Google Yerel Arama Sonuçları Aracı

Arama sonuçları bölgesel özelliklere göre farklı olabilir. Bu araç size; farklı bir dilde veya bölgede sonuçların nasıl olduğunu görebilmeniz için tasarlanmıştır.

Yerel SEO Nedir, Neden Önemlidir?

Günümüzde internet, yaşamın her alanına girerek, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kısa süreli dahi olsa internetin kesilmesine tahammül edemez durumdayız. Sadece bireysel anlamda değil kurumsal yani ticari anlamda da internet firmaların müşterilerine ulaştığı en hızlı ve en etkin yol haline gelmiştir. Küresel anlamda dünyanın herhangi bir yerinde yer alan firmalar dünyanın herhangi bir yerindeki müşterilerine internetin kolaylıklarını sağlayarak ulaşıyor. Artık, birçok markayı veya işletmeyi dijital alanda görüp, öğreniyoruz.

Dijital pazarlama konusunda özellikle SEO’nun önemi birçok kere kanıtlanmış durumdadır. Ancak son dönemlerde global manada yapılan SEO kadar yerel yapılan SEO çalışmalarının da önemi artan şekilde gündeme gelmektedir.

Yerel anlamda da yapılacak SEO çalışmaları işletmeler açısından çok büyük öneme sahiptir. Yerel SEO’nun çevrim içi pazarlama içerisinde neden bu kadar önemli olduğunu ve işletmenizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğine gelin kısaca bir göz atalım.

Local (Yerel) SEO Nedir?

Yerel SEO, firmaların Google’da yapılan yerel arama sonuçlarında daha görünür olmasına yardımcı olan önemli bir arama motoru optimizasyonudur. Özelliklede coğrafi bir bölgeye hizmet veren ya da bir bölgede ikamet ederek iş yapan bir işletme iseniz, yerel SEO, potansiyel müşterilere ulaşmak için çok önemli bir stratejidir.

Yerel SEO, sizin konum odaklı olarak görünür olmanızı sağlarken, görünürlüğünüzü arttıracaktır. Bu uygulama, işletmeniz o bölgede arama yapan kişiler tarafından bulunmasını, sağlamayı amaçlar. Yerel SEO; şehir, ilçe veya mahalle gibi coğrafi alanları belirleyen etmenlere dayalı yapılan aramaları, Google’ın arama yapan kişinin konumuna göre, karşısına o bölgedeki arama sonuçlarının çıkmasını sağladığı aramaları içerir. Burada arama yapan kişinin konumu esastır. Çünkü evinizde veya uzak işyerinizde yapacağınız arama farklı sonuçlar verecektir.

Yerel SEO Neden Önemlidir?

Yerel SEO’nun önemi gittikçe artıyor. Forbes dergisi tarafından yapılan bir araştırmada kullanıcıların %95’inin akıllı telefonlarını kullanarak yerel arama yaptıkları sonucunu ortaya çıkarmıştır. SearchEngineWatch’da mobil kullanıcılarının %70’inin akıllı telefonları kullanarak Google’dan bir işletmeyi aradıklarını da ortaya koymaktadır. Bu oranlar gittikçe artarken, araştırmalar konum tabanlı aramaların, potansiyel müşteri bulmada önemli bir rolü olduğunu gösterir.

Herhangi bir arama motorunda yapılacak aramaların niteliği de değişiyor. Aramalar gittikçe “bana yakın doktorlar”, “bana yakın eczaneler”, “Kadıköy içindeki avukatlar” şeklinde olmaya başlamıştır. Bu da yerel SEO’nun ne kadar gerekli olduğunu gösteren başka bir husustur. Ancak, yerel SEO tek başına yeterli gelmeyebilir. Özelikle Google üzerinden firmanızın da tanımlanması potansiyel müşterilerinizin doğru adrese ulaştıklarını anlamalarında ya da fiziki anlamda size kolay ulaşmaları açısından çok önemlidir. Burada da Google My Business devreye girer.

Yerel SEO İşinizi Nasıl Etkiler?

Eğer fiziki bir mekânda işletmeniz varsa ve çevrenizdeki müşteriler ulaşmak istiyorsanız yerel SEO optimizasyonu son derece faydalı ve gereklidir. Yerel SEO’nun avantajlarına kısaca göz atarsak;

Yerel SEO optimizasyonu, potansiyel müşterilerin işletmenizi bulmasına yardımcı olur.
Yerel SEO, potansiyel müşterilerin sizin hakkınızda aradıkları bilgiye ulaşmasını sağlar.

Mesela, bir cafeniz var, müşterilerinize cafenizde otopark ya da Wi-Fi erişimi olup olmadığı hakkında bilgi verir. Bu tarz bilgiler de, müşterileri size çeken önemli bir etmendir.

