SEO Fiyat Hesaplama

Google Cezaları ve Nedenleri

Google tarafından internet sitelerine verilen cezalar ve ne ölçüde oldukları kimse tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bunu belirtmekte fayda görüyorum. Bu sebeple yazımızda bahsedeceğimiz Google Ceza Çeşitleri, sıkça rastladığımız, birçok webmasterın başına gelen ve çeşitli platformlarda çözümler aranan cezalar hakkında olacak. Bu cezaların genel olarak nelerden kaynaklandığından ve yine genel anlamdan çözümlerinden bahsedeceğim. Genel olarak diyorum çünkü ceza nedenleri ve çıkış yolları kesin olarak bilinmemekte. Yani Google'ın bu konuda ağzını bıçak açmıyor.

İlk olarak hepimizin az da olsa bir şeyler bildiği Sandbox‘dan bahsedelim.

Sandbox : Sandbox Google tarafından verilen bir filtreleme cezasıdır. Sandbox 'a düşen sitelerde ani hit ve index kaybı, aramalarda çok gerilere düşme hatta hiç görünmeme olabilir.

Sandbox‘ a neden düşülür  ? Eğer bir site açılır açılmaz aşırı backlink almış, kopya içerik paylaşmış,  çok fazla kelimeyi etiket yapmış,  site ile ilgisi olmayan sözcükleri anahtar kelime olarak eklemiş ve aynı içeriği birçok kez paylaşmışsa Sandbox‘a düşebilir. Sandbox girmesi kolay ancak çıkması oldukça zor bir filtredir. Sandbox‘a, sitenizi açtıktan bir ay sonra girebilirsiniz ancak bir ay içinde çıkmanız çok zor. Sanbox‘dan çıkmak sabır işidir. Önce neden Sandbox‘a neden düştüğünüzü bulmalı ve düzeltmelisiniz. SEO adına yaptığınız her şeyi gözden geçirmeli, hataları gidermelisiniz. Aşırı backlink aldıysanız elinizden geldiğince temizlemelisiniz. Backlink temizliğinde dikkat etmemiz gereken bir nokta ise PR değeri düşük ve sıfır olan siteler. Böyle sitelerden gelen backlinkleri silmekte fayda var.

-30, -60, -90 …  Cezası : İnternette böyle bir isim verilmiş bu cezanın anlaşılması için, bu cezayı aldığınızda siteniz aramalarda 30 ile 90 arası bir sıralama düşüşü yaşayabilir. Bunun sebebi kalitesiz backlink ve site içi optimizasyona önem verilmemesi olarak biliniyor. Benim düşüncemse, şu sıralar birçok site sahte hit alarak bazı kelimelerde yükseliş sağlıyorlar. Ancak bu sahte hitler kesilince tabi direk bir düşüş gerçekleşiyor. Örn : hitcanavari vs  gibi sitelerden gelen hitler. Bu tip sitelerden gelen hit kalitesiz ve ziyaretçi sadık olmadığından birden yükselip birden düşebilirsiniz. Yani sahte hit alıp yükseldiğinizde bu olaya çok sevinmeyin sonra fazla üzülürsünüz.

-900+ Cezası : Bu cezayı aldığınızda siteniz bir kelimede üst sıralardayken birden arayıp da bulamayacağınız kadar gerilere düşebilir. Bu ceza ile Google sizi uyarıyor demektir. Çünkü eğer sitenize ve SEO çalışmalarınıza çekin düzen vermezseniz Sandbox'a girebilirsiniz. -900+ cezasında sitenizin indexleri silinmez ancak çok gerileyebilir. Sebebi ise Google algoritmasına ve kurallarına aykırı optimizasyon yöntemleridir. Bu cezada sorun genelde linklerden kaynaklanmaktadır. Optimizasyon düzeltildiğinde  tekrar eski yerinizi veya birkaç sıra altını alabilirsiniz. Bunun devamında yükselmeye devam etmek için istikrarlı bir çalışma göstermelisiniz.

