Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bugünkü makalemizde Google'nin en çok araştırılan, soruşturulan, hakkında yanlış yada eksik bilgilerin dolaştığı Google bir servisi olan Google gibi getir nedir sorusuna içerik konusunda sizlere bilgi ve görseller sunacağız.

Bu sistem ilk olarak web sitelerinin içeriğinin Google dizini için çabuk indeks almasından ziyade sayfa içerikleri ve cache belleğin çabuk tutulması, web sitelerine Googlebot uğruyor yada içerik çekilirken bir sorun mu oluşuyor gibi sorunların Google spider gözünde kontrolü için açılmıştı.

Google Gibi Getir Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google gibi getir web sitenize ait olan Google Search Console yani Site Yöneticisi Araçları içerisinde bulunan, Google ile siteniz arasındaki bağlantıyı kuran yönetim sistemi içerisinde kullanılan bir servistir. Bu serviste sitenizin sağlığı konusunda tüm bilgiler Google tarafından gözlenmekte ve raporlanmaktadır. Bir sorun olduğunda yada sağlık problemleri yaşadığında Google sizi uyarmakta ve bir çok sitenize özel bilgilendirmeler bu yönetim aracı içerisinde toplanmaktadır.

Site yöneticisi araçları içerisinde site adresinize tıklayıp girdikten sonra iç sayfa ve sitenizin sağlık durumunu gösteren ufak ama önemli bilgiler, sol tarafta ise gerekli menü içerikleri yer almaktadır. Tarama başlığının altında Google Gibi Getir hizmetini görebilirsiniz ve ekstra olarak tarama ile ilgili sorunları kontrol edebilirsiniz...

Google Gibi Getir Ne İşe Yarar?

İlk başta bahsettiğimiz gibi anlatılan durumlarda amaçlanacak şekilde açılan Google Gibi Getir hizmeti son zamanlarda site indeksi içerisinde görünmeyen, içerik konusunda Googlebot gözüyle görünen yapının kodsal kısmı ve hızlı index amacıyla da kullanılmaktadır. Bu durum SEO açısından hızlı index kuralları içerisinde doğal ve organik olarak görünmekte, sağlıklı bir yol konusunda kısmi önem taşımaktadır.

Kullanımı çok basit olan bu serviste sitenizin ana adresi yer alıyor. Adresin yanında ise ufak boşluğa anasayfa haricinde bir sayfa çağrılacaksa "/" işaretinden sonraki alan için kullanılmaktadır. "Getir" komutu uygulandıktan sonra Googlebot manuel olarak sitenizi ziyaret edecek, sitenizin sayfasını tamamıyla kopyalayıp kendi sunucusuna getirecektir. Getirme durumu başarılı olarak işaretlenen sayfa olumlu ve sayfaya ulaşılabilir olduğu anlamına gelmektedir.

Bu durumdan sonra da ister sitenizin içeriğini Googlebot gözünden inceleyebilir, isterseniz index hızının artması için manuel olarak Google spider içeriğini dizine gönderirsiniz.

Google Gibi Getir Zararı Var Mı?

Bu denli sorular çok kişi tarafından sorulmakta ve merak edilmektedir. Bu hizmetin yapılmasının site için bir zararı yoktur fakat site indeks hızı normal olduğu ve sürekli olarak, art arda yapılması yada daha önceden indekslenen bir sayfa için aşırıya kaçacak şekilde gün içerisinde fazla tekrar yapılarak kullanılması tavsiye edilen işlemlerden biri değildir.

Google Gibi Getir Erişilemeyen Sayfa Hatası

Bu hizmeti kullanırken getirilemeyen sayfa hatası durumu söz konusu olduğunda yapılacak işlemler hakkında bir kaç çözüm yolu bulunmaktadır.

Sabırlı Olmak: Google sürekli olarak sitenizi inceleyemeceğinden dolayı, sitenizde oluşturduğunuz yeni bir sayfa varsa bu sayfanın arama motoru hacmine henüz giremediği gibi birçok sebepten dolayı bu hataları vermektedir. Bunun için en az 1 gün bekleyip tekrar denemeniz sağlıklı olacaktır.

Robots.txt Engellemesi: Sayfa yapıları robots.txt dosyası tarafından engelleniyorsa yada meta etiketleri arasında "noindex" bulunuyorsa bu gibi durumlarda bot engellendiği için sayfanıza ulaşım söz konusu olmayacaktır.

.htaccess engellemesi: Sistem dosyası tarafından Google spider engelleniyorsa yada sayfa 301 302 gibi farklı sayfalara yönlendiriliyorsa bu durum söz konusu olmaktadır.

Yanlış bağlantı: Eğer verdiğiniz yol ve bağlantı URL adresi yanlışsa bu hatayı alabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz adresi tekrar kontrol edin, sayfanın açık olduğundan emin olun. Bu duruma rağmen ikinci denemede hata görünüyorsa yukarıdaki maddelerden biri söz konusu olacaktır.

Hak Bitmişliği: Google gibi getir hatası sebepleri arasında gözden kaçan en büyük işlem ise budur. Günlük 10 adet sayfa iznine müsaade veren bu hizmette sınır aşıldığında yada 400 adet aylık içerikte hak bittiğinde bu işlem bir sonraki aya devir olacaktır. Bir sonraki ay yada bir sonraki gün tekrar deneyebilirsiniz...

Bugünkü makalemizde bahsettiğimiz Google Gibi Getir Nedir? sorusuna cevabımızı görsellerle destekleyerek verdik.