SEO Fiyat Hesaplama

Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya'nın gücünden ve etkilerinden daha önceki makalemizde bahsetmiştik Bknz. Peki bu etkileri ve analizleri nasıl tespit edebilir veya bu analizleri nasıl fırsata dönüştürebiliriz ? sorularına aşağıda sıraladığım araçlar'dan faydalanarak cevaplar bulacağız.

Sosyal medya profil derecelendirmesinde en çok zaman harcanan servislerin başında Twitter geliyor. Hem profillerin genele açık olması ve  gerçek zamanlı anlık paylaşımlar,  analiz araçlarının daha kolay ve daha güncel sonuçlar çıkarmasını sağlıyor. Sosyal medya araçlarımızın kullanım yoğunluğu Twitter üzerine olacak.

Klout

Klout.com sosyal medya endeksi adıyla ünlenen  servis önceleri sosyal medyayı tarıyordu,  artık Twitter üzerinden detaylı profil tanımlamaları yapıyor. Kimleri etkilediğinizi ve kimlerden etkilendiğinizi gösteren Klout, profilinize araştırmacı, uzman gibi ünvanlar da veriyor. Facebook profilinizi  hesaba katmak için 72 saat istiyor, Linkedin için ise yakında tanımlama yapılacağı aktarılıyor.

PeerIndex Profil Anlamlandırma

Twitter profilinize dair etkin bir değerlendirme yapan servislerden PeerIndex, sosyal medya otoritenize değer veren bir servis, tweetlediğiniz konulara göre bir harita çıkarıyor. PeerIndex  konumsal değerlendirme ve kaynak analizi de yaparak, profildeki girdilerin insan tarafından mı yoksa otomatik girdiler mi olduğunu gösteriyor.

Twitalyzer

Twitter odaklı bu servis ne kadar etkileyici olduğunuzu yüzde olarak belirliyor. Konumunuzu tahmin ediyor ve size 5 sosyal profil tipinden birini yakıştırıyor. Twitalyzer  çoğu tanımlamasını ücretli olarak sunuyor.

Tweetreach

Twitter hesabınız ile kaç kişiye ulaştığınızı hesaplayan bir araç. Ayrıca hesabınızla kimlerin en fazla ilgilendiğini görebiliyorsunuz.

Tweeteffect

Bu araç diğerlerinden farklı olarak her tweetiniz için takipçilerinizin sayısını hesaplayarak, çevrenizde nasıl bir etki bıraktığınızı göstermeye yarıyor.

Twittercounter

Twitter  takipçi sayınızın nasıl değiştiğini öğrenmenizi sağlıyor.

bitly

Twitter'da  paylaştığınız bağlantıların ne kadar tıklandığını kontrol etmenizi sağlıyor.

Makaledeki araçlar twitter analizleri için sosyal medya uzmanlarının sık kullandığı araçlar niteliğindedir. Araçlar yabancı dil servisi sunan sitelerde bulunduğu için dilerseniz Google Chrome indirerek bu siteleri ve servisleri istediğiniz dile çevirebilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
9 Şubat 2011

Sosyal Medya Araçları için Yorumlar

 • Kerem Cahit Öztürk
  Kerem Cahit öztürk 24 Haziran 2011, 00:21

  bende googleye bagımlı kalmadan sosyal medyayı kullanarak kullanıcı cekmeliyiz

 • Ayman Ginoviç
  Ayman Ginoviç 26 Nisan 2011, 19:43

  sosyal medya kullanıcı cekme acisindan güzel bir araç paylasimlar ile sitelerimizi daha cok ziyaretci ve genişletme olanıgına sahibiz süper bir makale

 • ali ertürk
  Ali Ertürk 9 Şubat 2011, 20:44

  @Can

  Sanırım verdiğiniz linklerden bahsediyor … örneğin ; Sosyal Medya Endeksi için verdiğiniz linki gibi vs…

  Bende merak ettim bu linklerin no follow olması gerekmez miydi?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 9 Şubat 2011, 21:42

   @ali ertürk, nofollow, link verdiğiniz sitenin sizin pagerank değerinizden istifade etmemesi için kullanılır. Dolayısıyla SEOhocasi.com a ait pagerank değeri link verilen site üzerinde etkisi olmaz. Pagerank konusunda bir kaygımız olmadığı için aynı zamanda link verilen sitelerin bizim pagerank değerimizden fazla olduğu için nofollow etiketi kullanmıyoruz. Nofollow kalitesine kefil olamayacağınız siteler için kullanılır. Ancak biz bu siteyi faydalı olarak makalemizde tanıtıyorsak bunun faydalı olacağını bildiğimizi nofollow etiketi kullanmayarak göstermemiz gerekir.

 • Gülşen Kökcü
  Gülşen Kökcü 9 Şubat 2011, 17:38

  sosyal meda ve diger siteleri katkılar diger sitelere göre daha fazladır sosyal medyayı göz ardı etmiyelim !! saygılar hocam

Sosyal Medya Araçları için Cevap Yaz