Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  2673 Görüntülenme

Merhabalar hocam,
Haniminevi adlı bir dijital kadın dergisini yayına soktuk. henüz çalışmaları tamamlanmadı. Ancak 5-6 tane yazı ekledim. Bir anda Google index sayısı 350'yi geçti. sonra 160 civarına düştü. Bu normal mi? bir de en önemlisi bir web sitesinin index sayısı kaç olmalı?

Seohocasi.com'daki index ile ilgili yazıları okumaya çalıştım. Ancak inde nedir ve ne kadar olmalı ile ilgili tatmin edici bir yazı bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

 • 1
 • 1
 • Websitemin İndex Sayısı Normal Mi? için Yanıtlar

   HakanSancak
   Hakansancak

   1 Mart 2018, 17:04

   1

   Sonda söyleyeceğimi başta söyleyerek başlayayım; indeks sayısındaki bu değişiklikler gayet normaldir, yani endişelenecek bir durum yok. Sayfanızı eğer bir WordPress kullanarak açtıysanız ve bir tema içeriğini içe aktardıysanız, kullanılmayan ama var olan birçok linki de içeri aktarmış olabilirsiniz. Bunun dışında indekslenen sayfalar sadece yazılarınız ve kategori sayfalarınız değildir. Site içerisinde bir arama yapıldığında karşınıza çıkan sonuç sayfası da Google tarafından indekslenir. Bu da indekslenen sayfa sayısını arttırır. Ardından Google sayfalar arasında belli bir ilişki kurar ve şu sayfalar arama sonuç sayfalarıdır bunların indekslenmesine gerek yoktur der ve indeksten çıkartır. Bu da yine indekslenen sayfa sayınızda düşüşe sebep olur.

   Gelelim sorunuzun ikinci kısmına, sitelerin indekslenmesi gereken ideal sayfa sayısı diye bir şey yoktur. Ancak mantık çerçevesinde bazı sınırları vardır. Eğer indekslenen sayfa sayınız az ise Google botlarının sitenizi taramasına engel olan bir durum ile karşı karşıya olabilirsiniz demektir. Bu durumda Google Search Console hesabınızı aktif hale getirerek, problemleri görüntülemeli ve sıkıntıları çözmelisiniz. Diğer senaryoda ise, indekslenen sayfa sayınız siteyi açtığınız ilk günlerde 100-200 değil de 5000-6000 olsa idi bu da ortada bir problem olduğunun bir göstergesi olacaktı. Bu problem yazılım kaynaklı ya da içerik kaynaklı olabilir ya da arama sayfanız gibi yeni linkler üreten bileşenleriniz üzerinden saldırı alıyor olabilirsiniz.

   Indekslenen sayfaların hangileri olduğunu bilmek oluşabilecek problemlerin de farkına varmak açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, problemli bir durum sezdiğinizde Google’a girerek ‘site:domain adınız’ şekilde arama yaparsanız indekslenen sayfalarınızı görebilir, problemi teşhis edebilirsiniz.

   Umarım cevap sizin için faydalı olmuştur.

   Bol trafikli günler.

  Cevapla

  Websitemin İndex Sayısı Normal Mi? Sorusunu Cevapla