Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1460 Görüntülenme

WordPress sitemizde oluşturduğumuz etiketler için Google dizin kapsamı problemi var şeklinde mail atıyor. Oluşturduğumuz kategoriler içerisinde noindex işaretli olduğu için hata olduğunu hatırlatıyor. Bu şekilde devam etmesi sitemize herhangi bir zarar verir mi? Daha önce kategori ve etiketlerin noindex olmasının daha faydalı olacağını okumuştum bu konudaki tavsiyeniz nelerdir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • 1
 • 1
 • WordPress Dizin Kapsamı Sorunu için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   28 Mayıs 2021, 11:55

   1

   Merhabalar,

   Öncelikle web siteniz için SEO stratejileri kurgularken dikkat etmeniz gereken en büyük husus dışarıdan bu kesin sonuçtur cevapları ile ilerlemekten ziyade sizin siteniz için kurgulayabileceğiniz yapı daha önemlidir.

   Kısa bir örnek ile anlatmak isterim;
   Örnek olması adına siteadi.com şeklinde bir web sitem olduğunu düşünelim. Bu web sitem 10 yıldır açık ve hiçbir SEO çalışmasına dikkat edilmeden içerik paylaşımı yapılan bir blog sayfası olsun. İkinci web sitem de örnek olarak siteadi2.com yine aynı şekilde 10 yıldır aktif ancak SEO kriterlerine uygun bir strateji ile kurgulanan bir blog sitesi olsun. Akabinde okuduğum kesin sonuç şeklinde öğrendiğim stratejiyi sitelerime uyguladığımı varsayalım örnek etiket sayfaları no-index olsun gibi, İki web sitemde de uyguladım ancak analytics üzerinden organik trafiğimizi kontrol ettiğimizde iki web sitem içinde organik trafik düşüşü yaşadığımı gözlemleyebilirim. Peki neden? Çünkü organik anahtar kelimelerimizde iki sitemizinde etiket sayfalarının index aldığını göz ardı ettik ve sonuç olarak no-index etiketi ekleyerek sıralamalarında düşüş akabinde organik trafik kaybı yaşadık. Bu konuda önerimiz stratejinizi sonuç olacak şekilde kendiniz belirlemeniz veya bir uzman eşliğinde kurgulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde her kesin sonuç web sitenize uygun olmayacaktır.

   Mustafa DURNA
   Mustafa Durna

   4 Nisan 2018, 11:13

   1

   Sitenizde uyguladığınız index'e kapattığınız (noindex) sayfaların bildirimi geliyor, bu herhangi bir sorun yaratmayacaktır fakat bir kritere değinmek istiyorum.

   Kullanıcılar ile alakası olmayan ve içeriği zayıf olan etiketleri noindex komutu ile arama motorlarına kapatmanız veya alakalı etiketlere yönlendirmenizi tavsiye ediyorum. Bunun yanı sıra noindex komutu olan kategori veya sayfanızın içeriğini özgün halde güncelleştirmeniz index'e açmanız organik trafik ve sıralama açısından avantaj gösterecektir sizlere.

  Cevapla

  WordPress Dizin Kapsamı Sorunu Sorusunu Cevapla