SEO VE SEM Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama zaman içinde geliştikçe, pazarlamacılar olarak kullandığımız dil de gelişiyor. Birçok sektörde olduğu gibi, pazarlama sektöründe de kullanılan jargon ve kısaltmalar müşterilerin kafasını karıştırabiliyor. Bu durum bir nevi biz pazarlamacıların suçu. Dürüst olmak gerekirse, bazı terimlerin kullanımı konusunda biz pazarlamacılardın da kafası karışmış durumda. Bunun en büyük örneği SEO ve SEM terimlerinin karıştırılması. Bu iki terimin birbirleri ile olan ilişkileri ve arasındaki farklılıklar konusunda net bir anlayış olmadan birbirlerinin yerine kullanılır. SEO, SEM’in bir parçası mı? SEM’e hangi bileşenler dahil? Organik SEO uzun vadede en iyi yaklaşım değil mi? Gibi sorularla karşılaşıyoruz.

SEO ve SEM’in simbiyotik bir ilişkisi bulunmaktadır. Her ikisi de potansiyel olarak tam anlamıyla kullanıldığında, size üst düzey pazarlama sonuçları getirecektir. İşletmesini çevrimiçi kanallarla büyütmek isteyen kullanıcılar, başlamadan önce SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlamacılığı) arasındaki farkı iyi bilmesi gerekiyor.  Evet, bunlar ayrı (ancak yakından ilişkili) stratejilerdir, ancak her ikisi de şirketinizin çevrimiçi arama pazarlamacılığın da kullanılması gereken önemli stratejilerdir Aslında, SEM'i doğru şekilde yapmak için SEO'ya ihtiyacınız var.

SEM

Arama motorlarından ücretli ya da ücretsiz trafik almayı barındıran çevrimiçi bir pazarlamadır. SEM stratejisi, reklamları ayarlama ve optimize etme hem de reklamların yerleştirilmesi için ödeme yapan bütçe belirleme ile ilgili etkinlikleri içerir. SEM optimizasyon ve reklam yoluyla arama motoru sonuç sayfalarında bulunabilirliğini yükselterek web sitelerinin tanıtımını içeren bir pazarlama taktiğidir.

Bu strateji genellikle ücretli arama veya tıklama başına ödeme (PPC) pazarlaması olarak adlandırılır.

Google Ads, bu strateji için en yaygın olarak kullanılan arama sağlayıcısıdır. Bu şekilde markalar anahtar kelime araştırması ve en çok kullanılan anahtar kelimeleri belirleyen kampanyalar oluşturur. Sektörler, ürünler veya hizmetleri için bunu yapar. Kullanıcılar bu anahtar kelimeleri aradıklarında, özel reklamları görürler. Bir kullanıcı reklamı her tıkladığında marka ücretlendirilir.

İnternet pazarlamacılığı bütçenizi nerede harcamayı seçerseniz seçin, başarılı SEM için bazı temel stratejiler vardır:

  • Belirli bir hedef kitleye (ör. Coğrafi, endüstri vb.) Sahip reklam kampanyaları başlatın.
  • Hedef anahtar kelime varyasyonlarından oluşan reklam grupları oluşturun.
  • Bu seçici anahtar kelimeleri kullanarak alakalı bir reklam metni yazın.
  • Bir reklam bütçesi belirleyin.
  • Tıklamalar, gösterimler, tıklama oranları ve ortalama tıklama başı maliyet gibi ölçümleri izleyin.
  • Yeniden hedefleme kitleleri oluşturun.
  • Linkedin gibi uygun ağlarda hedefli sosyal medya reklamları geliştirin.

Etkili bir ücretli arama ağı reklam kampanyası başlatırken ve sürdürürken göz önünde bulundurulması gereken başka hususlar da vardır, ancak bu yedi tanesi özellikle yeni başlayanlar için önemlidir.

SEO

Arama motoru sonuç sayfalarında ücretsiz (organik) trafik almanızı sağlamak için web sitelerini optimize eden bir yoldur.

