Black Hat SEO Nedir? Çözüm Yolları

Black Hat Search Engine Optimization, seo çalışmalarının seo programları ile desteklenerek yapılmasına verilen isimdir.

Black Hat SEO, illegal ve organik olmayan yöntemleri kullanarak bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki pozisyonunu yükseltme işlemidir. Black Hat SEO‘da arama motorları tarafından tasvip edilmeyen ve kabul görmeyen yöntemler kullanılır.

Black Hat SEO Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi siyah şapka olarak tabir edilen, Google tarafından yapılması tavsiye EDİLMEYEN ve aksi yapıldığında kalıcı sorunlara sebep olan çalışma biçimidir. Bu tür işlem uygulanılan site/adres Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede ön sıralarda görünseler dahi uzun vadede büyük ve kalıcı cezalara yer açacaktır. Buradan da şunu anlayabiliriz ki kısa vadede 1.sayfa garantisi verilen hizmetlerden birazcık olsun uzak durmak gereklidir.

Black Hat SEO Çeşitleri

Bu sistem site içi ve site dışı olmak üzere 2 ye ayrılır. Site içi SEO da fark edilmeyen büyük hatalar, site dışında ise çoğunlukla rakip sitelere ait yapılan düşme veya kısa süreli ön sayfalara yükselme olarak nitelendirebiliriz.

Site içi: Site içi mantığında anasayfa üzerinde yapılan gereksiz ve aşırı bağlantılar, fazlaca kullanılmış etiket bulutları, referans verilen site(link çıkışı) kötü olması ve anlamsız kod dizelerinden oluşan farklı kodlama yapılarıdır.

Site dışı: Site dışı mantığında ise farklı sitelerden ana sayfaya ya anahtar kelimede yada farklı kelimelerde yapılan, asıl siteye binlerce bağlantı göndererek sandbox yada filtre cezasına çarptırılmasına sebep olan içerikler yer alır.

Black Hat SEO Kurtulma Yolları

Öncelikle site içerisinde bağlantılarınızı, kaynak kodunuzu(şifrelenmiş yada görünmeyen(display: none;) olarak gösterilmiş bağlantılar) linklerden ve anasayfanızdaki uzun uza devam eden sayfalardan kurtulun. Etiket bulutu varsa kaldırın ve sitenizin içerisinde özgün yazılar(kullanıcıya istirham eden yazı) kullanmaya başlayın.
Site dışında ise yapacağınız tek şey Google WebMaster Tools üzerinden bağlantıları reddetme içerikli hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu hizmette sizlere sunulan şey size bağlantı verilen adresler eğer sitenize zarar verici içerikte ve sınırsız bağlantı şeklindeyse not defteri(txt) halinde Google servisine upload ederek istemediğiniz bağlantıları reddetmekten geçiyor.
Google bağlantıları reddetme sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz…

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Bir önceki yazımız olan Google'da Sıra Kaybetmenin Sebepleri başlıklı makalemizde anti SEO, SEO ve SEO düşüşü hakkında bilgiler verilmektedir.

Black Hat SEO Nedir? Çözüm Yolları için yorum yapabilirsiniz. (13)

 • Gencay Torğutalp

  Sayın hocam kendi sitem içinde bu kişilere danıştım fakat kitabınızı aldıktan sonra inceleyip okuduktan sonra gerçekten bakış açım değişti. Buradan kitabı alma konusunda tereddüt eden herkese tavsiye ederim İlk sayfa garanti SEO durumu söz konusu ama zamana yayarak anca.2-3 haftada üst sıra mantıklı değil en az 6 ay o bile az. saygılar.

 • Erem Tatlısu

  Güzel bir yaı olmuş özellikle bu tür bağlantılardan nasıl kurtulacağımızı anlatmanız çok güzel.

 • Yeşim Yirmibeşcik

  sayenizde cok şey ogrendik. tesekkür. ama profesyonel yardım şart ciddi çalışma için. yardımlar için saolun

 • Yiğithan Kozakçıoğlu

  Hocam SEO için yapmamız gerekenleri adım adım veren bir yazı yazsanız daha etkili olmaz mı.. örneğin ilk önce ne yapmak gerek daha sonra ne yapmak gerek hepsini aşama aşama yazsanız.

 • ayhan

  Hocam, bir kaç gündür yaşanan güncelleme hakkında bir makale yazarsanız çok faydalı olur. Zira R10.Net’te insanlar bir açıklama bekler olmuşlar. Bilgilenmek istiyorlar. Teşekkürler şimdiden.

 • Chakan Gönül

  HOCAM KURMUŞ OLDUĞUMUZ SİTELERE İSTESEK SİZ KENDİNİZ GEREKLİ DÜZENLEME YAPIYORMUSUNUZ. SAYGILARIMLA.

 • Şaziye Taşak

  çok teşekkürler hocam yeni bir site açtım. Domainin bir önceki sahibi bu baclink olayını kamış, bu yüzden filtredeyim sanırım.

 • baran

  Faydalı bir paylaşım. Bilgilerinizden yararlanmaya devam edeceğiz. Teşekürler…

 • Haldun Özkul

  Güzel bilgilendirici bir makale… Yalnız birşey soracam rakip siteler; senin siteni düşürmek için bunu yapamaz mı ?

 • Deniz Dilay Türkoğlu

  anti SEO işi cidden kullanıcılara açık sitelerde ciddi sorunlar yaratabiliyor

 • Selman Akova

  Sizin temadan linki kaldırdım temada gitti wordpresste gitti hepsi bozuldu 🙁

 • İslam Boyuktaş

  Merhaba hocam yazılarınızı hür dikkat okumakdayım bu aralar fazla konu açmasanızda gün içinde girdiğim ender sitelerden biri SEOhocası .Her zamanki gibi önemli bir etkene makalenizi sunumuşsunuz paylaşımlarınız için teşekkür etmekteyim..

 • Atahan Barbaros

  Google bağlantı reddetme hizmetini ilk defa duyuyorum.. emeğinize sağlık hocam.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE