SEO Fiyat Hesaplama

SEO Title Description ve URL Optimizasyonu

Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bugünkü konumuzda bütün algoritmaların bilhassa hedef aldığı, hem site içi hemde site dışı sağlık konusunda önemli kriterlere yer alan title, description ve URL optimizasyonu konusunda bilgi vereceğiz. Bu bilgiler içerisinde size fayda sağlayacak, geleceğe yönelik ve doğru bir şekilde planlaması yapıldığında çok büyük geri dönüşler kazanabileceğiniz içerikler yer alacaktır.

Bu çalışma stratejisinde hedeflenen içerik ise doğru ve olması gereken içerikleri en uygun, optimize edilmiş ve kararlı bir şekilde tüm sayfa ve içeriklerde kullanılması gerekmektedir. Bu geliştirmeler ve içerikler tamamen bir mantık çerçevesi içerisinde, site içi için doğal, site dışı için ise ziyaretçi bazlı SEO konularını hedef almaktadır.

SEO Title Optimizasyonu

Anahtar kelime optimizasyonunda çok büyük öneme sahip olan SEO Title Google arama sorgularında ziyaretçilerin ilk olarak karşısına gelen içeriktir ve ziyaretçilerin %99 oranındaki kısmı bu mavi işaretli başlıklara tıklayarak sitenize giriş yaparlar. Bu yüzden bu başlık içeriği anahtar kelime SPAM hedefli olmamalı, güzel cümleler kullanılmalıdır.

Yukarıdaki öngörünüm görselde gördüğünüz gibi Google sorgularında yukarıdaki içeriğe benzer bir arama sorgusu karşınıza çıkacaktır. Burada SEO Title'nin önemi ziyaretçilerin ilk baktığında "aradığı ve hedeflediği şeyi direkt algı olarak uyandırmak" olacaktır.

Slogan şeklinde olacak bu başlık ise maksimum 65 karakter olmalıdır. 65 karakterden uzun olan başlıklar devamında "..." olarak gösterilmekte ve tavsiye edilmemektedir. E-Ticaret sektörlerinde ise buraya kategori ise kategori başlıklarını slogan halinde, ürün ise ürün içeriklerini mümkünse slogan halinde sunmalarıdır. Gereksiz uzatmalar ise içerik yetersizliği olarak kullanıcılar tarafından hoş görülmemektedir.

SEO URL Optimizasyonu

URL yapıları konusunda son zamanlarda ve yıllardır süren bir kavram kargaşası yaşanmaktadır. Bu kargaşada ise URL sonuna eklenebilecek ".html" uzantıları başta olmak üzere açık-kapalı bağlantılarda önerilmektedir. Bu bağlantı seçimi konusunda algoritmaların tercihleri ve yaptığımız son kontroller ve tespitler dahilinde de URL kısımlarının fazla uzatmadan ve kapalı şekilde olmasıdır.

Eğer URL yapınız farklı bir şekilde bitiyorsa bunu URL YAPILARINI DEĞİŞTİRMEDEN en doğal ve kısa hale getirin. Çoğu firmalar ve bloglarda URL kısmına bütün anahtar kelimeleri veya ürün sitelerinde ürün adının tamamını ekliyorlar. Bu ekleme de URL yapısı içerisinde "seohocasi.com/anahtar-kelime-ve-site...-optimizasyonu/" şeklinde "..." halinde devam eden içeriklerle görünüyor.

Bu yapı da tamamen yanlıştır. Burada görünmesini istediğiniz URL yapısının en kısa ve sade şeklinde olması gerekmektedir. URL optimizasyonu konusunda da bu görünümün tamamen kısa olup açıklayıcı şekilde olması gereklidir.

Link yapısını SEO uyumlu olarak tüm hazır yazılım türlerine göre doğru ayarlayabilmek için ayrıntılı rehberimi olan SEO Link Yapısı makalesini okumanızı öneririz.

SEO Description Optimizasyonu

Ziyaretçiler tarafından en çok dikkat edilen ikinci nokta ise açıklama yazısı yani SEO Description'dur. Burada kullanıcılar sitenin içerisinde ne olduğunu, aradığı kelimenin yada ürünün hangi içerikleri içerdiğini ve gerçekten aradığı doğru bilginin burada olduğunu hissettirecek, ürün satışında ise "uygun fiyatlar" yada "kampanya ürünleri" gibi güvenilirlik ve marka bilinirliğine yönelik sloganların olması en doğru seçim olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da 300 karakter içeriğine sahip olan SEO Description bir konunun, bir ürünün yada bir içeriğin en çok süslenmiş, anahtar kelimelerin geçtiği ve doğal bir paragraf yazı olmasını gerektiren slogan içeriğidir.

Bu içerikte ise ardı ardına sıralanmış anahtar kelimeler, kopya içerik barındıran siteler ve çok uzun gereksiz içerikler bulunursa ziyaretçilerin sitenize giriş ihtimali %60'a kadar düşecektir. Eğer kullanıcılara saçma, alakası olmayan yada ilgisiz bir cümle sunarsanız kullanıcı tepkileri de sitenize göre değişecektir.

Unutmamak gerekiyor ki 300 karakter hacmine sahip SEO Description içeriği sattığınız ürün yada bilgisini verdiğiniz konuda sizi tercih etmelerine etken olan içeriktir ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

SEO Keywords Optimizasyonu

Anahtar kelime olarak bildiğimiz hedeflenen kelime içeriği diğer bilgilere göre daha farklı hedef barındırmaktadır. SEO Keywords tıpkı SEO Title ve SEO Description gibi birbirini tekrar etmeyen ve 100.000 sayfa olsa bile birbiriyle aynı şekilde uyuşmayan ve tekrar etmeyen etiket grubudur.

2015 yılında Google algoritmasında belirttiği üzere Meta Keywords yapısının artık SEO açısından değeri olmayacağını belirtmiştir. Bu sebeple sayfalarınızda artık Keywords yapısını barındırmanız Google tarafından etik bir durum olarak karşılanmamaktadır.

 

Bu konuda da sizlere çok büyük önem teşkil eden Link Uyum Kontrolü aracımızı oluşturduğunuz sayfalar için önermekteyiz. Link uyum kontrolü aracında site adresiniz ve belirlediğiniz odak anahtar kelimeyi yazabilir, sitenizin içerisinde kullandığınız URL kontrolü, H1 etiketi kontrolü, görsellerde olan alt etiketi kuralı, title ve sayfa içeriği kontrolü ve anahtar kelime oranları bulunmaktadır.

Doğru, organik ve geleceğe yatırım yaparak bir siteye sahip olup hem kullanıcılar hemde sitenizin sağlığı açısından güçlü bir ilerleme yaşamak istiyorsanız bu konuda sitenize de aynı özeni göstermelisiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere...

SEO Hocası
SEO Hocası
9 Temmuz 2014

SEO Title Description ve URL Optimizasyonu için Yorumlar

 • yasin oğuz
  Yasin Oğuz 24 Temmuz 2015, 17:33

  iyi çalışmalar google title ile SEO aynı şeymi yoksa SEO sadece adwords reklamlarmı tşklr kolay gelsin

 • salih
  Salih 5 Mart 2015, 11:20

  merhabalar. bir çok hususta bilgi veriyor ve bir çok soru işaretini gideriyorsunuz. teşekkürler. fakat bir çok makalede web dünyası sanki blog yazmaktan ibaretmiş gibi örneklerle dolu. blog veya haber sitelerindeki gibi zaten yazmaya dayalı sayfa girişlerinde title ve description yazmak kolaydır. fakat örneğin bir ürün satış sitesindeki ana sayfa ve alt ürünlerin title ve description kısımlarıyla ilgili pek kaynak bulamadım. aynı özelliklere sahip fakat tasarım noktasında farklılıkları olan, birbirinin tıpatıp aynısı olan ürünlerimiz var. bunların içeriğini nasıl doldurabileceğimiz hususunda bilgi verebilir misiniz?

 • Şükrü Erkut
  şükrü Erkut 17 Kasım 2014, 21:38

  Bu ayarları nasıl yapacağız? detaylı anlatırsanız mutlu olurum.. Kişisel bloglar için tavsiye edebileceğiniz SEO yu söylerseniz sevinirim.

 • Şennur Sugötüren
  şennur Sugötüren 16 Eylül 2014, 20:31

  Üstadım sitenizi her daim takip etmekteyim SEO konusunda sayenizde yeni bilgiler ediniyoruz.

