Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1217 Görüntülenme

sitemin temasını değiştirdim fakat eski sitemde bulunan bazı indexler kaybolmadı. 6 ay geçmesine rağmen eski indexler hala mevcut, eski indexlerde 404 hatası veren sayfaları anasayfaya 301 yönlendirmesi ile yönlendirdim. Bu şekilde spam yapmış olur muyum?

 • 1
 • 1
 • Tema Değişikliği Sonrası Eski İndexler Kaybolmadı için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   29 Nisan 2021, 12:33

   1

   Bu tür durumlar genellikle tarama bütçesi ile alakalıdır. Siteniz güncel ve aktif bir site değilse yeni tasarıma geçseniz bile yeni sayfalarınız seyrek sıklıkla taranır ve indexleriniz büyük ölçüde değişmez. Ayrıca yeni siteye geçişte Search Console üzerinden bu durumu Google'a iletmemiş olabilirsiniz. Tasarım değişikliği ya da migration durumlarında doğru url yönlendirmeleri ve Search Console bilgilendirmeleri son derece önemlidir. 404 sayfaları 301 ile güncel sayfalara yönlendirmeniz doğru bir hamle olmuş. Ancak öncelikle Search Console üzerinden domain değiştiyse sitenin taşındığını belirtmelisiniz. Domain değişmedi ise güncel sitemap dosyanızı Search Console üzerinden iletmelisiniz. İndexleri bulunan urlleri kaldır işlemini yine Search Console üzerinden gerçekleştirebilir ve eski indexlerin kaldırılarak yeni indexlerin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında indexlerde 404 sayfalara rastlarsanız 301 ile alakalı sayfalara yönlendirebilirsiniz. Bu arada url değişikliği olduysa, 301 işlemini ilk tercih olarak uygulamalısınız.

   Seo Hocası
   Seo Hocası

   27 Mart 2020, 19:48

   1

   Sitenizin tema değişikliği sonrasında oluşan URL değişiklikleri sonrasında eksi temanızda yer alan URL’leri indeksten kaldırılması gerekmektedir. Bunun için ilgili olanlara URL Kaldır işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu sayfaların indeksten kalması için gerçekleştireceğiniz işlem sonrasında bir süre sonra indeksten kalkacaktır.

  Cevapla

  Tema Değişikliği Sonrası Eski İndexler Kaybolmadı Sorusunu Cevapla