Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1260 Görüntülenme

Kullanıcıyı sayfada tutmak için nasıl yöntemler uygulamalıyım.

Aslında radyo eklemek sitede tutabilir ama iframe yapıyoruz yapıncada iframe SEO'ya karşı bir şey diye düşünüyorum.

Site = blogger

 • 1
 • 1
 • Kullanıcıyı Sayfada Tutmak için Neler Uygulanabilir? için Yanıtlar

   Roman Adamita
   Roman Adamita

   15 Ağustos 2015, 13:03

   1

   Merhabalar Nihat Bey;

   Hangi sektörde olduğunuzu belirtseydiniz size daha sağlıklı bir cevap verebilirdik ama yine de genel olarak ziyaretçi tutabilecek yöntemler şöyle sıralanabilir;

   Site hızı;
   En başta olmak üzere sitenizin hızı çok önemlidir. Hiçbir kullanıcı, ya da buna çok az bir kitle de diyebiliriz, sayfa 3 saniyeden fazla yükleniyorsa ve halen açılmıyorsa o sayfayı terk etme olasılığı %90'dır. Ayrıca site hızı SEO için oldukça önemlidir. Google, sitesi yavaş olan siteleri arama motorunda yükselmesine izin vermiyor. Ek olarak, mobil'den arama yapan birisi sizin sitenizi görüyorsa ve hızı yavaş olarak algılanıyorsa, "yavaş açılıyor" diye bir not düşüyor. Buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

   Mobil uyumluluğu;
   Son yıllarda git gide teknoloji ilerlemektedir. Bununla birlikte birçok akıllı telefonları doğuyor hatta 2015'te diğer yıllara göre mobil ziyaretleri rekor kırdığını söyleyebilirim. Buna göre altta belirttiğim gibi site düzeni hem bilgisayar'dan giren hem de mobil'den girenler için uygun olmalıdır.

   Site düzeni;
   Sitenizin göze batan, kullanıcıyı yorabilecek kısımlar bulunmamalı. Örneğin bir sayfaya ulaşabilmesi için iyice gözüne sokmanız gerekiyor. Buna verilebilecek en iyi örneklerinden birisi İletişim sayfası olabilir. Bu sayfa mutlaka hem üst hem de alt menüde yer alması gerekiyor.

   Özellikler;
   Her sayfanın kendine has bir yapısı olsun. Ya da belirli kategorileriniz varsa, tüm yazıları aynı kategoriye paylaşmayın. Alakalı kategoriye eklerseniz kullanıcıların dikkati çekebilir ve daha fazlasını okumak ister. Tabi o başlık yeteri kadar dikkat çekiyorsa ve o başlıkla ilgileniyorsa.

   İçerikler;
   Blog yazılarınız varsa aralarında ilgili video eklemeniz ziyaretçiyi sitede daha fazla tutma imkanı yükselir. Tabi burada içeriğin uzunluğu önemlidir. İçeriğiniz uzun ve kullanıcı tarafından yararlı görünürse mutlaka sonuna kadar okuyacaktır. Böylece o başlığınızın Google'da zamanla üst sıralarda yer alacaktır.

   Güncel kalın;
   Herhangi bir kaynaktan (Arama motorundan, Sosyal medyadan, önerilen sitelerden) gelen kullanıcıları geri getirecek tek bir unsur vardır. O da sitenizdeki aktifliğinizdir. Ama şunu da belirtmeliyim ki, güncel olacağım diye her yerden duyduğunuz ve sitenizle alakası olmayan içerikleri paylaşmanız size yarar sağlamayacaktır. Aksine kullanıcılar sitenizin hangi sektörde olduğunu anlamakta güçlük çekecekler. Dolayısıyla sektörünüzü iyi tanımanız gerekiyor, bir başlık açmadan önce 2 kere düşünmelisiniz. Bu içerik kimler için hazırlanacak, hangi kitleye hitap edecek ve okuyucuların neyine yarar sağlayacak? Bunların cevabı varsa, zaten kazanan Siz olacaksınız!

  Cevapla

  Kullanıcıyı Sayfada Tutmak için Neler Uygulanabilir? Sorusunu Cevapla