Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1900 Görüntülenme

Domaine ait whois bilgilerinin SEO'ya ne gibi avantajı veya dezavantajı olabilir? Örneğin domainin süresinin bitim tarihinin veya domainin kayıtlı olduğu kişinin etkisi olabilir mi? (Aynı kişi 250 adet domaine sahipse bunu Google herhangi bir sorun olarak görür mü?)

 • 1
 • 1
 • SEO ve Whois Bilgisi için Yanıtlar

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   3 Eylül 2015, 09:29

   1

   Google'ın eski algoritmalarında whois bilgilerinin etkisi vardı fakat güncel olarak Google web sitelerinin içerikleri ve hizmet kaliteleri ile ilgilendiği için bu gibi bilgiler artık çok da önemli değildir. Örnek olarak webtures.com ve SEOhocasi.com domainlerinin sahipleri aynıdır, fakat gösterdikleri hizmet olarak aynı sektöre hitap ediyor olsalara bile içerikleri ve tasarımları birbirinden farklıdır. Aynı içeriğe, aynı tasarıma ait olmadığı sürece aynı kişi üzerinde bulunan farklı web siteleri SEO çalışmaları adına problem çıkartmayacaktır.

   Bu durumda sizin asıl dikkat etmeniz gereken web sitelerinin içerikleri, güncelliği, backlink alınan sitelerin kalitesi, tema veya tasarımları, mobil uyumlu olup olmadığı gibi kriterlerdir. Mümkün olduğunda müşterilerinize veya kullanıcılarınıza hizmet ve bilgi odaklı girişimlerde bulunmanız gerekmektedir.

   Domain sürelerinin bitim tarihi olarak da bu sürenin ne kadar uzun olursa o kadar iyi olabileceği yönünde bir görüş belirtmek isterim. Neticede hizmet veren bir sektörsünüz diyelim ve 1 yıl sonra firmanızın kapatılacağına dair bir taahhütte bulunuyorsunuz. Bu durum doğal olarak müşterilerinizi etkileyeceği için Google tarafında da aynı düşünce yapısı olabilir. Bu yüzden domain bitiş sürenizi mümkün olduğunda uzun tutmanızda fayda var.

  Cevapla

  SEO ve Whois Bilgisi Sorusunu Cevapla