Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  3036 Görüntülenme

merhabalar web sitemde WordPress alt yapısını kullanıyorum, hosting olarak paylaşımlı hosting paketi kullanıyorum. hosting firmam dan aşırı kaynak kullanımı nedeniyle uyarı aldım bu uyarıları almamak için aşırı kaynak kullanımını düşürmek için WordPress de önerebileceğiniz eklentiler nedir? ve sitemin bu kaynak kullanımını sorun etmemesi için VBS sunucuya geçsem aynı sıkıntıları yaşarmıyım?

 • 1
 • 1
 • WordPress Site Hızını Arttırma ve Kaynak Kullanımını Azaltma için Yanıtlar

   sefa
   Sefa

   15 Aralık 2017, 17:45

   1

   Hosting sağlayıcımdan şöyle bir cevap aldım ;
   "Sayın Müşterimiz,

   Konu ile ilgi olarak web siteniz üzerinde PHP limitleriniz maxsimum seviye olarak ayarlanmıştır. sizde web sitenizin kaynak kullanımını kontrol etmenizi rica ederiz."

   Bu ne demek? Neyi kontrol etmeliyim? Bu ayarlar hangi dosyada?

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   17 Temmuz 2015, 15:13

   1

   WordPress sitelerde resimlerin optimize edilmeden sunucuya atılması, temalardan kaynaklı çok fazla sayıda sorgu çalıştırılması site hızını aşırı derecede yormaktadır. Fakat 1.5 milyona yakın ( daha fazlada olabilir ) WordPress kullanıcısı olması wordpress'in sürekli geliştirilmesine neden olmuş ve her ihtiyaca yönelik eklentinin bulunması ve geliştirilmesine sebep olmuştur. Site hızının SEO açısından da oldukça önemli bir kriter olduğunu belirtmekte fayda var. WordPress sitelerinde siteyi hız açısından optimize etmek için bazı yöntemler mevcuttur, bunları sıralayacak olursak;

   1) Cache ( Önbellek )

   Web sitesini önbelleğe kaydederek kullanıcının bir sonraki ziyaretinde sitenin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu alanda en çok tercih edilen eklentilerden birisi WP Supher Cache'dir.

   2) Resim optimizasyonu

   Görsellerinizi optimize ederek daha az yer kaplamalarını sağlayabilir ve sitenizin hızını büyük ölçüde hızlandırabilirsiniz. Manuel olarak tinypng bizim de sık kullandığımız bir web sitesidir. Eğer WP için eklenti halinde yüklemek isterseniz Compress JPEG & PNG images eklentisini kullanabilirsiniz.

   3) Gzip

   Gzip sitenizdeki dosyaları sıkıştırarak site hızına büyük ölçüde etki etmekte ve trafik kullanımını ciddi ölçüde azaltmaktadır. Bu sunucular üzerinde bulunan bir özelliktir, Cpanel bulunan linux hostinglerin hemen hemen hepsinde bu özellik mevcuttur. Sunucunuz ile irtibata geçip gzip'i aktif etmelerini rica edebilirsiniz veya cpanel üzerinden gzip modülünü etkinleştirebilirsiniz.

   4) Css ve Js sıkıştırma

   Css ve js dosyalarınızı sıkıştırmak site hızı açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem ile css ve js dosyalarınızı %80'e kadar küçültebilirsiniz. WordPress için JS & CSS Script Optimizer isminde bir eklenti mevcuttur.

   5) Sprite Tekniği

   Css sprite olarak da bilinen bu yöntem sitenizde bulunan görselleri birleştirerek tek bir kaynaktan görsellerinizi çekip site hızına etki eden bir yöntemdir. Wp için cSprites eklentisi ile bu işlemi çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

   WordPress tabanlı siteler için yukarıdaki seçenekler temel olarak kullanılan hızlandırma teknikleridir. Daha önce yazmış olduğumuz

   https://www.seohocasi.com/wordpress-site-hizlandirma-eklentileri/ WordPress site hızlandırma eklentileri isimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

   Son olarak Google Page Speed üzerinden hız testi yapıp Google'ın yaptığı yönlendirmeler neticesinde site hızını arttırıp sitenizin SEO gücünü daha da yükseltebilirsiniz.

  Cevapla

  WordPress Site Hızını Arttırma ve Kaynak Kullanımını Azaltma Sorusunu Cevapla