Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1800 Görüntülenme

hazır script kullanılarak tasarlanılan bir web sitesini WordPress olarak revize ettik, tüm sayfaları, yazıları, tüm URL'leri birebir kopyaladık(wordpressteki kalıcı bağlantılar birebir eski sitedeki şekilde). Lakin ciddi bir düşüş yaşadık. xml veya html site haritası ya da robot txt vs. herhangi bir şey oluşturmadım. Tek yaptığım şey wordpress'e yoast'ı kurmak ve belirli bir takım ayarlarını gerçekleştirmek. Bu aşamada Google'a eski bilgilerimin hala durduğunu, değişen URL'lerin yenisinin şu adreste olduğunu nasıl belirtirim (Google web master tools'ta URL değişikliğini belirttiğimiz bir ekran mevcut mudur? )ve ne yapmam gerekir? Hangi sırayla ne işlemler yapmalıyım? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar ve şimdiden teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • Url Değişikliği Google'a Nasıl Bildirilir? için Yanıtlar

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   19 Eylül 2015, 06:32

   1

   Web sitelerinin alt yapı değişikliği oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü bu değişiklikler sonrasında SEO anlamında çok ciddi kayıplar yaşanarak bütün trafiğinizi ve sıralamanızı alt üst edebilirsiniz. Bu tür durumlarda sorunuza göre yapılacak işlemlerden kısaca bahsedelim.

   1) Eski sitenin tam yedeğini almak
   2) Eski URL'lerin birebir listesini çıkartmak

   En büyük önceliğimiz bu iki madde. Eğer URL yapılarımız değişmeyecekse yeni sitenin alt yapısı kurulduktan sonra eski URL'lerin aynılarını siteye giydirerek en son içeriklerinizi ekleyerek alt yapı değişikliğini tamamlayabilirsiniz. Url değişikliği olmadığı durumlarda ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

   Eğer URL yapılarınız değişecekse eski URL'lerin yeni olanlara birebir 301 ile yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu aynı zamanda sorunuzun cevabıdır. 301 kalıcı yönlendirmesi ile Google'a eski URL'lerin bu yeni URL'ler ile değiştirildiği bildirilmektedir. Zamanla ( Siteye göre 1-2 hafta ) Google üzerinde eski URL'leriniz yenileri ile değişecek ve bu yönlendirme sayesinde hem sıralama hem de hit kaybı yaşamayacaksınız.

  Cevapla

  Url Değişikliği Google'a Nasıl Bildirilir? Sorusunu Cevapla