ve Kopya İçerik Cezası : Birçok site Google tarafından fazla kopya çektiği için cezalandırılmış gerilere itilmiş durumdadır. Bir site kurulumundan itibaren özgün bir içerik yerine kopya içerik ( ctrl+v > ctlr+c) yayınlamayı seçerse kısa süre içinde gözle görülemeyecek kadar gerilere gönderecektir. Google kopya içeriğe sahip siteyi bir kelimede 1. sayfada gösterse dahi en üste yükselmesine izin vermez. Biliyorsunuz ki Trustrank denen bir ölçüm var artık. Kopya içeriğe sahip siteler Trustrank değerine sahip olamayacağından, hiçbir zaman yukarılarda yer alamazlar. Bazı siteler ise ilk zamanlarında özgün ve kaliteli içerik paylaşmış ve hedeflediği kelimede en üste yükseldiği halde eğer sonradan kopya içerik ekleme gafletinde bulunursa hedef kelimerinde alt sıralara kayabilirler. Bunun sebebi de yine Trustrank değerinin düşmesidir.

Bomb Cezası : Bomb cezası sitenizin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesidir. Bu ceza Sandbox kadar korkunç değildir. Bomb cezası almanızın nedeni gerilediğiniz kelimelerden çok fazla link almanızdan kaynaklanır. Çözüm ise bunları azaltmak ve bir kelimede yükselmek için o kelime ile link almaya abanmamaktan geçer. Bomb cezasından kurtulmak için (Kaan Gülten'in yaptıkları , tecrübeyle sabit ) : Kalitesi düşük link çıkışlarını silin. Gerilediğiniz kelime neyse , hem dışarıda hem site içinde o kelimeye verdiğiniz linkleri azaltın. Sitenizin yayın periyodunu sekteye uğratmayın. Hergün bir makale yayınlıyorsanız. Yine günde bir makale ile devam edin, tabi özgün içeriğe sahip olacak. Sitenizin yeni halini Google'a hızlı bir şekilde farkettirmek için, bolca ziyaretçiye çekmeye çalışın ( Kaan Gülten bunu ilan vererek yaptı, farklı şekillerde de olabilir. )

Cloaking : Bu ceza son zamanlarda çok gördüğümüz tek amacı SEO ‘ya dadanıp üst sıralarda çıkan sitelere verilir. Aslında böyle sitelere birçok örnek verebilirim ama neyse…  Bu siteler doğru düzgün içeriği ve hizmeti olmadığı halde sürekli SEO optimizasyonları ile üst sıralarda çıkmayı başaran haşerelerdir. Böyle sitelerin hedefi ziyaretçiye değilde arama motorlarına iyi  görünmektir. Ama Google böyle siteleri bildirmemiz için bize bir Şikayet Sayfası oluşturmayı ihmal etmemiş.

6. Sıra Cezası ( ? ) : Bu ceza ile sayfanız bulunduğu konumdan 6 sıra geriye düşer. Bu cezanın sebebi nedir, ne değildir bilmiyorum. Tek bildiğim Google yeni algoritması ile bu cezayı kaldırdı.

Yukarıda bahsettiğimiz cezalardan daha farklı olanlara da rastlayabilirsiniz. Ben en bilindikleri ve sık rastlanılanları yazdım. Bunun dışında Google farklı sebeplerden, daha farklı cezalarda uygulayabilir. Bu konuda bir kesinlik bulunmamakta. Bize düşen her zaman optimizasyon ve içerik konusunda dikkatli davranmak.

SEO Hocası
SEO Hocası
9 Eylül 2010

Google Cezaları ve Nedenleri için Yorumlar

 • Tahsin Sadak
  Tahsin Sadak 31 Ağustos 2014, 22:00

  merhaba, size bir soru sormak istiyorum. google site indexleme zamanları belirli tarihler aralığındamı yoksa sitemin google tarafından indeklemesi için bizim bir takım şeyler yapmamız gerekiyormu şimdiden tşk ederim..

 • Melike Dilara Baydil
  Melike Dilara Baydil 12 Mart 2014, 16:37

  Kaan hocam sitem belirlediğim anahtar kelimede ceza yedi sanırım. Çünkü anahtar kelimemde ilk sayfa rehber kısmında A ‘da iken şu an aynı anahtar kelimede yok oldu sitem. Bomb cezası yediğimi sanırıyorum. Google webmasterden siteme gelen kalitesiz backlinkleri url reddetle reddettim. Sitemdeki sirte içi anahtar kelime linklerini yeniden düzenledim. Ben sizlerin yaptığı gibi siteme yeniden değerlendirme isteği göndermek sitediğimde beni:

  Manuel işlemler için sitenizi denetleme
  Siteniz Google arama sonuçlarında görünmüyorsa veya önceden olduğu kadar iyi performans göstermiyorsa, kalite yönergelerimizi ihlal ediyor olabilir. Sitenizi listede görmüyorsanız hesabınıza ekleyin ve sitenin sahipliğini doğrulayın.

  sayfasına atıyor. Burda denetlediğimde “Manuel İşlemler
  Manuel Web spam işlemi bulunmadı.” yazısını görüyorum. Peki ben yaptığım düzenlemeleri şimdi googleye nasıl göstereceğim. Çünkü web spam işlemi bulunamadı yazınca yeniden değerlendirme kısmına geçmiyor sistem.

 • Murat Sinan Esendemir
  Murat Sinan Esendemir 29 Eylül 2013, 10:17

  3.5 sene önce yayına koyduğum ve içeriklerin tamamını kendi hazırladığım web sitem şu an 20. sayfalarda nedenide kopya içerik cezası aldı.benden 2 sene sonra eski ortağım benim sitenin birebir aynısını yaptırıp yayına geçti şu an ilk sayfalarda ve içerik aramalarında o ilk sayfalarda orjinal.ben kopya 20.sayfa.Kesinlikle özgün içerik giren ve dürüst SEO çalışması yapan kişiler yada kurumlar bilerek arka sıralara itildi sebebide Adwords reklam gelirlerindeki düşüş.nerede intoko,vimeo,facebook,ve kopya içerik barındıran değersiz sayfa varsa öne alındı.Google masal anlatıyor ve insanlarda bunu ciddiye alıyor.

 • Şeniz Başar
  şeniz Başar 21 Temmuz 2013, 00:58

  hocam sitem galiba -60 cezası aldı bir kelimede 2.sırdaydı ve birden bire 60-80 arası gezinmeye başladı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 • Özgün Mert Karabıyık
  özgün Mert Karabıyık 10 Temmuz 2013, 18:58

  Umudumu kestim artık yapmadığım çalışma kalmadı webmasterde tüm hatalar sıfır yetmedi brokenlist sayfasında tarama uzerine tarama yaptım olmuyor olmuyor 8 yıllık sitem sıfır hata google çok acımasız davrandı artık googlenin tavsiyelerine inanmıyorum google ne yaptığını kendide bilmiyor belki yahooda yandexte altavista gibi diğer arama motorlarında sitem zirvede şimdi soruyorum tek doğru adam googlemi bizler yanlış adamız o zaman beim sitede yamukluk varsa diğer arama motorlarında niye zirvede 1 yıldır canımı cıkardı google ugraşmayacağım artık googlenin doğrularına güvenim kalmadı

 • Güney Tekten
  Güney Tekten 2 Temmuz 2013, 18:08

  ben vizyonkolikde.com sitemin 300 online iken birden bire 3,online düştü hiçde linkim yok bu neden oluyo lütfen cevap yazın..

 • Serdar 35
  Serdar 35 7 Nisan 2013, 21:38

  Hocam merhaba,
  istediğim anahtar kelimelerde ilk sayfa ya gelmiş ve burada kalıcı olabilmek için gerek güncellik gerekse SEO çalışmalarımı düzgün bir şekilde sürdürüyordum ki aniden ilk sayfada blunan anahtar kelimelerimde 6. sayfaya geriledim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 • Kerime Hacer Gölmes
  Kerime Hacer Gölmes 10 Mayıs 2012, 01:28

  1 hafta içerisinde 173 sayfa birden yayına soktum. Bu sayfalardan yine aynı siteme gelen doğal linkler sayesinde sitem, tüm ilgili anahtar kelimelerde hızla yükselmeye başladı. Ancak hemen ardından tüm bu kelimelerde ceza yedi. Google’a yazı yazdım ancak çözüm olmadı. Sanırım artık bu sitemden vazgeçeceğim ve başka sitelerime çalışacağım.

 • Meryem Sümeyye Akış
  Meryem Sümeyye Akış 1 Aralık 2011, 00:22

  site ismi aratılınca sonuçlarda siteisminiz.com/index.php yerine alt sayfaların çıkmasının sebebi nedir. çıkan sayfa içerik olarak sıfır. sadece iletişim sayfası.

