Bir süre sonra en lezzetli meyveleri yani siparişlerinizi almaya başlayacaksınızdır. Unutmayın internette açılan her site bir tohumla başlar. Ondan meyve alabilmeniz ve meyvenin kaliteli olması ise sizlerin gösterdiği özenle birebir alakalıdır. Nedense bu paragrafta şiir yazasım geldi.

Dokuzuncu Yıl

Yıllardan 2014. E-ticaret SEO eğitimlerine devam. Artık kurumsal sitelerimizde de SEM çalışmalarını yönetiyorum. Sonunda yıllara yayılan bilgi birikimini kurumsal sitelerimizde uygulayabileceğim. Bu arada son bir yıllık süreç içerisinde e-tahsilat kavramı neredeyse e-ticaret kavramı kadar bilinmeye başlıyor. 1,5 yıllık süreç içerisinde kurumsal sitelerimizden sadece 1 tanesi için 100'ün üzerinde araştırılmış makale yazmışım. Oldukça önemli olarak belirlediğim 42 kelimede Google Ads kelime aramalı reklamları çıkıyorum. Yaptığım şey SEO uyumlu bir altyapı oluşturmak, gündemi ve sektörü takip ederek yapmış olduğum araştırmalar sonucu makalelerimi internet sitemizde yayınlamak. Sosyal medya sitelerinde paylaşımlara oldukça önem veriyorum. Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Tumblr, Pinterest ve bir kaç sosyal medya sitesi ile birlikte blogspot, blogcu ve benzeri blog sitelerinde sürekli bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Forumlar hala daha vazgeçilmezlerim arasında. Sektöre yakın olan internet sitelerinden tanıtım yazıları alıyorum. Değerli gördüğüm blog sitelerinde reklamlarımızın yayınlanmasını sağlıyorum. Ahrefs, Moz, Semrush ve benzeri analiz siteleri üzerinden sürekli yapmış olduğum çalışmaları takip ediyorum. Ama dikkat, premium hesaplardan. E-tahsilat kısmına verdiğim önemin belki de 10'da birini e-ticarete veriyorum. Yapmış olduğum çok basit bir hata ile kurumsal e-ticaret sitemizin Google'da spam siteler arasına girmesine sebep oluyorum.

Yapılan Hata: 1000'in üzerindeki referansın hemen altında bulunan bu site .... altyapısı ile kurulmuştur yazan alanlardan bir anda dofollow link alıyorum. Halbuki başarıya giden yolun sabırdan ibaret olduğunu çok bilenler arasındayım.

Neyse ki 4 gün içerisinde ilgili sitenin eski haline dönmesini sağlıyorum. Yaptığınız hatayı düzelttikten sonra Webmaster Tools üzerinden Google'a bildirmeniz yeterli. Sanırım daha önce paylaşmadım. İki kurumsal site üzerinden 5000'in üzerinde arama motorlarından tekil kullanıcı trafiği geliyor. Her iki sitede tamamen özgün içeriklerle beslenmiş durumda. Domain ve sayfa otoritesi oldukça kaliteli olan internet siteleri ve sayfalarında tanıtımları var. Bir anda herkes 1,5 yıllık emeğin boşuna gittiğini düşünürken 4 gün sonrasında yaptığım hatanın yanlışlıkla olduğunu kanıtlıyorum.

Onuncu Yıl

İnternetten para kazanmaya başlamamın onuncu yılı. 10 yıl boyunca hep özgün makaleler yazmam, sitenin güncel tutulması, arama motorları istekleri doğrultusunda geliştirmeler yapılması, sosyal medya paylaşımları ve reklamları, Google Ads , yüksek hitli ve güncel sitelerden alınan bağlantı ve reklamlar, sahip olduğum çevre, çalıştığım şirketin yardımları, SEO hakkında analiz yapabildiğim siteler, Türkiye'deki seo firmalarının paylaşmış olduğu değerli bilgiler, nescafe, s.g.ra (sağlığa zararlıdır), çay, karşılıksız yardımcı olduğum yazarlar, büyüyebilmek için her daim lazım olan para, etrafımda işini seven ve gelişmeme her daim yardımcı olan insanlar (her şey için teşekkür ederim Üstad), aşk, hesabımı 821. siparişten sonra kapattığım yemek firması, her sorumu cevaplayan hosting şirketi, bugüne kadar her istediğim çalışmayı onaylayan genel müdürüm ve patronum, internetten para kazanmaya başlamamı sağlayan lise arkadaşım, ailem ve İstanbul sayesinde internetten para kazanabildim. Şimdi bir reklam arası ve viral bir SEO çalışması yapmanın tam zamanı bence. Bu arada ufak bir bilgi paylaşımı. 2015 yılında yazmış olduğum makale sayısı 483.

 

İnternetten Para Kazanmanın 6. Yöntemi 

İnternetten para kazanmanın 6. yöntemini yine bir hikaye ile sizlere anlatmak istiyorum. Sosyal medya fenomeni olmak. Şirkette bulunan bir arkadaşımın çok yakın bir arkadaşı var. Kendisi marangoz. Günümüzden 2 yıl öncesinde kendisine hobi olarak bir Instagram sayfası açıyor. Doğa ile yakından ilgilenen bir insan. Aynı zamanda başarılı bir marangoz. Her sabah işe giderken 1 tane, her akşam ise işten dönerken çok beğendiği bir doğa resmini Instagram hesabından paylaşıyor. Tamamen hobi olarak olarak yapıyor paylaşımlarını. Gel zaman git zaman fotoğraflarının beğeni sayısı ve takipçileri artıyor. 5 ay boyunca günde sadece 20 dakikasını ayırarak paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Birinci ayında takipçi sayısı 10.000'i geçince ufak bir araştırma yapıyor. Doğa ile ilgili en çok paylaşım yapılan ve en çok beğeni ile takipçi alan etiketler neler diye. Periyodik bir şekilde günde 2 paylaşım yapmaya devam ediyor. Tek yaptığı etiketlerinizi değiştirmek. Her fotoğrafına 1.000'in üzerinde beğeni geliyor. Her paylaşımında onlarca kişi hatta kimi zamanlarda yüzlerce kişi onu takip ediyor.

4. ayında sonunda takipçi sayısı 250.000'i geçiyor. Yabancı bir kaç firma kendisi ile iletişime geçiyor ama ne dediklerini anlamadığı için önemsemiyor. 6. Ay. Takipçi sayısı 800.000. 6 ayda yaptığı tek şey sadece günde 2 fotoğraf paylaşmak. Şimdi ne mi yapıyor ? Marangozluk ailesinden gelen bir meslek olduğu ve marangozluğu çok sevdiği için sadece bir hobi. Yabancı firmalar başta olmak üzere firmalardan yaptığı paylaşımlar için para alıyor. Özel olarak tuttuğu tercümanı var. İnternetten para kazanıyor. Paylaşım sayısını şu anda günde 5'e çıkarmış durumda. 2 tanesi reklamlar, 3 tanesi ile sevdiği doğa fotoğraflarından oluşuyor. En son, bir tanıdığım, 300 TL ödeyerek paylaşım yaptırabilmişti kendisine. Randevu ile çalışıyor. Takipçi sayısına an itibari ile bakıyorum 1 milyonu geçmiş durumda.

İnternetten para kazanmanın 6. yöntemi sosyal medya fenomeni olabilmek. Youtube, Twitter, Facebook, Instagram, Periscope, Vine (kapandı ama fenomenler Youtube oldu) ve benzeri sosyal paylaşım sitelerinde bir fikriniz sayesinde ve azimle çalışarak fenomen olabilmenizde. Geçende bir youtuber ile karşılaştım internette. Oldukça sağlam takipçi sayısı var. Yaptığı şey ise oldukça basit. Yemek siparişi veriyor ve yemeği geldiğinde açıyor kamerayı. Sipariş zamanını, yemeğin nasıl geldiğini, menüyü, yiyeceklerin sıcaklık durumunu ve benzeri bilgileri paylaşıyor. Yaptığı tek şey öğle arasında sipariş ettiği yemeği hakkında yorum yapmak. İzleniyor mu evet izleniyor. Beğeniliyor mu evet beğeniliyor. Para kazanıyor mu evet kazanıyor. Kendisine bir adsense hesabı açmış ve Youtube kanalını bu hesaba bağlamış. Yakında yemek firmalarından da sponsorluk gelir kendisine ki geldiğini düşünüyorum son videolarından.

On Birinci Yıl

Bu yıl benim için çok önemlidir. Çünkü 2016 yılında e-ticaret altyapımız benim, e-ticaret uzmanlarımız, müşteri ve arama motorları istekleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Aynı zamanda Türkiye'nin en büyük firmaları, firmamın e-tahsilat yazılımlarını kullanmaya başlamıştır. 2015 ve 2016 yılında üzerinde yoğunlaştığım çalışma long tail SEO'dur. Yani verilen 20 kelime üzerine değilde o kelimelerin türevlerinin kullanıcılar tarafından en çok arandığı türev kelimeler üzerine çalışma yapmaktır. Bu sitede de long tail seo hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapılmış okumanızı tavsiye ederim.

2016 yılında yaptığım ilk şey en çok önem verdiğim 2 kurumsal siteyi mobil uyumlu (responsive) yapmaktı. Duyarlı web tasarım ile grafik ekibimizden yardım alarak dizayn ettim sitelerimizi. SEO hakkında sahip olduğum bilgileri arttırabilmek için Webtures ile 2 farklı tanıdığımın sitesinde çalışmaya başladım. Yapmış oldukları analizleri (mükemmel analizler) çalışma yaptığım sitelere uyguladım. 15 günümü sadece meta title ve meta description alanları ile birlikte link uzantılarını güncellemek için harcadım. Bazı makalelerin aynı benzer başlık ve açıklamalar ile yazıldığının farkına vardım. Zamanla eski yazdığınız yazıları unutuyor ve maalesef kendinizi tekrarlayabiliyorsunuz.

11 yılın vermiş olduğu tecrübe ve yapılmış olan çalışmalar meyvesini fazlasıyla vermeye başladı. On birinci yılımda hala internetten para kazanmaya devam ediyordum, hala para kazandırıyordum. Bu arada hiç durmadan makale yazmaya devam ediyordum. SEO'nun yanında SEM, SEM'in yanında sosyal medya paylaşım ve reklamları olmazsa olmazlardı. AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) ve Featured Snippets (öne çıkan snippet'lar) üzerine oldukça fazla yoğunlaştım. Google'un her güncellenmesini takip ediyor ve sürekli kurumsal sitelerimize uyguluyordum. Yani her şey olması gibiydi.

