SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

Eski İçeriklere Noindex Eklemeli Miyim?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
4 sene önce 1001 Görüntülenme

Selam,

Web sitem yaklaşık 8 yıllık. Bu 8 yılda girdiğim içerik sayısıysa 6 bin civarında. Geçtiğimiz mart ayında Fred güncellemesiyle birlikte kademeli bir düşüş yaşadım. Önce backlinkleri analiz ettikten sonra disavow işlemini yaptım. Hit biraz yükseldi, ancak eski seviyesinde değil. Bunun üzerine içeriğe yöneldim, ilk 4-5 yılda girdiğim içeriklere konuyla ilgili açıklama girmeden, resimlerle konuyla ilgili bilgi vermiştim (galeri sitesi değil, dosya sitesi). Bu şekilde yaklaşık 3 bin içerik bulunuyor. Birçoğundan hit alıyordum, ancak artık alamıyorum desem yeridir. Birinci sayfadan, ikinci ve üçüncü sayfalara düştü birçoğu.

Bu sayfaların Google Fred güncellemesinden etkilendiğini söyleyebilir miyiz?
Bu sayfalara noindex etiketini eklemek, sitenin diğer açıklamaya sahip dolu bilgi veren sayfalarını yükseltir mi?

Teşekkürler.

Eski İçeriklere Noindex Eklemeli Miyim? için Yanıtlar

  • Seo Hocası
    Seo Hocası 23 Mart 2020, 16:20

    Bu sayfaların Google Fred güncellemesinden etkilendiğini net olarak söyleyemeyiz. Ancak trafik elde etmediğinizi belirttiğiniz sayfalara noindex etiketi verip, indeksten düşme durumunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca her sitenin arama motoru botları tarafından taranması için Crawl bütçesi bulunmaktadır. Arama motoru botlarının siteyi ziyaret etme sıklığı Crawl bütçesinin verimli kullanılması ile alakalıdır. Bu durumda arama motoru botlarının diğer sayfalarımızı ziyaret etme sıklığı artacaktır.

    Meta noindex etiketi ekledikten sonra indeksten düşmesini beklemelisiniz. Bu aşamada URL kaldır işlemi de gerçekleştirilebilir. İndeksten düştükten sonra ayrıca Robots.txt dosyasından bu URL’lere Disallow komutu verebilirsiniz.

Cevapla

Eski İçeriklere Noindex Eklemeli Miyim? Sorusunu Cevapla

Eski İçeriklere Noindex Eklemeli Miyim? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla