Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1277 Görüntülenme

SEO konusunda nette çok ucu açık cümleler kullanılıyor. Hep yuvarlak kelimeler üstü kapalı bilgiler. Allah için bir vatandaşta bak bunu şu şekilde şöyle yapacaksın deyip örnekle göstermiyor. Site içi linkleme konusunda yine aynı yüzlerce makale yazılmış ama hepsini okuduğun zaman nasıl yapacağına dair hiçbir püf nokta yok. Yüzeysel hep alt sayfadan anasayfaya link ver işte yazıları birbiri arasında ilgili kelimelerle linkle vs. gibi klasik cümleler kusura bakmayın ama sizin sitenizde de çok farklı değil. Bir anahtar kelime üzerinden 2-3 kategori bir kaç alt sayfa vs. Şeklinde bize görsel örnekleyebilecek bir infografik hazırlasanız çok makbule geçer.

Ben asıl soruma döneyim öğrenmek istediğimi çok net aktarıyorum.

Genelde makalelerim 1000+ kelime şeklinde oluyor. Anahtar kelime oranını %3-5 arası tutun demişsiniz. %5 i baz alırsam 1000 kelimelik bir makalede 50 defa anahtar kelimenin geçmesi mi gerekiyor. Örneğin anahtar kelimem araba olsun. Yazı içinde 50 tane araba kelimesini kullanmalıyım?

Yine aynı kriterler üzerinden gidelim araba kelimesinden 1000+ kelimelik bir makaleden anasayfaya kaç adet link çıkılmalı. Objektif ve net cevaplarınızı rica ediyorum.

Çalışmalarınızda başarılar.

 • 1
 • 1
 • Site İçi Linklemenin Püf Noktaları Nelerdir? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   21 Eylül 2014, 21:11

   1

   Bu soruda aslında cümlelerin içerisinde kendi cevabınızı apaçık bir şekilde vermişsiniz. Sorunuzun cevabı aslında kendi içerisinde mevcut.

   Öncelikle site içi linkleme konusunda bilgi verelim. Site içi linkleme bir sayfada önem verdiğiniz diğer sayfalara anahtar kelime yada yönlendirmelerle direkt bağlantı verilme konusudur. Burada nasıl makale içerisinden link alıyorsanız aynı sayfalarınız için bu işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz...

   Peki site içi linkleme nasıl yapılmalıdır?

   Bu soruya 2 şekilde cevap verilir çünkü "neye göre" sorusunu bu konuda sormamız gerekiyor yani arama motorları için mi yoksa ziyaretçiler için mi?

   1) Arama motorları için linkleme

   Eğer sitenizi arama motorları için kurmuşsanız (ki böyle bir şeyin olabileceğini düşünmüyoruz) sitenizin neresinden link verirseniz verin arama motoru örümcekleri sitenizi rahatça test edip tüm yönlendirmeleri görebilecektir. Bu konuda hiç kaygınız olmasın.

   2) Ziyaretçiler için linkleme

   Bu konuda da sitenizi zaten hit alabilmek, müşteri yada ziyaretçi çekebilmek için yapıyorsunuz. Doğal olarak buraya verilecek en güzel cevap ise "ziyaretçilerinizin kolay ulaşabileceği ve yönlendirmeler konusunda iyi bilgi verecek" şekilde düzenleyebilirsiniz.

   Makale içerisinden link vermek zorunda değilsiniz çünkü site sizin ve her bağlantı istediğiniz sayfaya gidecek fakat anahtar kelime hedefiniz varsa bunu da makale içerisinden en uygun cümleden seçip ana sayfanıza yada çalışma yapmak istediğiniz sayfaya yönelik vermelisiniz. Ziyaretçilere de geçmiş makaleleri okuyarak anlayabileceği bir konu varsa da o konuları da makale içerisinde linkleyebilirsiniz.

   Anahtar kelime oranında düz bir mantık yürütmek doğru değildir. "1000 kelimede şu kadar kullanmalıyım" kesinlikle yanlış bir betimlemedir. Burada şu hedefiniz olsun ve sizin örneğinizden devam edelim.

   Bir makalede "araba" hedeflediğiniz bir şey ise arabadan bahsederken zaten doğal olarak paragrafların içerisinde "araba" kelimesi geçecektir. Çünkü arabadan bahsederken muhakkak o ismi kullanacak ve anlatımınızda geçireceksiniz. Eğer araba anahtar kelimesini kullanmadan makale yazıyorsanız da konuya hakimiyetiniz çok düşüktür ve doğal olarak fayda sağlamayacaktır...

   Burada kısmen araştırmanız yanlış olmasa da anlatım yapılan makalelerde konuyu anlayamamanızdan, yanlış anlamadan yada algılayamadan olabilir. Bu konuda bilgi sabittir. Bazı blog sahipleri de konu başlığı var, konuyu anlatıyor fakat etki konusunda anlatım bozukluğu yapıyorsa da anlayamamanıza sebebiyet verecektir....

  Cevapla

  Site İçi Linklemenin Püf Noktaları Nelerdir? Sorusunu Cevapla