Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1272 Görüntülenme

Bu şekilde sorularımıza itina ile ve doğru bir şekilde cevap verdiğiniz için öncelik olarak teşekkür ederim. Birkaç soru soracağım için soruları sayı ile sıralamak istiyorum. Bu soruları sormak gereği duymamın nedeni sitenizde yazıları okudukça bazı şeyleri yanlış yaptığımın farkına vardım.

1.soru: örnek olarak, elma.com adında bir sitem var bu siteye farklı aynı içerikli sitelerden ortalama olarak 10-15 siteden hit almak için bir resim koyup 300*250 boyutlarında ve kod düzeni
Elma şeklinde yapıyorum bunu bir de resim olarak link verdiğimi düşünün bu şekilde mi siteme hit almalıyım. Daha sonra ben site araçlarından sorgulama yaptığım zaman elma.com site için reklam aldığım sitelerden gelen linkler binlerce olmuş. Bu konuları fazla irdeleyemediğim için umarım durumumu anlatırım. Bana örnek kodlamayı yazabilir misiniz şu şekilde siteye link vermem gerektiğini.

2.soru: Footer linkleri pek bir önemi kalmamış anladığım kadarıyla peki şimdi varolan footerdeki linkleri direkt kaldırırsam sıralamalarda bir şey kaybeder miyim? Yada nasıl bir yol izlemeliyim?

3.soru: Ayrıca siteme diğer sitelerden hit almak için herkesi anasayfa mı yönlendirmek doğru olur yoksa kategorilere falan yönlendirmek doğru olur. A sitsinden gelenler elma.com'un x kategorisine gitsinler gibi..

4.soru: Blogspot siteleri paravan olarak kullanıyor. Peki, bu blog sitelerine tanıtım amaçlı link verdiriyoruz peki yorum yaparak link atmak arasında ne gibi bir fark var yani demek istediğim benim sitem ile ilgili içerik olarak aynı blogspot sitelerine yorum yazarken site linkimi koymak ile benim açmış olduğum blogspot sitelerine yazdığımı yazı içerisine koyduğum link arasında ne gibi bir fark var.

5.soru: Örnek olarak elma.com sitesine bir yazı yazıyorum. Elmanın faydaları diye.. Yükselmek istediğim kelime elma için yazı içerisinde elma kelimesi anasayfaya elma.com link vermek mi doğru yoksa. Aynı yazı içerisinden elmanın faydaları kelimesine elma.com/elmanın-faydaları diye mi vermek doğru olur?

6.soru: Türkçe içerik sitesi ile aynı içeriğe sahip yabancı forum sitelerinde tanıtım yazısı yazmak veya o forumlarda yazı yazarak imzamızda olan sitenin görünürlüğünü artırmak için yazılar yazmak doğru bir şey mi? Yabancı içerikli olduğu için yoksa hiçbir önemi yok mu?

Umarım sorularımdan dolayı sizi bunaltmadım uzun olduysa kusura bakmayınız.

 • 1
 • 1
 • SEO Konusunda Merak Edilen İpuçları Nelerdir? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   2 Şubat 2015, 07:24

   1

   Sorularınıza sorduğunuz üzere maddeler halinde cevap verelim.

   1- Vereceğiniz linklerde hesaplama mantıklı olarak sitenizin kaldırabileceği yenilik ve görsel olarak çıkacağı reklam stiline göre değişecektir. Sitede yapacağınız tanıtım ve linklemeler sitenize zarar vermeyecek karşı sitelerden ve yoğun olmayacak sayı şekliyle olmalıdır. Zararlı/zararsız olarak backlinkleri ayırmak sitenize gelen bağlantıların link veren sitenin kalitesine göre değişken olacaktır. Dolayısıyla zararı yada faydayı karşı sitenin kalitesi ve almış olduğunuz link yoğunluğu belirleyecektir.

   2- Footer linklerin önemi neredeyse tamamen düştü. Doğal olarak etkisi de siteye hem az hem de riskli olacaktır. Bu durumu da ortadan kaldırmak için linklerin kalıcılığından emin olmalısınız. Eğer kalıcı olmayacaksa linkleri temizlemeniz her zaman için daha doğru olacaktır.

   3- Yönlendirme burada ziyaretçinin aradığı içeriğe göre olmalıdır. Yani bir kişi elma.com'da elmanın faydalarını aradığında b sitesinden gelenleri anasayfaya yönlendirmek yerine "elmanın faydaları" konulu sayfaya yönlendirmeniz çok daha doğru olacaktır.

   4- Backlinkin kalitesi burada sayfadan dışarıya çıkan linke göre değişir. Makale içerisinden alacağınız link ile yorumlardan aldığınız link arasında çok fazla bir fark yoktur fakat tanıtım yazısı içerisinden alınan linkin kalitesi daha fazladır. Neden sorusuna gelirsek tanıtım makalesinde yazının içerisinden, mümkün mertebe de o siteyi açıklayacak en mantıklı paragraftan link almak konunun doğru bağlantıya doğru yönlendirildiği anlamı taşıyacaktır.

   5- Burada iki bağlantıyı da kullanabilirsiniz. Eğer elma'dan bahsediyorsanız "elma.com" için, elmanın faydalarından bahsediyorsanız "elma.com/elmanin-faydalari" sayfasına link çıkışı yapabilirsiniz.

   6- Backlink çeşitliliği önemli bir noktadır. Backlinklerinizi de istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Yabancı sitelerden de link alabilirsiniz lakin alacağınız linklerin de minimum etkisi olacağını unutmamanız gerekmektedir. Türkçe 10 adet backlink varsa yabancı dile sahip bir siteden de en fazla 1 adet link almanızı tavsiye etmekteyiz....

  Cevapla

  SEO Konusunda Merak Edilen İpuçları Nelerdir? Sorusunu Cevapla