Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  909 Görüntülenme

Merhabalar, üç yıldır aktif olarak emek verdiğim web sitemde bir çok çalışma yapmış olmama rağmen SEO açısından iyi yerlere gelemedim. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarda site içi SEO optimizasyonu kriterlerimi doğru şekilde yerine getirmediğimden kaynaklı olabileceğini öğrendim fakat kriterleri incelediğimde çok fazla eksiğim bulunmuyor. Kriterlerin yanı sıra site üzerinde optimizasyon yaparken bir hata yapıyor olabilir miyim, dikkat etmem gereken bir kısım var mı bunu sormak istiyorum. Site içi SEO optimizasyonu yaparken dikkat etmem gereken noktalar nereler yanıt verirseniz çok sevinirim.

 • 1
 • 1
 • Site İçi SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   27 Nisan 2021, 10:47

   1

   Merhabalar,

   Site içi SEO aşamasında dikkat etmemiz gereken birçok unsur bulunmaktadır.
   - Öncelikle tam anlamıyla doğru şekilde ilerleme kaydedip kaydetmediğinizi öğrenmek adına tool(araç) lardan yararlanmanızı tavsiye ederim. Araçlar, sitenizi tarayıp eksikliklerinizi ortaya çıkaracak ve çözüm yolu bulmanıza yardımcı olacaktır. Web sitenizi Search Console'a bağlamadıysanız bağlamanız da bu noktada önemlidir.
   Ayrıca web sitemizin hazırlamış olduğu ücretsiz analiz aracından da yararlanabilirsiniz:
   https://www.seohocasi.com/seo-analiz/

   - Bunun dışında yaptığınız anahtar kelime çalışması da büyük önem taşımakta. Anahtar kelimeleri "nokta atışı" olacak şekilde elemeli ve seçmelisiniz.
   Ayrıca yazı başlıklarınızda anahtar kelime kullanımaya özen göstermelisiniz.
   Özellikle uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı sizin için avantaj olabilir.

   - Web sitenizde site haritası ve robots.txt dosyası bulundurmaya özen gösterin. İndeks almasını istediğiniz sayfaların indeks alıp almadığını, yani Google botları tarafından arama sonuçlarında yer alıp almadığını da kontrol etmenizi öneririm. "noindex" komutu, arama motoru sıralamalarında yer almanızı engellemektedir.

   - Görsellerinizi optimize edip yüklemeyi unutmayın. Görsellerin boyutu ne kadar büyükse, web sitemizin açılma hızını da bir o kadar olumsuz yönde etkileyecektir. Geç açılan web siteleri ise Google, olumlu şekilde karşılamaz.

   - Web sitenizin mobil uyumluluğuna önem vermelisiniz. Günümüzde kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun mobil üzerinden erişim sağladığı hepimizin bildiği bir gerçek.

   - Web siteniz özgün olmalıdır. İçeriklerinizin kopya olmamasına dikkat etmelisiniz.

   - H başlık kullanım kuralları, URL yapısı, meta etiketlerinin uyumlu kullanımı, içerik-kod oranı, site tasarımının kullanıcı tarafından kolay bir şekilde kullanılabilir olması gibi birçok faktör bulunmaktadır. Bu kuralları web siteniz karşılıyorsa, tekrar iletişime geçmeniz halinde sorununuzu detaylandırıp çözmenize yardımcı olabiliriz.

   https://www.seohocasi.com/soru-cevap/site-ici-seo-degisiklikler-neler/ içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

   Aynı zamanda SEO'ya dair her türlü bilgiye tam anlamıyla ulaşabilmek adına kitaplarımızdan da faydalanabilirsiniz: https://www.seohocasi.com/seo-kitaplari/

  Cevapla

  Site İçi SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır? Sorusunu Cevapla