İnternetten Para Kazanmanın 7. Yöntemi 

İnternetten para kazanmanın 7. yöntemi sahip olduğunuz bir internet sitesini profesyonel firmalar ile çalışarak ön plana çıkarmaktır. Örnek olarak internette satış yapmakta olduğunuz bir internet sitesi mevcut. Ancak sitenize kullanıcı akışı sağlayamıyorsunuz. İlk dikkat etmeniz gereken şey kullanmakta olduğunuz altyapının günümüz teknolojileri ve arama motorları istekleri doğrultusunda geliştirilip geliştirilmediği. İkinci dikkat etmeniz gereken şey sabırlı bir şekilde internet sitenize ürün içerikleri ve fotoğraflarınızı eklemeniz. Bu noktadan sonra ise profesyonel bir SEO firmasından danışmanlık, analiz ve destek hizmetleri almanız. SEO internette arama yapan kullanıcılara ulaşabilmeniz için olmazsa olmazlar arasındadır. Sizler sitenize ürünü girersiniz ve 2. ya da 3. sayfada belirli kelimelerde yer alabilirsiniz. Ama şunu unutmayınız. Potansiyel müşterilerin sizlere ulaşabilmeleri için en 1, 2 ve 3. sıra oldukça önemlidir. Burada benim için oldukça değerli bir insanın başarı hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yıllardan 2015 aylardan Temmuz. İstanbul'un ilk yıllarında benim için çok değerli olan abim internette sunmuş olduğu hizmetlerini paylaşmak ve bu hizmetler üzerinden para kazanmak istediğini bana söyledi. Sektörü ise hemen hemen herkesin ihtiyacı olan bir sektör. Kendisi bir gün evimi ziyaret etti. Sabaha kadar neler yapabileceği hakkında kendisine detaylı bilgiler verdim. Söylediğim her şeyi dikkatli bir şekilde dinliyor ve oldukça mantıklı sorular soruyordu. Online satış yapmak isteseydi firmamın alt yapısını önerecektim ancak sadece hizmetlerini tanıtmak istediğini söyleyince ilk yapması gereken şeyin wordpress ile bir site açması olduğunu söyledim. Hemen şimdi açalım o siteyi dedi. Oldukça hevesliydi ve gerçekten internetten para kazanmak istiyordu. Kendisine 10 gün boyunca SEO uyumlu makale nasıl yazılır üzerine araştırmalar yapmasını ve aynı zamanda 1 tane hizmetini tüm detayları ile birlikte yazmasını istedim. Tamam dedi kabul etti. 10 günlük süreç içerisinde wordpresstte oldukça profesyonel olan bir arkadaşımı evime davet ettim. Alan adı, hosting ve tema alım işlemlerini gerçekleştirdik. Alınmış olan temayı tamamen Türkçeleştirdik. Ardından Wordpress'te en çok sevdiğim Yoast SEO eklentisini kurduk. Yine ardından cache için her daim tercih ettiğim WP Rocket eklentisini. Çok sevdiğim bir abim olduğu için sitenin bugüne kadar açılan en hızlı site olmasını istiyordum. Gereksiz .css ve .js yüklemelerinin olmaması için Gonzales eklentisini kurduk ve ayarlamalarını yaptık. Oldukça hızlı yüklenen bir site haline geldi. Bu arada duyarlı web tasarımı kullanan mobil uyumlu bir tasarım tercih etmiştik.

Sitesi üzerinden ürün satışı olmayacaktı ama hizmetlerinin ürün gibi gösterilmesi gerekiyordu. Bir e-ticaret sitesinde sahip olduğum tecrübeler sonucu en çok dikkat ettiğim şey Structured Datas'ı (Yapısal Verileri) kullanmaktır. Yapısal verileri uzun uzun anlatsam mı yoksa araştırmanızı mı önersem kararsız kaldım. Aklıma tam bu noktada kendi sitem üzerinde bu konu ile yazı yazmaya başladığım geldi. O yazıyı henüz tam olarak bitirmemiştim ama kendi sitemde yayınlamaktan vazgeçip tanımını buradan yazıyorum.

Yapılandırılmış veriler: Yapılandırılmış veri, arama motoru robotlarının, internet sitenizi tararken web sayfası içerisinde bulunan bilgileri daha iyi anlayabilmeleri için HTML sayfalara ek olarak geliştirilmiş olan biçimlendirme yöntemidir. Sheme.org, microformats.org, data-vocabulary.org'da verilen kurallara göre HTML kodlar üzerinde yapılan bazı değişiklikler sayesinde internet sitelerine uygulanabilirler. Ürün ve hizmet sayfalarında yapılandırılmış verileri kullanabiliriz. Bununla birlikte Breadcrums'ı da ekleyebiliriz.

Ürün sayfalarında Yapısal Veri Test aracını kullanarak Product @type, @id, image, name, description, sku, url, offers (@type, price, priceCurrency, availability) ve Breadcrumbs alanlarının eksiksiz bir şekilde yerleştirilmesini sağladık. Aradan 10 gün geçti. Sevdiğim abim için yapabileceğimiz en büyük yardım SEO ile tam uyumlu altyapının sağlanmasıydı. Bu arada Google Page Speed, Gtmetrix ve Pingdom Tools gibi siteler üzerinden tüm hız testlerinden başarılı bir şekilde geçen internet sitesi. Artık bundan sonrası ona kalmıştı.

10 gün geçtikten sonra abimi tekrar evime davet ettim. Gelirken istediğim şey çay ve nescafe idi. Akşam 8'de 3 kişi evde site üzerine konuşmaya başladık. Kendisine altyapının nasıl yönetileceğini, hizmetlerini nasıl eklemesi gerektiği yani wordpress yönetim panelini tüm detayları ile birlikte anlattık. Yazmış olduğu ilk hizmetini tüm detayları ile birlikte inceledik. SEO uyumlu bir şekilde ilgili hizmeti düzenledik. Kendisinden de iki şey istedik. Her gün 1 adet hizmet gireceksin. Girdiğin hizmeti o gün video kaydına alacaksın Youtube'a ekleyerek sitene embed kodu ile yerleştireceksin. Nasıl yapması gerektiğini de tüm detayları ile birlikte anlattık. Altyapı hazırdı ve artık sitenin içerikler ile beslenmesi gerekiyordu. Bu arada meta tags (description, title, link...) nasıl olması gerektiğini de anlattık. Kısacası ON PAGE SEO üzerinde sahip olduğumuz bilgileri kendine aktardık. Sabah 6 gibi gitti yanımızdan. Ben evine yatmaya gittiğini düşünürken o ilk ürününü tam anlamı ile yazabilmek için iş yerine gitmişti. Akşam 6 gibi aradı beni nasıl olmuş diye. Sunulan hizmet sayfasına baktım. Bir hizmet bu kadar güzel anlatılabilirdi. 2 haftada bir aynı görüşmeyi yapacağımızı ve her iki haftada aynı şekilde ürünlerini eklemesini istedim. Aradan 2 hafta geçti. 10 ürün eklenmiş ve hepsi isteklerimiz doğrultusundaydı. SEO üzerine yine sabah kadar sohbetler ettik kendisi ile. İnternette araştırmalar yapması gerektiğini anlattık. Bu arada Analytics ve Webmaster Tools hesabını açarak yaklaşık 4 saat tüm detayları ile anlattık. Sosyal medya hesapları oluşturmasını ve bu hesaplarda sürekli paylaşımlar yapması gerektiğini anlattık.

3. ay sonunda sitesinde 64 ürünü vardı. Hepsi isteklerimiz doğrultusunda eklenmişti. Sitesine ortalama günde 100 - 200 arasında kullanıcı geliyordu. Site çok güzel bir şekilde özgün içerikler ile beslenmişti. Her sayfada detaylı anlatım ve videolar olduğu için sitede kalma süreleri oldukça fazlaydı. Her şey tamamdı ancak bu sitenin SEO çalışmasına ve tabi ki de sağlam bir şekilde analiz edilmesine ihtiyacı vardı. Bunun için her SEO her zaman olduğu gibi SEO Hocası'na yönlendirdim abiyi de. Ne dersem yapıyordu. Çünkü yaptığı çalışmaların karşılığını alabiliyordu. Yani internetten para kazanıyordu. SEO Hocası ile 7 ay aralıksız çalıştı. İlk ayda öyle değerli analizler yapıldı ki sizlere anlatamam. Güncel bir şekilde tüm SEO ile ilgili gelişmeleri takip eden ben bile şaşırmıştım. O abinin aldığı hizmet ve yapılması istenen değişiklikler, yapılan çalışmalar aslında benimde bu sektör içerisinde olmamdan dolayı çok işime yarıyordu. Bu arada 7 ay sonunda siteye giren kullanıcı sayısı 100 - 200'den 2500 üzerine çıkmıştı. Sitesine eklediği 102 üründe birinci sıradaydı. SEO Hocası ve ekibine bu makale aracılığı ile gerçekten çok ama çok teşekkür ederim. Benim İstanbul'da bir süre tutunmamı sağlayan abime yapmış olduğum ufak katkıyı büyüttükleri için. O abim aralıksız bir şekilde sitenize ürün eklemeye devam etti. Artık sitesi öyle bir yere gelmişti ki eklenen hizmet direk 1. sayfaya geliyordu. Peki bunu nasıl sağladı ?

Birinci olarak oldukça hızlı açılan, SEO uyumlu, duyarlı web tasarım ile dizayn edilmiş mobil uyumlu bir web sitesine sahipti. İkincisi sitesine sürekli güncel ve gerçekten işini anlatan arama motorları istekleri doğrultusunda ürünlerini ekliyordu. Hiç bir zaman sitesine ürün eklemeyi bırakmadı. Yazılan yorumları gece gündüz bıkmadan usanmadan onayladı ve tüm detayları ile birlikte cevapladı. Ben sitesindeki gelişmeleri an ve an takip ettim. Bakın hiç bir çalışma yapmadım sadece ne yapması gerektiğini anlattım. Anlattıklarımı araştırarak daha fazlasını sitesine uyguladı. Sitesinin dönüm noktası ise SEO'yu gerçekten bilen, işini hakkından fazlası ile yapan bir firma ile onu tanıştırmam oldu.

