Trustrank Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır?

TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

Spam dediğimiz şey ise webmasterlar tarafından yapılıyor. Bilindiği üzere çoğu webmaster bazı ticari nedenler ile arama motorlarında yüksek sıralarda sonuç çıkarabilmek için spam teknikleri uyguluyor. İşte bu nedenle de Trustrank denilen teknik ortaya çıktı.

Peki ya Trustrank nasıl çalışıyor? Hemen onunda cevabını kısa olarak anlatalım. Trustrank sayesinde editörler ile güvenilir siteler işaretlenir ve bu işaretlenen sitelerede kök site denir. Kök siteden yapılan çıkışlar ile diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örnek vermek gerekirse kök dizinden çıkışı olan birincil çıkışın puanı 100 iken, bu 100 puanlık siteden çıkış ise 90 puan değere eşittir.

Trustrank’ın Puanlama Tarzı;

1- Trustrank’ta her zaman iyi siteler iyi sitelere link verirken, kötü sitelerde kötü sitelere link verir mantığı uygulanır. Bu mantık çok kötü olsada malesef uygulanmakta.

2- Web sitesinde ki yada sayfadaki linkler ona verilmekte olan linkler ile kesinlikle doğru orantılıdır.

3- Puanlama da ise en önemli olay link bir siteden çıkarken o sitenin almış olduğu puandan daha az bir puan ile kesinlikle çıkış yapar. Yani A sitesinin puanı 10 iken A’nın link vermiş olduğu B sitesinin Trustrank ise 9 puandır. Elbette bu B sitesinin link verdiği C sitesinin de puanı 8 olarak sürer ve gider.

Bir önceki yazımız olan SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde SEO nasıl yapılır, SEO Nedir ? SEO Nasıl Yapılır ? ve SEO nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Trustrank Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır? için yorum yapabilirsiniz. (16)

 • Cem Türk

  bilgilendirme için teşekkür ederiz, yazıda trustrank nereden sorgulanır onu da ekleseniz iyi olur 🙂

 • Feyyaz Kurtuluş

  Son zamanlarda bir çok yerde karşıma cıkıyor bir türlü anlayamadım nasıl bir mantık olduğunu pagerank gibi fakat benim blog googledan daha iyi puan almış ne hikmetse…

 • Aybirgen Daşdemir

  Trustrank degeri sitenin durumuna gore bir bakima pr degeri gibi aldigi derecedir. Sürekli değişkenlik gösterir

 • Cevza Yurteri

  bu değerin kaç olması gerekir. Değer yüksek veya düşük olması neyi göstermektedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Cemal kafkas

  Biraz terslik var sanki. “Kötü sitelere kötüler link” verir derken kötü bir site bana link verirse mağdur mu olacağım? kontrol dışı.

 • Ali Cevat YETGİL

  Ek olarak yukarıdaki yazımızda son paragrafın yanlış anlaşılmasına mahal vermemek için,

  backlink değerini, içerikten ziyade alındığı sitenin kalitesi etkilemektedir. Anlatılmak istenen budur. İçerik farklı olsada çok bir şey ifade etmez. Fakat şunu iyi bilmek gerekir ki, belli bir algoritma ile alınan linklerin yapaylığı kendini direkt olarak gösterir. Değişik reaksiyonlar sonucu doğal yollarla alınan linklerin hiç bir zaman belirli bir algoritması olmaz. Bundan dolayıdır ki, Google arama sonuçlarında varyasyon kullanmaktadır. Bu mevcut tavsiye linklerinin doğal mı yoksa yapay mı olduğunu saptamanın güçlü bir yoludur.

  Selamlar

 • Ali Cevat YETGİL

  Herkese Selamlar.

  PR başka bir şeydir. TR başka birşeydir. Bu ikisi arasında bazı konularda ortak noktalar vardır. Baz aldıkları konuların yarısı aynı, yarısı farklıdır.

  Bu değerler önem açısından, Google inc. şirketini oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu şudur, bu budur ile özetlenecek bir konu değildir.

  Nitekim özetlere baktığımızda da klişeleşmiş söylemlerden öteye gidilmediğini herkes görebilmektedir.

  Herşeyden ziyade bu oranların %80 ‘nini backlink değerleri oluşturmakta ve bu durum web dünyasında ki bir çok projenin fiyaskoyla sonuçlanmasına neden olmaktadır. Hele ki bizim gibi bencil bir ülkede.

