SEO Fiyat Hesaplama

Google Gibi Getir Nedir?

Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bugünkü makalemizde Google'nin en çok araştırılan, soruşturulan, hakkında yanlış yada eksik bilgilerin dolaştığı Google bir servisi olan Google gibi getir nedir sorusuna içerik konusunda sizlere bilgi ve görseller sunacağız.

Bu sistem ilk olarak web sitelerinin içeriğinin Google dizini için çabuk indeks almasından ziyade sayfa içerikleri ve cache belleğin çabuk tutulması, web sitelerine Googlebot uğruyor yada içerik çekilirken bir sorun mu oluşuyor gibi sorunların Google spider gözünde kontrolü için açılmıştı.

Google Gibi Getir Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google gibi getir web sitenize ait olan Google WebMaster Tools yani Site Yöneticisi Araçları içerisinde bulunan, Google ile siteniz arasındaki bağlantıyı kuran yönetim sistemi içerisinde kullanılan bir servistir. Bu serviste sitenizin sağlığı konusunda tüm bilgiler Google tarafından gözlenmekte ve raporlanmaktadır. Bir sorun olduğunda yada sağlık problemleri yaşadığında Google sizi uyarmakta ve bir çok sitenize özel bilgilendirmeler bu yönetim aracı içerisinde toplanmaktadır.

Site yöneticisi araçları içerisinde site adresinize tıklayıp girdikten sonra iç sayfa ve sitenizin sağlık durumunu gösteren ufak ama önemli bilgiler, sol tarafta ise gerekli menü içerikleri yer almaktadır. Tarama başlığının altında Google Gibi Getir hizmetini görebilirsiniz ve ekstra olarak tarama ile ilgili sorunları kontrol edebilirsiniz...

Google Gibi Getir Ne İşe Yarar?

İlk başta bahsettiğimiz gibi anlatılan durumlarda amaçlanacak şekilde açılan Google Gibi Getir hizmeti son zamanlarda site indeksi içerisinde görünmeyen, içerik konusunda Googlebot gözüyle görünen yapının kodsal kısmı ve hızlı index amacıyla da kullanılmaktadır. Bu durum SEO açısından hızlı index kuralları içerisinde doğal ve organik olarak görünmekte, sağlıklı bir yol konusunda kısmi önem taşımaktadır.

Kullanımı çok basit olan bu serviste sitenizin ana adresi yer alıyor. Adresin yanında ise ufak boşluğa ana sayfa haricinde bir sayfa çağrılacaksa "/" işaretinden sonraki alan için kullanılmaktadır. "Getir" komutu uygulandıktan sonra Googlebot manuel olarak sitenizi ziyaret edecek, sitenizin sayfasını tamamıyla kopyalayıp kendi sunucusuna getirecektir. Getirme durumu başarılı olarak işaretlenen sayfa olumlu ve sayfaya ulaşılabilir olduğu anlamına gelmektedir.

Bu durumdan sonra da ister sitenizin içeriğini Googlebot gözünden inceleyebilir, isterseniz index hızının artması için manuel olarak Google spider içeriğini dizine gönderirsiniz.

Google Gibi Getir Zararı Var Mı?

Bu denli sorular çok kişi tarafından sorulmakta ve merak edilmektedir. Bu hizmetin yapılmasının site için bir zararı yoktur fakat site indeks hızı normal olduğu ve sürekli olarak, art arda yapılması yada daha önceden indekslenen bir sayfa için aşırıya kaçacak şekilde gün içerisinde fazla tekrar yapılarak kullanılması tavsiye edilen işlemlerden biri değildir.

Google Gibi Getir Erişilemeyen Sayfa Hatası

Bu hizmeti kullanırken getirilemeyen sayfa hatası durumu söz konusu olduğunda yapılacak işlemler hakkında bir kaç çözüm yolu bulunmaktadır.

Sabırlı Olmak: Google sürekli olarak sitenizi inceleyemeceğinden dolayı, sitenizde oluşturduğunuz yeni bir sayfa varsa bu sayfanın arama motoru hacmine henüz giremediği gibi birçok sebepten dolayı bu hataları vermektedir. Bunun için en az 1 gün bekleyip tekrar denemeniz sağlıklı olacaktır.

Robots.txt Engellemesi: Sayfa yapıları robots.txt dosyası tarafından engelleniyorsa yada meta etiketleri arasında "noindex" bulunuyorsa bu gibi durumlarda bot engellendiği için sayfanıza ulaşım söz konusu olmayacaktır.

.htaccess engellemesi: Sistem dosyası tarafından Google spider engelleniyorsa yada sayfa 301 302 gibi farklı sayfalara yönlendiriliyorsa bu durum söz konusu olmaktadır.

Yanlış bağlantı: Eğer verdiğiniz yol ve bağlantı URL adresi yanlışsa bu hatayı alabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz adresi tekrar kontrol edin, sayfanın açık olduğundan emin olun. Bu duruma rağmen ikinci denemede hata görünüyorsa yukarıdaki maddelerden biri söz konusu olacaktır.

