SEO Fiyat Hesaplama

Trustrank Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır?

TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

Spam dediğimiz şey ise webmasterlar tarafından yapılıyor. Bilindiği üzere çoğu webmaster bazı ticari nedenler ile arama motorlarında yüksek sıralarda sonuç çıkarabilmek için spam teknikleri uyguluyor. İşte bu nedenle de Trustrank denilen teknik ortaya çıktı.

Peki ya Trustrank nasıl çalışıyor? Hemen onunda cevabını kısa olarak anlatalım. Trustrank sayesinde editörler ile güvenilir siteler işaretlenir ve bu işaretlenen sitelerede kök site denir. Kök siteden yapılan çıkışlar ile diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örnek vermek gerekirse kök dizinden çıkışı olan birincil çıkışın puanı 100 iken, bu 100 puanlık siteden çıkış ise 90 puan değere eşittir.

Trustrank'ın Puanlama Tarzı;

1- Trustrank'ta her zaman iyi siteler iyi sitelere link verirken, kötü sitelerde kötü sitelere link verir mantığı uygulanır. Bu mantık çok kötü olsada malesef uygulanmakta.

2- Web sitesinde ki yada sayfadaki linkler ona verilmekte olan linkler ile kesinlikle doğru orantılıdır.

3- Puanlama da ise en önemli olay link bir siteden çıkarken o sitenin almış olduğu puandan daha az bir puan ile kesinlikle çıkış yapar. Yani A sitesinin puanı 10 iken A'nın link vermiş olduğu B sitesinin Trustrank ise 9 puandır. Elbette bu B sitesinin link verdiği C sitesinin de puanı 8 olarak sürer ve gider.

SEO Hocası
SEO Hocası
24 Mayıs 2010

Trustrank Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır? için Yorumlar

 • Cem Türk
  Cem Türk 12 Eylül 2014, 16:18

  bilgilendirme için teşekkür ederiz, yazıda trustrank nereden sorgulanır onu da ekleseniz iyi olur 🙂

 • Feyyaz Kurtuluş
  Feyyaz Kurtuluş 17 Ağustos 2014, 02:54

  Son zamanlarda bir çok yerde karşıma cıkıyor bir türlü anlayamadım nasıl bir mantık olduğunu pagerank gibi fakat benim blog googledan daha iyi puan almış ne hikmetse…

 • Aybirgen Daşdemir
  Aybirgen Daşdemir 20 Temmuz 2014, 21:17

  Trustrank degeri sitenin durumuna gore bir bakima pr degeri gibi aldigi derecedir. Sürekli değişkenlik gösterir

 • Cevza Yurteri
  Cevza Yurteri 20 Temmuz 2014, 21:00

  bu değerin kaç olması gerekir. Değer yüksek veya düşük olması neyi göstermektedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Cemal kafkas
  Cemal Kafkas 9 Eylül 2013, 14:41

  Biraz terslik var sanki. “Kötü sitelere kötüler link” verir derken kötü bir site bana link verirse mağdur mu olacağım? kontrol dışı.

 • Ali Cevat YETGİL
  Ali Cevat Yetgil 25 Temmuz 2013, 03:02

  Ek olarak yukarıdaki yazımızda son paragrafın yanlış anlaşılmasına mahal vermemek için,

  backlink değerini, içerikten ziyade alındığı sitenin kalitesi etkilemektedir. Anlatılmak istenen budur. İçerik farklı olsada çok bir şey ifade etmez. Fakat şunu iyi bilmek gerekir ki, belli bir algoritma ile alınan linklerin yapaylığı kendini direkt olarak gösterir. Değişik reaksiyonlar sonucu doğal yollarla alınan linklerin hiç bir zaman belirli bir algoritması olmaz. Bundan dolayıdır ki, Google arama sonuçlarında varyasyon kullanmaktadır. Bu mevcut tavsiye linklerinin doğal mı yoksa yapay mı olduğunu saptamanın güçlü bir yoludur.

  Selamlar

 • Ali Cevat YETGİL
  Ali Cevat Yetgil 25 Temmuz 2013, 02:49

  Herkese Selamlar.

  PR başka bir şeydir. TR başka birşeydir. Bu ikisi arasında bazı konularda ortak noktalar vardır. Baz aldıkları konuların yarısı aynı, yarısı farklıdır.

  Bu değerler önem açısından, Google inc. şirketini oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu şudur, bu budur ile özetlenecek bir konu değildir.

  Nitekim özetlere baktığımızda da klişeleşmiş söylemlerden öteye gidilmediğini herkes görebilmektedir.

  Herşeyden ziyade bu oranların %80 ‘nini backlink değerleri oluşturmakta ve bu durum web dünyasında ki bir çok projenin fiyaskoyla sonuçlanmasına neden olmaktadır. Hele ki bizim gibi bencil bir ülkede.

  Şehir efsanelerini bırakalım, kullanıcı dostu, temiz alt yapılı yararlı siteler yapmaya çalışalım. Eğer hakkıysa yerini bulur zaten.