 • Cenap Karabıyıklı
  Cenap Karabıyıklı 10 Ağustos 2011, 20:45

  hocam paylaşmayı sevdiginiz biliyordum ama bukadarda deyil 😀 bir soru sordum iki gundur girip çıkıyorum ama yoruma cevap vermedinz tekrardan söylemek zorundayım sitemi nasıl geri getire bilirim. acil destek. 🙁

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 12 Ağustos 2011, 08:30

   @küptaş, SEOhocasi.com da her türlü ihtiyacınızı karşılayacak bilgi bulunmaktadır. sitede filtre kelimesini arayarak çıkan filtre ile ilgili yazıların tamamını uygularsanız filtreden çıkacağına garanti ederim.

 • Alkız Gödek
  Alkız Gödek 9 Ağustos 2011, 11:30

  Degerli arkadaşlar bugun benimde hoşuma gitmeyen bir olay oldu dun küptaş kelimesinde 5. ci sıradayken bugun google beni en arka sıralara atmış kopnuları banaaiittir ve SEO içi çalişiyorum ama ne olduysda geriledim. acaba neden olabilir. radoy.net 1000 link aldım acabasebebi o ola bilirimi ve ne yapmaliyim ki sitemi yine aynı yere getirmeliyim bana bilgi verriseniz sevinirim. iyi gunler dilerim Küptaşcı

 • Kamer Metin
  Kamer Metin 6 Ağustos 2011, 20:58

  yaklaşık 3 yıldır kendi kelimesinde 2-3 sırada olan sitemiz bir gece anısızın 6-7 sayfalara geriledi. Önce kalite kural ihlali dendi tuttuk bütün çıkışları iptal ettik (nofollow olmasına rağmen) Sonra kopya içerik dendi, bu sferde site alt yapısıyla beraber baştan aşağı yenilendi. Sonra bir baktık birisi 10binlerce foruma bizi link kasmış. (Kendiside kasım kasım kasılır inşallah) Bunu da google emmiye anlattık En azından bu sefer her zamankinden farklı bir yanıt aldık. Fakat halen 5. sayfadayız. Neler yaptık, SEO url yaptık, oturduk bütün içerikleri sıfırdan özgün yaptık, site içi SEO yaptık, sıfır w3c html ve css hatası yaptık. Yok allah yok. Öneriniz nedir.

 • Nazlı Özüm Güzel
  Nazlı özüm Güzel 23 Haziran 2011, 10:31

  teşekkürler gerçekten.şu aralar bu bilgi bana ilaç gibi geldi.sürekli backlink kasıyordum yüksek pr veya düşük pr hiç önemsemiyordum.sitem 1 .sayfada iken şu anda 5. sayfaya kadar geriledi.demekki pr düşük olmayacak…

 • Selim
  Selim 1 Mayıs 2011, 23:20

  Sadece anasayfanın aramalardan çıkmasının nedeni nedir acaba. Diğer tüm altsayfalar aramalarda duruyor. İnfo veya index silinmeside söz konusu değil. sadece siteisminiz.com gibi aratınca ilk sırada gözüküyor. site ismi .com gibi aratınca bile gelmiyor. Bunun nedeni ve varsa çözüm yolu nedir acaba.

 • Can Doğan
  Can Doğan 28 Şubat 2011, 01:31

  @umut, Sitede durma süreniz normal ancak birde şöyle bir durum söz konusu, mesela video diye arama yaparak sitenize ziyaretçi girdi uzun süre durdu ve tekrar google girip aynı aramayı yaparak başka siteye girdi, bu durumda sitenizde yeterli bilgi olmaması kanısını yaratmaktadır. Sitenizdeki içeriklere yorum yapılması gibi etkinlikler sağlayarak içeriğin kaliteli ve faydalı olduğu kanısı yaratın ve kısa bir süre link alımı yapmayın, 2- 3 k profil ve blog linkten bahsediyorsunuz ki bu otomatik backlink programlarıyla eklenmiştir büyük ihtimalle.Google Adwords reklamlarıyla destekleyebilirsiniz. Ve kısa bir aradan sonra alt sayfalarınıza kaliteli link inşaasına başlayarak sitenin genel yapısını kuvetlendirin.Alt sayfalar ne kadar kuvetli olursa sitenizde o kadar kuvetli olacaktır. Ayrıca yeni algortimayla gelen backlink çeşitliliği konusunuda göz ardı etmeyin sürekli aynı kelimeler ile link almayın, hedef kelimeden ziyade yan kelimelere ağırlık veriniz. Örnek: ahmet kelimesi değilde, ahmetin kitabı gibi.Bu faaliyetler umarım kısa sürede sitenize fayda sağlayacaktır.