İnternetten para kazanmanın 7. yöntemi biraz uzun oldu ama hikayeyi bitirmek istiyorum. Bu abim, benim Google'a Reklam Vermek İstiyorum başlıklı makalemi okumuş. Gitmiş kendi Google Ads hesabını açmış. Yine benim haberim olmadan Google Ads eğitimine katılmış. Bir gün internette araştırma yaparken reklamları ile karşılaştım. Hemen aradım abi tebrik ederim Google Ads'ü öğrenmişsin diye. Hafta sonu yanına gelsem, sana 1 kutu nescafe ve 4-5 tane s.g.ra alsam  sabaha kadar bana kelime aramalı reklamları anlatır mısın dedi. Tabi ki diyerek kabul ettim. Hafta sonu her zamanki gibi saat 8'de yanıma geldi. Google Ads hesabını açtım hemen. İlk yaptığı hatayı hemen paylaşayım sizlerle. Geniş eşleme kullanıyordu kelimelerde. Hizmeti ile alakasız bir çok kullanıcı sitesine giriş yapıyor ve hemen çıkıyordu. Kendisine sıralı eşleme ve tam eşlemenin ne anlama geldiğini tüm detayları ile birlikte anlattım. En çok aratılan kelimeleri anahtar kelime planlayıcı ve Google'da yapacağı aramalar sonucu nasıl bulacağını gösterdim. Kalite puanını artırabilmesi için 2 saatimi harcadığımı biliyorum. Açılış sayfası deneyimi, altyapısı sayesinde oldukça iyiydi. Ama reklam alaka düzeyi ile beklenen tıklama oranı oldukça düşüktü. Reklam başlığını, açıklamasını ve uzantısını nasıl ayarlaması gerektiğini öğrettim. Reklam uzantıları nasıl oluşturacağını. Bölgelere göre anahtar kelime TBM'sini arttırması gerektiği anlattım. Genel olarak İstanbul'a hizmet verdiği için %40 iyi ayarlamasını yaptım. Remarketing (Yeniden Pazarlama) mantığından bahsettim. Gerekli kodu internet sitesine koydum. Hangi saatler arasında yoğunluk var ise o saatlere göre reklam ayarlamalarını yapmasını sağladım. Baktım çok sahte tıklama gelmiş direk sahte tıklamalarda Google'dan nasıl iade alabileceğini nasıl onlarla iletişime geçebileceğini anlattım. Kısacası kelime aramaları reklamların nasıl olması gerektiğini kendisine gösterdim. Tabi bütün bunları yaparken ekranı video kaydına aldık. Hala daha o abimle her ay bir görüşme yaparız. Evime gelir ve kendi siteme yazmış olduğum konular hakkında benden bilgi almak ister. Rüşvetim bellidir. 1 kutu nescafe + 4-5 s.g.ra. En son öne çıkan snippetlar hakkında konuşmuştuk. Baktım bütün videolarını güncellemiş. Sonlarına koymuş nedir, nasıl yapılır diye. Hata video içeriklerini bile güncellemiş. Ve bütün videolar arama sonuçlarının en üzerinde çıkıyor.

Şu anda o abi sektörünün lideri. İnternet sayesinde bundan 2 sene önce kazandığının kat ve kat fazlasını kazanıyor. 1 çalışanı varken şu anda 10 çalışanı var. Büyük bir marka haline gelmiş durumda. Sadece firma ismi yazılarak günde 500'ün üzerinde kullanıcı girişi oluyor sitesine. Kendisinin izni ile sitesinin yönetim paneline girdim. 5487 tane onaylanmış ve cevaplanmış yorum var. 146 tane ürün ve 89 tane de blog yazısı. İnternetten nasıl para kazanılabileceğini çok iyi biliyor. Sabırla, azimle, araştırarak, uzman firmalar ile çalışarak, aklına takılan her soruyu cevabını bilenlere sorarak.

On İkinci Yıl

İnternetten para kazanmaya devam ediyorum. Arama motoru optimizasyonu, arama motoru reklamcılığı, içerik editörlüğü ve sosyal medya paylaşım ve reklam çalışmalarım sayesinde. Bunlardan sadece bir tanesini yaparak sizlerde internetten para kazanabilirsiniz. Yeter ki araştırmaya açık olun yeter ki öğrenin. 12 yılımın sonundan gerçekten yüksek bir meblağ kazanıyorum. Kazancımı herkes ile paylaşmak isterdim ancak sözleşmemde bunu yapmam yasak. Sadece ipucu verebilirim. Her ay bir motosiklet alabilirim.

İnternetten Para Kazanamamanın Yöntemleri 

Makalemin başından sonuna kadar internetten para kazanamamanın yöntemlerini paylaştım sizlerle. Şimdi internetten nasıl para kazanılamayacağını paylaşmak istiyorum. Bu arada aslında yazmak istediğim o kadar çok şey var ki sizlere anlatamam. Ama buraya kadar kimler okur, yazdıklarım kimler için doğrudur, ne kadar eleştiri alabilirim tam olarak bilmediğim için artık yavaştan makalemi sonlandırmak istiyorum. Google'da "internette para kazanmak" aramasını yaptığınızda karşınıza çıkan...

Yukarıdaki paragrafta anlatmak istediğim çok şey vardı aslında ama nedense kesmek istedim. Bu makalede internetten para kazanmanın 7 yöntemini kısmen hayat hikayemi sizlerle paylaşarak anlatmaya çalıştım. Umarım bir nebze de olsa sizlere katkıda buluna bilmişimdir.  Buradan bu makaleyi okuyanlara sesleniyorum. Makale içeriğinde yaklaşık olarak 200 tane sektörüm ile ilgili kelime paylaştım. Bunların kimisi Türkçe kimisi ise İngilizce'ydi. Onların ne anlama geldiğini öğrenmeye çalışın. Özellikle internette site açarak para kazanmak isteyen girişimci arkadaşlarım ve işletme sahipleri.

Asıl en önemli olan şeyi sizlerle paylaşmayı unuttuğumu fark ettim! Bunun için çok yakında makaleme devam edeceğim.

 

Serhat Sağlam
Serhat Sağlam
30 Ocak 2017

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri için Yorumlar

 • Okan Balca
  Okan Balca 5 Kasım 2017, 22:06

  Hayatımda okuduğum en anlamlı ve en öğretici yazılardan bir tanesi. 1 tane dahi görsel yok, video yok ama her paragrafta sanki kitap okuyormuşsunuz hayal ediyorsunuz. 2. okuyuşumda gittim bir nescafe yaptım bir de üzerine eski günlerde olduğu gibi radyoda kral fm i açtım. Resmen hayatınız gözlerimin önünde akıp geçti. Serhat Bey lütfen makalenize devam edin ve hatta imkanınız varsa bir video çekimi yapın. Tekrar tekrar bu güzel tecrübeleri aktardığınız için sizlere çok teşekkür ederim.

 • Hamdi Özkan
  Hamdi özkan 24 Ekim 2017, 10:53

  bir anlamda hayatınızı anlattığınız bu yazı bir anı yazısınada benziyor.bunu okuyunca aklıma sitemde yazdığım sokakta oynayan çocuklar yazısı geldi. Bu yazıda çocukluk günlerimi anlatmıştım bende. süper bir gelişim hikayeniz varmış. Araştırmacı yönünüzüde çok beğendim. bugünlerde yeni bir site açtım wordpress altyapısı ile 1 aya kadarücretliye dönüştüreceğim. Sizinle bazıkonularda yazışma yapmam mümkün olurmu ? tabii sizi sıkmadan. Seo hakkında çok az şey biliyorum bu arada.

 • Turgay Ateş
  Turgay Ateş 17 Eylül 2017, 04:47

  Öncelikle güzel bilgileriniz ve eğitimleriniz için teşekkür ederim ve üniversite öğrencisi olarak bu sene makale yazmaya başladım ve kendimi geliştirmek yeni güzel fikirler sayesinde daha da ilerlemek istiyorum ve sizden özel bir destek istiyorum bunun için yardımcı olursanız çok mutlu olurum teşekkürler .

 • Samed
  Samed 31 Temmuz 2017, 22:55

  Selamlar Serhat bey yeni mezun oldum, ve baya boşluktayım ve bu makaleniz cidden ufuk açıcı olmuş teşekkür ediyorum. Vakit ayırdığınız için ve size maille ulaşacağım. Saygılar

 • Murat Aslan
  Murat Aslan 19 Haziran 2017, 13:41

  Uzun yıllardır yazılım sektörünün içinde olan bir firmayız. Ama bazı noktaları gözden kaçırdığımızı şimdi anlıyorum. Bu yazdığınız yazı bana ışık oldu yemin ederim. Sırf sizle tanışmak için İstanbula geleceğim.

 • ümit
  ümit 28 Mayıs 2017, 21:29

  Serhat bey çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık ,ilk yorum sahibi Emrah Beyin bedava link almasına bile göz yumacak kadar hoşgörünüz ayrıca takdire şayan her şeyin gönlünüzce olması dileğimle…

 • Serdar Okkan
  Serdar Okkan 9 Nisan 2017, 21:35

  Serhat Bey, elinize emeğinize sağlık. Bir solukta hepsini okudum. Uzun sürdü hiç problem değil, bazı arkadaşlar okumayı bırakmış olabilirler ama olsun buna değer. Verdiğiniz bilgilerde o kadar taktik saklı ki bütün arkadaşların bu makaleyi tekrar tekrar okumalarını tavsiye ediyorum.

  Hayat hikayeniz ile bunları anlatmış olmanız da büyük örnek. Hiçbir yerde böyle bir makale bulamazdım. Tekrar tekrar teşekkür ederim, başarılarınızın devamını diliyorum.

  Saygılarımla.

 • abdullah esen
  Abdullah Esen 31 Mart 2017, 23:40

  Bu yazıyı paylaşabildiğim herkese duyuracağım. Mü-kem-mel.. Motivasyon adına ne ararsan var. Bir İngilizce bir de Türkçe iki web sitem var ve de içerik girmekle meşgulüm. Bir-iki tavsiyenizi almak isterdim. Size çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bu yazıyı bulduğum için kendimi çok şanslı görüyorum. İyi çalışmalar.

 • Erkan
  Erkan 6 Şubat 2017, 14:08

  Serhat bey merhaba çok verimli ve teşfik edici bir yazı olmuş bence herkesin okuması gereken bir makale domain ve hosting e bende talibim hayırlı olur inşallah.

 • Atakan
  Atakan 3 Şubat 2017, 13:35

  Serhat Bey;
  Hiç üşenmedim yazınızın uzunluğunu hesapladım:
  Girdiğiniz metindeki kelime sayısı: 7461
  Girdiğiniz metindeki karakter sayısı: 56084

  Bu kadar yazmaya yetenekli olsam kitap falan yazardım.Aklınızda bulunsun benden size bir tavsiye 🙂

  Sizden domain ve tema konusunda yardımcı olmanızı isterim.Piyasadaki temalar magazin ve haber tipi karmakarışık temalar.Ben daha sade bişey arıyorum (bu sitedeki tema gibi) ama teknik açıdan anlamadığım için karar veremiyorum(seoyla uyumu falan)

  Birde domain konusu var.Domaini çalışacağım keyword şeklinde alıcam fakat küçük bir pürüz var.Boştaki domainler aşağıdaki gibidir;
  keyword.kim / .uk / .support
  key-word.pro / .site / .uk
  keywordinfo.net / org

  Birde domaini çoğul eki kullanarak oluşturabiliriz ama kelimede şeklen değişiklikler oluyor.Şöyleki : ikinci kelimeyi study kabul edersek studies olarak çoğul yapabiliriz zararı olurmu bilmiyorum?

  keywords.biz / co / us / mobi

  gibi domain alternatifleri var.