Hak Bitmişliği: Google gibi getir hatası sebepleri arasında gözden kaçan en büyük işlem ise budur. Günlük 10 adet sayfa iznine müsaade veren bu hizmette sınır aşıldığında yada 400 adet aylık içerikte hak bittiğinde bu işlem bir sonraki aya devir olacaktır. Bir sonraki ay yada bir sonraki gün tekrar deneyebilirsiniz...

Bugünkü makalemizde bahsettiğimiz Google Gibi Getir Nedir? sorusuna cevabımızı görsellerle destekleyerek verdik.

SEO Hocası
SEO Hocası
1 Mayıs 2014

Google Gibi Getir Nedir? için Yorumlar

 • Ali Yılmaz
  Ali Yılmaz 21 Kasım 2017, 13:11

  Google gibi getir yaptıktan sitemi google ‘da 1. sayfada goruyorum.
  Yaklasık 10 saat sonra , hic bir sayfada göremiyorum. Neden olabilir?
  Her gün bu işlemi yaparsam zararı olurmu ?
  (farklı ip olması icin cep telefonoundna google gibi getir yapıyorum , bilgisayarda google login olmadan arama yapıyorum )

 • okan korkut
  Okan Korkut 22 Ocak 2017, 23:45

  Her gün 3 metin ekleyip google gibi getir aracılığıyla yayınla diyorum son 2 haftadır yayına girip daha sonra kalkıyor ve bir dahada girmiyor diye araştırdım google gibi getir çok kullanmamdan dolayı olduğunu söylediler siz ne düşünüyorsunuz doğru mudur ?

 • harun gündüz
  Harun Gündüz 14 Ocak 2015, 03:12

  sitenizde yorumların listelendiği kısımlardaki line-height değeri çok az ve çok çirkin görünüyor. Css tarafından satır aralıklarını biraz açmanızı öneririm.

 • Tuna Han Salih Kırkpınar
  Tuna Han Salih Kırkpınar 28 Aralık 2014, 13:56

  sayenizde bilmedigimiz bir çok konuyu detayı ile ögrenmiş oluyoruz, bilgilendirme için sagolun.

 • Hüseyin Korkmaz
  Hüseyin Korkmaz 3 Eylül 2014, 05:01

  Elinize sağlık hocam. Yararlı bir makale olmuş. Teşekkür ediyorum, herkesten bir ses çıkıyordu. Güvenilir kaynak iyi oldu.

 • Muhammed Kutay Ustabaşı
  Muhammed Kutay Ustabaşı 25 Haziran 2014, 01:55

  merabalar. ben de “google gibi getir” aracını yeni fark ettim. bundan yaklaşık 1 hafta önce denemeye başladım. öncesinde biliyordum ancak hiç ihtiyacım olmadı çünkü web sitelerim yeterli oranda index hızına sahipti zaten. ancak şöyle bir sorunum var ve size de bir sorum olacak.

  bundan yaklaşık 50 gün kadar önce yani tam 4 mayıs’ta blogger üzerinden bir şifalı bitki sitesi/blogu açtım. şu ana kadar oldukça özgün olan 93 adet yazı yazdım. her bir yazı ortalama 600 kelimenin üzerinde, sadece bir kaç tanesi minimum 200 civarında. öyle ki 700 – 900 arasında değişen sayıya bile sahip makalelerim var. yayına aldığım günden bu yana blogu sürekli güncel tutmaya yani hemen her gün içerik girmeye çalışıyorum.

  şu an google’a “site: …” diyerek sitemi arattığımda sadece 76 adet indexlenmiş içerik çıkıyor. bugünden önceki son 7 günde indexlenmeyen içeriklerime bakıp, onlaro “google gibi getir” diyerek index almasını sağladım. 7 gün öncesinde index sayım 60 iken, dün 81’di, fakat bugün 76’ya düşmüş. bununla birlikte, bugüne kadar google üzerinden siteme gelen organik ziyaretçi olmamış. bazen aramalarda yazılarımın 3-4-5. sayfalarda çıktığını gözlemliyorum ancak sadece bir kaç yazı, diğer yazılarım piyasada bile yok. şifalı bitkiler konusu olunca acaba rekabet mi çok fazla diye düşünüyorum ancak moda ile ilgili bloglarımda çok kısa sürede google’dan ziyaretçi çekebiliyordum. neden bu kadar zorlaştı bu iş? ya da acaba sitede bir sorun ya da hata mı var? yoksa biraz daha mı sabretmem gerekiyor? sizce bunca zaman geçmiş olmasına rağmen, hala tek bir organik ziyaretçinin gelmemesi normal mi?

 • Şayan Altınöz
  şayan Altınöz 4 Mayıs 2014, 18:53

  Yıllardır onu orada görüyordum ama ne işe yaradığını hiç merak etmemiştim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 • Can
  Can 2 Mayıs 2014, 00:58

  Engin bilgilerinizden ötürü teşekkür ederim. Bende bu uygulamanın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyordum. Öğrendiğim çok iyi oldu.

Google Gibi Getir Nedir? için Cevap Yaz