Google bilgi grafiğine göre SEO, bir web sitesinin arama motoru tarafından getirilen sonuçlar içerisinde diğer sitelerden üst sıralarda görünmesini sağlayan ve web sitesini ziyaret eden kullanıcı sayısını arttırmak için kullanılan işlemdir.  SEO, teknikleri genellikle üç kategoriye ayrılır. Teknik, Sayfa içi ve sayfa dışı SEO stratejilerinden oluşur.

Sayfa içi SEO: Belirli bir anahtar kelimeye ulaşmak ve arama motorlarında görüntülemek için bir web sitesinin tüm sayfalarını optimize eder. Bu stratejiler şunları içerir: anahtar kelime araştırması, içerik oluşturma ve anahtar kelime optimizasyonu. SEO’da sayfa içi arama motorlarının bir içerik sayfasını anlamasına yardımcı olur. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralarda karşımıza çıkar.

Teknik SEO: Bir web sitesinin arka uç yapısını ve temelini iyileştirmek için içerik olmayan öğelerini ve bir bütün olarak web sitesini optimize eder. Bu stratejiler şunlarla ilgilidir: site hızı, mobil cihazlarda ki uyumluluk, indeksleme, taranabilirlik, site tasarımı, yapılandırılmış veriler ve güvenlik. Teknik SEO, hem kullanıcı hem de arama motorunun sonuçlarını iyileştirir ve bu da arama sıralamalarında üst sıralarda bulunmaya yol açar.

Sayfa dışı SEO: Bir web sitesinin itibarını ve otoritesini diğer yüksek kaliteli web sitelerine bağlayarak oluşturur. Sayfa dışı SEO teknikleri şunları içerir: diğer web sitelerinden bağlantı kurma (yüksek kaliteli geri bağlantılar alma) ve yerel listeleri ve dizin profillerini yönetme. Birçok web sitesi bir markanın web sitesine bağlantı verdiğinde, arama motorlarına markanın web sitesinin güvenilir ve itibarlı olduğunu gösterir ve bu da markanın arama sıralamasını yükseltir.

Kaliteli bir SEO planı yukarıda bahsedilen üç türden birini benimsemez. En iyi sonuçları elde etmek için bu üç stratejiyi birlikte kullanır.

Hangisi Daha İyi? SEO mu Yoksa SEM mi kullanmalısınız?

Artık SEM ile SEO'yu karşılaştırdığınıza göre, pazarlama stratejileriniz için hangi taktiğin doğru olduğuna karar vermek daha kolay olacaktır. Markanız için hangisinin doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

SEO'nun arama motoru pazarlamacılığının iki bileşeninden biri olmasına rağmen, birçok pazarlamacı SEM'e atıfta bulunduklarında PPC reklamcılığını kastediyor.

Temel olarak, Ücretli Arama Ağı Reklamcılığını SEM'in tek bileşeni olarak görüyorlar. Bu durumda ikisi arasında bir karşılaştırma yapabiliriz.

SEO ve SEM’in Maliyeti

SEO ve SEM için fiyat ölçeği çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktöreler rekabet, ölçek, sanayi ve dahası. Orta düzey işletmeler genel olarak SEO ve SEM’e aşağıdaki gibi bütçe ayırmaktadır.

SEO : 750-2000 $/ay

SEM : 9000-10.000 $/ay

Firmaların sektörüne, ulaşmak istedikleri noktalara ve pazarlama stratejilerine bağlı olarak fiyatlar değişebilir. Şirketinizin hedefleri için bu sayıları dikkate almanız gerekmektedir. SEO ve SEM’e bütçe ayırırken bu rakamları referans olarak kullanın ve bütçenizi buna göre belirleyin.

Organik SEO, uzun vadede sonuçlar elde etmek için en iyi pazarlama stratejisidir. Hedef anahtar kelimelerin arama motorlarında aranması, organik sonuçlarla web sitenizi üst sıralarda gösterir. Organik sonuçlar web sitenize, 7/24 ücretsiz sonuçlar sağlar. Sektörde tanınmanızı arttırır ve SEO’nun tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlar.

