Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  2917 Görüntülenme

ben kişisel web sitemi henüz yeni oluşturmuş biri olarak SEO açılımı nedir merak ediyorum. Beni ve benim gibi SEO açılımını merak edenleri bilgilendirirseniz sevinirim.

 • 1
 • 1
 • SEO Açılımı Nedir? için Yanıtlar

   Ayhan Kaya
   Ayhan Kaya

   15 Ağustos 2019, 16:28

   1

   SEO Açılımı, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu demektir.

   SEO bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak için teknik, analitik ve yaratıcı çalışmaların bütünüdür. SEO kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. Ülkemizde ise SEO açılımı teknik açıdan arama motoru optimizasyonu olarak tabir edilmesi gerekmektedir. Fakat halk dilinde SEO birçok farklı sıfatı da sahiplenmiştir. Bunlardan bazıları Google’da üst sıralar, Google’da ilk sayfa gibi tabirler ile de internet sitesi sahipleri tarafından nitelendirilmektedir.

   SEO kelimesinin İngilizce anlamı ise Search Engine Optimization yani arama motoru optimizesi veya uyarlaması olarak da söyleyebiliriz. Yani internet sitelerinin arama motorları ile uyumluluğunu sağlayacak tüm işlemlere verilen genel ada SEO diyebiliriz.

   SEO açılımı arama motoru optimizasyonu sürecinde kullanılan yabancı kökenli kelimelerle de karşılaşabilirsiniz dilerseniz onlar hakkında da kısaca bilgi verelim.

   Backlink: Bir internet sitesinin başka bir internet sitesinden veya sayfasından alınan dış bağlantıya verilen isimdir. Örneğin A sitesi B sitesine bir link bağlantısı verdi ise B sitesi A sitesinden backlink almış olur.

   On Page SEO: Site içi SEO olarak bilinir. Site içerisinde yapılan tüm iç optimizasyon işlemlerine verilen genel addır.

   Off Page SEO: Site dışı tüm SEO işlemleri off page SEO yani site dışı SEO sınıfına girmektedir. Başka bir siteden alınan backlink site dışı SEO işlemlerinden sadece bir tanesidir.

   Sandbox: Arama motorları tarafından uygulanan bir cezai yaptırımdır. İnternet sitenizi kendi bünyesinden silmesi veya bazı otoriter sayfalarınızın tamamen yok olmasına neden olur. Geri dönüşü zorlu olan bu cezai yaptırımdan kurtulmak içinse profesyonel bir yardım alınması şarttır.

   Keyword: Türkçe karşılığı anahtar kelime olarak bilinen keyword site içeriğinize ışık tutan anahtar kelimelerdir. Bu kelimeler genellikle SEO çalışmasının yönünü ve yoğunluğunu belirlemektedir.

   Description: Siteniz üzerinden arama motorlarına site içeriğiniz hakkında açıklama oluşturduğunuz kriterdir. Kodlar arasında yer aldığı gibi genellikle sitenin yönetim alanında da bulunur. 160 karakteri geçmeyecek bir uzunluğa sahip olması gerekir.

   Pagerank: Pagerank sayfa rankı/puanı anlamına gelmektedir. Google arama motoru belirsiz tarih aralıklarında yaptığı güncellemeler ile sitelerin sayfa puanlamasını yaparak bir değer verir. Bu değer Google gözünde internet sitesinin 10 üzerinden kaç değere sahip olduğunu sergiler.

   Trustrank: Arama motorları tarafından genellikle site üzerine yapılan çalışmaların değerlendirilmesi adına verilen ikinci bir puanlama sistemidir. Bazı tezlere göre bu değer sitenin en çok güncelliği baz alınarak verildiği savunulmaktadır.

  Cevapla

  SEO Açılımı Nedir? Sorusunu Cevapla