Tıklama oranı veya (CTR), arama, görüntülü reklamcılıkta, e-posta pazarlamasında ve diğer çevrimiçi ortamlarda toplam gösterimlerin tıklamalara oranını ölçen bir dijital pazarlama metriğidir. Tıklama oranı, reklam metninin, meta verilerin ve e-posta konu satırlarının etkinliğini gösterir.

Organik Tıklama Oranı Neden Önemlidir?

Organik Tıklama Oranı'nın önemli olmasını iki ana maddeye bağlayabiliriz. Bunlardan birincisi, iyi bir tıklama oranınız yani yüksek tıklama oranınız olduğunda, site trafiğinizde bir artış söz konusu olur. İkinci önemli madde ise, Google'ın SERP'lerdeki makaleleri tekrardan sıralamak için CTR'ye ihtiyaç duymasıdır. CTR ile arama motorlarında sıralamanız arasında büyük bir ilişki vardır.

Tıklama oranını ölçebilirseniz eğer, içeriğinizi daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etmeniz mümkün hale gelir ve kampanyalarınızın yatırım getirisini iyileştirmeniz daha kolay hale gelir çünkü başarı oranını tahmin etmek sizin için daha kolay olacaktır.
Tıklama oranınızı ölçerek bazı önemli sorulara cevap bulup web sitenizi daha da geliştirmek adına daha etkin çalışmalar yürütebilirsiniz. Örnek olarak, Kampanyalarınız beklendiği gibi performans gösteriyor mu? Başlıklarınızı veya meta etiketlerinizi değiştirmeniz gerekiyor mu? Gibi soruları yanıtlamış olursunuz dolayısıyla, Tıklama oranı hedef pazarınızı ve hedef pazarınızdakilerin neyle ilgilendiklerini anlamanıza yardımcı olur . Bu, tıklama oranlarınızı iyileştirmenize ve dolayısıyla trafiği artırmanıza yardımcı olur.

Organik Tıklama Oranını Nasıl Hesaplayabilirim?

Organik tıklamaları organik gösterimlere bölerek organik tıklama oranınızı veya SEO tıklama oranınızı hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak, web siteniz organik arama sonuçlarında "Mavi gece lambası" anahtar kelime öbeği için 100 kez görüntülenme aldıysa ve arayanlardan sadece 5 tanesi bu anahtar kelimenin geçtiği sayfaya tıklamışsa, sizin organik tıklama oranınız yüzde 5 olarak hesaplanır.

SEO uzmanlarının Organik Tıklama Oranını Kullanmasının Temel Amacı Nedir?

Organik tıklama oranının en yaygın kullanım amacı, iyileştirme alanları bulmaktır. Bir örnek ile açıklayacak olursak, SEO'lar belirli sorgular için üst sıralarda yer alan ancak tıklama oranı düşük olan sayfaları bulabilir. Bu üst sıralardaki fakat düşük tıklama alan sayfaları, başlık etiketlerini veya meta açıklamalarını değiştirerek, sitenizi ve içeriğinin daha cazip görünmesini sağlayarak tıklanma oranını artırabilir.

SEO'ların genellikle organik tıklama oranını kullanmasının başka bir nedeni ise, düşük sıralamaya sahip ancak çok sayıda tıklama alan sayfaları tespit etmektir. Bu sayfanın konumunun üst sıralara çıkartmak için çalışmalar yaparak, daha fazla bir trafik elde etmeyi hedeflemesidir.

Organik Tıklama Oranlarınızı Artırmanın Yolları Nelerdir?

Arama motorları, web siteleri için en önemli trafik kaynaklarıdır. Organik tıklama oranını iyileştirmeyi öğrenmek, ve bunlardan yararlanmayı bilmek sizin için çok önemlidir.
SEO söz konusu olduğunda ise, hemen hemen her web sitesi sahibi sadece sıralamayı önemser. Google'ın ilk sayfasına çıktıktan sonra sanki her şey bitmiş gibi davranırlar, ama Google’da ilk sayfaya çıktıktan sonra evet siteniz ön planda olur ama site trafiğini de artırmak gerekiyor.
Yani, SERP'lerde yüksek bir rütbe elde etmek, hiç kimsenin içeriğinizi tıklaması için bir neden değildir. Bu durumda, arama sıralamanız bir gösteriş metriğinden başka bir şey değildir.
Ayrıca, tıklanma oranı ve arama sıralaması birbirleriyle doğrudan ilişkilidir.Eğer ki Google'ın alaka düzeyi radarındaki tüm kutuları onaylarsanız, gerçek insanları içeriklerinizi kontrol etmeye yönlendiremezseniz, ve arama motoru sizi hızlı bir biçimde aşağıya çekecektir.

Peki Tıklama Oranını Nasıl İyileştirebiliriz? Bunun Yolları Nelerdir?

İlk Olarak Mevcut Tıklanma Oranınızı Analiz Etmeniz Gerekmektedir.
Tıklama Oranını daha iyi bir hale getirmeye çalışmadan önce, güncel durumunuz hakkında bilgi edinmek başlangıçta yapmamız gereken birşeydir. Bunu yaparken ki amacımız ise, web sitenizdeki sayfaların tıklama oranları size nereden başlamanız gerektiğini yansıtan önemli bir detay elde etmektir. Mevcut tıklama oranını analiz edince tıklama oranı düşük olan içeriklerden başlamak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

  • Sayfa Başlıkları

Sayfa başlıklarınızı geliştirin hatta gerekirse başlıklarınızı değiştirebilirsiniz çünkü, sayfa başlığı, arama sonuçlarınızın artış göstermesi için en önemli kısımlardan bir tanesidir. Bu nedenle, odak noktanızın çoğunu bunu mümkün olduğunca etkili hale getirilmesi için kullanılması gerekmektedir.

  • Meta Açıklamaları Ekleyin Eğer Varsa Daha İlgi Çekici Hale Getirin

Meta açıklamaların amacı potansiyel ziyaretçilere içeriğinizden ne bekleyecekleri hakkında daha fazla bilgi vermesidir. Aynı zamanda arama sonuçlarının çoğunu oluşturur. Organik tıklanma oranını meta açıklamalar yoluyla iyileştirmenin ilk kurallarından biri ise, her içerik için özel bir açıklama yazdığınızdan emin olmaktır. Eğer bunu yapmazsanız, Google arama anahtar kelimesini içeren herhangi bir cümleyi çekecektir, bu da sizin içeriğinizin daha farklı arama sonuçlarında çıkmasına neden olabilir. Özet olarak meta açıklamalarına önem vermelisiniz ki arama yapan kullanıcılara karşı sitenizi daha net ifade edip, onları kullanıcı yerine ziyaretçiye çevirebilesiniz.

  • URL’lerinizi Eklemeyi Unutmayın

Url’leriniz SERP’lerde görülen ikinci en önemli kısımdır, ve bu da özellikle Google için çok önemli bir sinyaldir, ama potansiyel müşteriler için de bir kısımdır. Öyle ki Microsoft tarafından yapılan bir araştırmaya göre, açıklayıcı URL kullanılan sitelerin kullanmayanlara oranla yüzde 25 daha iyi performans gösterdiğini buldu. Tekrar ediyorum yüzde 25 bu hiç de azımsanmayacak bir rakam olsa gerek. URL kullanmanın diğer bir artısı ise, arama sonuçlarını daha geniş bir bağlama yerleştirir ve ziyaretçilerin ilgilendikleri alanda bundan daha fazla makale veya ürün olduğunu bilmelerini sağlayarak, sitenize olan bakış açısını olumlu anlamda değiştirir. Çünkü URL eklmek Hem sitenizi daha profesyonel gösterecektir, hem de kullanıcılara ürünleriniz ve kategorileriniz hakkında küçük detaylar sunacaktır.

  • Site Hızınızı İyileştirin

Organik tıklama oranınızı artırmanın yine önemli bir etkeni de, sitenizin mümkün olduğu kadar hızlı yüklenmesini sağlamaktır. Çünkü bir tıklama yalnızca ziyaretçi gerçekten sayfanızı ziyaret etmeye çalışırsa gerçekleşir. Eğer sitenizin yükleme hızı çok yavaş ise, özellikle de genellikle daha yavaş İnternet bağlantılarına sahip mobil cihazlar kullanan ziyaretçiler veya internet altyapısı kötü olan ziyaretçiler bu durumdan hoşnut kalmayıp sitenizden ayrılabilirler, bu da sizin için önemli bir kayıp demektir. Çünkü Kullanıcıların ilgisini çektiğiniz halde tıklanma alamıyorsunuz. Diğer önemli olan şey ise, Google arama sıralamasını düzenlerken site hızınızı da bu sıralamaya katarak bir düzenleme yapar.

Sonuç olarak

Tıklama oranınızı artırmak için bunları yapsanız bile, asıl önemli olan kullanıcılar sitenizi ziyaret ettikten sonra, ziyaretçinizi site içerisinde tutabilmektir. Ancak bunu sağlamak sizin hedefleriniz doğrultusundadır. Organik tıklama oranı sadece sitenizi daha iyi bir konuma getirmek için bir etkendir. Ama dediğim gibi sadece bir etkendir. Sadece tıklama oranını artırmaya odaklanmak yerine ziyaretçilerinize daha iyi bir deneyim sağlamaya odaklanmanız gerekiyor.