SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

SEO Standartları Nelerdir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
1 ay önce 47 Görüntülenme

Herkese merhaba, var olan web siteme iyileştirme çalışmaları yapmak istiyorum. SEO standartları nedir? Standartların hepsini dikkate almanın bana ne gibi bir faydası olacak?

Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

SEO Standartları Nelerdir? için Yanıtlar

 • Berin Sur
  Berin Sur 16 Temmuz 2021, 12:14

  Merhaba,

  SEO standartları arasında sayılan bir takım kriterlerin başlıcaları şunlar kabul edilir;
  -Başlık ve açıklama meta etiketleri
  -Heading tag
  -Site hızı
  -Mobil uyumluluk
  -Robots.txt dosyası
  -Site haritası
  -SSL sertifikası

  Yukarıda bir kısmını belirttiğim kriterleri standart bir SEO analizi taramasıyla rahatlıkla görebilir ve hataların giderilmesi için tavsiyeleri bulabilirsiniz. Ancak SEO, pratikte kolay gibi görünen bu maddelerden çok daha fazlasını içerir. Google, sitelerin içeriklerinin fayda oranına ve kullanıcı deneyimine büyük önem verir. Bunun için 200’den fazla sinyali incelediğini biliyoruz. SEO analizi sırasında sitenizin hiç hata vermiyor olması teknik açıdan kusursuz bir iç SEO’ya sahip olduğunuzu göstermez. Web sitenize iyileştirme çalışmaları yapmak için derinlemesine bir SEO değerlendirmesine ve hataların tespitine ihtiyacınız olacak.Sitenizin iç linkleri, sayfalar arası benzerlik oranları, içerik kalitesi, ziyaretçi hemen çıkma oranı, ziyaretçi almayan sayfalar, kırık linkler ve daha birçok kriter incelenmelidir.

 • Cihat Murat YÜKSEL
  Cihat Murat Yüksel 2 Haziran 2021, 13:52

  Merhabalar, bir web sitesini SEO kriterleri açısında analiz sürecine aldığımızda ilk kontrollerin olası hatalar üzerine olmasını önermekteyiz. Nedir bu olası hatalar derseniz eğer, search console üzerindeki eksiklikler ve kapsam sorunları gibi site geneline negatif etki edebilecek sorunlardır. Bu kontrol noktalarından bir kaçını müsadeniz ile sizler ile paylaşıyorum.

  – Sitemap ve Robots.txt kontrolleri
  – Kapsam ve tarama hatalarının kontrolleri
  – Title ve Descripton kriterlerine uymayan sayfaların analizi
  – Https ve www kararlılık kontrolleri
  – 5xx sunucu hatalarının kontrolleri
  – Mobil uyum (responsive) kontrolleri
  – Masaüstü ve Mobil hız testleri
  gibi örnekler çoğaltılabilir.

  SEO standartları, kullanıcı deneyimine bağlı olarak ortaya atılan kriterlerin tümüdür. Standartlar bir nevi toplumsal kurallar misali web sitelerini hem bir birleri ile yarıştırmak hemde arama motorlarında aramalar gerçekleştiren kullanıcıların en doğru veriye en verimli şekilde ulaşmalarını sağlamak için oluşturulmuş kriterlerdir. SEO strandartlarının hepsini dikkate almalıyız ve kesinlikle faydası görülecektir. Fakat SEO uygulamalarının %100 ü ezbere dayalı uygulanmamalıdır. SEO standartlarını uygularken sektörümü ve hedeflediğimiz kullanıcı profillerini detaylıca analiz ederek yorumlamalıyız.

Cevapla

SEO Standartları Nelerdir? Sorusunu Cevapla

SEO Standartları Nelerdir? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla