Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  3207 Görüntülenme

Sitem bir hosting firmasından almış olduğum hosting paketinde barınıyor. Ancak hosting firmalarının işleyişi gereği bir IP adresi üzerinde 500-600 site (veya daha fazla) barınabiliyor. Bu durumun sitemin SEO'suna herhangi bir katkısı olur mu? Yoksa dedicated IP satın alarak; sadece sitemin veya reseller hesabımın barındığı bir IP adresi satın almalı mıyım? Alırsam ne gibi artılar sağlarım?

Teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • Dedicated Ip ve SEO için Yanıtlar

   Özgür Aksoy
   özgür Aksoy

   6 Ağustos 2015, 15:01

   1

   Merhaba Sefer Bey,

   Öncelikle Dedicated IP nedir onu açıklayalım. Dedicated IP adresi size özel olarak tahsis edilir bu IP adresi size ait olur ve sadece sizin siteleriniz barınır SEO açısından kısmende olsa yararlı'dır ayrıca SSL sertifikası gibi ihtiyaçlarınız için gerekli olan işlemdir.

   Sorunuzun detayına inecek olursak, bir IP üzerinde 500 - 600 site olduğunu düşünürsek bu sitelerin birkaçına saldırı olduğunda sitenizde bu saldırılan etkilenebilir. Farklı sitelere saldırı halinde sitenizin de ulaşıma kapalı olması sitenizin SEO açısından olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bundan dolayı sitenize özel bir IP olması her zaman için daha sağlıklı olacaktır.

  Cevapla

  Dedicated Ip ve SEO Sorusunu Cevapla