  Cevabınızda ingilizce biliyorsanız demişsiniz ama malesef bilmiyorum.Daha doğrusu biliyorum ama makale yazacak kadar nitelikli bi ingilizcem yok.O konuda muhtemelen ya r10dan 100 kelimesi 3tl olmak üzere makalecilerle anlaşacağım yada Türkçe makaleler yazdırarak bir şekilde kendim tercümesini yapacağım.2. yöntemi kullanmak bana daha faydalı olabilir şöyleki sitemin hem ingilizce hemde türkçe versiyonunu aynı anda yürütmüş olurum bunuda paravan blog olarak kullanabilirim.Makaleleri kendim türkçe olarak yazmamda bir olasılık fakat bu sefer hem çeviri hem yazım için vakit sıkıntısı olur ve iş yükünden sıkılıp bıkabilirim 🙂

 • Turgut Endar
  Turgut Endar 3 Şubat 2017, 09:00

  İlk bakışta anlaşılmasa da seo konusunda çok etkili bir yazı. Kesinlikle devamı gelmeli. Ellerinize sağlık.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 3 Şubat 2017, 09:13

   Turgut Bey merhaba;
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Kesinlikle makalenin devamı getirilmeli. Bir kaç arkadaşımın tavsiyesi üzerine imla hataları üzerinde çalışmalar yapıyorum. Bununla birlikte kesinlikle videolu ve görselli bir anlatım olması gerektiğini düşünmekteyim. SEO konusunda evet bir çok paylaşım var ama bir çok konuya değinmediğimi ve bazı atlamalar yaptığımı fark ettim. Onları da ekleyeceğim.
   Selamlar.

 • Atakan
  Atakan 3 Şubat 2017, 03:28

  Mrb. Serhat Bey;
  Öncelikle şikayetimi söyleyeyim; “Ah be abicim ne kadar uzun yazmışsın böyle” gecenin 4.20si yatayım diyorum ama okumayı bırakıp kapatamıyorum 🙂

  Bende küçüklükten beridir internet işlerine merak saldım ama ne bileyim bir türlü beceremedim sanırım sosyal becerilerim iyi olmadığından doğru kişilerle tanışamamız olmamın da bunda etkisi var.Şu aralar ingilizce bir site açmayı düşünüyorum.Seninle tanışmak arada sana bazı konularda danışmak isterim.

  Not: Yaklaşık 2007den beri hobi olarak siteler açıyorum ama başarısızlıklar beni sinir ediyo bu işleri bırakıyorum.2 yıl aradan sonra bu ingilizce blog işi aklıma geldi ayrıca yıllar sonra üniversiteye başlayınca maddi sıkıntılardan dolayı yöneldim bu işe…Umarım bu sefer de cepten yemeyiz 🙂

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 3 Şubat 2017, 04:09

   Atakan Bey merhaba;
   Öncelikle kusura bakmayın uykunuzu böldüğüm için:) Bununla birlikte de değerli yorumunuz için sizlere çok teşekkür ederim. İngilizce blog fikrine gelince de kesinlikle çok ama çok mantıklı bir fikir. Özellikle internetten para kazanmada. Şöyle anlatayım sizlere. Günlük ortalama 2000 izleme alan bir Türkçe kanalım var. Bir arada Google Adsense hesabıma bağlamıştım deneme yapabilmek için. O kadar emek harcanmış kanalda günlük kazanç 10 TL’yi dahi geçemedi. Hemen hemen aynı özellikte İngilizce’nin kullanıldığı arkadaşımın kanalına testler yaptık. Günlük kazanç 50 TL’ye kadar çıkmakta. Özellikle Kanada’dan oldukça fazla gelir sağlanmakta. Sonuç olarak anlatmak istediğim şey İngilizce’ye hakim iseniz Türkçe blog açmaktan daha mantıklıdır diyebiliriz.
   Selamlar.

 • Çağrı KIRBAŞ
  çağrı Kirbaş 2 Şubat 2017, 10:30

  Serhat Bey merhaba,

  Makalenizi ve yorumları baştan sona okudum. Çok güzel bir yazı olmuş , bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Hiç bir şeyin kolay olmadığını üstüne yıllarca çok çalışılarak elde edildiğini bize gösterdiniz. Kendi adımsoyadım olan bir alan adı aldım ve geri kalan adımları atmak için ilk başta Seo ile ilgili kitaplar okuyarak ne yapmam gerektiğini anlamaya çalıştım. Üniversitemin son yılı ve seo konusunda pişmem gerektiğini düşünüyorum. İlk üçte değilim ama yönlendirmelerinize ve tavsiyelerinize her zaman açığım. Yardımlarınıza ihtiyacım var.. 4-5 sigara ve kahve her zaman mevcut 🙂 Kolay gelsin.
  İyi çalışmalar.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 3 Şubat 2017, 04:18

   Çağrı Bey merhaba;
   Öncelikle değerli yorumunuz için sizlere çok teşekkür ederim. SEO kitaplarından konu açılmış iken uzun zamandır takip ettiğim kitap mevcut. Sorularla SEO ve Uzmanından SEO. Bu kitapları satın da alabiliyorsunuz direk olarak Webtures’in çıkardığı uygulama var oradan da okuyabiliyorsunuz. Henüz bu kitaplara sahip olmamış iseniz almanızı ya da okumanızı tavsiye ederim. Hatta buradan Kaan Bey’e atıfta bulunalım birlikte. Kaan Bey üniversiteli genç kardeşimize bu kitapların yeni basımlarını göndermeliyiz bence:) Bu arada yeni makalelerim gelecektir ve onun dışında elimden geldiğim kadarı ve boş zaman buldukça da yardımcı olamaya çalışacağım.
   Bu yorumunu aracılığı ile de yeni makale konusu hakkında da bilgi vermeye çalışayım. Özellikle E-ticaret sitelerini ilgilendirmekte. WordPress altyapısı ile e-ticaret sitesi açmış kullanıcılar Google Adwords kullandıkları zaman bir süre sonra Google Merchant Center ve Google Alışveriş hakkında da bilgi sahibi oluyorlar. Ancak Google’un istemiş olduğu XML’i tam olarak yapamadıkları için ya da yapsalar bile siteyi Google reklam politikalarına göre düzenleyemedikleri için maalesef reklam veremiyorlar. Hani Google’da herhangi bir arama yaptığınızda en üstte çıkan görselli, fiyatlı, firma ismi ve ürün adının geçtiği reklamlar. Bir diğer adı ile ürün listeleme reklamları. Bu reklamlar hakkında bir tanıdığımın isteği üzerine tüm testleri yaptım. Bu bilgi paylaşımını ve sahip olduğum tecrübeleri paylaşacağım. Kesinlikle senin de okumanı tavsiye ederim Çağrı.
   Selamlar.

 • Rafet İşler
  Rafet Işler 1 Şubat 2017, 22:32

  Serhat Bey Benimle İletişime Geçermisin 3 gündür sizin mail Adresinize arıyorum .Sizden Bir Görüş Almak İstediğim Bir Site Fikri Var ve Sizin Görüşünüz Benim İçin Çok Önemli. en Önemlisi ben o 3 kişiden biri olmak istiyorum ben sadece bana Yol Göstermenizle İlgileniyorum Açıkçası.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 3 Şubat 2017, 04:24

   Rafet Bey merhaba;
   E-mailinizi almıştım hatta masaüstüne de kaydetmiştim. Sormuş olduğunuz tüm soruları detayları ile birlikte cevaplayacağım. Sizin gibi bir çok değerli arkadaşımdan sorular geliyor. Hepsini bir araya getirip cevaplamak istiyorum. Günlük iş hayatımdan dolayı da ancak akşamları sorulan sorular hakkında bilgi arşivini oluşturabiliyorum. Tek tek herkese e-posta ya da sosyal medya üzerinden dönüş yapamasam bile bu makaleye vaktini ayıran herkesten telefon numarasını alarak detaylı bir şekilde bili paylaşımında bulunacağım. Şu ek bilgiyi de vermek istiyorum. 2 gündür bir firma ile iletişim halindeyim. Türkiye’nin en büyük hosting firmalarından bir tanesi. fikrim kabul edilirse eğer bu makaleye yorum yazan her arkadaşım için vermiş olduğum sözü yerine getirmeye çalışacağım. İstanbul’da olanlar için herkesi bir araya getirmek, olmayanlar için de uzaktan bağlantı (Örneğin: Google Hangouts) kullanarak. Ancak bu hayalimi yerine getirebilmek için biraz daha beklememiz lazım.
   Selamlar.

 • Ahmet
  Ahmet 1 Şubat 2017, 18:35

  Serhat bey merhaba,

  Çok güzel bir yazı olmuş. Gerçekten çok uzun bir yazı olmasına rağmen sonuna kadar okudum.
  Tek eleştirim sağlığa zararlıdır kelimesini çok fazla kullanmasaydınız.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 18:52

   Ahmet Bey merhaba;
   Öncelikle değerli yorumunuz ve makaleyi sonuna kadar okuduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim. Umarım sektörümüzle ilgili bir katkım olabilmiştir sizlere. Sağlığa zararlıdır kelimesini bu makaleyi okuyacak genç arkadaşlarım için yazdım, yazmam gerektiğini düşündüm. Haklısınız çok defa tekrarlamak yanlış ama olsun belki genç bir arkadaşımızı zararlı olan şeyden döndürebilirsek ya da başlamasını engelleyebilirsek ne mutlu bizlere.
   Selamlar.

 • selim ceylan
  Selim Ceylan 1 Şubat 2017, 16:46

  Serhat Bey İyi Günler
  Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Site açtım ama tema konusunda sizden yardım almak istiyorum ücretli tema satan şirket tavsiye edebilirmisiniz

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 18:47

   Selim Bey merhaba;
   Wordpress tasarımlarında direk olarak tercih ettiğim site themeforest.com’dur. Üst menüden WordPress kısmını göreceksiniz siteye giriş yapınca. Üzerine geldiğinizde sektörünüzün kategorisini açılan alt menüden seçebilirsiniz. Karşınıza yüzlerce tema çıkacaktır. Bir kaç gününüzü harcayarak ilgili temaları incelemenizi tavsiye ederim. hepsi İngilizce ama Türkçe’ye çevirmede sizlere yardımcı olurum.
   Selamlar.

 • Suna Peköz
  Suna Peköz 1 Şubat 2017, 15:28

  Serhat Bey merhaba tekrar
  Kendimi ifade edememişim 🙂 tabii ki mesajı attıktan sonra okumaya devam ettim sadece ilk üç olma heycanı vardı sanırım 🙂 teşekkür ederim mesajınız için. kolaylıklar dilerim.

