SEO Fiyat Hesaplama

Joomla! için SEO Ayarları

Joomla'da SEO çok önemli bir faktördür. Biliyorsunuzdur ki Joomla'nın bir çok SEO eklentisi de mevcuttur. (Örn. JoomSEF) Şimdi bu yazıda sizlere Joomla'ya hiç bir eklenti kurmadan SEO yapılışını anlatmaya çalışacağım.

1. Adım : MetaTag'lar
Bazen Joomla!'yı kurarken site ismi ve site açıklaması girilmemektedir. İlk olarak eğer girilmediyse, bu alanları doldurun. Bunun için Admin Paneli » Genel Yapılandırma sayfasına girin. "Site İsmi" alanına sitenizin ismini yazın. (Örn. SEO Hocası)

Daha sonra ekstra olarak alttaki alanlarıda doldurun. Bunun için aynı sayfada "Üstveri Bilgisi Ayarları" tablosunda bulunan "Genel Açıklama" alanına, sitenin sahibi değilmişsiniz gibi tanıtın. (Örn. Yazarın kişisel günlüğünü paylaştığı web blogu.) Bu alanı doldurduktan sonra bir altta yer alan "Genel Anahtar Sözcükler" bölümüne de sitenizin keywords'lerini girin.

Ekran Görüntüsü;

2. Adım : SEF Ayarları
Yine 1. adımdaki gibi Admin Paneli » Genel Yapılandırma sayfasına girin. Ordan sağda yer alan "Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları" tablosundaki 3 seçeneğin hepsini "Evet" olarak seçin.

Ekran Görüntüsü;

İşlem bitiminde FTP'de Joomla! dizininde bulunan htaccess.txt dosyasının ismini .htaccess olarak değiştirin. (Eğer FTP'de zaten .htaccess isimli dosya var ise, htaccess.txt dosyasının içerisindeki kodları .htaccess dosyasına yapıştırın.)

Eğer hostinginiz Linux değil ise, "Apache mod_rewrite'ı Kullan" seçeneğini Hayır olarak seçin.

Mod_Rewrite'nin farkları aşağıda belirtilmiştir;

https://www.seohocasi.com/j1_besx/deneme.html
https://www.seohocasi.com/j1_besx/index.php/deneme.html
SEO Hocası
SEO Hocası
25 Ocak 2010

Joomla! için SEO Ayarları için Yorumlar

 • Onay Öğredik
  Onay öğredik 3 Aralık 2014, 17:47

  merhaba bende SEO ayarlarını yapamadım. Dediğiniz gibi burada anlatılan ayarları yapıyoruz fakat etiketlerin bir fonksiyonu olmuyor bu nedendir hazırladığımız temaların index.php sayfasında da mı ayarlar yapmak gerek acaba ?

 • Rekin Akküt
  Rekin Akküt 27 Haziran 2014, 09:34

  Hocam merhaba eklemeler yapmamıza ragmen sanuç alamıyoruz nedendir acaba SEO çalışmalarımızda başka bir eklenti eklememizmi gerekiyor yada farklı bir şeyler denememiz yararlımıdır

 • İbrahim Alp Tekin Dayıoğlu
  Ibrahim Alp Tekin Dayıoğlu 26 Mayıs 2011, 21:20

  Merhabalar,
  Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.Bir sorunum var,bu şekilde SEO yaptığımızda türkçe karakter sorunu veriyor.Örneğin: olmasi gerekirken /iletiin oluyor.Bunu ücretli SEO bileşeni dışında başka bir yolla çözmemiz mümkünmü?Teşekkürler

 • Faik Schmitz
  Faik Schmitz 1 Mart 2011, 23:04

  Hocam joomla siteler SEO konusunda wordpresse göre çok zyıf ne dersiniz. Hem geç index alıyorlar, hemde etiketlerin hiç bir fonksiyonu yok gibi joomlada… Ben yukarıdaki sitemde hep karşılaşıyorum, eklediğim etiketlerden hiç ziyaretçi alamadım.

Joomla! için SEO Ayarları için Cevap Yaz