Joomla'da SEO çok önemli bir faktördür. Biliyorsunuzdur ki Joomla'nın bir çok SEO eklentisi de mevcuttur. (Örn. JoomSEF) Şimdi bu yazıda sizlere Joomla'ya hiçbir eklenti kurmadan SEO yapılışını anlatmaya çalışacağım.

1. Adım : MetaTag'lar

Bazen Joomla!'yı kurarken site ismi ve site açıklaması girilmemektedir. İlk olarak eğer girilmediyse, bu alanları doldurun. Bunun için Admin Paneli » Genel Yapılandırma sayfasına girin. "Site İsmi" alanına sitenizin ismini yazın. (Örn. SEO Hocası)

Daha sonra ekstra olarak alttaki alanlarıda doldurun. Bunun için aynı sayfada "Üstveri Bilgisi Ayarları" tablosunda bulunan "Genel Açıklama" alanına, sitenin sahibi değilmişsiniz gibi tanıtın. (Örn. Yazarın kişisel günlüğünü paylaştığı web blogu.) Bu alanı doldurduktan sonra bir altta yer alan "Genel Anahtar Sözcükler" bölümüne de sitenizin keywords'lerini girin.

Ekran Görüntüsü;

2. Adım : SEF Ayarları

Yine 1. Adımdaki gibi Admin Paneli » Genel Yapılandırma sayfasına girin. Ordan sağda yer alan "Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları" tablosundaki 3 seçeneğin hepsini "Evet" olarak seçin.

Ekran Görüntüsü;

İşlem bitiminde FTP'de Joomla! dizininde bulunan htaccess.txt dosyasının ismini .htaccess olarak değiştirin. (Eğer FTP'de zaten .htaccess isimli dosya var ise, htaccess.txt dosyasının içerisindeki kodları .htaccess dosyasına yapıştırın.)

Eğer hostinginiz Linux değil ise, "Apache mod_rewrite'ı Kullan" seçeneğini Hayır olarak seçin.

Mod_Rewrite'nin farkları aşağıda belirtilmiştir;

https://www.seohocasi.com/j1_besx/deneme.html
https://www.seohocasi.com/j1_besx/index.php/deneme.html