Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 sene önce  |  2467 Görüntülenme

Selam, internet sitemde tablet, mobil ve masaüstü versiyonları için başlıkları ile beraber 3 hero görsel bulunuyor. Bu başlıkların hepsi de doğal olarak H1 etiketine sahip. Bu nedenle de anasayfamda 3 H1 etiketi görünüyor. Her cihaz için ayrı ayrı anasayfa yazmak istemiyorum.
Bu durum SEO açısından ciddi bir problem yaratır mı?

 • 1
 • 1
 • Ana Sayfada Birden Çok H1 Etiketi Var için Yanıtlar

   HakanSancak
   Hakansancak

   22 Şubat 2018, 14:37

   1

   Normal şartlar altın bir sayfa içerisinde sadece bir tane H1 etiketi olması tavsiye edilir, ancak sizin durumunuzda 3 H1 etiketi kullanmak SEO açısından çok büyük bir etki yaratmayacaktır. Bütün H1 etiketleriniz Google tarafından görülecek ve bir anlam bütünlüğü (anlam çerçevesi) içerisine oturduğu müddetçe problem olmayacaktır. Diğer taraftan, eğer bunu anahtar kelime kasmak için yaparsanız ve bu başlıklar içeriğiniz ile örtüşmezse, bu durumda SEO açısından olumsuz olarak etkilenirsiniz. Ancak, anladığım kadarıyla sizin durumunuz böyle bir olumsuzluğa sebep verecek öğeler (amaçlar) barındırmıyor.

   Buna ek olarak belirttiğiniz koşullarda Google botları her cihaz için ayrı ayrı sayfayı tarayacağından sadece bir (hero) resim ve bir H1 etiketi görecektir. Bu konuda işinizi garantiye almak adına Google Search Console içerisindeki Tarama > Google Gibi Getir kısmına girerek ana sayfanızı hem Masaüstü hem de Mobil Akıllı Telefon seçenekleri ile ayrı ayrı indekslemenizi tavsiye ederim. Bunu da sayfadaki ‘Getir ve Oluştur’ butonunu kullanarak yapabilirsiniz.
   Önemli bir noktayı daha belirtmekte fayda var. Belirtmiş olduğunuz durum sadece ana sayfanız için değil de internet sitenizin içindeki diğer birkaç sayfa için de geçerliyse, bu durumu düzeltmenizi ve sayfa başına bir H1 etiketi standardını sağlamanızı tavsiye ederim. Özellikle blog yazıları gibi metin ağırlıklı sayfalarda H1 etiketi sayısının birden fazla olması ve bunun site genelinde tekrarlaması sitenize SEO açısından ciddi zararlar verebilir.

   Teşekkürler,

  Cevapla

  Ana Sayfada Birden Çok H1 Etiketi Var Sorusunu Cevapla