 • umut
  Umut 27 Şubat 2011, 21:26

  Analytics’den kontrol ettim haftalık olarak kelimemden gelip sitede durma süresi 00:01:58 imiş. sizce nasıl? + olarak bahsettiğim kelimemde bir videosayfası olarak 3. sıradaydım kategori ya da anasayfam değil dolayısıyla hiç link almadım sadece 2-3k profil ve blog link aldım o da aynı anda değil. şu an için dediğiniz gibi link alımını durduruyorum ve bugün itibariyle siteme aynı içerikli bir siteden reklam aldım anasayfama. sitemi sürekli güncel ve özgün tutuyorum zaten. başka ne yapabilirim?

 • umut
  Umut 27 Şubat 2011, 19:49

  hocam 3. sırada olduğum bir kelimemde bugün 6. sıraya geriledim kelimemde yaklaşık 9-10 aydır sabit 3. sıradaydım. Bunun sebebi ne olabilir? Filtre tespit sistemi 6 filtresi diyor

  • Can Doğan
   Can Doğan 27 Şubat 2011, 20:35

   @umut, 6. sira cezasi Neden olduğu çok iyi anlaşılmayan ama ilk bir kaç sonuçta bulunurken bir anda 6.siraya düşen sitelere denen bir cezadir. Bu tip sitelerin genelde ya tiklanma oranlari düşüktür yada siteye girenlerin çok hızlı geri çıkış yaptığı ve arama motoruna geri döndüğü durumlar kabul edilebilir. Genelde sonuçların bir kac haftada geri döndüğü gözleniyor. Artı bir bilgi olarak, sitenize otomatik link programlarıyla aşırı bir backlink çalışması yaptıysanızda bu filtreye girme olasılığınızda yüksektir. Sitenizi özgün içerik ekleyerek güncel tutunuz, backlink alımınıda durdurunuz. Umarım açıklayıcı bir cevap olmuştur.

 • Muhterem Kurtuluş
  Muhterem Kurtuluş 24 Şubat 2011, 14:22

  Merhaba hocam Ben siteme günde ortalama 2 yada 3 makale yazıyordum ve yazdıgım makaleleri çok iyi indexleyen bir site idi.Fakat bu yazıyı yazmazdan 2 saat önce tüm indexlerim gerilemiş nedeni ne olabilir acil yardımcı olursanız duacınız olurum..
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 • Hasan
  Hasan 7 Ekim 2010, 18:22

  Google’ın vermiş olduğu cezaları çok yerinde buluyorum. İnsanlar sürekli Google’ın haksız ceza verdiğinden yakınır ama Google botları asla yanılmazlar. Sağdan soldan çalınan kopya içerikler, kalitesiz sitelerden alınan ve aşırı şekilde sağlanan backlinkler ceza alma sebeplerinden sadece bir kaçıdır. Sonuçta Google bu uygulamaları ziyaretçileri daha rahat ettirebilmek için yapıyor. Madem Google bizim ekmek teknemiz, o zaman bu ekmek teknemizin koymuş olduğu belirli kurallara uymamız gerekiyor.

 • Eda Sena Hırlak
  Eda Sena Hırlak 12 Eylül 2010, 23:22

  Cezalar gerekli. Yoksa nette kalite düşmeye devem eder. Fakat google cezalar konusunda o kadar duyarsız değil. Hem adsenseden, hemde indexten banlı bir domain almıştım. Hiçbir şekilde site haritasını dizine gösteremiyordum. Ayrıca reklamlar görünmüyordu. Siteye tekrar değerlendirme isteği gönderdim ve 2 gün içinde kabul edildi. Artık sorun yok.

 • Hasan Fahri Örs
  Hasan Fahri örs 11 Eylül 2010, 17:49

  özellikle sandboxa girenler bu durumdan çok şikayetçi oluyorlar. çıkması da çok zormuş sizinde bahsettiğiniz gibi. umarım hiç sandbox a düşmeyiz 🙂

Google Cezaları ve Nedenleri için Cevap Yaz