Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1358 Görüntülenme

yakın zamanda açılışını yapacağım internet sitemizin içerik ihtiyacını wikipedia üzeriden temin edeceğiz, burada şöyle bir sorun ortaya çıkmakta, wiki'den alınacak bu metinlerin binlerce kelimeden oluşmakta, adet olarakta en az 500 adet içerik alınması gerekiyor, bu yazıları sıfırdan özet olarak yazmak yada özgünleştirmek hem bizim için zor olacak hem de ziyaretçiye hali hazırda düzgün olan bilgiyi farklı şekilde sunmuş olacağız yani bizim yazıyı değiştirmemiz zaman kaybına yol açacağı gibi bir artı da sağlamayacak. Bu yazıların sitemizde kesinlikle yer alması gerekiyor, bir arşiv niteliğinde olacak.

Sizce bu kopyalanacak yazılar çok büyük problem yaratır mı? Tavsiyeniz ne olur bu konuda? Yazının eklendiği kısımları botlara kapatabilirmiyiz? Böyle yapınca sağlıklı olur mu?

Tavsiyelerinizi beklemekteyim,

 • 1
 • 1
 • Wiki'den içerik kopyalamak zararlı mı? için Yanıtlar

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   12 Ağustos 2015, 21:51

   1

   Gerek wiki gerek başka bir web sitesinin içeriği olsun, aynı içeriği olduğu gibi alıp başka bir web sitesinde kullanmak doğrudan kopya içerik oluşturmaktır. Bu noktada Google içeriği aldığınız siteye bakmaz, sizin içeriğinizin kopya olup olmadığına, daha önce başka bir sitede kullanılıp kullanılmadığına bakacaktır. 500 adet oldukça fazla bir rakam, bu kadar kopya içerik sizin doğrudan filtreye girmenize bile sebep olabilir. Bu tür sayfaları Google'a indeksletmemek bir yöntemdir fakat bu kadar içerikten organik alanında beslenmeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

   En sağlıklı yöntem bu 500 maddeyi sıfırdan gerek wikiden yardım alarak gerekse başka kaynaklardan yardım alarak baştan ve özgün bir şekilde yazmaktır. Google üzerinde indekslenen bu 500 adet sayfa, organikten gelecek olan trafiğinize de doğrudan etki edecektir. Eğer bu sayfaları kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa herhangi bir problem olmaması adına bu sayfaların indekslerini kapatmanızı öneririm.

  Cevapla

  Wiki'den içerik kopyalamak zararlı mı? Sorusunu Cevapla