Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya'nın gücünden ve etkilerinden daha önceki makalemizde bahsetmiştik Bknz. Peki bu etkileri ve analizleri nasıl tespit edebilir veya bu analizleri nasıl fırsata dönüştürebiliriz ? sorularına aşağıda sıraladığım araçlar'dan faydalanarak cevaplar bulacağız.

Sosyal medya profil derecelendirmesinde en çok zaman harcanan servislerin başında Twitter geliyor. Hem profillerin genele açık olması ve  gerçek zamanlı anlık paylaşımlar,  analiz araçlarının daha kolay ve daha güncel sonuçlar çıkarmasını sağlıyor. Sosyal medya araçlarımızın kullanım yoğunluğu Twitter üzerine olacak.

Klout

Klout.com sosyal medya endeksi adıyla ünlenen  servis önceleri sosyal medyayı tarıyordu,  artık Twitter üzerinden detaylı profil tanımlamaları yapıyor. Kimleri etkilediğinizi ve kimlerden etkilendiğinizi gösteren Klout, profilinize araştırmacı, uzman gibi ünvanlar da veriyor. Facebook profilinizi  hesaba katmak için 72 saat istiyor, Linkedin için ise yakında tanımlama yapılacağı aktarılıyor.

PeerIndex Profil Anlamlandırma

Twitter profilinize dair etkin bir değerlendirme yapan servislerden PeerIndex, sosyal medya otoritenize değer veren bir servis, tweetlediğiniz konulara göre bir harita çıkarıyor. PeerIndex  konumsal değerlendirme ve kaynak analizi de yaparak, profildeki girdilerin insan tarafından mı yoksa otomatik girdiler mi olduğunu gösteriyor.

Twitalyzer

Twitter odaklı bu servis ne kadar etkileyici olduğunuzu yüzde olarak belirliyor. Konumunuzu tahmin ediyor ve size 5 sosyal profil tipinden birini yakıştırıyor. Twitalyzer  çoğu tanımlamasını ücretli olarak sunuyor.

Tweetreach

Twitter hesabınız ile kaç kişiye ulaştığınızı hesaplayan bir araç. Ayrıca hesabınızla kimlerin en fazla ilgilendiğini görebiliyorsunuz.

Tweeteffect

Bu araç diğerlerinden farklı olarak her tweetiniz için takipçilerinizin sayısını hesaplayarak, çevrenizde nasıl bir etki bıraktığınızı göstermeye yarıyor.

Twittercounter

Twitter  takipçi sayınızın nasıl değiştiğini öğrenmenizi sağlıyor.

bitly

Twitter'da  paylaştığınız bağlantıların ne kadar tıklandığını kontrol etmenizi sağlıyor.

Makaledeki araçlar twitter analizleri için sosyal medya uzmanlarının sık kullandığı araçlar niteliğindedir. Araçlar yabancı dil servisi sunan sitelerde bulunduğu için dilerseniz Google Chrome indirerek bu siteleri ve servisleri istediğiniz dile çevirebilirsiniz.

9 Şubat 2011, 03:26
SEO Hocası