 • Batuhan Kılınç
  Batuhan Kılınç 1 Şubat 2017, 13:50

  Merhabalar Serhat Bey;
  Öncelikle sitemi incelediğiniz ve yazdıklarımı okumaya vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Sitemi inceleyeceğinizi tahmin etmiyordum açıkçası. Bu durum beni oldukça sevindirdi.
  Bir logoya sahip olmam konusunda çalışmalara öncü olduğunuz için de ayriyeten teşekkürlerimi sunuyorum.
  Sitem için sunduğunuz tasarım teklifine gelirsem siteniz gayet hoş ve benim de benimsediğim sade bir tasarıma sahip. Eğer günlük çalışma rutininize engel olmayacaksam tasarımınızı kendi sitemde de görmeyi çok isterim.
  Siteme olan ilginiz ve teklifiniz için tekrardan çok teşekkür ediyorum.
  Sevgiler.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 18:44

   Batuhan Kardeşim tekrar merhaba;
   Bu ay içerisinde siteni yeniliyoruz. E-posta adresin üzerinden senle iletişime geçeceğim ve gerekli bilgileri isteyeceğim. Sen yeter ki güzel makalelerini bıkmadan, usanmadan yazmaya devam et.
   Selamlar.

 • İpek
  Ipek 31 Ocak 2017, 23:28

  21 yaşındayim ve bazi şeyler için geç kalmışlık hissi yaşıyordum ki bu yazıyla karşılaştım, ve o’bazı şeyler’ için ne kadar yolun başında olduğumu hissettiren ufuk açıcı bi yazı olmuş, sanal ortamda böylrsine çok vakit geçiren biri olarak da birebir geri dönüşleri önemseyerek tek tek tüm samimiyetinizle cevap vermenizi de ayrıca tebrik ediyorum, ilk defa bir yazı sayesinde hayatım değişcekmiş gibi hissediyorum, bundan sonra sıkı takipçinizim, selamlar:)

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 05:25

   İpek Hanım merhaba;
   Asıl ben bu uzun makaleyi okuyarak değerli yorumunuzu eksik etmediğiniz için sizi tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Geç kalmanın aksine kesinlikle daha yolun başındasınız. Siz değerli arkadaşlarımdan bu yazıdan çok daha iyisini yakın bir zamanda göreceğim. Bununla birlikte eminim ki eksik kaldığım her noktayı sizler tamamlayacaksınız. Hayatınızda başarılar dilerim.
   Selamlar.

 • Murat Aktaş
  Murat Aktaş 31 Ocak 2017, 11:29

  Çok uzatmayacağım, ben de sizin başta yaptığınız gibi içerik yazarlığı ile başladım, halen devam ediyorum. Bunun yanında blog siteleri yapıp satıyorum. Kendi sitelerim de var. Ama pek fazla bir şey kazandığım söylenemez. Burada yazıyı okurken yaptığım hataların farkına vardım. Bu yüzden size çok teşekkür ediyorum. Ben site değil de wordpress kullanmayı ve seo ile adsense konusunda daha çok bilgi sahibi olmayı isterim sizden, mümkünse…

 • Mesut Buran
  Mesut Buran 31 Ocak 2017, 11:12

  Sabah metrobüs ile işe gelirken zaman genleşmesi yaşamama sebep olan ve yolun nasıl bittiğini anlamadığım makaledir. Çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. Özellikle AMP hakkında sahip olduğunuz bilgileri merakla beklemekteyim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:59

   Bu makaleyi okuyan tüm arkadaşlar merhaba;
   Mesut Bey şirketimizin e-ticaret yöneticilerinden bir tanesi. Yeni başlamış olduğumuz bir projede yeni kurulan e-ticaret.com.tr için eticaret, e ticaret ve e-ticaret kelimelerinde Google’da ilk 3 sırada yer almamı isteyen yöneticimiz. Ben bu makale hakkında kesinlikle kendisine hiç bir bilgi paylaşımında bulunmadım. Ama o Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarını yakından takip ettiği için bu makaleyi de okumuş. AMP hakkında bildiğim bir çok bilgiyi de kendisine aktardım. Hatta ilgili sitede de AMP’yi uyguladım. Ama anlayamadığım bir kaç çalışma sebebi ile telefonda arama yapıldığında sitemizin AMP başlığı altında görünmediğini, ne zaman görüneceği sorularını kendisinden aldım. Bu makale aracılığı ile belirtmek isterim ki çok yakında Mesut Bey:)
   Selamlar.

 • ali alan
  Ali Alan 31 Ocak 2017, 09:53

  Serhat Bey selamlar ,

  benim de bir Honda Spacy 110 num var . sizin gibi İnternetten Para Kazanma Yöntemleri ‘ ni uygulamak isterim. alan adı, hosting ve profesyonel tasarımlı wordpress sitesi konusunda yardımlarınızı rica ederim 🙂

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:53

   Ali Bey merhaba;
   Elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz. Motosiklet kullanan insanlara karşı nedense farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyorum. Çünkü motosiklet kullanan birisi kullanmayanlara göre en az 2 kat daha dikkatli. Sizlerin de bu dikkati gösterdiğinizden adım gibi eminim. Makale sonucu çıkacak olan arkadaşlarım arasında yer almasanız bile birlikte bir Honda Türkiye forumu kurup yönetebiliriz.
   Selamlar.

 • Kamil Arıcı
  Kamil Arıcı 31 Ocak 2017, 09:44

  Merhaba, bu işi öğrendiğim hocamdan beklenen bir yazı. Tebrik ederim. Bu kadar uzun olmasına rağmen insanı sürükleyen ve kendini okutan harika bir makale. Senden öğrendiklerim ile kamilarici.com ‘u geliştirmeye devam edeceğim. Emeklerin için teşekkürler hocam.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:50

   Kardeşim benim;
   Bu yazıyı okuyacağın hiç aklıma gelmemişti açıkçası. Tavsiyelerime uyarak Seo Hocası’nı yakından takip ettiğini görmek mutluluk verici. Bu arada kamilaricim.com’u lütfen daha fazla geliştirme. Bayi tahsilat sistemi kelimesinde tek rakibim sensin uzun zamandır. Big Boss sormaya başladı nasıl seni geçemediğimizi:)
   Selamlar.

 • Arzu Şenol
  Arzu şenol 31 Ocak 2017, 09:17

  Çok güzel bir makale olmuş. Tebrik ederim oldukça açıklayıcı idi.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:47

   Arzu Hanım merhaba;
   Asıl bu makaleyi güzelleştiren sizlerin değerli yorumu. Değerli görüşlerinizi eksik etmediğiniz için ben teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Murat Karaman
  Murat Karaman 31 Ocak 2017, 09:00

  Serhat Bey merhaba sonuna kadar zevkle okuyordum bir yorum molası verdim şimdi devam ediyorum umarım ilk 3 e girmişimdir

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:46

   Murat Bey merhaba;
   Yorum yazan herkes ilk üçe girebilir öncelikle bunu bilmenizi isterim. Bununla birlikte bu değerli yorumunuz ile makaleme katkıda bulunduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Sercan Sevinçer
  Sercan Sevinçer 31 Ocak 2017, 08:11

  Merhabalar
  Uzun süredir internet dünyasının içerisindeyim her şeyden biraz araştırarak bu sektörü yakından devam etmeye çalışıyorum. Gerek çeşitli yarışmalara katılarak gerekse sektöre küserek, evet küserek çünkü insan bazı şeylerden ters tepince geri adım atabiliyor. Bu konuda yılmadım ve tekrar ayağa kalkarak sizlerin bu yazısıyla karşılaşmak çok güzel. İnternetten para kazanma yöntemleri olarak tekrar alana giriş yapmak beni heyecanlandırıyor. Bu arada yorum yazan ilk 3 kişi arasındayım diye düşünüyorum. İyi çalışmalar, güzel haberlerinizi bekliyorum.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:45

   Sercan Bey merhaba;
   Kesinlikle bu sektöre küsmeyin, kesinlikle yılmayın. Elbet bir gün istemiş olduğunuz başarıya ulaşacaksınız. Hatta hayallerinizin ötesine. Bu sektöre tekrar adım atabilmeniz için elimden gelen her şeyi yapacağıma emin olabilirsiniz. Değerli yorumunuz için ise ayrıca teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Mehmet ikbal ozdemir
  Mehmet Ikbal Ozdemir 31 Ocak 2017, 03:29

  Yazı oldukça yarali ve bir okadar da akıcı. Tesekkurler elinize saglik.
  Not . 3 kisiden biri olmak payimiza duser mi acaba 🙂

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:38

   Mehmet Bey merhaba;
   Hayatım boyunca kazandığım tek çekilişte hile yaptım. Orta okuldaydım o zaman. Alaşehir’in Beşeylül İlköğretim Okulu’nda okuyordum. Mahmut amcamız vardı bakkal. Çekiliş ile farklı büyüklüklerde balonlar kazanıyorduk. Herkese küçük balonlar çıkıyordu. Bir gün Mahmut Amca dışarı çıktı. Bende o dışarı çıkar çıkmaz bu çekilişin neye bağlı olduğunu öğrenmek için bakkala girdim. Mahmut Amca 43 yazmış kocaman bir kağıda. Kimse bakkala giremediği için o numarayı göremiyordu. Hemen bakkaldan çıktım. Ertesi gün aldığım harçlık ile Mahmut amcanın bakkalına gittim. Kaç numara diye sordu bana. 43 dedim. Emin misin bak onda küçük balon vardır dedi. 43 dedim tekrar. Bak emin misin diye sordu tekrar. Bende gittim Özer ve Mehmet arkadaşımı çağırdım şahit olsunlar diye. Sonra tekrar 43 dedim. Yavaş bir şekilde 43 numarayı çevirdi. Arkasında yazan ise en büyük balon idi. İşte o zaman anlamıştım başarılı olmak için risk almak gerektiğini ve tabi ki de kurnaz olmayı. Sorunuza gelince. Neden olmasın ki 3 kisinden biri sizin olmanız. Bu arada yanlış saymadıysam 43. yorumu cevaplıyorum.
   Selamlar.

 • Ferit Ceyhan
  Ferit Ceyhan 31 Ocak 2017, 03:28

  Bir an için alan adı, hosting ve profesyonel tasarımlı wordpress sitesini ilk 3 yorumu yapan kişiye açacağınızı düşünmüştüm ve sayfada yorum kısmına doğru inerken çoktan 3 yorum yapılmıştır korkusu yaşadım 🙂 Sonuna kadar hayranlıkla okudum. Seo ile 1 yıl önce tesadüfen katıldığım seminerde karşılaştım ve o günden beri araştırmaya devam ediyorum. Sabaha karşı uyumalarımın tek sebebi seo üzerine okuduğum makalelerdir ki şuan saat 04.28. Okuduğum makalelerdeki bilgileri uygulamaya çalışıyorum kimi zaman ilerlediğimi düşünüyorum ancak yolun çok başındayım. Desteklerinizin hayatımdaki yeri çok önemli olacaktır. O 3 şanslı insandan biri olmak şu sıralar tek isteğim. Sigara kullanmıyorum ancak 1 kutu nescafem her zaman vardır 🙂 Teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:30

   Ferit Bey merhaba;
   İlk önce belirtmek isterim ki yorum yazan 30. civarında değerli arkadaşımsınız. Ama bununla birlikte yine belirtmek isterim ki bot kısmında ilk 3 yorumu yazan kelimesini geçirmedim. İlk yorumu yazanda, 51. yorumu yazanda (Niğde’li olduğum için 51 rakamını belirttim), 45. yorumu yazanda (Manisa’da büyüdüğüm için 45 rakamını belirttim) bahsetmiş olduğum desteği alabilir. Bununla birlikte ben dahil olmak üzere hepimizde aynı ayrıcalığa sahip olabiliriz.
   Not: Can damarımdan vurdunuz. 3’ü bir arada ise bahsetmiş olduğunuz kutu ben sizi tutuyorum.
   Selamlar.

