Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  2135 Görüntülenme

Birkaç tane sitede ve sizin sitenizde de denk geldiğim bir şeyi sormak istiyorum. Anahtar kelimeye site içi linkleme yapıldığı dikkatimi çekti. Mesela haber siteleri bir makale yazdığı zaman bu makalenin içinde geçen "haber" kelimesine ana sayfasının linkini veriyor. Aynı zaman da bu site de de makalelerin içinde geçen 1-2 tane "SEO" kelimesine link verilmiş ve bu linklere tıklayınca anasayfaya gidiyor. Şimdi sorularım şunlar:

1- Bu linkleri anahtar kelimemiz ile anasayfaya verdiğimiz de, o anahtar kelime de ana sayfamız yükseleceği için mi böyle bir şey yapıyoruz? Yani sitenizin ana sayfasının "SEO" kelimesinde yükselmesine destek olduğu için mi bu linklemeyi yapıyorsunuz? Ne gibi faydası var sitemize?
2- Ya da SEO açısından bir artısı yok. Sadece insanları anasayfaya çekmek için mi yapıyorsunuz? Eğer böyle bir niyetle yapıyorsanız linkimizi "SEO" anahtar kelimemize vermek yerine "Ana sayfa için buraya tıklayınız" cümlesine vermek arasında ne gibi fark var?
3-Bir sitede okumuştum. Anahtar kelimeye link vermek spam sayılabilir sadece marka veya site ismine verin diyordu. Ama hala büyük siteler bu anahtar kelimeye iç linkleme yapıyor? İç linkleme de spam sayılmıyor da dışarıdan backlink alınca falan mı spam sayılabiliyor? Yani ana sayfamıza rahatlıkla anahtar kelimemize link verebilirmiyiz?
4-İç link anahtar kelime linklemesi yüzde kaç olmalı?

 • 1
 • 1
 • Site Içi Linkleme için Yanıtlar

   Mustafa DURNA
   Mustafa Durna

   6 Ağustos 2018, 11:08

   1

   Site içi link inşası sayfalar arasında bağ ve alakalı olduğunu göstermekte diğer açıdan bakıcak olursan kullanıcıların bilmediği terimler veya öğrenmesi gereken sayfaları belirtmektedir. Arama motoru botları site içerisinde bir bağ olduğunu ve o köprüler ile yöneldiğini anlayabilmektedir.

   Avantajı var şöyle örnek vereyim; ' kaktüs nasıl sulanır? ' ile bir sayfanız var fakat farklı makale içerisinde bulunan ' Gül sulama yöntemleri ' kelimesinden bu sayfaya link verdiğiniz zaman arama motoru botları linkleri takip ediyor ve alakası uygun olmayan köprülere denk geldiği zaman dezavantaj oluşuyor. Aynı şekilde kullanıcılar içinde geçerlidir. Kullanıcı Kaktüs makalesi okuyor ve sulamayı da bilmiyor öğrenmek için makale içerisinde yer alan linke tıkladığı zaman Gül sulama yöntemleri ile karşılaşırsa direkt sitenizi terk edebilir. Alakalı içerikten alakalı sayfalara makale uzunluğuna göre link çıkışı yapınız. 500-800 adet kelimelik bir makaleden 2 veya 3 adet link çıkışı yapmanız yeterli olacaktır.

   İç link uygunsuz ve kriterler dışında olursa spam sayılabilir fakat backlink daha titizlik ile çalışması gereken kriterdir. Anasayfanıza link verebilirsiniz herhangi bir sorun olmayacaktır. Ayrıca link inşası oluşturarak siteniz daha güçlü hale gelmektedir.

  Cevapla

  Site Içi Linkleme Sorusunu Cevapla