  Teşekkürler.

 • Dalay Tabanlı
  Dalay Tabanlı 31 Ağustos 2014, 21:41

  Süper hocam ellerinize sağlık SEO denilince akla ilk gelen uzman site teşekürler sayenizde SEOyu tam anlamıyla öğreniyoruz

 • Metin can
  Metin Can 21 Ağustos 2014, 18:57

  Hocam süpersiniz. Harika bir yazı çıkarmışsınız. Elinize vede yüreğinize sağlık. Her daim takipteyim hocam.

 • Gökmen Ersöz
  Gökmen Ersöz 19 Ağustos 2014, 22:30

  Bursa da bilgisayar firmasıyım ve sisteminizi takip etmekteyim. paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

 • Tutkum Elbaşı
  Tutkum Elbaşı 11 Ağustos 2014, 21:24

  SEO denince ilk akla gelen sitesiniz title konusundaki makaleniz herşeyi gayet net şekilde anlatıyor teşekkürler

 • Ali İsmail Güleç
  Ali Ismail Güleç 5 Ağustos 2014, 17:07

  İyi SEO çalışması hızlı indeksleme demektir. title, description, url yapısı SEO için önemli konular. Yazınız için teşekkürler

 • Mehmet Barış Nalbant
  Mehmet Barış Nalbant 1 Ağustos 2014, 10:53

  Merhaba SEO HOCASI doğal olarak tam bilgi veriyor anlamakta aslında SEO HOCASINI çok kolay benim sitem yeni kod bilgim zayıf ancak SEO HOCASININ sayfalarına bakarak 1 site kurmayı başardım bu 1 gerçek hatta kuramadım SEO HOCASINA kurmasını 1 defa rica ettim beni yanlış anladı cvp gelmedi sitem 4 gün önce ana sayfa gösterimi 4.500 0.25 saniyede çıkıyordu şimdi düşüyor 3.760 saniyede gözüküyor oysaki Türkiye, Amerika, Rusya, Çin, Fransa, gibi ülkelerden daha Türkiyede ismi duyulmamış Sosyal Ağlarda özenerek Tanıtım yaptım 100 üzerinde 100
  herseyi tam gerektiği tanıtımı yaptım hatta ismimi dahi sitemin adını yazdım mahsat tanıtım olsun dedim bu yabancı sosyal ağlarda
  50 yakın sosyal ağda 2 günde tanıtımım sonderece her sayfamın ayrı
  ayrı tanıtımını yaptım linkler verdim kendi sitemde dahi 9 yakın sosyal ağ butonu ekledim her sayfama genede sitem Yaklaşık 3.760 sonuç bulundu (0,25 saniye) görünüyor vede düşüyor gün geçtikçe bu puanı:( buarada 4 ayda 1 kişi dahi beğenmedi sitemi özelikle
  facebook sayfamı facebookta çanak okey isminde 1 sayfa açtım
  9 günde 70 kişi beğendi insanları anlamak zor!!!!!!!!

 • Yusuf Karaaslan
  Yusuf Karaaslan 30 Temmuz 2014, 17:33

  Url yapısı gerçektende Site içi SEO için çok önemli.Doğru bir Url yapısı indexlenmeyede büyük katkı sağlıyor.Yazı için teşekkürler.

 • Alaatin Tokalı
  Alaatin Tokalı 26 Temmuz 2014, 04:01

  Hocam elleriniz dert görmesin sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sitem ön sıralara çıkmaya başladı.

 • Cemile Şencan
  Cemile şencan 24 Temmuz 2014, 12:14

  çok teşekkürler hocam. title, description ve kelimelerin bu kadar önemli olduğunu bilmiyorum. Çok sağolun hocam.

 • Hüseyin Zeyd Ercoşkun
  Hüseyin Zeyd Ercoşkun 15 Temmuz 2014, 15:23

  Benim Url yapım /2013/11/22/general-mobile-discovery-ile-ilk-akilli-telefonum/ şeklinde. Bunu /general-mobile-discovery-ile-ilk-akilli-telefonum/şeklinde düzenlesem ne gibi zararı olur bana?

SEO Title Description ve URL Optimizasyonu için Cevap Yaz