 • Ferit Ceyhan
  Ferit Ceyhan 31 Ocak 2017, 02:06

  Sonuna kadar hayranlıkla okudum, bişeyler yapmaya çalışıyorum çabalıyorum destekleriniz çok makbule geçecektir, teşekkürler. Umarım ben de ilk 3teyimdir

 • Emrullah Candan
  Emrullah Candan 31 Ocak 2017, 01:19

  Yazınızı Sonuna kadar dikkatli bir şekilde okudum. Amatör olarak uğraştığım bu sektör e daha çok vakit ayırmam gerektiğini ve Kopya icerikten kaçmam gerektiğini anladım. Yazınız için Teşekkür Ederım.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:24

   Emrullah Bey merhaba;
   Aslında internetten para kazanma yolları üzerine yazmış olduğum yazımda anlatmak istediğim şey tamda buydu. Varsa kendi hatalarınızı bulabilmeniz. Yoksa da değerli görüşleriniz ile bana yardımcı olabilmeniz. Dikkat ettiğiniz ve paylaştığınız bu nokta için sizlere çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Hayrettin karadeniz
  Hayrettin Karadeniz 31 Ocak 2017, 01:00

  öncelikle şu yazdıgınız makaleyi yukardan aşagı hepsini okudum ve bilgileriniz için teşekür ederim. iyi çalışmalar.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:23

   Hayrettin Bey merhaba;
   Hataları düzelmek için benim bile baştan sona heyecan ile okuduğum bu makalemi bitire bildiğiniz ve bu değerli yorumu paylaştığınız için asıl ben sizlere teşekkür eder ve iyi çalışmalar dilerim.
   Selamlar.

 • Osman Gazi K.
  Osman Gazi K. 31 Ocak 2017, 00:50

  Benim gibi sabırsız biri bile bir solukta bu yazıyı okuduysa anlatım hakikaten mükemmel ötesi. Elinize sağlık.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:21

   Osman Gazi Bey merhaba;
   Bu değerli düşünceniz ve makalemi okuduğunuz için asıl ben sizlere teşekkür ederim. Hayat hikayemin bir kısmı ile tecrübelerimi sizlere aktarabildi isem ne mutlu bana.
   Selamlar.

 • M.Selim TOKER
  M.selim Toker 30 Ocak 2017, 23:47

  Çok güzel bir anlatım tek nefeste baştan sona okudum. Tecrubelerinizi ve tavsiyelerinizi paylaştığınız için cok teşekkür ediyorum. Bu konu hakkında son zamanlarda çok araştırma yapiyordum bir yazılım mühendisliği öğrencisi olarak, artik harekete gecmenin zamani geldi. Tohuma cansuyunu verdiniz Serhat Bey… İlk üç olmak dileğiyle.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:14

   Merhaba M.Selim Bey;
   Özenle yazmış olduğum paragrafın betimlemesine vermiş olduğunuz bu değerli cevap için asıl ben sizlere çok teşekkür ederim. Açıkça söylemek gerekir ise o paragrafta kullanmak istediğim kelimeler bütünü can suyu idi. Can suyu ile de betimlemek istediğim kelime ise SEO’ydu. Bu yorum aracılığı ile belirtmek isterim ki bu makaleye yorum yazan herkes ilk üç arasında yer alabilir.
   Selamlar.

 • Ahmed fehmi aydın
  Ahmed Fehmi Aydın 30 Ocak 2017, 23:04

  Sanırım ilk yorumum yayınlanmamış. Serhat Bey sanırsam türk internet girişimcilerinin ilklerinden malum bizim yaşımız kurtarmıyor
  Hayat hikayesi bizlere ve tüm girişimcilere örnek olucak nitelikte. Makalelerinin devamını bekliyorum.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:11

   Ahmet Bey merhaba;
   Kusura bakmayın ilk yorumunuzu cevapladım mı hatırlamıyorum ya da o yorum geldi mi bilmiyorum. Ancak bu değerli yorumu ilk yorumunuz üzerine yazmanıza açıkçası çok sevindim. hep birlikte sahip olduğumuz bilgi paylaşımları ile birbirimize örnek olmamız dileğiyle. Makale yazmaya devam edeceğim. Siz değerli arkadaşlarım bu değerli yorumlarınızı eksik etmez iseniz çok mutlu olurum.
   Selamlar.

 • Koral Mehmet Kahraman
  Koral Mehmet Kahraman 30 Ocak 2017, 22:49

  İlk 3e girdik heralde. 🙂 %90ı okudum gözler baya yoruldu ama okudukça merak ettim devamını. Eminim sen de yazarken yorulmuşsundur. Öncelikle başarın için tebrikler. Paylaştığın bilgiler için de teşekkürler

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:09

   Koral Bey merhaba;
   Yorum olarak bakıyorsanız eğer ilk üçe giremediniz ama ilk üçe girmenizin önemi yok bu makalemizde. Son yorumu yazan arkadaşımızda vaat ettiğim hediyeye nail olabilir. Google’da il üç sayfada “internetten para kazanma yöntemleri” kelimesinde varız demek istediyseniz eğer evet varız. Hayalini kurduğum ilk sırada yer almak dileğiyle. Bu arada asıl makalemi okuduğunuz için ben sizlere teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Erhan
  Erhan 30 Ocak 2017, 22:42

  merhaba serhat bey yazının çok faydalı oldugunu dusunuyorum sıkılmadam okudugum bır makale oldu basarılarınızın devamını dilerim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:05

   Erhan Bey merhaba;
   Makalemin faydalı olduğunu düşünmenize çok mutlu oldum. Bu değerli yorumunuzu paylaştığınız için ise çok teşekkür ederim. Hep birlikte nice başarılara.
   Selamlar.

 • Rafet İşler
  Rafet Işler 30 Ocak 2017, 21:01

  Gerçekten Güzel Şeyler Başarmışsınız . Bende yakın bir zamanda bir site açıp makale yazmayı hedefliyordum gerçekten çok yardımcı oldunuz ve neden harekete geçmediğim için kendimi sorgulamaya başladım. Yeni Makalenizi merakla bekliyorum.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:03

   Rafet Bey merhaba;
   Kurmuş olduğunuz hayali yerine getirebilmeye aracı olmak dileğiyle. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Hamdi Bahadır KARACA
  Hamdi Bahadır Karaca 30 Ocak 2017, 20:58

  Valla bravo serhat bey
  Wordpress yazısını bende gördüm

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:03

   Hamdi Bey merhaba;
   O kısma kadar kimsenin okumayacağını düşünürken onlarca yorum gelmesi beni o kadar çok mutlu etti ki anlatamam. Bu yorum aracılığı ile son günlerde gündemde olan bir yarışma programından alıntı yapayım hemen. “Ben sizden yanayım”.
   Selamlar.

 • Canberk Bayraktar
  Canberk Bayraktar 30 Ocak 2017, 20:52

  Konular bir çok kişinin sorduğu merak ettiği konulardan seçilmiş ve cevaplar oldukça güzel açıklayıcı ve okuyanın hmm demek böyleymiş dediği türden ve aslında elimizin altındaki para kazanma fırsatlarının fırsatların SEO ile etkileşimi sonucu nasıl ortaya altın yumurtlayan tavuk çıkarabileceğimizi anlatan son derece faydalı bir yazı olmuş.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 20:01

   Canberk Bey merhaba;
   Açık olayım aslında anlatmak istediğim şey SEO, SEM ve SMO’nun internette para kazanabilmek için gerekli olan en değerli bilgilerin olduğuydu. Bu noktayı çok iyi yakalamışsınız. Değerli yorumunuz için sizlere çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Emre Erdem
  Emre Erdem 30 Ocak 2017, 20:47

  SeoHocası’na ve Serhat hocama, bizlere internetten para kazanma, wordpress, içerik editörlüğü ve seo gibi konularda aydınlatıp samimi bir şekilde iş biyografini anlattığından ve ufkumuzu açtığından dolayı çok teşekkür ederim 🙂 Paylaşmak, başarmanın yarısıdır.

 • Remzi Koyuncu
  Remzi Koyuncu 30 Ocak 2017, 20:39

  Öncelikle bu güzel hikayenizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım ilk üç kişiden birisiyimdir :).

 • Furkan
  Furkan 30 Ocak 2017, 20:36

  Eline,kalemine yüreğine sağlık Serhat hocam. İnternetten para kazanma sanatı ile ilgili yazmış olduğun bu makaleyi bir solukta okudum. Şahsım adına şükranlarımı sunuyor, hayatında başarılar diliyorum. Umarım bizlerde rehberliğinde bu yolun yolcusu olabiliriz 🙂

 • Emrah
  Emrah 30 Ocak 2017, 20:29

  Seo ve sem bir makalede bu kadar güzel anlatılırdı be kardeşim. Ellerine sağlık en baştan sona kadar bıkmadan okudum. Bu kadar uzun olmasına rağmen sonunu getirebildiğim tek makale. Yeni yazılarını ve bizim siteye de bir el atmanı merakla bekliyorum;) başarılar kardeşim

 • Murat can
  Murat Can 30 Ocak 2017, 20:29

  Bu ise yeni baslamis birisi olarak tum makalenizi okudum. Acikcasi para kazanmak bir yana merakimdan dolayi okudum. Tesekkurler verdiginiz bilgiler icin. Basarilar.

 • Ömer Zileli
  ömer Zileli 30 Ocak 2017, 20:29

  Uzun olmuş, ama güzel olmuş 🙂
  Teşekkürler

 • AzX66
  Azx66 30 Ocak 2017, 20:12

  Harika bir yazıydı devamını bekliyorum Teşekkürler

 • Resul Talha Sahan
  Resul Talha Sahan 30 Ocak 2017, 20:07

  Muhtesem bi yazi ve hayat oykusuydu Serhat Bey. Okumaktan gercekten haz aldim. Bu makale benim gibi girisimci insanlar icin bulunmaz kaftandi. Devamini bekliyorum.

 • Şeref Budak
  şeref Budak 30 Ocak 2017, 20:06

  Kusura Bak Abi (abi diyesim geldi :)) 7.Yıla kadar okudum yarın devam ederim wordpress site yazısını da gördüm bu arada 🙂

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 05:34

   Şeref Bey merhaba;
   Ne demek dilediğiniz şekilde hitap edebilirsiniz. Son yıla kadar okumanı tavsiye ederim kardeşim. İkinci cümleni de bu sayfada bulunan diğer bütün değerli arkadaşlarımda olduğu gibi not aldım merak etme. Ayrıca sosyal medya üzerindeki takibini de tebrik ederim kardeşim.
   Selamlar.

 • Ahmed fehmi aydın
  Ahmed Fehmi Aydın 30 Ocak 2017, 19:43

  İlk yorum benden açacağınız üç siteden birine talibim sizle ayrıca sohbet etmekte isterim. Cidden baştan sona hevesle okudum çok motive edici bir hikaye her girişimcinin olduğu gibi pes etmemek sizde de görülüyor

 • İsmail Yıldırım
  Ismail Yıldırım 30 Ocak 2017, 19:10

  Serhat bey, internetten para kazanma yöntemleri makalenizi kim okuyacak acaba sabırla diye bu kadar uzun yazdınız diye düşüyüyorum? Ama merak etmeyin müthiş bir başarı hikayesi, yılmadan azimle mutlu sonuca ulaşmanız benide çok mutlu etti.. Hep bu seo nedir diyordum ve Kaan beyden aldığım kısa eğitimle tadına bakmış oldum… Güzel içerikler üreteceğimi biliyorum fakat hep bahanelerden seo üzerine fazla düşemedim.. Ama sizin makalenizden sonra üzerine düşmeye artık kararlıyım.. umarım bende sizin gibi bir başarı hikayesi yazabilirim ve okutabilirim 🙂 sizi tekrar tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.. Görüşmek dileğiyle..

 • İsmail NART
  Ismail Nart 30 Ocak 2017, 18:47

  Çok güzel bir yazı olmuş bende bu işe yeni girmeye başladım yazılarınızı merakla bekliyorum

 • Çetin YILDIRIM
  çetin Yildirim 30 Ocak 2017, 18:31

  Hocam bu arada makalenizin en son bölümünde “Makalemin başından sonuna kadar internetten para kazanamamanın yöntemlerini paylaştım sizlerle. ” kazanmanın olması lazım herhalde.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 05:42

   Çetin Bey merhaba;
   Teşekkür ederim sizlere. O kısımda bir yanlış yaptığımı henüz şimdi fark ettim. Oldukça dikkatlisiniz. İlgili yanlışı düzelteceğim makalemde detaylı bir güncelleme yaptığımda.
   Selamlar.

 • Rafet İşler
  Rafet Işler 30 Ocak 2017, 18:31

  Yakın Bir Zamanda Bende Bir Internet sitesi açıp içine Makalelerle Doldurma Fikrindeyim Bu Makele Gercekten Çok Yararlı Oldu Neden Harekete Geçmediğimi Sorgulattı bana yeni yazınızı merakla bekliyorum .

 • Erdal Eryılmaz
  Erdal Eryılmaz 30 Ocak 2017, 17:44

  Öncelikle hayırlı olsun, tavsiyelerinize ihtiyacımız olduğu su götürmez bir gerçek. Bu tarz paylaşımlar bazen kırılan hevesimizi yeni bir heyecana dönüştürüyor. Teşekkürler.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 05:39

   Erdal Bey merhaba;
   Bende öncelikle bu değerli yorumunuzu paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Kesinlikle hevesiniz kırılmasın. Makalenin bir çok yerinde bahsettiğim gibi sabır ve azim başarının en büyük anahtarlarından bir tanesidir.
   Selamlar.

 • Fatih Sönmez
  Fatih Sönmez 30 Ocak 2017, 17:43

  Okunası bir yaşanmışlık. 12 yıllık hak edilmiş bir başarı. Başarınızı takdir edip devamını diliyorum. İyi çalışmalar.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 1 Şubat 2017, 05:37

   Fatih Bey merhaba;
   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Henüz tam bir başarıya ulaşılmışlık yok umarım bir gün hayallerimi yerine getirebileceğim. Asıl sizlerden arama motoru optimizasyonu ve arama motoru reklamcılığı üzerine başarılarınızı ve yaşanmışlıklarınızı beklemekteyim. Sizlere de iyi çalışmalar.
   Selamlar.

 • Basak Esin Kokturk
  Basak Esin Kokturk 30 Ocak 2017, 17:40

  Bu konuda yazilmis en samimi yazi olduğunu düşünüyorum. Bu kadar güzel bir içerik oluşturduğunuz için çok tesekkurler.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 19:59

   Başak Hanım merhaba;
   Asıl ben yorumunuzda göstermiş olduğunuz samimiyet için sizlere teşekkür ederim. Sizler gibi değerli okuyucular sayesinde nice bilgilerin paylaşıldığı güzel makalelere sahip olmamız dileğiyle.
   Selamlar.

 • Çetin YILDIRIM
  çetin Yildirim 30 Ocak 2017, 17:35

  Serhat Hocam, makalenizi en az sizin yazdığınız heyecanla okudum. Yaşadıklarınızı, tecrübe ve tavsiye ettiklerinizi bir bir not aldım. Uzun zamandır Seo Hocasının ve bahsetmiş olduğunuz gibi makale yazarak Adsense aracılığıyla kazanmayı araştırıyorum ve ben de Not bölümünde belirttiğiniz şekilde sizin önderliğinizde tecrübe kazanarak kazanç elde etmek ve en önemlisi tavsiyeler verebilecek seviyeye ulaşmak istiyorum. Lütfen ilk yorum olma vesilesi ile yardımcı olacağınız üç siteden birisine şiddetle talibim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 19:47

   Çetin Bey merhaba;
   Çok güzel bir noktaya parmak basmışsınız. Heyecan… Bu makaleyi yazmam 2 gün sürdü ve emin olun ki başka hiçbir şey yapmadım. Sizlerin de aynı heyecan ile okumasına çok sevindim. İlk yorum değil maalesef yaklaşık yazılmış olan 20 yorum üzerine yazmışsınız. Ama bir yanlış anlaşılmayı bu yorum aracılığı ile düzeltmek isterim. 100 değerli arkadaşımız bu makaleye cevap yazmış ise aralarından 3 değerli arkadaşımıza ilgili desteği vereceğim. Ama geri kalan 97 arkadaşımızın da aynı desteği alması için elimden geleni yapacağım.
   Selamlar.

 • Erhan Taşdemir
  Erhan Taşdemir 30 Ocak 2017, 17:33

  İnternetten para kazanma yolları erhat bey merhaba benimde bu konuda araştırmam var sizinde desteğinize başlamak istiyorum.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 19:43

   Erhan Bey merhaba;
   “İnternetten Para Kazanma Yöntemleri” konu başlıklı bu makalem sonucu vermiş olduğum sözün arasında yer alamasanız bile bireysel olarak araştırmanız üzerine elimden geleni yapacağımız belirtmek isterim. Bu arada değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • nimet korak
  Nimet Korak 30 Ocak 2017, 17:32

  merhaba,
  not kısmına kadar okudum ve motosiklet konulu hediyeye talibim ?

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 19:40

   Nimet Hanım merhaba;
   Geri kalan kısmı da müsait olduğunuz bir zamanda okumanızı tavsiye ederim. Talip olduğunuz hediyeye sahip olabilmeniz dileğiyle. Bu arada olamasanız bile elimden gelen her türlü yardım ve bilgi paylaşımını yapacağımı bilmenizi isterim.
   Selamlar.

 • Süheyl ŞENTÜRK
  Süheyl şentürk 30 Ocak 2017, 17:30

  Çok güzel makale olmuş, motosiklet bakımı ile alakalı olan kelimeyi hemen googleda aradım sonuç tabi ki 1. sıra. Tebrikler..

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 19:38

   Süheyl Bey merhaba;
   Öncelikle değerli yorumunuz ve tabi ki Honda PCX Bakımı Nasıl Yapılır konu başlıklı makaleme sağlamış olduğunuz katkı için sizlere çok teşekkür ederim. Yeri gelmiş iken bu dikkatinizden dolayı bir bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum izninizle. Arkadaşlar sadece bir blog sitesi aracılığı ile yazmış olduğum gerçek bir anıyı paylaştım o blog sayfasında. Ardından ise Honda PCX kullanıcıları tarafından yorumlar gelmeye başladı. Her yorumda farklı bir soru soruldu ve hepsi detayları ile birlikte cevaplandı. Ardından ise o soruları soranlar ve cevaplayanlar ilgi duymaya başladı makaleye. Sonuç olarak bir makalede yazılan ve cevaplanan her yorum değerlidir. Kullanıcıların sorduğu soruların cevabını merak eden onlarca farklı kullanıcı olabilir. Ve eğer siz o soruyu detaylı bir şekilde cevapladı iseniz, yeni gelen kullanıcıların yaptığı aramalarda sizin siteniz ön plana çıkar.
   Selamlar.

 • Sevket Demirağ
  Sevket Demirağ 30 Ocak 2017, 17:17

  Gerçekten hikayenizi okurken diğer satırlarını bir umutla okuyorum her zaman bu tür işleri ilgi odağım olmustur ayrıca not olarak düştüğünüz yazı çok hoşuma gitti

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 18:42

   Şevket Bey merhaba;
   Değerli yorumunuz için sizlere çok teşekkür ederim. İnternetten para kazanma yöntemlerini farklı bir bakış açısı ile anlatmaya çalıştım. Umarım sahip olduğum kısıtlı bilgi birikimi ile sizlere yardımcı olabilmişimdir. Ve yine umarım ki hoşunuza giden noktada sizlere yardımcı olabileceğim.
   Selamlar.

 • Ahmet
  Ahmet 30 Ocak 2017, 17:06

  Merhaba, deneyimlerinizi çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. Bahsettiğiniz konuda bende yazı yazmak istiyorum domain ve Honda PCX ve motor bakımı ile ilgili yazı yazmak istiyorum, domain ve hostinge talibim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 18:40

   Ahmet Bey merhaba;
   Öncelikle yazmış olduğum makaleme değerli katkılarınız için sizlere çok teşekkür ederim. Makalemde bahsetmiş olduğum 3 sayısını genişletmek için elimden geleni yapacağım. Aslında amacım bu makaleye katkıda bulunan bütün değerli arkadaşlarıma bahsetmiş olduğum konu hakkında yardımcı olabilmek. Yapacağım çekilişte sizler yer almasanız bile elimden gelen her şeyi yapacağıma söz veriyorum.

