Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  872 Görüntülenme

Merhabalar, white hat ve black hat diye iki farkı SEO çalışmasını olduğunu biliyorum. Okuduğum makalelerde black hat SEO çalışmalarının zararlı olduğunu, link alındığında siteye zarar verebileceğini gördüm. Ben siteme zarar vermemesi için white hat SEO yapmaya çalışıyorum fakat benim bilmediğim sitelerden bana linkler geliyor bu durum benim white hat olmamı engeller mi? Bu durumu nasıl engelleyebilirim, web sitemin ceza almasını istemiyorum.

 • 1
 • 1
 • White Hat SEO Nedir? Doğru Yaptığımı Nasıl Anlarım için Yanıtlar

   Ahmet Yılmaz
   Ahmet Yılmaz

   27 Nisan 2021, 11:09

   1

   Merhabalar White Hat SEO olarak bilinen kavram tamamen Google'ın yönergeleri doğrultusunda yapılan ve algoritmayı manipüle etmeyi amaçlamayan şekilde yapılan çalışmalara verilen addır. Black Hat SEO ise Google'ın sıralama algoritmasını manipüle etmeye çalışan ceza alma riski çok yüksek olan fakat kimi zaman çok kısa vadede sıralama artışı yakalayabildiğiniz yöntemlere denir.

   Black Hat SEO'da en çok kullanılan yöntem sizin de belirttiğiniz gibi alakasız ve spam olarak gözükebilecek sitelerden baclink almaktır. White Hat SEO'da ise alınan bu linklerin sitenizle alakalı sayfalardan ve içeriklerden olması gerekir. Sitenize gelen bu zararlı bağlantıları görebilmek için Ahrefs ve Semrush gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar Web'i tarayarak sitenize gelen bağlantıları görmenize yardımcı olur. Daha sonrasında sitenize gelen bağlantıları inceledikten sonra zararlı bağlantıları tespit edip bu bağlantıları bir txt dosyasında birleştirip Google Disavow Tool aracına yükleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparak Google'a bu bağlantıların sitenizle alakalı olmadığını ve bu bağlantıların dikkate almaması gerektiğini iletmiş olursunuz.

  Cevapla

  White Hat SEO Nedir? Doğru Yaptığımı Nasıl Anlarım Sorusunu Cevapla