SEO Fiyat Hesaplama

Black Hat SEO Nedir? Çözüm Yolları

Black Hat Search Engine Optimization, seo çalışmalarının seo programları ile desteklenerek yapılmasına verilen isimdir.

Black Hat SEO, illegal ve organik olmayan yöntemleri kullanarak bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki pozisyonunu yükseltme işlemidir. Black Hat SEO'da arama motorları tarafından tasvip edilmeyen ve kabul görmeyen yöntemler kullanılır.

Black Hat SEO Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi siyah şapka olarak tabir edilen, Google tarafından yapılması tavsiye EDİLMEYEN ve aksi yapıldığında kalıcı sorunlara sebep olan çalışma biçimidir. Bu tür işlem uygulanılan site/adres Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede ön sıralarda görünseler dahi uzun vadede büyük ve kalıcı cezalara yer açacaktır. Buradan da şunu anlayabiliriz ki kısa vadede 1.sayfa garantisi verilen hizmetlerden birazcık olsun uzak durmak gereklidir.

Black Hat SEO Çeşitleri

Bu sistem site içi ve site dışı olmak üzere 2 ye ayrılır. Site içi SEO da fark edilmeyen büyük hatalar, site dışında ise çoğunlukla rakip sitelere ait yapılan düşme veya kısa süreli ön sayfalara yükselme olarak nitelendirebiliriz.

Site içi: Site içi mantığında anasayfa üzerinde yapılan gereksiz ve aşırı bağlantılar, fazlaca kullanılmış etiket bulutları, referans verilen site(link çıkışı) kötü olması ve anlamsız kod dizelerinden oluşan farklı kodlama yapılarıdır.

Site dışı: Site dışı mantığında ise farklı sitelerden ana sayfaya ya anahtar kelimede yada farklı kelimelerde yapılan, asıl siteye binlerce bağlantı göndererek sandbox yada filtre cezasına çarptırılmasına sebep olan içerikler yer alır.

Black Hat SEO Kurtulma Yolları

Öncelikle site içerisinde bağlantılarınızı, kaynak kodunuzu(şifrelenmiş yada görünmeyen(display: none;) olarak gösterilmiş bağlantılar) linklerden ve anasayfanızdaki uzun uza devam eden sayfalardan kurtulun. Etiket bulutu varsa kaldırın ve sitenizin içerisinde özgün yazılar(kullanıcıya istirham eden yazı) kullanmaya başlayın.
Site dışında ise yapacağınız tek şey Google WebMaster Tools üzerinden bağlantıları reddetme içerikli hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu hizmette sizlere sunulan şey size bağlantı verilen adresler eğer sitenize zarar verici içerikte ve sınırsız bağlantı şeklindeyse not defteri(txt) halinde Google servisine upload ederek istemediğiniz bağlantıları reddetmekten geçiyor.
Google bağlantıları reddetme sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz...

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere...

SEO Hocası
SEO Hocası
13 Kasım 2012

Black Hat SEO Nedir? Çözüm Yolları için Yorumlar

 • Gencay Torğutalp
  Gencay Torğutalp 21 Mart 2013, 12:31

  Sayın hocam kendi sitem içinde bu kişilere danıştım fakat kitabınızı aldıktan sonra inceleyip okuduktan sonra gerçekten bakış açım değişti. Buradan kitabı alma konusunda tereddüt eden herkese tavsiye ederim İlk sayfa garanti SEO durumu söz konusu ama zamana yayarak anca.2-3 haftada üst sıra mantıklı değil en az 6 ay o bile az. saygılar.

 • Erem Tatlısu
  Erem Tatlısu 24 Ocak 2013, 09:48

  Güzel bir yaı olmuş özellikle bu tür bağlantılardan nasıl kurtulacağımızı anlatmanız çok güzel.

 • Yeşim Yirmibeşcik
  Yeşim Yirmibeşcik 10 Ocak 2013, 15:43

  sayenizde cok şey ogrendik. tesekkür. ama profesyonel yardım şart ciddi çalışma için. yardımlar için saolun

 • Yiğithan Kozakçıoğlu
  Yiğithan Kozakçıoğlu 14 Aralık 2012, 13:35

  Hocam SEO için yapmamız gerekenleri adım adım veren bir yazı yazsanız daha etkili olmaz mı.. örneğin ilk önce ne yapmak gerek daha sonra ne yapmak gerek hepsini aşama aşama yazsanız.

 • ayhan
  Ayhan 12 Aralık 2012, 22:08

  Hocam, bir kaç gündür yaşanan güncelleme hakkında bir makale yazarsanız çok faydalı olur. Zira R10.Net’te insanlar bir açıklama bekler olmuşlar. Bilgilenmek istiyorlar. Teşekkürler şimdiden.

 • Chakan Gönül
  Chakan Gönül 10 Aralık 2012, 16:51

  HOCAM KURMUŞ OLDUĞUMUZ SİTELERE İSTESEK SİZ KENDİNİZ GEREKLİ DÜZENLEME YAPIYORMUSUNUZ. SAYGILARIMLA.

 • Şaziye Taşak
  şaziye Taşak 8 Aralık 2012, 10:27

  çok teşekkürler hocam yeni bir site açtım. Domainin bir önceki sahibi bu baclink olayını kamış, bu yüzden filtredeyim sanırım.

 • baran
  Baran 7 Aralık 2012, 16:50

  Faydalı bir paylaşım. Bilgilerinizden yararlanmaya devam edeceğiz. Teşekürler…

 • Haldun Özkul
  Haldun özkul 28 Kasım 2012, 19:11

  Güzel bilgilendirici bir makale… Yalnız birşey soracam rakip siteler; senin siteni düşürmek için bunu yapamaz mı ?

 • Deniz Dilay Türkoğlu
  Deniz Dilay Türkoğlu 27 Kasım 2012, 09:39

  anti SEO işi cidden kullanıcılara açık sitelerde ciddi sorunlar yaratabiliyor

 • Selman Akova
  Selman Akova 19 Kasım 2012, 20:12

  Sizin temadan linki kaldırdım temada gitti wordpresste gitti hepsi bozuldu 🙁

 • İslam Boyuktaş
  Islam Boyuktaş 14 Kasım 2012, 01:50

  Merhaba hocam yazılarınızı hür dikkat okumakdayım bu aralar fazla konu açmasanızda gün içinde girdiğim ender sitelerden biri SEOhocası .Her zamanki gibi önemli bir etkene makalenizi sunumuşsunuz paylaşımlarınız için teşekkür etmekteyim..

 • Atahan Barbaros
  Atahan Barbaros 13 Kasım 2012, 15:48

  Google bağlantı reddetme hizmetini ilk defa duyuyorum.. emeğinize sağlık hocam.

Black Hat SEO Nedir? Çözüm Yolları için Cevap Yaz