Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1133 Görüntülenme

Mobil siteyi tasarlarken bazı bölümler mobilde kalabalık yaptıgı için devre dışı bırakmak zorunda kalıyoruz. örnegin: anasayfa için hazırlanmış özgün bir yazıyı mobilde kalabalık yaptıgı için devre dışı bırakmak zorunda kalıyoruz. Bu ve benzeri durumlar SEO'ya olumsuz etki eder mi? Gördüğüm bir kaç örnekte: bazı büyük firmalar bu durumu önemsemiyor. Mobil tasarım masaüstü tasarıma göre oldukça sadeleştirilmiş. Bir çok şeyden feragat edilmiş. Bu gibi durumlarda ne yaplması gerekiyor?

Teşekkür ederim

 • 1
 • 1
 • Mobil Sitede Devre Dışı Bırakılan Alanlar SEO'ya Zarar Verir mi? için Yanıtlar

   Cihat Murat YÜKSEL
   Cihat Murat Yüksel

   31 Mayıs 2021, 05:13

   1

   Merhabalar, mobil görünümün masaüstüne göre daha sade olduğu bir tasarımı arama motorları da sevmektedir. İçerik olarak olmasa da bazı slider vb. yapılardan sadeleşmiş ve kalıplaşmış yapılardan oluşan AMP adı verilen bir mobil optimizasyon türü bulunmaktadır. Accelerated Mobile Pages (AMP) Türkçe olarak hızlandırılmış mobil sayfalar olarak ta ifade edilebilir.

   Google tarafında yapılan aramalar da, masaüstü ve mobil arama sonuçlarındaki sıralamalar bir birinden farklıdır. Günden güne SERP sonuçlarının da etkisi ile birlikte sıralamalardaki değişkenlik artmaktadır.

   Masaüstünüzde bulunan bir metini eğer ki mobil tasarımda göstermiyorsanız bu durum mobil arama sonuçlarında daha geride bir sıralama almanıza sebebiyet verebilir. Farklı bir bakış açısı ile mobil sayfanızın kod tarafında bulunan bir metin eğerki kullanıcı tarafında gösterilmiyor ise bu durum da negatif olarak dönebilmektedir.

   https://www.seohocasi.com/soru-cevap/mobil-sitede-devre-disi-birakilan-alanlar-seoya-zarar-verir-mi/ ziyaret edebilirsiniz.

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   25 Ağustos 2015, 22:03

   1

   Web sitelerini mobil uyumlu hale getirebilmek ve Google'da mobil uyumlu ibaresini alabilmek için 2 farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni responsive tasarımdır. Responsive tasarımlar var olan hali hazırdaki web sitesini mobil platformlar için yan yana veya alt alta sıkıştırarak siteyi optimize eder ve mobil cihazlar üzerinde sitenin daha rahat görüntülenmesini sağlarlar. Bu noktada desktop ile aynı içeriğe sahip olurlar. Respinsive tasarımlar desktop ile birebir aynı olduğu için yazılımsal olarak kaynak kodu tarafında kopya içerik unsuru göz önüne alındığında herhangi bir müdahale gerektirmezler.

   İkincisi ve daha çok uğraş, emek gerektireni ise mobil tasarımlardır. Mobil tasarımlar tamamen desktopdan farklı tasarlanabilir. Bu noktada zevk tamamen firmaya veya siteyi tasarlayan kişiye aittir. Bu tasarımlar genelde subdomain dediğimiz m.ornekdomain.com yapısı üzerinden çalışmaktadırlar. htaccess üzerinden yönlendirme yapılarak eğer web sitesine mobil platform üzerinden giriş yapılmaya çalışılırsa kullanıcı bu subdomaine yönlendirilmektedir. Bu tasarımlar için kopya içerik problemleri oluşturmamak adına mobil sitenin canonical kodlarının desktop ile birebir aynı olması gerekmektedir.

   İçerik olarak ele alacak olursak aslında desktop'ın kopyası oldukları için bazı bölümlerin çıkartılmış olması veya mobil için bazı bölümlerin eklenmiş olması SEO çalışmalarına olumsuz etki etmemektedir. Fakat ilerleyen dönemlerde Google mobil siteler için farklı sıralama kriterleri getirirse bu noktada mobil sıralamanız bu durumdan etkilenebilir. Mobil içeriğinizin ve ilgili sayfaların anahtar kelime yoğunluklarına dikkat ederek tasarımınızı oluşturmanız geleceğe dönük algoritmalardan etkilenmemenizi sağlayacaktır.

  Cevapla

  Mobil Sitede Devre Dışı Bırakılan Alanlar SEO'ya Zarar Verir mi? Sorusunu Cevapla