  Son olarak size bir ipucu vereyim;

  schema.org etiketlemeleri de dahil olmak üzere, Google tarafından önerilen hiç bir geliştirme, web sitenizin veya sayfalarınızın sıralamasını gram etkilememektedir. (Title ve metalar, sadece sayfanızın kimliğini doğrular. Görünürlüğü ve arama sonuçlarını iyileştirir fakat sıralamayı etkilemez.)

  Tek baz alınan nokta Popüler sitelerden alınan backlink lerdir. Çünkü bunlar Google mantığı ile gerçek kişiler tarafından onaylanmış bağlantılardır.

  Bazı arkadaşlarımız, aynı veya benzer içeriğe sahip olan sitelerden alınan backlinkler fayda sağlar demektedir. Bu yanlış bir ifadedir. Şayet bir wiki gibi topluma hitap eden bir proje değilseniz, dünya piyasasında hiç bir rakip başka bir rakip siteye doğal yollarla backlink vermez. Empati yapılırsa durum daha iyi anlaşılır.

  Bu konu uzarda uzar. Burada keselim selamlar.

 • Serkan Çamur
  Serkan çamur 22 Nisan 2013, 00:49

  güzel bir çalışma ama iyi site iyiye kötü site kötüye mantığı baya tartışılır

 • Mina Göymen
  Mina Göymen 12 Kasım 2012, 04:40

  Arkadaşlar gayet güzel bir fikir edinme olmuş fakat şunuda unutmayalımki pagerankın bir önemi! yok trustrank çok önemli! backlink değersiz! içerik önemli ! yok şu değişti yok bu değişti diyerek artık bi çok sitede SEO konusunun manuple edildiğini görüyorum… Bu işden fazla anlamayan arkadaşlar için oldukça kafa karıştırıcı olur… eskiden ne geçerliyse şuan hala yüzde 90 ı geçerlidir… sadece geliştirilerek değişime ugrayanlar ve yeni eklenen google hesaplamaları vardır… birde bu değerlerin son yıllarda değişmesi googlein spam sitelere çektiği dikkatten dolayı birçok kişi pr degersiz falan diyor… magdem degersiz aç bi site yap prsini 10… pr birçok kriterin geneline verilen bir değer tek başına bir meta değilki degerli yada degersiz diyebilelim… olay şudur kısacası google kimsenin kimseye vermedigi kadar insana deger verir! Bir siteye girdiğinizde ne görmek istiyorsanız google size onu göstermek için çalışır bunu unutmayın sitenizi ona göe yapın gerisi hikaye…

 • Hayri Anıl Özgür
  Hayri Anıl özgür 3 Eylül 2012, 03:26

  transtrack benim değerlerde çok az bu konuda daha geniş bir makale var mı elinizde ?

  tesekkürler yayın için

 • Sevde Nur Çolak
  Sevde Nur çolak 28 Ağustos 2012, 07:14

  SEO Trustrank Değeri: 3.0607
  Pagerank Değeriniz: (1/10) Gelecek SEO Trustrank Değeri: 3.67284
  Geçmiş SEO Trustrank Değeri: 2.44856

  sayfanızdan yapmış olduğum transtrank ölçülerinde bu sanuçlar çıkıyor bu sonuç iyimidir kötümüdür? kötü ise bunu daha iyi nasıl yapabilirim?

 • Hatice Gamze Erkek
  Hatice Gamze Erkek 16 Haziran 2012, 11:57

  Bu makalenizi okuduktan sonra pagerank yerine trustranka daha çok dikkat etmeye çalışıyorum.

 • Yasin Şükrü Gündüz
  Yasin şükrü Gündüz 9 Ocak 2012, 11:50

  Bakalım daha nler göreceğiz 🙂 Emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkür ederim.

 • Gülümse İbrahim
  Gülümse Ibrahim 22 Kasım 2011, 06:28

  Peki ne kadar zaman içerisinde güncellenir hocam. Periyodik bir artışmı bulunmakta yoksa her an değer verilmesi mümkünmüdür? Pagerank gibi mi değer verilmektedir?

 • Barbaros
  Barbaros 7 Ekim 2010, 18:59

  TrustRank uygulamasını pek hoş karşılamıyorum. İyi siteye iyi siteye link verir diye saçma bir mantık olamaz. Google bunu ölçü olarak kullanmamalı.

 • Maisam Azbay
  Maisam Azbay 29 Mayıs 2010, 12:16

  Hosting
  Sitenin yaşı
  Sitenin ne zaman a kadar alındığı(ne zaman a kadar reglendiği)
  Sitedeki içeriğin kalitesi.

  Gibi hususlarda trustrank ın yükselmesindeki önemli etkenlerdir.Bunlarıda yazmakda fayda var.Yine Güzel bir yazı olmuş teşekkürler SEO hocası ve ekibi : )

Trustrank Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır? için Cevap Yaz