Canonical Url Nedir ve Kullanımı Nasıldır?

Canonical Url ve Rel Canonical Etiketi Kavramı ve Yapılışı

Merhabalar SEO hocası takipçileri bugünkü yazımızda Canonical Url ve kavramlarından bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere aynı içeriğe birden fazla url’den giriş yapılması web sitelerinin korkulu rüyası olmasının yanı sıra “duplicate content” olarak algılanarak kopya içerik yaptırımlarına neden olabilmektedir.

Aynı içeriğin birden fazla url ile ulaşımında kullanarak sitenize koruma altına alabileceğiniz SEO uyumlu etiket olan Canonical Url’de işte tam bu süreçte işimize yarıyor. İçerik ve link bazlı çakışmaların önüne geçmek için kullanılan SEO uyumlu link yapısı Canonical Url aynı zamanda meta taglara benzerliği ile de ön plana çıkan Rel Canonical olarakda kullanılabilir.

Canonical Url’in Görevi

Arama motorları tarafından aynı içeriğin iki farklı link yapısı ile ulaşılması sonucunda örümceklerin hangi linki baz alacağını rel canonical etiketi ile belirtmemizi sağlar.

Örneğin 2 farklı linkimiz bir kategori sayfasına ulaşıyor olsun.

seohocasi.com/teknoloji-haber
seohocasi.com/teknoloji-haberleri

Bu iki sayfanın içerik olarak aynı olması ve bizim sadece 1. Linkte göstermek istediğimiz bir widgetten dolayı 2 linke çıkarmamız gerektiğini düşünelim.

Asıl olarak arama motorlarının /teknoloji-haberleri linkini baz almasını istiyorsak 1. Linkteki meta taglara arasına rel canonical etiketini de eklememiz gerekmektedir.

<link rel=”canonical” href=”https://www.seohocasi.com/teknoloji-haberleri” />

Bu şekilde arama motoru örümcekleri /teknoloji-haber linkine ulaşsa dahi bu url’in bulunduğu linki değil rel etiketi ile verilen /teknoloji-haberleri url’ini baz alacaktır.

Canonical Url Nerede Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi arama motoru örümceklerinin baz almasını istemediğiniz linkler içerisinde kodlama kısmında diğer meta tagların altında yer verebilirsiniz.

Eğer ki WordPress alt yapısını kullanıyorsanız Yoast plugini bu isteğinizi kendisi otomatik olarak yerine getirmektedir. Eklentiyi kurmanızın ardından hangi sayfa/yaz için canonical url oluşturarak baz alınacak linki iletecekseniz düzenle dedikten sonra en altta bulunan Yoast ayarlarından kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aynı İçerik ve Link Yolu Nasıl Tespit Edilir?

Eğer ki bir içeriğinizin site içerisinde aynı içerikten farklı bir link yolu olduğunu düşünüyorsanız sizlere ücretsiz bir araç olan SEO VİEWER TOOLS sitesinin “Canonical Url Location Checker” aracını önerebiliriz. Site içerisinde yapmanız gereken şüphelendiğiniz linki kopyalamak ve “Perform Check” butonuna basmanızdır. Birden fazla linki de kontrol edebilme gücüne sahip olan araç oldukça kullanışlıdır. Ardından çıkan sonuçlara göre bazı sayfalarınızı Rel Canonical etiketi ile sitenizin sağlığını iyileştirebilirsiniz.

Altın İpucu : Tüm linklerinizi tek tek kontrol etmek uzun süre alabileceğinden sitemap.xml linkinizden tüm linklerinizi tek seferde kontrol etmeniz size zaman kazandıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Domainde Tire Kullanmanın SEO Açısından Etkisi başlıklı makalemizde domain ve SEO, emd güncellemesi ve tire kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Canonical Url Nedir ve Kullanımı Nasıldır? için yorum yapabilirsiniz. (6)

 • Selmanca

  Hocam bu canoncial etiketini her sayfaya eklesek bir zararı olur mu?

  • Erhan Kolci

   Canonical etiketini her sayfaya ekleyebilirsiniz. Ancak her sayfanın canonical etiketi kendi urlsi olmalıdır. Sadece kopya sorununun önüne geçilecek durumlarda bazı sayfalar için canonical etiketleri aynı kullanılabilir. Makalede detaylarıyla mevcut.

 • Abdurrahman Yavuz

  Hocam Canonical etiketini nereye ekleyeceğiz?sitenin head bölümü neresi? Sitemapi ekleyeceğiz ayrıntılı yazarsanız memnun olurum.

 • teoman seçkin

  blog/konu/ bu şekilde bana bir sayfadan bağlantı verilmiş, blog/?id=123/konu/ şekilde, aynı sayfanın başka linklede Canonical kullanılmadan kullanımı var , google webmaster bağlantılar kısmına ilk blog/konu/ olandan link yansımış ve sorun olmadı, ilerleyen sürede blog/?id=123/konu/ linki yansıdı ve ben olumsuz etkilendim. sayfanın içeriğini başlığını arattığımda blog/?id=123/konu/ sayfası geliyor ikiside indexli ama arama yaptığımda bu sayfa geliyor, şimdi ben ne yapmalıyım, bu iki sayfayalarıda red aracı ile red mi etmeliyim. Bu konu hakkında çok araştırma yaptım bir şey bulmadım. Cevabını biliyorsanız çok sevinirim.

 • Eren

  @Samet Eğer catalog.php ile bahsettiğiniz şekilde bir url ile sayfa gösterimi yapıyorsanız buna karşılık istediğiniz şekilde temiz urlleri .htaccess dosyası ile rewrite yapabilirsiniz. Bunu internette htaccess rewrite diye ararsanız örnekler bulabilirsiniz. Eğer kullandığınız bir php framework varsa ve onda routing özelliği varsa bu şekilde de yapabilirsiniz.

 • Samet

  Hocam iyi günler. Konu ile alakalı bir sorum olacak. Ben hazır kod kullanmadan bir site geliştirmeye çalışıyorum ve linklerle ilgili bir problemim var. Örneğin bir kategori ile ilgili bir sayfaya giden link şu şekilde : ………….com/catag.php?idtype=2&nam=10 ve ben SEO kolaylığı açısından aynı adrese gitmek için ……………com/kategoriler/boardlar/board şeklinde bir url kullanmak istiyorum. Bunun için bu ve benzer diğer yazılarda, aynı adrese giden alternatif url kullanımı için “canonical” kullanımında bahsediliyor fakat ……………com/kategoriler/boardlar/board şeklinde belirttiğim url ile aynı adrese nasıl ulaşılacağını tam kavrayamadım. Bunu için sitenin yapısından nasıl bir değişiklik yapmak gerekiyor. Çünkü son olarak belirttiğim adrese gitmek istediğimde sayfa bulunamadı uyarısı alıyorum. Bu durumda her kategori için ayrı bir klasör ve alt klasörler mi oluşturmam gerekiyor.
  Teşekkürler..


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE