SEO Fiyat Hesaplama

Site ve Sayfa Benzerlik Ölçümü

İçerik ve sayfa özgünlüğü SEO açısından oldukça önemli bir kriterdir. Sayfalarınızın başka site veya sayfalarla benzerliği arttıkça Google nezdindeki değeri de o ölçüde azalmaya başlayacaktır. Bu sebeple sayfalarınızın özgünlüğünü arttırmak ve varsa kopya içerikleri (duplicate content) tespit ederek kıyaslama yapmak son derece önemlidir.

Bu amaçla oluşturduğumuz İçerik Benzerlik aracı ile site ve sayfalarınızın başka sayfalarla oran benzerliğini ölçerek varsa bu ölçüm neticesine göre hataları düzeltebilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
15 Ağustos 2013

Site ve Sayfa Benzerlik Ölçümü için Yorumlar

 • Sevtap İpçizade
  Sevtap Ipçizade 15 Şubat 2014, 13:00

  Hocam sema hanımla aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. Yaklaşık 10- 12 konu başlıkları birbirine benziyor. umarım bir sıkıntı olmaz. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

 • İrfan Anıl Aycı
  Irfan Anıl Aycı 30 Ocak 2014, 13:04

  Tekrar merhaba, güzel bir yazı olmuş. Niş siteler için sayfa benzerlik oranı çok yüksek olacak sizin de bildiğiniz gibi. Niş site sahipleri bu konuda nasıl bir başlık çeşitliliği uygulamalı? Bu soru, aslında bir önceki sorumun devamı niteliğinde. Teşekkürler…

 • Naci Çınar
  Naci çınar 30 Ocak 2014, 12:57

  Değerli hocam, bir konuda ciddi bir sıkıntı içerisindeyim ve bir aydır bu soruyu SEO konusunda uzman olduğunu iddia eden en az 100 kişiye sorduğum halde hiçbirinden bir dönüt alamadım. Sorunum şu hocam: Benim 5-6 aydır üzerinde çalıştığım ve satış ortaklığı yaptığım bir blogum var. Acaba bu blogda yazacağım başlıklarda “benzer başlıklar” kullanmak, Google gözünde negatif bir durum oluşturur mu? Mesela “eski sevgiliyi geri kazanmak” anahtar kelimesini 20-25 yazıda farklı şekilde kullanmak (kazanmak için, kazanmanın yolları, kazanmanın en iyi yolları, kazanmanın garantili yolları, kazanma üzerine gibi…) Google için spam sebebi midir?
  Bu konuda birkaç farklı yazı okumuştum zamanında. Benzer sayfa sayısının
  sıkıntı oluşturabileceği konusunda.

 • Senay Taş
  Senay Taş 2 Aralık 2013, 17:32

  copyscape.com da güzel bir site.. benzer içerikteki siteleri hemen buluyor.

 • turan birimoğlu
  Turan Birimoğlu 20 Kasım 2013, 16:40

  merhabalar bilgileriniz için teşekkür ederim.kitaplarınızı takip etmekteyim.ve nice kitaplarınızı dört gözle bekliyorum. bir sorum olacak.bir kaç sitemde aynı sayfayı kopya ederek yayınlamışım şimdi bu sayfaları nasıl değiştirmem gerekiyor. ya silip tekrar yeni bilgiler mi yazayım ya da aynı sayfaya yeni yeni yazılar mı ekleyeyim.
  saygılarımla

 • Mehmet
  Mehmet 3 Eylül 2013, 14:32

  web siteler yerine makaleleri değerlendirseydik daha iyi olurdu. beğenmedim

 • Alphan Ekercan
  Alphan Ekercan 25 Ağustos 2013, 13:46

  “Site ve Sayfa Benzerlik Ölçümü” aracının hangi kriterleri değerlendirdiğini yazıya eklenirse, benzerliklerin giderilmesi konusunda ne yapılması gerektiğine dair yol da gösterilmiş olacaktır. Bu faydalı araç için teşekkürler.

 • Elanaz Kalfaoğlu
  Elanaz Kalfaoğlu 22 Ağustos 2013, 09:58

  Harika bir araç olmuş.Ama yukarıda arkadaşında dediği gibi sadece sitemizi yazsak bizim sitemize benser siteleri sıralasa daha mantıklı olur.

 • Ercüment Önder
  Ercüment önder 21 Ağustos 2013, 21:54

  Gerekli bir özellikti.
  ‘İçerik ve sayfa özgünlüğü SEO açısından oldukça önemli bir kriterdir. Sayfalarınızın başka site veya sayfalarla benzerliği arttıkça Google nezindeki değeri de o ölçüde azalmaya başlayacaktır. Bu sebeple sayfalarınızın özgünlüğünü arttırmak ve varsa kopya içerikleri (duplicate content) tespit ederek kıyaslama yapmak son derece önemlidir.

  Bu amaçla oluşturduğumuz İçerik Benzerlik aracı ile site ve sayfalarınızın başka sayfalarla oran benzerliğini ölçerek varsa bu ölçüm neticesine göre hataları düzeltebilirsiniz.’

 • Sude Uçma
  Sude Uçma 21 Ağustos 2013, 19:17

  Teşekkürler, çok güzel olmuş ancak “Siteye bağlanamadı” gibi hata alıyorum. Benden mi bilmiyorum ama bir den çok sitede denedim hep diyor. Tarayıcıdan falan mı kaynaklanıyor ?

 • İrem Başak Hırlak
  Irem Başak Hırlak 21 Ağustos 2013, 13:54

  Bilgiler çok taze, yararlı olacaktır. Ancak yaptırdığımız sitenin nasıl benzerliğini yok edebiliriz? sonuçta makale yapısı aynı. antalyarentacars.net Ornek ınceleme lutfen…

 • Lemis Yel
  Lemis Yel 20 Ağustos 2013, 17:09

  Hocam bilgilendirme için teşekkürler. Ne kadar az benzerlik o kadar iyi

 • Fatih Tiryaki
  Fatih Tiryaki 18 Ağustos 2013, 11:03

  sanırım proğramda bir sıkıntı var, içerik paylaşmış olduğum bir firma sitesinin tüm içeriklerini kopyala yapıştır yöntemi ile eklediğim firmanın diğer sitemin adresini sisteme girdim sonuç:

  ve

  %0 oranında benzerlerdir. Sayfaların benzerlik oranı ne kadar az ise o kadar özgün olduğu anlamına gelir. Sağlıklı bir site veya sayfa için benzerlik oranının %45 den daha az olmasına özen gösteriniz.

 • murat kafkas
  Murat Kafkas 17 Ağustos 2013, 13:52

  Güzel fikir. İçerik koruması ve etkinleştirilmesinde DMCA ve Copyscape kullanılması şarttır.

 • Emre Bartın
  Emre Bartın 17 Ağustos 2013, 02:30

  Çok başarılı bir çalışmaya imza atmakla kalmamış, hatta tarihini bile yazmışsın. Tebrik ederim 🙂

 • Özge Sıla Kotan
  özge Sıla Kotan 16 Ağustos 2013, 10:07

  iki site arası kıyaslama değilde ilk bosluğa kend sitemizi yazsak ve sorgulama ile benzerlik gösteren tüm siteleri listelese daha mantılklı olur

Site ve Sayfa Benzerlik Ölçümü için Cevap Yaz