Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 yıl önce  |  2126 Görüntülenme

Herkese merhabalar ve hayırlı sabahlar.
Ben karşılaştığım bir sorunu dile getirmek ve bu konuda sizlerin bilgisinden yararlanıp hatayı gidermek istiyorum. Durum şu şekilde;
Kullandığım All in One SEO eklentisi ortam dosyalarının da sayfa olarak index almasına neden olmuş Bunun farkına ise 79 yayından sonra varabildim.
Bu gün rastgele baktığımda resim, docx, pdf gibi ortam dosyalarının da sayfa olarak index aldığını ve dosyalara tıkladığında ilgili kategoriye yönlendirdiğini gördüm.
Doğal olarak geçerli URL kaldırma yöntemi ile bu sayfaları kaldırmaya başladım. Henüz bitiremedim ve devam ediyorum.
Ancak az önce dikkat ettim ki sayfa olarak indexlenen URL kaldırma işleminden sonra makalenin öne çıkarılan görseli de indexlerden kalkıyor.
Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim ise sırasıyla aşağıda belirttiğim gibidir:
1. Ortam dosyalarının sayfa olarak indexlenmesi ne tür zararlar verir? Spam olarak algılanacağına dair bilgilere ulaştım. Ancak kesin bir ifade bulamadım. Spam olarak algılanıyorsa bunun (spam ve site kalitesini düşürme) dışında verebileceği zararlar var mıdır?
2. Sayfa olarak index alan URL kaldırılınca karşıma ne tür hatalar çıkacak ve öne çıkarılan görselin indexi de düşecek mi? (bu maddede özellikle hata konusuna değinirseniz beni ve benden sonra sorun yaşayıp bunu gören tüm kullanıcıları sevindireceksiniz.)
3. Bu hataları görmeden önce Dizin Kapsama Sorunu ile karşılaştım ve onlarla uğraşınca bunların da farkına vardım. Sanırım o da All in One eklentisinden dolayı bu hatayı veriyor. Ancak henüz çözümlemiş değilim.
4. Kaldırdığım, (sayfa olarak indexlenen ortam dosyaları) karşıma "Sunucu Hataları" çıkarmaya başladı. Bunları sanırım düzeltip göndermem yeterli olacaktır.
Yukarıdaki dört temel soru için bilgilerinizden yararlanmak istiyorum. Çok uzatıp da sizleri rahatsız etmekten kaçındığım için diğer küçük problemleri dile getirmedim. Bunlar hakkında bir açıklamada bulunur ve bilgi paylaşırsanız gerçekten hem beni hem de benimle aynı durumda olanlara yardım etmiş olacaksınız. Bir web master değilim ilk sitem ve karşılaştığım hatalardan kimilerini ilk defa görüyorum. Daha önceden benzeri konular da görmedim ve dolayısıyla okuyup inceleme fırsatım da olmadı. Her gün yeni bir bilgi öğreniyorum. Sizin içerikleriniz sayesinde birçok yazımı üst sıralara taşıdım ancak dün kurduğum SSL birçok linkimin tekrardan düşmesine neden oldu. Ben SEO konusunda içeriklerinizden yararlanabiliyorum ancak yukarıdaki 4 temel soruna halen çözüm bulmuş değilim.

Herkese şimdiden ayrı ayrı şükranlarımı sunarım. Bilgi güçtür ve paylaştıkça çoğalır.

  • 1
  • 1