İşletmenizin web sitesi olmasa bile, yerel SEO işletmenizin rakipleriniz karşısında öne çıkmasını sağlar.
Yapılan araştırmalar yerel arama yapan kullanıcıların ortalama %60’ının firmayı aradıklarını gösteriyor. Bu da arayan kişileri müşteriye dönüştürmede size büyük bir avantaj sağlar
Yerel SEO ile kişilerin kararlarını firmanızın lehine olmasını sağlayabilirsiniz. İşletmeniz ile ilgili bilgilere ulaşmak ya da sizden telefonla alacakları bilgiler ile güven temelli bir ilişki kurarsınız.

İyi bir yerel SEO optimizasyonu ile en iyi şekilde dijital varlığınızı kurabilir, yönetebilir ve müşteri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

Yerel SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

İçerik, ister global isterse de yerel anlamda yapılacak olsun, tüm SEO çalışmalarında çok önemlidir. Yerel SEO optimizasyonunda da yerel odaklı içerikler önemli bir yere sahiptir. Sunduğunuz hizmete bağlı olarak yerel odaklı oluşturulmuş, bilgi veren bir içerik müşterilerinizin sizin hakkınızda daha net fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ancak içerik dinamikleri yerel odaklı üretilecek içeriklerde değişir. Yani çok uzun ya da aşırı ciddi aşırı bilgi içeren içerikler size yardımcı olmayacaktır. Yazacağınız içerik kaliteli, kısa ve öz olmalıdır. Bu tarz bir içerik SEO çalışmalarınıza değer katacaktır.

Yerel SEO’dan Yararlanmaya Başlayın

Google arama sonuçlarında önde olmanın önemini zaten biliyorsunuz. Yerel optimizasyon ile çevrenizde size kolay ulaşacak kişilerle irtibatta olmanız firmanız açısından büyük bir fark yaratır. Firmanızın doğru tanımlanmış dijital ayak izi, büyümeniz yönünde önemli bir adımdır. Bu şekilde arama sayfalarında daha yüksekte görünüp, size daha fazla potansiyel müşterin ulaşmasını sağlarsınız.

Ancak arama sayfalarında öne çıkılmasını etkileyen birçok faktör olduğu da unutulmamalıdır. Yerel aramaların etkinliği büyümenize ve doğru yönde değişmenize büyük katkı sağlar. Hangi faktörlerin önem kazandığını veya etkisini yitirdiğine dikkat ederek optimizasyonu yapmak ve sürekli bu stratejiyi kontrol etmek de önemlidir. Her bir unsuru yerine getirmeniz ya da iyileştirmenizi, coğrafi bölgenizde daha fazla kişiye ulaşmanızı, hizmet vermenizi ve daha hızlı büyümenizi sağlayacaktır.

Yerel SEO’da Google My Business Kullanımı

Google yerel arama sonuçları üzerinden işletmelere çok daha rahat ulaşılabilmesine yardımcı olan ve bir nevi Google rehberi olarak karşımıza çıkan Google My Business, işletmelerin çok çeşitli özelliklerini bir araya getiren popüler bir uygulamadır. Ücretsiz olarak kullanılan bu uygulama, yakın civardaki işletmeleri arayan internet kullanıcılarına kolaylık sağlar. Çok daha hızlı ve pratik bir şekilde işletmelere ulaşılmasına yardımcı olan sistemde, erişim için Google Haritalar’ın kullanılması gerekir. Bu nedenle işletmelerin internet kullanıcıları tarafından rahatlıkla bulunabilmesi ve erişilebilir özelliğinin maksimum seviyeye çıkarılması için işletmenin bu uygulama yardımı ile Google Haritalar servisine eklenmesi gerekir.

Haritalar ve arama sonuçları üzerinde işletmenin ulaşılabilir olması ve bu sayede ücretsiz bir şekilde işletme tanıtımının yapılması için ideal bir uygulama olan Google My Business, birçok kişinin farkında olmadan faydalandığı bir sistemdir. Etkisi oldukça büyük olan uygulama ile hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay ve hızlı olur.

Google My Business Ne İşe Yarar?

Google arama servisini ve ürünlerini kullanan kişilerin istedikleri işletmeleri rahatlıkla bulmasına ve bu işletmelere en kısa süre içerisinde ulaşmasına yardımcı olan Google My Business, internet kullanıcılarına birçok açıdan kolaylık sağlarken, işletmelerin de daha bilinir ve erişilebilir olmasına imkan verir. Uygulama indirildikten sonra ücretsiz olarak site işletmelerin sitesi açılır. İşletmenin sisteme eklenme sürecinde bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi önemlidir.

Hesabın ve işletmenin doğrulanması için isteğe göre telefon ya da e mail yöntemi ile onay işlemi gerçekleştirilir. Onay sürecine ek olarak işletmenin çalışanları tarafından doğrulama işlemlerinin de gerçekleştirilmesi gerekir. Yerel SEO yerel arama sonuçları için büyük bir önem taşıyan bu servis, herhangi bir maliyete gereksinim duyulmadan işletmelerin reklamlarının yapılmasına ve herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesine olanak sağlar.