PPC kullanan internet siteleri, arama motorlarında hedeflenen trafikleri almaya devam edebilir, fakat bunun için ödeme yapılması gerekmektedir. Ücretli kampanyalar durdurulduğunda trafik kaybolur.

SEO trafiğinin maliyeti daha düşük görülse de popüler anahtar kelimelere ulaşmak için kullanılan organik sonuçların uzun bir süre, büyük uğraşlar ve maliyet gerektirdiği unutulmamalıdır.

Arama alanı, tüm sektörler için önemlidir. Çünkü rekabetçidir ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak için oldukça önemlidir ve yatırım yapmanız gerekebilir.

Her zaman yüksek kaliteli içerik oluşturmalısınız bu çok maliyetli bir zaman aralığıdır. SEO süreci ve internet sitenizin yüzlerce SEO kuralı ile uyumlu olması gerekmektedir. Bunun için bir SEO uzmanı tutmanız gerekecektir.

Sonuç olarak bütçe açısından hangisi daha etkili bir yöntem SEO mu? Yoksa SEM mi? Bunun cevabı kesinlikle SEO. SEO kullanımı bir başlangıç yatırımı gerektirebilir. Fakat işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeler web sitenizin üst sıralarda olmasını sağlayacaktır. Reklamlar için yüklü ücret konusunda tedirgin olmayacaksınız 7/24 ücretsiz trafiğin tadını çıkarabilirsiniz.

SEO ve SEM Ne Kadar Sürer?

SEO ve SEM arasındaki bir diğer önemli fark, SEO’nun ne kadar uzun sürdüğü ve SEM’in ne kadar sürdüğüdür. İkisi arasında oldukça belirgin farklılıklar görülebilir. Ortalama süreler:

SEO: Yaklaşık üç ila altı ay

SEM: Anında ya da reklamlarınız yayınlanmaya başladığı andan itibaren

SEO çalışmalarının sonucu etkilemesi SEM’in sonuçları etkilemesinden daha uzun sürüyor. Sonuçların geri dönüş zamanını bazı faktörler etkileyebilir.

Örneğin, SEM kampanyanız sonuçları hemen vermeyebilir. Bunun yerine, dönüşüm oranlarınızı artırmak amacıyla hedeflemenizi iyileştirmek için birkaç haftalık reklam verisine ihtiyacınız olabilir. Veya SEO kampanyanız geri bağlantılar oluşturmak veya bir SEO denetiminden kaynaklanan sorunları gidermek nedeniyle daha fazla zamana ihtiyaç duyabilir.

Yani, hangisi daha iyi olduğu genel dijital pazarlama hedeflerinize bağlıdır. Hızlı bir şekilde trafik almak istiyorsanız, SEM (ücretli arama reklamcılığı) ile başlayabilir ve SEO'nuz üzerinde paralel çalışabilirsiniz. Ücretli trafiğe güvenmeden uzun ömürlü bir çevrimiçi iş oluşturmak istiyorsanız, SEO kullanmanız en mantıklısıdır.

Sonuç

Birçok pazarlamacı, birinin diğerinden daha iyi olup olmadığını tartışır. Bir Inbound Pazarlamacı, organik SEO'nun en iyi yaklaşım olduğunu iddia edebilir, ancak görebileceğiniz gibi, gerçek SEM organik SEO kullanılmadan başarılı olamaz.

Ek olarak, PPC'nin SEO'dan daha anlamlı olduğu birçok durum vardır. Örneğin, ilk olarak bir site başlatıyorsanız ve anında görünürlük istiyorsanız, SEO'dan daha az zaman aldığı için bir PPC kampanyası oluşturmak iyi bir fikirdir, ancak kesinlikle PPC ile çalışmak akıllıca olacaktır.

Organik SEO'nun sonuçları göstermesi daha uzun sürse de sonunda daha az maliyetli olacak ve PPC ile kuramayabileceğiniz bir arama güvenilirliği oluşturacaksınız.

En iyi stratejiyi belirlemeye gelince, özel ihtiyaçlarınızı değerlendirmek önemlidir, ancak farklılıkları tam olarak anladığınızdan ve çabalarınızı nasıl sürdüreceğinizden emin olun.