  Şehir efsanelerini bırakalım, kullanıcı dostu, temiz alt yapılı yararlı siteler yapmaya çalışalım. Eğer hakkıysa yerini bulur zaten.

  Son olarak size bir ipucu vereyim;

  schema.org etiketlemeleri de dahil olmak üzere, Google tarafından önerilen hiç bir geliştirme, web sitenizin veya sayfalarınızın sıralamasını gram etkilememektedir. (Title ve metalar, sadece sayfanızın kimliğini doğrular. Görünürlüğü ve arama sonuçlarını iyileştirir fakat sıralamayı etkilemez.)

  Tek baz alınan nokta Popüler sitelerden alınan backlink lerdir. Çünkü bunlar Google mantığı ile gerçek kişiler tarafından onaylanmış bağlantılardır.

  Bazı arkadaşlarımız, aynı veya benzer içeriğe sahip olan sitelerden alınan backlinkler fayda sağlar demektedir. Bu yanlış bir ifadedir. Şayet bir wiki gibi topluma hitap eden bir proje değilseniz, dünya piyasasında hiç bir rakip başka bir rakip siteye doğal yollarla backlink vermez. Empati yapılırsa durum daha iyi anlaşılır.

  Bu konu uzarda uzar. Burada keselim selamlar.

 • Serkan Çamur

  güzel bir çalışma ama iyi site iyiye kötü site kötüye mantığı baya tartışılır

 • Mina Göymen

  Arkadaşlar gayet güzel bir fikir edinme olmuş fakat şunuda unutmayalımki pagerankın bir önemi! yok trustrank çok önemli! backlink değersiz! içerik önemli ! yok şu değişti yok bu değişti diyerek artık bi çok sitede SEO konusunun manuple edildiğini görüyorum… Bu işden fazla anlamayan arkadaşlar için oldukça kafa karıştırıcı olur… eskiden ne geçerliyse şuan hala yüzde 90 ı geçerlidir… sadece geliştirilerek değişime ugrayanlar ve yeni eklenen google hesaplamaları vardır… birde bu değerlerin son yıllarda değişmesi googlein spam sitelere çektiği dikkatten dolayı birçok kişi pr degersiz falan diyor… magdem degersiz aç bi site yap prsini 10… pr birçok kriterin geneline verilen bir değer tek başına bir meta değilki degerli yada degersiz diyebilelim… olay şudur kısacası google kimsenin kimseye vermedigi kadar insana deger verir! Bir siteye girdiğinizde ne görmek istiyorsanız google size onu göstermek için çalışır bunu unutmayın sitenizi ona göe yapın gerisi hikaye…

 • Hayri Anıl Özgür

  transtrack benim değerlerde çok az bu konuda daha geniş bir makale var mı elinizde ?

  tesekkürler yayın için

 • Sevde Nur Çolak

  SEO Trustrank Değeri: 3.0607
  Pagerank Değeriniz: (1/10) Gelecek SEO Trustrank Değeri: 3.67284
  Geçmiş SEO Trustrank Değeri: 2.44856

  sayfanızdan yapmış olduğum transtrank ölçülerinde bu sanuçlar çıkıyor bu sonuç iyimidir kötümüdür? kötü ise bunu daha iyi nasıl yapabilirim?

 • Hatice Gamze Erkek

  Bu makalenizi okuduktan sonra pagerank yerine trustranka daha çok dikkat etmeye çalışıyorum.

 • Yasin Şükrü Gündüz

  Bakalım daha nler göreceğiz 🙂 Emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkür ederim.

 • Gülümse İbrahim

  Peki ne kadar zaman içerisinde güncellenir hocam. Periyodik bir artışmı bulunmakta yoksa her an değer verilmesi mümkünmüdür? Pagerank gibi mi değer verilmektedir?

 • Barbaros

  TrustRank uygulamasını pek hoş karşılamıyorum. İyi siteye iyi siteye link verir diye saçma bir mantık olamaz. Google bunu ölçü olarak kullanmamalı.

 • Maisam Azbay

  Hosting
  Sitenin yaşı
  Sitenin ne zaman a kadar alındığı(ne zaman a kadar reglendiği)
  Sitedeki içeriğin kalitesi.

  Gibi hususlarda trustrank ın yükselmesindeki önemli etkenlerdir.Bunlarıda yazmakda fayda var.Yine Güzel bir yazı olmuş teşekkürler SEO hocası ve ekibi : )


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE