Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 sene önce  |  2622 Görüntülenme

internet sitem üzerinde bulunan bloğa yeterince trafik çekemiyorum. İçeriklerin de oldukça kaliteli olduğuna inanıyorum, ancak sanırım domain otoritesi düşük olduğundan ötürü Google’da üst sıralarda çıkamıyorum. Bu nedenle yazılarımı Linkedin veya Medium gibi domain otoritesi yüksek sitelerde yayınlasam, bu benim sitemdeki aynı yazının SEO’sunu etkiler mi? Yazıyı önce kendi internet siteme, ardından da bu platformlardan birine yükleyeceğim için, bu benim mi onların mı SEO’su için kötü olur?

 • 1
 • 1
 • Yazıları Linkedin ve Medium’da Paylaşmak SEO’yu Etkiler Mi? için Yanıtlar

   HakanSancak
   Hakansancak

   25 Şubat 2018, 14:09

   1

   Merhabalar Ahmet Bey,
   Sitenizde yayınladığınız içeriklere trafik çekemiyor oluşunuzun birden fazla sebebi olabilir ve domain otoritesi bu sebeplerden sadece biri. Bu nedenle direkt olarak içeriklerinizi domain otoritesi yüksek olan sitelerde paylaşmak yerine sitenizde SEO dostu bir şekilde paylaşmanız faydalı olacaktır. Sorduğunuz soruya iki parça şeklinde cevap vermekte fayda var. Sitenizdeki yazıların neden beklediğiniz trafiği alamadığından başlayayım;
   Yazılarınızın kalitesinin yüksek olduğuna inanıyorsanız burada yanlış olan başka şeyler olduğunu bilmelisiniz. Bu sorunlar teknik veya içerik SEO ile alakalı olabilir. Bu bağlamda yapabileceğiniz birçok şey var ama birkaçını sizin için şöyle sıralayayım:
   - Sitenizdeki teknik SEO ile ilgili problemleri tespit ederek bunları çözmeye çalışın.
   - Blog tarafının dışındaki genel sitenizin SEO açısından durumunu değerlendirin, atılması gereken adımları atın.
   - Blog yazılarınızda H etiketleri kullanmaya özen gösterin.
   - Blog yazılarınız içerisinde alakalı yazıları birbirine linkleyin. Örneğin, grafik tasarım ile ilgili bir yazıda ‘kartvizit’ten bahsediyorsanız ve kartvizit ile ilgili bir yazınız varsa ‘kartvizit’ kelimesinde bu yazıya link verin.
   - Yazılarınızda başka sitelerden bahsediyorsanız veya onlardan alıntı yaptıysanız, onlara yazınızda link vermeyi unutmayın. Bu düşünülenin aksine size SEO anlamında fayda sağlar.

   Genel itibariyle yazılarınızın daha iyi performans göstermesi için size tavsiye edebileceklerim bunlar. Şimdi sorunuzun Linkedin ve Medium ayağına gelelim. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sitenizde yayınlanan bir blog yazısını Medium veya Linkedin’de paylaşmak, size düşündüğünüz kadar katkı sağlamayacaktır, hatta bazı durumlarda riskli olarak bile düşünülebilir. Şöyle ki, Google her yazı için eklenme tarihine bakmaz, bazı durumlarda yazının orijinal sahibini domain otoritesi yüksek olan internet sitesi olarak görebilir. Ayrıca bu siteler domain otoriteleri yüksek siteler olduğu için sizin bu uygulamanız onların SEO durumuna olumsuz etkide bulunmaz tam aksine sizin için sıkıntı yaratabilir.
   Bu uygulamanın yerine size tavsiyem şu; yazılarınızdan bazılarını sitenize eklemeden Medium veya Linkedin’e ekleyin ve yazı içerinde mümkün olduğunca kendi sitenize link verin. Bu yöntem bu siteler içerinde en çok kullanılan ve en çok işe yarayan yöntemdir. Ayrıca birçok kişi özellikle Linkedin’de şu yolu da kullanıyor; sitenizde en çok ilgi çeken blog yazısını alıyorsunuz ve o yazı ile ilgili özgün ve özet bir mini yazı çıkarıyorsunuz, bu yazıyı da Linkedin’e ekliyorsunuz. Bu yazının amacı insanlara fayda sağlarken, konu ile ilgili daha fazla okumak için de gereken merakı uyandırmaktır. Yazının sonunda kendi sitenizdeki ilgili yazıya linkleme yaparsanız işte bu noktada hem sitenize daha fazla çeker hem de domain otoritenizi arttırabilirsiniz.
   Konu biraz detaylı bir konu olduğundan özetle anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan ve yardımcı olabileceğim başka bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyin.
   Bol trafikli günler.

  Cevapla

  Yazıları Linkedin ve Medium’da Paylaşmak SEO’yu Etkiler Mi? Sorusunu Cevapla