 • Batuhan Kılınç
  Batuhan Kılınç 30 Ocak 2017, 16:54

  Kendi çapımda yıllardır internette 3-5 kuruş kazanmak için uğraşıp duran lakin yaptıklarım arkadaşlarım tarafından bile fazla ilgi görmeyen internetten kazanç heveslisi normal biriyim. Yazmış olduğunuz makaledeki üslup, akıcılık, hayatınızdan tecrübeler, hikayeler paylaşmanız gerçekten çok hoşuma gitti. Beğenerek ve sıkılmadan okudum. Keşke herkes böyle sabırla ve pes etmeden uğraşsa şu işle de gerçek olduğunu anlayabilse. Sizin kadar mükemmel çalışmalarım ve kazancım olmasa bile -ki henüz bir kaç yıldır bu işle uğraşıyorum- elime bir kaç kuruş geçirmeyi başarıyorum. Bundan bahsettiğimde ise birçok insan bana deliymişim gibi bakıyor. Neden internetle uğraşıyormuşum, boşa zaman kaybıymış falan filanmış. Artık onlara bizzat yaşamış ve başarmış birinin hikayesini gösterebileceğim. Yazı gerçekten çok hoşuma gitti. Umarım gelecekte daha iyi başarılara imza atarsınız. 🙂

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 18:33

   Batuhan Bey merhaba;
   İlk yaptığım şey internet sitenizi (batuhankilinc.com) ziyaret etmek oldu. Ardından alt yapınızı kontrol ettim. WordPress kurulumunu başarılı bir şekilde yerine getirmişsiniz. Bir süredir de değerli bilgilerin yer aldığı makalele yazıyorsunuz. Daha sonra ise 8 Ocak 2017 tarihinde yazmış olduğunuz yazı dikkatimi çekti. Bu yazıda blog sitenizin tasarımı hakkında bir siteminiz olmuş. Ardından ise neden bir logom yok konu başlıklı makalenizi okudum. Benimde maalesef bir logom yok. Sonra ise “Zaten siteye girip dolaşacak ziyaretçiler “tasarımı çok güzel” , “hoş görünümlü bir site dolaşayım bu sitede” fikriyle dolaşacak olması neredeyse imkansız.” cümlenizi okudum. Hakkımızda sayfanıza da girdim bu arada. O sebeple değerli kardeşim hitabı ile devam etmek istiyorum yazıma. Makalemi okuduğun için bilirsin. Sende şu anda üniversitede okuyorsun. Senin yaşadıklarının aynısını bende yaşadım bir zamanlarda. Eğer benim kişisel blog sitemin (serhatsaglam.com.tr) tasarımını beğendi isen aynısını senin sitene yapmaya talibim. Logon için ise Türkiye’nin en iyi grafik tasarım ekiplerinden birine mail attım bile. Şu an “Youtube ile para kazanılır mı ?” konu başlıklı makaleni okuyorum. Şimdi ise okuduğum makaleni SSD kesinlikle olmazsa olmaz bir parçadır cevabı ile yanıtlıyorum.
   Selamlar.

 • enver coban
  Enver Coban 30 Ocak 2017, 16:36

  Merhaba bu güzel makalenizi sonuna kadar dikkatli bir şekilde okudum 2010 yılından beri bende internette bir kaç web sitesi açarak makale yazıları ürün tanıtım yazıları gibi yöntemler ile azda olsa kazanç elde etmekteyim makalede belirtiğiniz bir domain ve hosting sağlayacağınızı belirtmişsiniz eğer böyle bir imkan sunarsanız bana motorsiklet yada sizin önerebileceğiniz başka bir anahtar kelimede yazılar yazabilirim yazınız gerçektende çok bilgilendirici olmuş elinize yüreğinize sağlık

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 18:16

   Enver Bey merhaba;
   Kesinlikle elimden geldiği kadarı ile tüm değerli arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağım. Çekiliş sonucu dahi olmasa mutlaka bu makale ve diğer makaleler aracılığı ile elimden gelen herşeyi yapmaya çalışacağım. Bu arada bu yorum aracılığı ile belirtmek isterim ki bir kaç gün önce motosiklet sektöründe yatırım alan bir proje ile karşılaştım. Ama yine şunu da yorumuma not etmek isterim ki yatırım ile birlikte sizlerin göstereceği azim ve sabır sayesinde çok daha iyi bir internet sitesi ile rakip olabiliriz.
   Selamlar.

 • Nadir ARSLAN
  Nadir Arslan 30 Ocak 2017, 16:24

  Yazdıklarınızla dünyanın en değerli şeyi olan tecrübelerinizi paylaşmanız çok güzel, para kazanmanın yollarını anlatmaya korkanlar umarım bu yazınızı görür de paylaşımın ne kadar güzel bir şey olduğunu kavrayabilirler.
  Ben de internet sayesinde geçiniyor ve hayatımı sürdürüyorum bi parça da olsa burada anlatılanlarla ilgili ancak öğrenmemiz gereken çok şey olduğunu yazıyı soluksuz okurken farkettim. Yaşamınızın geri kalanında başarılar diler, sıkı bir takipçi kazandığınızı bildirmek isterim 🙂

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 18:11

   Nadir Bey merhaba;
   Öncelikle bu değerli yorumunuz için sizlere çok teşekkür ederim. Şunu da belirtmek isterim. Emin olun benimde öğrenmem gereken o kadar çok şey var ki. SEO Hocası aracılığı paylaştığımız ve siz değerli okuyucular tarafından edinecek olan tecrübelerle paylaşılacak olan bilgileri, bu sektöre hayatını adayan herkese ulaştırabilmek dileğiyle.
   Selamlar.

 • Mehmet Kara
  Mehmet Kara 30 Ocak 2017, 16:13

  Harika bir anlatım olmuş tıpkı sürükleyici bir romanın başlangıcını okur gibiydim. Ellerinize sağlık 🙂

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 18:07

   Mehmet Bey merhaba;
   Öncelikle bu yorumu yazdığınıza ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Açıkçası okumanızı istediğim bir yazımdı ama sizler zaten çoktan okumuş ve değerli görüşlerinizi paylaşmışsınız. Sitenizde, makale içerisinde paylaştığım ve daha da paylaşacağım SEO ile ilgili alanları uygulamanız dileğiyle. E-ticaret sektöründe her daim ilerleyen başarınızın devamını bu makale içeriğinde anlatmak için 4 gözle bekliyorum.
   Selamlar.

 • Suna Peköz
  Suna Peköz 30 Ocak 2017, 16:13

  “SEO Hocası’nda yazmış olduğum ilk makaleye özel olarak hemen aşağıda bulunan yorum alanından konu ile ilgili (İnternetten Para Kazanma Yöntemleri) yorum yazan 3 kişiye alan adı, hosting ve profesyonel tasarımlı wordpress sitesi açacağım.” Bu kısmı okuyunca gerisini okumadan yazmak istedim Serhat Bey affınıza sığınarak hiçbir bilgim yok konuyla ilgili ama sizden destek alırsam çok sevinirim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 18:03

   Suna Hanım merhaba;
   Kesinlikle makalenin devamını okumanızı tavsiye ederim. Mutlaka bir gün kullanacağınız bir SEO ya da konu ile alakalı bir bilgiye sahip olacağınızı düşünmekteyim. Bu makalede yer alan bütün değerli arkadaşlarımın e-posta adreslerini not almaktayım. Gerek soracağınız sorulara vereceğim cevaplarla, gerek çekilecek olan videolarla gerek yeni makaleler ile gerekse de birebir elimden geldiği kadarı ve bilgi birikim yettiği yere kadar yardımcı olmaya çalışacağım sizlere.
   Selamlar.

 • Büşra Ay
  Büşra Ay 30 Ocak 2017, 15:47

  Yazınızı tek solukta okudum, gerçekten çok faydalı. Size teşekkürü bir borç bilir ve kurduğunuz siteye sahip olmayı çok isterim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 17:59

   Büşra Hanım merhaba;
   Bu konu hakkında sahip olduğunuz bilgi birikimine en ufak bir katkım dahi oldu ise ne mutlu bana. Hep birlikte kuracağız bahsetmiş olduğum siteleri. Makalede belirtmiş olduğum 3 sayısını geçemesek bile hayalimde olan şey bu makaleye katkıda bulunan herkese, bir sponsor aracılığı ile internet sitesi kurabilmek. Sayı çok fazla olduğu ve olacağı içinde herkesin kendi sitesini kurabilir hale gelmesini sağlamak.
   Selamlar.

 • Ahmet Bahadırhan Uluç
  Ahmet Bahadırhan Uluç 30 Ocak 2017, 15:37

  Serhat bey bu makale için gerçekten sağolun. Uzun süredir okuduğum en güzel yazılardan bir tanesi.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 17:55

   Ahmet Bey merhaba;
   Ne demek, sizleri bilgilendirdi isem ne mutlu bana. Umarım çok daha iyi ve daha fazla bilginin yer aldığı makaleler de yer alacaktır ilerleyen zamanlarda.
   Selamlar.

 • Gökhan
  Gökhan 30 Ocak 2017, 15:29

  Merhaba Serhat Bey,
  Hediye site için yardımcı olur musunuz? Yazınızı baştan sona okudum oldukça keyifliydi teşekkür ederim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 17:54

   Gökhan Bey merhaba;
   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Hediye edilecek olan siteler hakkında çok yakında bilgi paylaşımı yapacağım makale içeriğinde. 3 sayısını arttırmayı düşünüyorum ancak düşüncemi yerine getiremezsem de internet sitesi kurulumu hakkında baştan sonra tüm detayları ile gerek video gerekse de yazılı anlatımlarda bulunacağımdan emin olabilirsiniz.
   Selamlar.

 • YAVUZ
  Yavuz 30 Ocak 2017, 15:27

  İnternetten Para Kazanma Yöntemleri merhaba hocam yazınızı okudum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 17:52

   Yavuz Bey merhaba;
   Tabi ki, elimden geldiği ve zaman bulduğum kadarı ile bu makaleye yorum yazan tüm arkadaşlara gerek yazılarım gerekse de direk desteklerim ile yardımcı olmaya çalışacağım.
   Selamlar.

 • Tevfik Gülep
  Tevfik Gülep 30 Ocak 2017, 15:06

  Merhabalar. Gerçekten çok başarılı ve detaylı bir yazı. Yazınızda bahsettiğiniz Yeni web sitesi açma konusunda yardımlarınızı ve bilgi paylaşımınızı da alabilirsem çok memnun olurum. Teşekkürler

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 17:51

   Tevfik Bey merhaba;
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Makalemde bahsetmiş olduğum gibi yorum yazan 3 değerli arkadaşıma bu konu hakkında başından sonuna kadar yardımcı olacağım. Ancak bununla birlikte Seo Hocası’nda SEO bazlı makalelerin yanında wordpress ile internet sitesi kurulumu nasıl yapılır, optimizasyonlarda nelere dikkat edilmesi gerekir bilgi paylaşımlarında da bulunacağım. takipte kalmanız yeterlidir.
   Selamlar.

 • Emrah
  Emrah 30 Ocak 2017, 15:06

  tebrik ederim gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş.

  • Serhat Sağlam
   Serhat Sağlam 31 Ocak 2017, 17:48

   Emrah Bey merhaba;
   Sitenizi incelediğimde İstanbul’a özel bir çalışma yaptığınızı gözlemledim. Bu bölgeye özel arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmak istediğiniz kelimelerin farklı türevlerinde de makaleler yazdığınız taktirde siteniz için oldukça yararlı olacağının düşüncesindeyim. Özellikle Long Tail SEO konusu üzerine araştırmalar yapmanızı tavsiye ederim. Bu arada değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri için Cevap Yaz