Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  2825 Görüntülenme

Tekrar nasılsınız? Özür dilerim ama bir konuda ciddi şekilde sıkıntım var. Bu yüzden sizi rahatsız ediyorum. WordPress tabanlı bir siteme bu aralar ciddi anlamda "müstehcen yorum saldırısı" var. İşin kötü tarafı, bütün yorumları aynı kişinin gönderdiğini bildiğim halde hepsi farklı IP ile geliyor. Acaba ne yapmam lazım bu konuda? Bu kişiye yasal anlamda dava açıp sonuca ulaşmam mümkün mü? Bir de şunu sormam gerekiyor: Acaba, blogspot'ta yorum yapan kişinin IP adresi nasıl bulunur? Hani Worpress'te yorum yazan kişinin IP adresi kişinin adının hemen yanında var ya. Blogger'de bunu öğrenmek için ne yapmamız lazım. Örneğin biri, yazdığı kötü bir durumdan dolayı mahkemelik oldu ve savcılık bu IP adresini istedi, bu adresi nereden bulacağız.

 • 1
 • 1
 • Yorum Yazanların IP Adresi için Yanıtlar

   admin
   Admin

   13 Ekim 2014, 07:01

   1

   Bu konuda çalışmalar gerekli ve yetkili kişiler tarafından tespit edilebilecektir. Gerekirse avukatınıza da danışabilirsiniz...

   Meltem Nesim
   Meltem Nesim

   10 Ekim 2014, 13:51

   1

   Teşekkür ederim cevabınız için. Peki, bilişim şube, bunu gerçekten tespit edebilir mi? WordPress bloğumdan biliyorum ki gelen yorumları yazan kişi, aynı kişi olmasına rağmen İp numaraları her seferinde farklı. Muhtemelen, İp değiştirici gibi bir şey kullanıyor. Buna rağmen bilişim şube bu kişiyi tespit edebilir mi? Çok teşekkür ederim şimdiden, çünkü bu yorumlar ciddi anlamda rahatsız etmeye başladı.

   admin
   Admin

   10 Ekim 2014, 11:25

   1

   Merhabalar Meltem Hanım,

   WordPress sisteminde Akismet gibi SPAM yorum engelleyen sistemleri kullanabilirsiniz, bu işlemin haricinde sitenize gelen yorumları IP olarak gördüğünüzde "SPAM" olarak işaretleyebilir ve aynı IP'den yorum gelmesini engelleyebilirsiniz. Diğer konuda da otomatik yorum gelmemesi adına sisteminizde Captcha gibi doğrulama kullanabilir, Facebook yorum sistemine de geçiş yapabilirsiniz.

   Blogger sisteminde ise bu durum daha farklıdır. IP adreslerini göremediğiniz için yalnızca farklı bir eklenti yardımı ile sistemi değiştirebilir, yada yorumları tamamen kapatabilirsiniz. Eğer yasal yönden işlem yaptırmak istiyorsanız Bilişim Şube'ye başvuru yapmanız gerekmektedir.

  Cevapla

  Yorum Yazanların IP Adresi Sorusunu Cevapla